1. Finančna analiza kot orodje za analizo zdravja podjetijTamara Šauperl, 2023, magistrsko delo Opis: Magistrska naloga obravnava pomen in učinkovitost uporabe finančne analize pri opredelitvi zdravja podjetij izbranega vzorca podjetij. V teoretičnem delu je tako podrobneje predstavljena finančna analiza, ki velja kot je vsesplošna analiza podjetij in stremi k svojemu glavnemu cilju, opredelitvi poslovanja analiziranega podjetja. Ker prav s pomočjo finančne analize zvemo veliko o samem trenutnem stanju podjetja, je potrebno poudariti, da je lahko vzrokov za opravljanje finančne analize več. To so lahko interni vzroki, lahko pa so eksterni ali zunanji vzroki. Med interne vzroke uporabe finančne analize tako opredelimo izvajanje finančne analize s strani zaposlenega managementa, ki želi izvedeti čim več o dejanskem stanju zdravja podjetja, ali pa se trudi definirati potencialne grožnje v poslovanju podjetja. S strani eksternih vzrokov uporabe finančne analize pa sem uvrščamo na primer banke, ki si želijo poznati podjetje, ki jih prosi za posojilo. Lahko pa se finančne analize poslužujejo finančni investitorji, ki tehtajo, ali je vredno vložiti razpoložljiva sredstva v določeno podjetje ali ne. Tako kot je veliko vzrokov za uporabo finančne analize, je prav tako veliko načinov za samo uporabo finančne analize. Vsem je pa skupno to, da se za opravljanje finančne analize poslužujejo razpoložljivih informacij iz naslova računovodskih izkazov. Rezultati finančne analize na izbranem vzorcu pa kažejo, da izračunane izpovedne moči finančnih kazalnikov in modelov ne dajejo primerljivih rezultatov. Tako rezultati kažejo, da finančna analiza s pomočjo kazalnikov nakazuje na zmerno poslovanje podjetja, medtem ko vrednosti pridobljene s pomočjo modelov nakazujejo na težave v poslovanju. Primerjane izpovedne moči finančnih kazalnikov in modelov, pa niso edine, ki niso složne. Namreč dobljeni rezultati treh uporabljenih modelov na izbranem vzorcu kaže, da eden izmed uporabljenih modelov nakazuje stanje poslovanja podjetja v nasprotno smer, kakor preostala dva modela. Pri sami uporabi finančne analize pa je potrebno poudariti tudi to, da se je skozi uporabo finančne analize na izbranem vzorcu lepo pokazal vpliv na poslovanje podjetij s strani panoge, v kateri analizirano podjetje posluje. V finančno analizo so bila vpletena tudi podjetja, ki so močno odvisna od trenutnih razmer in sprotnih sprememb na ravni delovanja državnega gospodarstva. Ključne besede: finančna analiza, zdravje podjetja, finančni kazalniki in modeli, Altmanov model, Kraličkova metoda, Weinrichova metoda. Objavljeno v DKUM: 25.05.2023; Ogledov: 795; Prenosov: 200
Celotno besedilo (4,86 MB) |
2. Bonitetna ocena in finančno zdravje podjetjaJulija Visočnik, 2021, magistrsko delo Opis: Da bi podjetja kvalitetnejše sprejemala odločitve, imela nad svojim poslovanjem nadzor in bolje vodila poslovanje na prava pota, je smiselno da se poslužujejo analiziranju poslovanja podjetja in uporabijo finančno analizo. Tako spoznajo svoje pomanjkljivosti in prednosti. Za izboljševanje in ocenjevanje prihodnosti uporabljajo podjetja informacije, ki izhajajo iz računovodskih podatkov iz preteklih let.
V magistrski nalogi smo predstavili uspešnost poslovanja podjetja, bonitetno oceno in finančno zdravje, jih na teoretičen in praktičen način preverili in ugotavljali povezave med njimi. Opredelili smo finančno analizo s kazalniki ter uporabili Altmanov model za preverjanje finančnega zdravja podjetja.
V empiričnem delu smo izbrali 3 podjetja, predstavili njihovo dejavnost in poslovanje ter za izračun kazalnikov uporabili podatke iz poslovnih poročil za povprečje treh let 2017, 2018 in 2019, za izdelavo finančne analize. S kazalniki smo analizirali njihovo uspešnost in likvidnost ter s tem bonitetno oceno ter finančno zdravje podjetja. Uporabili smo letna poročila oziroma bilanco stanja ter izkaz poslovnega izida in podatke, ki so javno dostopni. Izbrali smo podjetja, ki so primerljiva glede na višino prihodkov od prodaje, da so podjetja med seboj lahko bila primerljiva.
