1. Vpliv elektrokonvulzivne terapije na zdravstveno stanje pri pacientu s shizofrenijoTjaša Rožič, 2024, diplomsko delo Opis: Uvod: Elektrokonvulzivna terapija (EKT) je že vrsto let del zdravljenja shizofrenije, njena uporaba pa je pogosto zavita v polemike in razprave. Kljub nenehnim polemikam je precejšen delež pacientov s shizofrenijo prestal EKT, pogosto kot zadnjo možnost, potem ko drugo zdravljenje ni prineslo ustreznega lajšanja simptomov. Namen diplomskega dela je ugotoviti, kako EKT vpliva na zdravstveno stanje pri pacientu s shizofrenijo.
Metode: Pregledali, analizirali in sintetizirali smo znanstveno literaturo s področja elektrokonvulzivne terapije in njenega vpliva na zdravstveno stanje pri pacientih s shizofrenijo. Uporabili smo opisno metodo dela in metodo pregleda literature. Za iskanje literature glede zastavljenega raziskovalnega vprašanja smo podatke poiskali v mednarodnih bazah podatkov: CINAHL, PubMed, Cochrane Library, Web ob Science. Pri pregledu in analizi znanstvene literature smo sledili smernicam PRISMA. Izvedli smo narativno sintezo vsebine.
Rezultati: V končno analizo smo vključili osem znanstvenih člankov. Ugotovili smo, da ima na splošno EKT pozitiven vpliv na paciente s shizofrenijo in na njihovo kognicijo ter splošno delovanje.
Razprava in zaključek: O EKT za zdravljenje shizofrenije potekajo razprave, pri čemer zagovorniki navajajo učinkovitost pri primerih, ki so odporni na zdravljenje, kritiki pa izpostavljajo etične pomisleke. EKT je zadnja možnost za nekatere paciente, ki se ne odzivajo na zdravljenje, njena uporaba pa zahteva individualne odločitve glede na pacientove potrebe in želje.
Uvod: Elektrokonvulzivna terapija (EKT) je že vrsto let del zdravljenja shizofrenije, njena uporaba pa je pogosto zavita v polemike in razprave. Kljub nenehnim polemikam je precejšen delež pacientov s shizofrenijo prestal EKT, pogosto kot zadnjo možnost, potem ko drugo zdravljenje ni prineslo ustreznega lajšanja simptomov. Namen diplomskega dela je ugotoviti, kako EKT vpliva na zdravstveno stanje pri pacientu s shizofrenijo.
Metode: Pregledali, analizirali in sintetizirali smo znanstveno literaturo s področja elektrokonvulzivne terapije in njenega vpliva na zdravstveno stanje pri pacientih s shizofrenijo. Uporabili smo opisno metodo dela in metodo pregleda literature. Za iskanje literature glede zastavljenega raziskovalnega vprašanja smo podatke poiskali v mednarodnih bazah podatkov: CINAHL, PubMed, Cochrane Library, Web ob Science. Pri pregledu in analizi znanstvene literature smo sledili smernicam PRISMA. Izvedli smo narativno sintezo vsebine.
Rezultati: V končno analizo smo vključili osem znanstvenih člankov. Ugotovili smo, da ima na splošno EKT pozitiven vpliv na paciente s shizofrenijo in na njihovo kognicijo ter splošno delovanje.
