| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 128
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Zasnova rekonstrukcije in dozidave oddelkov stavbe klinike za interno medicino, UKC Maribor : magistrsko delo
Ema Vrecl, 2023, magistrsko delo

Opis: Tema magistrskega dela izhaja iz potrebe po dograditvi novih prostorov Klinike za interno medicino UKC Maribor zaradi trenutnih prostorskih pogojev, pri čemer kapacitete ne zadostujejo pogojem delovanja in nadaljnjega razvoja klinike v dejavnost poliklinike. Slednji sistem potrebuje za svoje delovanje razširjen ambulantni center in dnevno bolnišnično obravnavo s prostori za posege in diagnostiko. Sedaj deluje v okrnjeni obliki. Poleg tega trenutni prostorski pogoji in vedno pogostejše oblike bolezni prebivalstva ne zagotavljajo primernih procesov v načinu pristopa k bolniku na intenzivnem internem oddelku, kjer se bolniki z različnimi infekcijskimi in neinfekcijskimi stanji zdravijo v skupnih bolniških sobah. Poleg tega sedanja zasnova oddelka ne zagotavlja optimalnih pogojev dela osebja, njihova varnost pa je minimalno zagotovljena. To lahko pripisujemo primanjkovanju določenih osnovnih prostorov za delo in počitek, med katerimi še najbolj izstopajo primanjkovanje potrebnih filtrov za osebje pred posamezno bolniško sobo, posteljnih filtrov in primerne nadzorne postaje z zagotavljanjem konstantnega pogleda na bolniške sobe. Na podlagi izpostavljenih največjih problematik na kliniki se v magistrskem delu poglobimo v raziskovalni del, kjer preučimo demografske spremembe s področja zdravstva, razločimo osnovno terminologijo s tega področja in se poglobimo v študije vplivov bolniškega okolja na počutje in okrevanje pacienta ter delovanje in regeneracijo osebja. Poleg tega preučimo primere sodobnih bolnišnic na evropski in svetovni ravni in naredimo zgodovinsko analizo razvoja bolnišnic in analizo zgodovinskega razvoja mariborske bolnišnice oziroma UKC Maribor. Nadaljujemo z arhitekturno analizo ožjega območja UKC Maribor in analizo ter študijo Klinike za interno medicino, kar nam poleg raziskovalnega dela predstavlja kot osnovo za nastavitev koncepta nadaljnjega razvoja klinike, širitve in rekonstrukcije. S številnimi prikazi in načrti predstavimo rešitev sedanje problematike, s katero se sooča Klinika za interno medicino.
Ključne besede: Maribor, UKC, klinika za interno medicino, bolnišnica, zdravstvo, rekonstrukcija
Objavljeno v DKUM: 10.03.2023; Ogledov: 242; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (198,55 MB)

2.
Korupcija (in) slovensko zdravstvo
Boštjan Slak, Maja Loknar, Aleš Behram, Bojan Dobovšek, 2023, zbornik

Opis: Korupcijska tveganja in korupcija v zdravstvu ostajajo globalni problem, na katerega Slovenija ni imuna. Pregled literature, virov in izvedba pilotske študije, ki je vključevala polstrukturirane intervjuje z zdravniki, strokovnjakom s področja omejevanja korupcije in dobaviteljem/zastopnikom, proizvajalci/distributerji zdravil in medicinskih pripomočkov, je nakazal, da v Sloveniji prevladujejo štiri pojavne oblike korupcije in korupcijskih tveganj v zdravstvu. Te so korupcija in korupcijska tveganja, izhajajoča iz sodelovanja s proizvajalci/distributerji zdravil in medicinskih pripomočkov, korupcija in korupcijska tveganja na področju javnih naročil, korupcija in korupcijska tveganja pri prepletu med javnimi in zasebnimi praksami ter korupcija in korupcijska tveganja v povezavi s čakalnimi vrstami. Močno je izražena tudi verjetnost, da je v slovenskem zdravstvenem sistemu prisotna sistemska korupcija. Za omejevanje korupcije in koruptivnih tveganj se kažejo kot najbolj efektivni pristopi k večanju transparentnega delovanja zdravstvenega sistema in terjanju odgovornosti ključnih akterjev, centraliziran sistem javnih naročil ter ureditev čakalnih vrst.
Ključne besede: korupcija, korupcijsko tveganje, Slovenija, zdravstvo, medicina
Objavljeno v DKUM: 31.01.2023; Ogledov: 228; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (5,75 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Zdravstveni absentizem
Laura Šinko, 2022, magistrsko delo