Rezultati finančne analize in modela so nam dali informacije glede uspešnosti poslovanja podjetja in bonitetne ocene. Ker smo preverjali tudi povezavo med uspešnostjo, bonitetno oceno in finančnim zdravjem, smo za preverjanje finančnega zdravja uporabili Altmanov model, kjer smo ugotovili ali so podjetja uspešna in stabilna.
V sklepnem delu smo strnili ugotovitve, ki smo jih pridobili iz analize in modela in ugotovili, da če je podjetje uspešno in ima dobro bonitetno oceno je tudi finančno zdravo.
Ugotovili smo tudi, da sicer finančna ocena s kazalniki uspešnosti in likvidnosti zadovoljivo pokaže kakšno je stanje podjetja, vendar pa je potrebno preveriti tudi dinamično oceno, ki je določena na podlagi nebilančnih oziroma mehkih kazalnikov in kjer nam dejavnost, lokacija, tožbe, blokade, plačilni indeksi, preverjanje insolventnih postopkov in profil podjetja, lahko pokažejo potencialno poslabšanje finančnega položaja ocenjenega subjekta. Ključne besede: Bonitetna ocena, finančni kazalniki, finančna analiza, uspešnost poslovanja, finančno zdravje podjetja, Altmanov model. Objavljeno v DKUM: 28.02.2022; Ogledov: 1346; Prenosov: 237
Celotno besedilo (2,27 MB) |
3. Vpliv korupcije na stanje varnosti in zdravja pri delu v delovnem okolju : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in notranje zadeveAna Marija Šućur, 2016, diplomsko delo Opis: Korupcija predstavlja velik problem v družbi, tako v svetu kot v Sloveniji. V uvodnem delu diplomskega dela je opredeljen pojem korupcije ter varnosti in zdravja pri delu, kako sta ta dva pojma med seboj povezana in kako je interakcija vidna pri delovanju podjetij.
V nadaljevanju je predstavljeno, kako se korupcija kaže, izvaja, prepozna ter prepreči oz. zajezi v povezavi z varnostjo in zdravjem pri delu. Pojasnjeno je prepoznavanje korupcijskih dejanj, tako sistemsko kot pri izvajalcih varnosti in zdravja pri delu ter naročnikih predvsem v zasebnem sektorju.
V diplomskem delu so opredeljeni vzroki za korupcijo, način inšpekcijskega nadzora in zahteve ter določila veljavne zakonodaje.
Prikazano je, kako korupcija oz. korupcijska ravnanja vplivajo na kakovost storitev varnosti in zdravja pri delu, na kakšen način naj bi potekalo vlaganje v opremo in razvoj, kako naj bi se vrednotilo delo. Opredelili smo se do vprašanja, kako se spopasti s korupcijo pri varnosti in zdravju pri delu v zasebnem sektorju, kako korupcijska dejanja vplivajo na medsebojne odnose v podjetjih in kakšno vlogo ter pomen ima pri tem stroka varnosti in zdravja pri delu.
Sistematično so podani ukrepi za preprečevanje korupcije glede na vrsto korupcije in vzroke, ki jo povzročajo. Dejstvo je, da je tema korupcije postala del vsakdana. Tematika je medijsko zaznana predvsem v javnem sektorju in le redko, ko je govora o zasebnem sektorju, za problematiko korupcije v varnosti in zdravju pri delu pa ni bilo moč najti nobene javne objave. Z zavedanjem pomembnosti tega področja lahko pričakujemo bolj odgovorno ravnanje celotne družbe in posledično izboljšanje razmer v gospodarstvu in javnem sektorju ter posledično na vseh delovnih mestih. Dokler se ne bo usidrala splošna ozaveščenost o problemu korupcije in bo posameznikom lastni interes pomembnejši od splošne blaginje, se bodo rušili zdravi stebri podjetij in posredno gospodarstva. Ključne besede: podjetja, varnost in zdravje pri delu, korupcija, naročniki, izvajalci, preprečevanje, odkrivanje, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 07.12.2016; Ogledov: 1546; Prenosov: 115
Celotno besedilo (1000,05 KB) |
4. |
5. Zagotavljanje poklicnega zdravja in varnosti pri delu na osnovi standarda OHSAS 18001 v gospodarskih družbah skupine Impol d.o.o. : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloBoštjan Leva, 2012, diplomsko delo Opis: Zdravje ima neprecenljivo vrednost in je temeljna vrednota, za katero bi moral človek, katerega koli družbenega sloja, skrbeti vse življenje. Iz naslova zdravja izhajajo biološke, družbene ali z eno besedo eksistenčne osnove za življenje. Ljudje smo živa bitja, ki v vsaki stvari iščejo neko varnost, bodisi doma, na področju financ, na delovnem mestu, ipd. Varnost je tesno povezana z zdravjem in pripomore k ohranjanju le tega. Varnost je nekaj, kar omogoča razvoj družbe in posameznika, da uživa v svojem življenju, svoji svobodi in se hkrati počuti varnega. Varnost in zdravje pri delu je pojem, s katerim se sreča vsakdo ki je zaposlen v neki družbi, korporaciji, kot samostojni podjetnik in še bi lahko naštevali. Skrb vsakega izmed nas je, da za varnost in zdravje skrbimo po svojih najboljših močeh, kajti tako vodilni kader kakor, tudi vsak zaposleni na nižjih in najnižjih delovnih mestih ima svojo vlogo pri zagotavljanju celovitega sistema za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.