Razprava in zaključek: O EKT za zdravljenje shizofrenije potekajo razprave, pri čemer zagovorniki navajajo učinkovitost pri primerih, ki so odporni na zdravljenje, kritiki pa izpostavljajo etične pomisleke. EKT je zadnja možnost za nekatere paciente, ki se ne odzivajo na zdravljenje, njena uporaba pa zahteva individualne odločitve glede na pacientove potrebe in želje. Ključne besede: elektrokonvulzivna terapija, zdravstveno stanje, shizofrenija Objavljeno v DKUM: 23.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 16
Celotno besedilo (1,34 MB) |
2. Spremljanje »zdravstvenega stanja« agilnih ekip : magistrsko deloJan Kačičnik, 2024, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo temelji na spremljanju »zdravstvenega stanja« v agilnih ekipah. Sektor informacijske tehnologije je preplavil agilni način dela zaradi principov in praks, ki jih prinaša. Vendar ob tem lahko nastopijo tudi težave, ki vplivajo na zadovoljstvo in učinkovitost posameznikov v organizacijah. Namen dela je podrobno pregledati različne modele, ki so namenjeni spremljanju »zdravstvenega stanja« in analizirati, kateri faktorji pripomorejo k zadovoljstvu, motivaciji ter učinkovitosti članov agilnih ekip. Hkrati so predstavljeni tudi rezultati empirične raziskave, izvedene v Sloveniji, pri podjetjih v sektorju informacijske tehnologije, ki se poslužujejo agilnih metodologij. S pomočjo te raziskave so bili pridobljeni rezultati, ki nakazujejo dejansko stanje ekip in služijo kot vodilo za priporočila, ki olajšajo in izboljšujejo delovanje agilnih organizacij. Ključne besede: agilne ekipe, zdravstveno stanje ekip, zadovoljstvo zaposlenih, učinkovitost ekipe, težave v agilnih ekipah, agilni razvoj, ohranjanje zavzetosti Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 20
Celotno besedilo (6,62 MB) |
3. Analiza zdravstvenega stanja in gibalne učinkovitosti pri zaposlenih v negovalnem timuTanja Habinc, 2022, magistrsko delo Opis: Uvod: Mišično-skeletne bolečine so v svetovnem merilu opisane kot ena izmed največjih težav s katerimi se vsaj enkrat v življenju sreča okoli 84% svetovne populacije. Opisane so kot subjektivna izkušnja posameznika najbolje razumljena z naslavljanjem kompleksnih interakcij med fizičnim, psihosocialnim in sociokulturnimi vplivi na posameznikovo percepcijo zdravja in blagostanja. Iz tega vidika je namen pregleda preučiti aktivnosti, ki so ključnega pomena za njihovo preprečevanje.
Metode: Uporabili smo metodo pregleda, sinteze in analize znanstvene literature ter metodo kompilacije. Skozi potek samega pregleda smo upoštevali PRISMA smernice in za ocenjevanje člankov smo uporabili Joanna Briggs Institutes ocenjevalno orodje. Za prikaz analize podatkov je bila uporabljena tematska analiza.
Rezultati: V študiji je bilo identificiranih 1485 zadetkov od katerih smo v končno analizo vključili osem člankov. Identificiranih je bilo pet sekundarnih tem, ki so se navezovale na elemente obravnavanja mišično-skeletnih bolečin v negovalnih timih: (1) Pristop k MSB; (2) Vidiki MSB; (3) Okolje ki podpira MSB, (4) Vpliv telesne aktivnosti na MSB in (5) Prepreke pri izvajanju telesne aktivnosti za preprečevanje MSB.
Razprava in sklep: Glede na vključene pregledane članke je bila ugotovljena relevantnost zdravega načina življenja in vključevanje telesne aktivnosti za preprečevanje ter zmanjšanje pojavnosti simptomov mišično-skeletnih bolečin v negovalnih timih. Ključne besede: analiza, zdravstveno stanje, ergonomija, medicinska sestra Objavljeno v DKUM: 19.12.2022; Ogledov: 543; Prenosov: 75
Celotno besedilo (1,47 MB) |
4. Interaktivni prikaz podatkov zdravstvenega stanja slovenskega prebivalstva : diplomsko deloGaja Šilak, 2021, diplomsko delo Opis: Na portalu Odprti podatki Slovenije je na voljo velika količina surovih podatkov, ki jih lahko prosto ponovno uporabljamo. To pomeni, da jih lahko vsakdo, brez posebne zahteve ali registracije, pridobi in uporabi ter na njihovi podlagi izdela nove produkte ali storitve z dodano vrednostjo. V diplomskem delu smo se omejili na področje zdravstva. Podatke smo prikazali na spletni strani, kjer smo za pomoč pri vzpostavitvi spletne strani uporabili dostopne knjižnice, in za pomoč pri prikazu podatkov knjižnice za vizualizacijo podatkov. Vizualizirali smo podatke o zdravstvenem stanju slovenskega prebivalstva, boleznih na splošno in po posameznih regijah ali občinah. Ključne besede: vizualizacija podatkov, spletna stran, splošno zdravstveno stanje, Chart.js, Highcharts Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 806; Prenosov: 55
Celotno besedilo (1,34 MB) |
5. Kakovost življenja pacienta z rakom trebušne slinavkeGlorija Drobec, 2021, diplomsko delo Opis: Uvod: V diplomskem delu smo raziskali kakovost življenja pacienta z rakom trebušne slinavke. Vpliv bolezni se pri vsakem posamezniku izraža na drugačen način in vsak jo drugače dojema. Namen zaključnega dela je raziskati, kakšna je kakovost življenja pacienta z rakom trebušne slinavke.
Metode: Za izdelavo diplomskega dela smo izvedli pregled literature, uporabili smo deskriptivno metodo dela ter metodo kompilacije in komparacije. Članke smo iskali v mednarodnih podatkovnih bazah CINAHL in PubMed.