Opis: V teoretičnem delu smo opisovali pojem absentizem in njegovo proučevanje. Osredotočili smo se na psihosocialne dejavnike na delovnem mestu, ki pomembno vplivajo na vedenje zaposlenih, in jih podrobneje opisali. Spoznavali smo vrste absentizma, modele, vzroke, zaradi katerih pride do tega pojava, kakšne so njegove posledice, kakšno je stanje v Sloveniji in v Evropi v zvezi z absentizmom ter ukrepe, ki jih uporabljajo nekatere organizacije z namenom preprečitve tega pojava. V empiričnem delu smo obravnavali dve najobsežnejši skupini dejavnosti v bolnišnici, to sta zdravstvena nega in zdravniki. Z zbranimi internimi podatki smo ugotavljali trend bolniškega staleža po letih pri obeh skupinah. S pomočjo anketnega vprašalnika smo želeli pridobiti vpogled v psihosocialne dejavnike tveganj v bolnišnici, ugotoviti, kakšne so razlike pri dejavnikih med obravnavanima skupinama, povezave med njimi in kako so v obeh skupinah zadovoljni z ukrepi. Z analizo in na podlagi anketnega vprašalnika smo prikazali stanje v bolnišnici ter na podlagi zbranih podatkov podali priporočila in opisali ukrepe za preventivno zmanjšanje odsotnosti z dela
Ključne besede: absentizem, zdravstveni absentizem, zdravstvo, bolnišnica, bolniški stalež
Objavljeno v DKUM: 26.01.2023; Ogledov: 260; Prenosov: 88
.pdf Celotno besedilo (2,48 MB)

4.
Oskrba oddelkov Splošne bolnišnice Celje s potrošnim materialom : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Sven Rošer, 2022, diplomsko delo

Opis: Izjemno pomembno vlogo v bolnišnici ima razpoložljivost materialov medicinskemu osebju. Nepotrebne poti zaposlenih pri premeščanju materialov, zamiki pri informiranju in komuniciranju, vzporedni informacijski kanali povzročajo izgube in vplivajo na zdravje zaposlenih. Da bi zmanjšali izgube, v diplomskem delu razmišljamo o prenovi procesov. V prvem delu diplomskega dela so predstavljene teoretične osnove logističnih tokov, vitke logistike, digitalizacije, skladišča in potrošnega materiala. Dodatno predstavimo orodja za prikaz trenutnega stanja, in sicer diagram poteka, procesno karto z ASME simboli in vzročno posledični diagram. Sledi posnetek obstoječega stanja. V tem delu predstavimo Splošno bolnišnico Celje, obravnavano skladišče, tok informacij, proces naročanja in proces priprave materiala po naročilu. Opravimo tudi meritve izvajanja aktivnosti v skladišču. Posnetek obstoječega stanja zaključimo s kritično analizo, ki razkrije, da je večina vzrokov za veliko porabo časa povezanih s programskima orodjema PRObit in Drobni inventar. V poglavju tri predstavimo dva scenarija možnega poteka prenove obstoječega stanja in za vsakega opišemo predlagane izboljšave. Poglavje se zaključi z opisom učinkov predstavljenih izboljšav. Na koncu diplomskega dela predstavimo še oceno učinkov, predlagamo pogoje za uvedbo rešitev in naštejemo možnosti nadaljnjega razvoja.
Ključne besede: skladišče, tok informacij, digitalizacija, zdravstvo, oskrb
Objavljeno v DKUM: 03.11.2022; Ogledov: 169; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (2,68 MB)

5.
Digitalizacija zdravstva med epidemijo
Tanja Herceg, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo ugotavljali, kako je epidemija COVID-19 vplivala na digitalizacijo zdravstvenih ustanov in katere rešitve uporabljajo uporabniki. Osredotočili smo se tudi na opis storitev, ki jih je možno uporabljati v Sloveniji. Rezultati raziskave kažejo, da so uporabniki začeli med epidemijo uporabljati rešitve, katerih prej niso. Najpogosteje uporabljana rešitev je bila zVem. Uporabniki menijo, da je prednost digitalizacije hitrost obdelave. S pomočjo raziskave smo tudi ugotovili, da je epidemija COVID-19 vplivala na doseg zdravstvenih storitev. Ugotovili smo tudi, da je zaradi digitalizacije uporabnikom omogočen lažji dostop do zdravstvenih storitev. Uporabniki so mnenja, da je epidemija COVID-19 pozitivno vplivala na digitalizacijo zdravstva.
Ključne besede: digitalizacija, poslovanje, zdravstvo, epidemija
Objavljeno v DKUM: 07.07.2022; Ogledov: 405; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (823,72 KB)