Delodajalce (korporacije, koncerne, gospodarske družbe, podjetja itd.) zavezujejo zakoni in podzakonski akti, ki urejajo področje varnosti in zdravja pri delu. Delodajalec mora izdelati oceno ogroženosti in varnostnih tveganj na vseh delovnih mestih, ter na podlagi te ocene delovna mesta ustrezno zaščititi, da se nevarnosti zmanjšajo ali izničijo.
Delojemalci (delavci/zaposleni) so dolžni spoštovati navodila za varno delo, uporabljati varnostna sredstva, varnostne naprave, ter osebno varovalno opremo, skladno z njihovim namenom in navodilom ki so predpisana.
Tako kot v drugih članicah EU se je tudi v Sloveniji okrepila skrb za zaposlene. S Standard OHSAS 18001 razumemo kot okvir za vodenje sistema, ki zaposlenim nudi varno, zdravo in prijetno delovno okolje. Prav tako standard OHSAS 18001 podjetjem prinaša večjo konkurenčnost na trgih, saj podjetja dokazujejo da so njihovi sistemi vodeni celovito.
Skozi raziskavo, ki smo jo izvedli, smo prišli do zanimivih podatkov s katerimi se potrjuje dejstvo, da je varnost in zdravje pri delu zelo pomembno. Rečemo lahko tudi, da se vedno več poudarka daje na zdravje zaposlenih, kar se kaže z manjšimi izgubami delovne sile zaradi bolniških odsotnostih in posledično uspešnejše rezultate poslovanja. Ključne besede: podjetja, delovno okolje, varnost pri delu, zdravje pri delu, pravna ureditev, standardi, primeri, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 02.08.2012; Ogledov: 1738; Prenosov: 144
Celotno besedilo (1,12 MB) |
6. Sodobni koncept urejanja varnosti in zdravja pri delu v gospodarski družbi - analiza primera v podjetju Metal Ravne d.o.o. : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloIna Fedler, 2012, diplomsko delo Opis: V gospodarskih družbah oziroma v podjetjih je pri lastnikih, vodstvih in zaposlenih vedno več zavedanja, da sta varnost in zdravje ključna faktorja za kakovostno izvajanje delovnih nalog. Tako kot je za posameznika pomembno kakovostno življenje, je za gospodarsko družbo pomembno kakovostno in uspešno poslovanje, ki je ključni dejavnik za poslovne rezultate, zadovoljstvo pri delu, za konkurenčnost, ugled in družbeno odgovornost. Torej, brez dobrega, zadovoljnega in predvsem zdravega kadra uspešnega podjetja skorajda ni. Ravno zaradi tega je potrebno vedeti, kako pomembna sta varnost in zdravje pri delu. V prvi vrsti je zdravje ključen segment za kakovostno delovanje posameznika kot tudi za podjetja, in tega se je potrebno vsak dan bolj zavedati. Podjetja so v zadnjih letih veliko naredila na tem področju in posledično tudi napredovala. Z uvajanji različnih standardov na tem področju, kot so standard BS OHSAS 18001:2007, ISO 14001:2001 ter standard varnosti živil/prehrane HACCP in drugi, ki so v zadnjem času tudi ključni faktor delovne in poslovne uspešnosti podjetij.