Rezultati: Ugotovili smo, da način zdravljenja lahko vpliva na kakovost življenja, saj je kirurška resekcija, izmed tehnik zdravljenja, najboljša možna izbira zdravljenja za dobro kakovost življenja pacienta z rakom trebušne slinavke. Prav tako na izboljšano kakovost življenja vpliva kombinirano onkološko zdravljenje in opustitev nekaterih razvad kot so: kajenje, nezdrava prehrana in uživanje alkoholnih in sladkih pijač.
Razprava in sklep: Zelo pomembno je, da ima pacient, ki zboli za rakom trebušne slinavke, dobro kvaliteto življenja. Opustitev nekaterih razvad in poznavanje ter izogibanje dejavnikov tveganja lahko pozitivno vplivajo na pacientovo počutje in kakovost življenja. Ključne besede: rak trebušne slinavke, adenokarcinom, kvaliteta življenja, kvaliteta življenja glede na zdravstveno stanje bolnikov. Objavljeno v DKUM: 09.03.2021; Ogledov: 1551; Prenosov: 200
Celotno besedilo (922,09 KB) |
6. Povečanje učinkovitosti zatiranja bolezni in škodljivcev čebule (a cepa l.) z uporabo biostimulatorjevNeška Pušnik, 2020, diplomsko delo Opis: Leta 2017 smo izvedli poljski poskus s čebulo sorte 'Ptujska rdeča'. Namen poskusa je bil ugotoviti, ali dodajanje biostimulatorjev Epin ekstra® (rastlinski hormon 24r-brasinolid) in Cirkon® (vsebuje zmesi 3,4 dihidroksicinamične kisline, klorgene kisline in cikorične kisline) v klasičen integriran škropilni program za varstvo čebule pred boleznimi in škodljivci značilno vpliva na uspeh zatiranja škodljivih organizmov ter na količino pridelka. Stopnja okužbe z glivami se je ugotavljala z neposredno vizualno oceno deleža napadene površine listja z vidnimi vitalnimi organi gliv ali aktivnih peg. Rezultati analize so pokazali, da pogosta uporaba biostimulatorjev (pet- do osemkrat v sezoni) vpliva na uspešnost zatiranja bolezni in škodljivcev čebule. Pri pogosti uporabi (vsaj trikrat pripravek Epin ekstra in trikrat pripravek Cirkon) lahko pričakujemo značilen vpliv na pridelek. Ključne besede: Čebula, biostimulatorji, škodljivci, zdravstveno stanje, pridelek Objavljeno v DKUM: 27.07.2020; Ogledov: 1120; Prenosov: 104
Celotno besedilo (1,31 MB) |
7. Aplikacija za zajem in interpretacijo rezultatov meritev zdravstvenega stanja posameznika : magistrsko deloMatej Moravec, 2019, magistrsko delo Opis: Kvaliteta življenja je v veliki meri odvisna od zdravstvenega stanja posameznika. Za opis le-tega obstajajo medicinski testi, ki pa jih v večini ne najdemo v digitalni obliki. Zato smo izdelali spletno aplikacijo, ki omogoča zajem in interpretacijo rezultatov posameznih medicinskih testov, ki opišejo zdravstveno stanje posameznika. Z uporabo aplikacije ga znamo obravnavati kot podpovprečnega, povprečnega ali nadpovprečnega glede na posamezen medicinski test. Za ocenitev zdravstvenega stanja posameznika je biološka starost zanesljivejša od kronološke starosti. Zato smo z uporabo genetskega programiranja izdelali model, s katerim lahko uspešno napovemo biološko starost. Za še bolj natančen izračun bi potrebovali veliko količino resničnih podatkov. Ključne besede: evolucijsko računanje, spletna aplikacija, medicinski testi, zdravstveno stanje Objavljeno v DKUM: 04.09.2019; Ogledov: 1275; Prenosov: 196
Celotno besedilo (1,83 MB) |
8. Vpliv biostimulatorja na razvoj pšenice (T. aestivum L.) in na stopnjo napada glivičnih bolezniAna Grilc, 2018, diplomsko delo/naloga Opis: V obdobju 2016–2017 smo izvedli poljski poskus z ozimno pšenico sorte 'Illico', na katero smo dvakrat v rastni dobi (BBCH 23 in 37–38) nanesli biostimulator Bombardier® (Kimitec Group). Pripravek je pridobljen z bakterijsko fermentacijo rastlinskih tkiv. Po standardni EPPO-metodi smo z vizualnim ocenjevanjem določevali delež površine listov ali klasov, ki jih je napadlo 5 različnih gliv. Analizirali smo 100 naključno izbranih listov ali klasov iz vsake parcelice. Pred vsako aplikacijo biostimulatorja in po njej smo izvedli preprosto meritev