6.
Analiza kuhinjskih odpadkov v zdravstveni ustanovi
Marina Borković, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so analizirani kuhinjski odpadki v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj. Opredeljeni so odpadki in slikovno je predstavljena hierarhija odpadkov, nato so opisane vrste odpadkov in bolj podrobno opredeljeni biološko razgradljivi odpadki in odpadna embalaža. V povezavi s tem je podana definicija recikliranja odpadkov in tudi njegove prednosti. Obširno je pojasnjeno nastajanje odpadne hrane, vzroki za nastanek in predstavljeni so statistični podatki o odpadkih. Podani so načini za zmanjšanje kuhinjskih odpadkov, predstavljeno je doniranje viška hrane in opredeljen sistem HACCP. V empiričnem delu so s pomočjo intervjuja podani odgovori na raziskovalna vprašanja. Na osnovi pridobljenih podatkov in analize so predlagane morebitne izboljšave.
Ključne besede: analiza, odpadki, hrana, kuhinja, zdravstvo
Objavljeno v DKUM: 22.04.2022; Ogledov: 361; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

7.
Nasilje nad zaposlenimi v zdravstveni negi : magistrsko delo
Kaltrina Shaqiri, 2022, magistrsko delo

Opis: Na podlagi predhodnih raziskav o nasilju na delovnih mestih je bilo ugotovljeno, da so poklici v zdravstvu najbolj izpostavljeni nasilju na delovnem mestu. Nasilno vedenje se lahko pojavi med zaposlenimi ali med pacientom in zaposlenim, zato je tema zanimiva za raziskovanje. Nasilno vedenje predstavlja negativno obliko vedenja, ki krši pravila varnega skupnega bivanja, človekove pravice in zlorablja moč posameznika nad drugim človekom. Cilj naloge je bil proučiti doživljanje nasilja med zaposlenimi v zdravstveni negi in s pregledom literature prikazati posledice tega nasilja. Rezultati ankete, ki je bila opravljena v letu 2019, kažejo, da se anketiranci, ki so zaposleni v vseh zdravstvenih ustanovah (primarno, sekundarno, terciarno) med seboj v povprečju statistično značilno ne razlikujejo v stopnji nasilnega vedenja. Najpogostejša so nerealna pričakovanja strank, najmanj pogosto pa verbalno nasilje. Nižje izobraženi zaposleni v zdravstveni negi zaznavajo večjo stopnjo nasilja kot višje izobraženi. Ugotavljamo, da je treba zdravstvene delavce zaščititi pred nasiljem, treba jim je omogočiti varnost in jih spodbujati k prijavljanju vsakega nasilja, ne samo fizičnega, ampak tudi psihičnega, ki zna biti včasih še bolj boleče kot fizično. Predlagamo, da se izvedejo podrobne raziskave prijavljanja nasilja zaposlenih tako v primarnih kot tudi sekundarnih in terciarnih zdravstvenih ustanovah, da se bo problematika ustrezno naslovila in zdravstvenim delavcem omogočila nemoteno opravljanje dela.
Ključne besede: nasilje, nasilje na delovnem mestu, zdravstvo, zdravstveni delavci, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 16.02.2022; Ogledov: 629; Prenosov: 198
.pdf Celotno besedilo (992,73 KB)