Gledano širše je poznavanje in celovito obvladovanje zakonodaje, ki ureja posamezna področja varnosti, izredno pomembna funkcija varnostnega menedžmenta, torej tistih oseb v podjetju, ki so odgovorne za posamezna področja varnosti in za varnostni sistem kot celoto. Krovni varnostni menedžer mora obvladovati celotno zakonodajo, ki je zelo obširna in se od časa do časa spreminja. Podjetje mora potemtakem slediti zakonodaji, ki zagotavlja potrebno stopnjo varnosti oziroma »minimalni standard varnosti«. Za doseganje višje stopnje varnosti pa je treba uvajati standarde kakovosti, varnostne standarde ter vzpostaviti proces upravljanja z oceno ogroženosti, tveganji in varnostno politiko.
Na področju varnosti in zdravja pri delu so zelo pomembne tudi odgovorne osebe, ki jih je potrebno znotraj nekega podjetja oz. sistema imenovati in jih tudi redno usposabljati. Za upravljanje varnostnih sistemov in izvajanje varnostne politike je potrebno imenovati univerzitetno izobraženega krovnega (glavnega) varnostnega menedžerja, ki je neposredno odgovoren vodstvu podjetja.
V splošnem delu naloge je predstavljeno podjetje Metal Ravne, ki je predmet raziskave v tej nalogi, v nadaljevanju pa zakonodajni okvir, dolžnosti delodajalcev, pravice in obveznosti zaposlenih, varnostni standardi ter statistični podatki o delovnih nesrečah. V besedilo so vključene tudi misli naših in tujih avtorjev, ki se nanašajo na področje varnosti in zdravja pri delu.
Praktični del naloge je izdelan s pomočjo anketnih vprašalnikov. S pomočjo le-teh je možno prikazati rezultate na področju zadovoljstva zaposlenih na področju varnosti in zdravja pri delu v podjetju Metal Ravne d.o.o., in doseči realne informacije na tem področju. Na podlagi rezultatov pa je možno dati predloge izboljšav. Ključne besede: podjetja, delovno okolje, varnost pri delu, zdravje pri delu, pravna ureditev, standardi, primeri, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 02.08.2012; Ogledov: 2053; Prenosov: 368
Celotno besedilo (1,58 MB) |
7. Planiranje ustanovitve in razvoja podjetja Fit in raj, d.o.o. : diplomsko deloBarbara Muhič, 2008, diplomsko delo Ključne besede: podjetje, ustanavljanje, podjetništvo, ideje, raziskave, planiranje poslovanja, medicina, preventiva, zdravje, šport, politika podjetja, dejavnost, panoge dejavnosti, organizacijske strukture, predstava, učinkovitost, oblikovanje, značilnosti, uporabniki, storitve, promocija, strateško planiranje, strateško upravljanje, strategija, struktura, razvojna strategija, programi, poslovno okolje, kadri, uspešnost poslovanja, ekonomika podjetja Objavljeno v DKUM: 28.05.2012; Ogledov: 1647; Prenosov: 110
Celotno besedilo (528,73 KB) |
8. Sistem vodenja zdravja in varnosti pri delu OHSAS 18001 v slovenskem gospodarstvu : diplomsko deloNevenka Vogrinec, 2008, diplomsko delo Ključne besede: gospodarstvo, Slovenija, kvaliteta, odličnost, mednarodni standardi, ISO, varstvo pri delu, izboljšave, organizacijski sistemi, zagotavljanje kvalitete, storitve, stroški, certifikati, socialna varnost, zdravstveno varstvo, vodenje, podjetje, srednja podjetja, velika podjetja, zdravje, sistemi, razvoj, organiziranost, praksa, analiza poslovanja, orodja, interakcije, poslovni proces, podpora Objavljeno v DKUM: 28.05.2012; Ogledov: 2144; Prenosov: 136
Celotno besedilo (856,82 KB) |
9. Planiranje razvoj podjetja Varto s.p. : diplomsko deloJasna Čuček, 2008, diplomsko delo Ključne besede: podjetje, planiranje poslovanja, razvoj podjetja, politika podjetja, strategija, strateško upravljanje, zasebno podjetje, podjetnik, samostojnost, konkurenčnost, tržno planiranje, varnost, zdravje, varstvo pri delu, požarna varnost, storitve, management, analiza, ocenjevanje, svetovanje Objavljeno v DKUM: 28.05.2012; Ogledov: 1646; Prenosov: 68
Celotno besedilo (266,88 KB) |
10. |