višine rastlin (od najvišjega lista do tal). Po opravljeni žetvi smo v laboratorij poslali vzorce zrnja, kjer se je izvedla analiza kakovostnih parametrov. Rezultati so pokazali, da so bile s pripravkom Bombardier® tretirane rastline nekoliko bolj vitalne in so dosegle značilno višji pridelek. Pri analizi kakovostnih parametrov smo statistično značilen učinek uporabe biostimulatorja ugotovili le pri vsebnosti proteinov, ki se je iz 12,12 % povišala na 12,87 %. Glivična obolenja niso imela značilnega vpliva na oblikovanje pridelka. Uporaba pripravka ni imela značilnega vpliva na pojav glivičnih bolezni pšenice. Ključne besede: pšenica, biostimulatorji, pridelek, zdravstveno stanje, kakovost pridelka Objavljeno v DKUM: 25.07.2018; Ogledov: 1289; Prenosov: 191
Celotno besedilo (1,06 MB) |
9. Vpliv bolnišniškega staleža, invalidnosti in mnenja pooblaščenega zdravnika o delazmožnosti na odločanje delodajalca med procesom kadrovskega prestrukturiranja tipične delniške družbe : doktorska disertacijaAndrea Margan Čačić, 2016, doktorska disertacija Opis: Izhodišča. V času gospodarskega prestrukturiranja in krize je veliko delavcev odpuščenih ali premeščenih na nova delovna mesta. Na odločitev delodajalca, koga bo odpustil in koga premestil, lahko vpliva tudi zdravje delavca. Zaradi varovanja osebnih podatkov delodajalci praviloma ne vedo, kako zdravi ali bolni so delavci, zato se pri védenju o tem lahko odločajo le na podlagi kazalnikov zdravja, ki so jim dostopni. Ti so: bolniški dopust, spričevalo pooblaščenega zdravnika in kategorija invalidnosti. Cilj raziskave je ugotoviti, kako objektivni kazalci zdravstvenega stanja delavcev, do katerih ima delodajalec dostop, vplivajo na odločanje delodajalca v procesu kadrovskega prestrukturiranja podjetja (premeščanje/odpuščanje).
Metode. Značilno slovensko podjetje s 1000 zaposlenimi je v letu 2005 začelo kadrovsko prestrukturiranje, ki je vključevalo zmanjševanje števila zaposlenih in premeščanje na druga delovna mesta znotraj podjetja. Narejene so bile štiri vgnezdene študije primerov s kontrolami. Izhodiščno opazovano populacijo predstavlja 885 delavcev, ki so bili na dan 1. 1. 2005 vsaj eno leto zaposleni za nedoločen čas v opazovani tipični delniški družbi. Kot primera sta bili opredeljeni dve skupini delavcev: delavci, ki jih je delodajalec v opazovanem obdobju premestil na drugo delovno mesto, in delavci, ki jim je odpovedal pogodbo o zaposlitvi zaradi poslovnega razloga. Kontrola so bili delavci iz preostale kohorte, usklajeni po socialnem statusu, spolu in starosti.
Rezultati. Rezultati kažejo, da na odločitev delodajalca o izbiri delavcev najbolj vplivata kategorija invalidnosti in dolgotrajni bolniški dopust. Delovni invalidi in delavci, ki so bili na bolniškem dopustu ≥ 30 dni, imajo manj možnosti, da bodo premeščeni na novo delovno mesto, in več, da bodo odpuščeni. Multivariatna analiza je pokazala, da se obeti za prenehanje delovnega razmerja povečajo v prisotnosti dveh dejavnikov tveganja (bolniški dopust ≥ 30 dni in omejitev zmožnosti za delo).
Zaključek. V raziskavi smo dokazali, da kazalniki zdravja, do katerih ima dostop delodajalec, vplivajo na odločanje delodajalca v procesu prestrukturiranja podjetja, kar kaže na direktno obliko zdravstvene selekcije. Ključne besede: delniške družbe, prestrukturiranje, delavci, prenehanje delovnega razmerja, premeščanje delavcev, zdravstveno stanje, kazalniki, bolniški stalež, invalidnost, delovna sposobnost, disertacije Objavljeno v DKUM: 28.11.2016; Ogledov: 2057; Prenosov: 247
Celotno besedilo (2,36 MB) |
10. Adult nursing practice : using evidence in care2012 Ključne besede: zdravstvena nega, odrasli, zdravstveno stanje, zdravstvene potrebe, simptomi, praksa, dokazi, pridobivanje, zbiranje, kritično ocenjevanje, uporaba, priročniki Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1451; Prenosov: 55
Povezava na celotno besedilo |