8.
Management : izbrana poglavja
Marina Đorđeski, 2022

Opis: Znanstvena monografija Management - izbrana poglavja je usmerjena v določene vsebine ravnateljevanja na različnih področjih, ki skozi znanstvene raziskave in njihovo povezanost z aplikativnostjo, usmerjajo na trende razvoja. Glede na kompleksnost oz. razvejanost managementa na praktično vse sfere našega življenja, je nemogoče v eni znanstveni monografiji zajeti dosledno vse. Zato smo se odločili, da izberemo takšna poglavja, ki vendarle zajamejo zadostno multi disciplinarnost in tako raziskovalcem in preučevalcem managementa omogočijo videti procese in smeri poti v bližnji prihodnosti razvoja.
Ključne besede: management, organizacije, kritična infrastruktura, letalstvo, zdravstvo, trajnostni razvoj
Objavljeno v DKUM: 10.02.2022; Ogledov: 810; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (7,02 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Stil vodenja, povezan z zdravim delovnim okoljem v zdravstvu
Oleksandr Lukhanin, 2021, magistrsko delo

Opis: Uvod: Zdravstvene organizacije so zapleteni družbeni sistemi, ki so lahko izredno zahtevni, najpomembnejši dejavnik za uspešno delovanje pa predstavljajo človeški viri. Namen te študije je bil ugotoviti in analizirati, ali obstaja povezava med različnimi stili vodenja in zdravim delovnim okoljem. Metode: Opravljen je bil sistematični pregled literature. Iskanje literature je potekalo junija 2021 po podatkovnih bazah CINAHL, PubMed, Science Direct in Web of Sciences. Uporabljene so bile naslednje ključne besede v angleškem jeziku: Leadership styles, Healthcare and a healthy work environment. Uporabljen je bil Boolov operator IN in ALI. Iz iskalnega nabora 423 zadetkov je bilo v končno analizo vključenih 10 člankov. Rezultati: Sistematični pregled dokazuje pomen ustreznega stila vodenja v neposrednem odnosu do zdravega delovnega okolja. Oblikovani sta bilo 2 vsebinskih kategorij: (1) pozitivni učinki in (2) negativni učinki na zdravo delovno okolje. Razkrit je bil pozitiven vpliv transformacijskega in transakcijskiegastila vodenja na zdravo delovno okolje, prav tako tudi negativen vpliv laissez-faire vodenja na zdravo delovno okolje. Razprava in sklep: Preučene študije so pokazale neposredno povezavo med stili vodenja in zdravim delovnim okoljem. Za dosego zdravega delovnega okolja je potreben učinkovit slog vodenja, ki upošteva kulturne, verske in druge okoliščine ter okoliščine zdravstvenih delavcev.
Ključne besede: slogi vodenja, zdravstvo, zdravo delovno okolje, medicinske sestre
Objavljeno v DKUM: 17.09.2021; Ogledov: 667; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (1,29 MB)

10.
Razvoj kadrov za uspešno in učinkovito delo v Splošni bolnišnici Jesenice
Mojca Rabič, 2009, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge z naslovom Razvoj kadrov za uspešno in učinkovito delo v Splošni bolnišnici Jesenice je ugotoviti, kako zaposleni ocenjujejo svoje možnosti za dodatno izobraževanje. Z anketo smo želeli ugotoviti, ali so zaposleni zadostno motivirani za dodatna strokovna izobraževanja in kakšno je njihovo poznavanje sistema izobraževanja; kako izboljšati motivacijo in pokazati možnosti za razvoj kadrov, ki bi Splošni bolnišnici Jesenice pomagale povečati učinkovitost in uspešnost pri delu. Rezultati so pokazali, da polovica zaposlenih ne ve, kdo dodatna izobraževanja financira, za dodatna izobraževanja pa se odločajo predvsem zato, da bi izboljšali kakovost svojega dela. Zaposleni v treh četrtinah menijo, da jih nadrejeni dovolj motivirajo za dodatna izobraževanja, četrtina pa si še vedno želi izboljšanja motivacije. Zaposleni imajo še vedno najraje frontalno obliko izobraževanja in ne praktične, ki bi najbolj vplivala na njihovo delo, večina pa se ne udeležuje izobraževanj v tujini. Na podlagi strokovne literature smo odkrili nekatere možnosti za izboljšanje trenutnega sistema dodatnih strokovnih izobraževanj, precej pa bi k temu pripomogla tudi večja izmenjava strokovnih znanj s sodelavci iz tujine. Večina zaposlenih pa ima dovolj možnosti za uporabo pridobljenih znanj v praksi.
Ključne besede: zdravstvena nega, zdravstvo, Splošna bolnišnica Jesenice, strokovno izobraževanje, uspešnost in učinkovitost
Objavljeno v DKUM: 30.08.2021; Ogledov: 475; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (326,75 KB)

Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici