| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 107
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Genska ontologija farmakogenomike bioloških zdravil pri imunsko pogojenih boleznih : magistrsko delo
Tino Kovačič, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo z uporabo genske ontologije preučevali farmakogenomiko bioloških zdravil pri imunsko pogojenih boleznih, s poudarkom na atopijskem dermatitisu, astmi in multipli sklerozi. Namen raziskave je bil ugotoviti vpliv bioloških označevalcev na učinkovitost zdravljenja z biološkimi zdravili ter identificirati skupne in specifične molekularne poti teh bolezni. S sistematskim pregledom literature smo analizirali že objavljene članke, ki poročajo o genih povezanih z odzivom na zdravljenje z biološkimi zdravili pri vseh treh boleznih, nato pa smo izvedli analizo genske ontologije s pomočjo programske opreme Cytoscape. Primerjali smo individualne analize za vsako bolezen posebej in izvedli komparativno analizo genske ontologije. Ugotovili smo, da so statistično najbolj pomembni pojmi za vse tri bolezni vključujejo: aktivacijo B celic (p vrednost = 1,16 × 10-17), diferenciacijo T celic (p vrednost = 2,15 × 10-33), diferenciacijo CD4+ alfa-beta T celic (p vrednost = 6,65 × 10-25) ter celično apoptozo (p vrednost = 5,28 × 10-18). Pri vseh posameznih analizah so se pojavili tudi statistično pomembni pojmi, kot so mikroglialna aktivnost, regulacija imunoglobulina E in vitamina D, ki posredno ali neposredno vplivajo na odziv na biološka zdravila. Diferenciacija Bergmannovih glialnih celic (p vrednost = 1,67 × 10-4) je bil statistično pomemben pojem, ki se je pojavil le pri analizi multiple skleroze. Povzamemo lahko, da je v tej nalogi razkritih več GO izrazov, ki so vključeni v molekularne poti atopijskega dermatitisa, astme in multiple skleroze ter služijo kot pokazatelji odziva na zdravljenje z biološkimi zdravili za te bolezni.
Ključne besede: genska ontologija, biološka zdravila, biološki označevalci, atopijski dermatitis, astma, multipla skleroza
Objavljeno v DKUM: 16.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (2,36 MB)

2.
Načini poučevanja pacientov o pravilnem rokovanju z odpadnimi zdravili
Petra Horvat, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Zdravila kljub svoji pomembnosti predstavljajo globalne izzive pri odstranjevanju. Nastajajoč okolijski problem je prisotnost farmacevtskih izdelkov v okolju, ki je povezana s povečano proizvodnjo in porabo zdravil. Namen diplomskega dela je ugotoviti, kako bi lahko zdravstveni delavci prispevali k poučevanju pacientov o rokovanju z odpadnimi zdravili. Metode: Naredili smo pregled, analizo, sintezo strokovne in znanstvene literature. Pri tem smo uporabili podatkovne baze CINAHL Ultimate, ScienceDirect in PubMed. Z diagramom PRISMA smo predstavili pregled literature. Vključene raziskave smo prikazali v evalvacijski tabeli, jih razvrstili v hierarhijo dokazov in naredili vsebinsko analizo. Rezultati: Identificirali smo 1398 raziskav. V končno analizo smo vključili 7 člankov. Raziskave so pokazale, da v veliki večini držav manjka izobraževanje pacientov o načinih rokovanja z odpadnimi zdravili. Ugotovili smo, da bi pacienti v veliki večini postopali pravilno, če bi jim bile podane informacije o pravilnem rokovanju. Razprava in zaključek: Raziskave nakazujejo, da kljub jasnim smernicam, kako ravnati z odpadnimi zdravili, prihaja do velikih odstopanj po večini držav. Premajhen je poudarek na izobraževanje pacientov o poučevanju negativnih posledic narobe oddanih ali zavrženih odpadnih zdravil. Zato v večini raziskav prihajajo do skupnega mnenja, da bi bilo treba smernice poenotiti. Pri tem bi velik delež o izobraževanju prevzeli zdravstveni delavci, ki bi pacientom razložili možnosti pravilnega odlaganja neuporabljenih ali pretečenih odpadnih zdravil.
Ključne besede: poučevanje, pravilno rokovanje, odpadna zdravila
Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 47; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (828,40 KB)

3.
Prenova informacijskega sistema za preprečevanje vstopa ponarejenih zdravil v dobavno verigo
Miha Starešinič, 2023, diplomsko delo

Opis: Na podlagi uporabe obstoječega informacijskega sistema za preprečevanje vstopa ponarejenih zdravil v dobavno verigo smo v podjetju opazili pomanjkljivosti, ki nam onemogočajo hitrejšo in ustrezno obravnavo posameznih primerov na področju preprečevanje vstopa ponarejenih zdravil v dobavno verigo. V diplomskem delu je oblikovan načrt prenove informacijskega sistema za preprečevanje vstopa ponarejenih zdravil v dobavno verigo. S tem bomo lahko še naprej uspešno zagotavljali nemoteno preskrbo z zdravili. Rezultat bo prenovljena aplikacija, ki bo še naprej zagotavljala, da bo končni uporabnik pridobil ustrezno in varno zdravilo, ki ga potrebuje.
Ključne besede: ponarejena zdravila, SiMVS, informacijski sistem, 2D-koda, aplikacija
Objavljeno v DKUM: 05.04.2024; Ogledov: 222; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,73 MB)

4.
Na osebo usmerjeni pristop pri zagotavljanju varnosti zdravil pri polifarmaciji med starejšimi osebami
Melani Reihss, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Zaradi vse večjega staranja prebivalstva se povečuje obolevnost za več kroničnimi boleznimi, posledično tako pride do jemanja več zdravil hkrati, kar vodi do polifarmacije pri starejših osebah. Polifarmacija pa lahko pri starejših osebah povzroči neželene učinke, stranske učinke, negativne interakcije, zastrupitve z zdravili, pogostejše hospitalizacije, invalidnost in smrtnost. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature ugotoviti, kako na osebo usmerjeni pristop zagotovi varno uporabo zdravil pri polifarmaciji med starejšimi osebami. Metode: Pregledali smo znanstveno literaturo, ki se nanaša na temo na osebo usmerjenega pristopa pri zagotavljanju varnosti zdravil pri polifarmaciji med starejšimi osebami, v angleškem jeziku ter raziskave stare do 10 let. Članke smo iskali v podatkovnih bazah Medline, ScienceDirect, Web of Science in PubMed. Rezultati: V analizo zaključnega dela je bilo vključenih šest virov. Ugotovili smo, da na osebo usmerjeni pristop zagotovi varno uporabo zdravil pri multimorbidnih bolnikih s polifarmacijo. Z vključitvijo kliničnega farmacevta v obravnavo bolnikov ter pregledom zdravil lahko zmanjšamo neželene učinke, interakcije med zdravili, vse pogostejše hospitalizacije in nepravilno jemanje zdravil. Razprava in zaključek: Na osebo usmerjen pristop bi zmanjšal negativne vplive polifarmacije. Z vključitvijo zdravnika, medicinske sestre, bolnika in kliničnega farmacevta v obravnavo bolnikov bi lahko zmanjšali število tablet in neželene učinke zdravil.
Ključne besede: Polifarmacija, multimorbidnost, starejša oseba, zdravila, varnost
Objavljeno v DKUM: 14.12.2023; Ogledov: 483; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (1,25 MB)

5.
Začasna oprostitev obveznosti po Sporazumu TRIPS kot ukrep boja proti pandemiji
Matija Damjan, 2022, samostojni znanstveni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji

Opis: Sporazum TRIPS je bil pomembno gonilo standardizacije pravne zaščite farmacevtskih izdelkov s pravicami intelektualne lastnine na svetovni ravni. Za primere izrednih razmer, ko mora javni interes prevladati nad zasebnimi pravicami, predvideva uporabo prisilne licence, ki se podeli za vsako državo posebej. Pandemija covida-19 je po celem svetu hkrati povzročila potrebo po pospešitvi proizvodnje in distribucije patentiranih cepiv, zdravil in medicinske opreme. V okviru STO se zato obravnava predlog, da bi v svetovni zdravstveni krizi vse države začasno oprostili obveznosti spoštovanja pravic intelektualne lastnine iz Sporazuma TRIPS in tako z enkratnim ukrepom odpravili pravne ovire za pravičen dostop do cepiv in zdravil po svetu. Prispevek predstavlja ukrepe za varstvo javnega zdravja v skladu s Sporazumom TRIPS in njihove pomanjkljivosti ter analizira, kako bi v domačem pravu učinkovala predlagana oprostitev obveznosti varovanja pravic intelektualne lastnine.
Ključne besede: intelektualna lastnina, izredne razmere, pandemija, zdravila, cepiva, Sporazum TRIPS, oprostitev obveznosti, prisilna licenca
Objavljeno v DKUM: 29.09.2023; Ogledov: 313; Prenosov: 38
.pdf Celotno besedilo (448,32 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
Pomen poznavanja zdravil pri medicinskih sestrah
Mojca Šket, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Medicinske sestre pri svojem delu vsakodnevno rokujejo z zdravili, zato je pomembno, da zdravila poznajo, prepoznajo morebitne napake pri dajanju zdravil in se jih zavedajo. Namen zaključnega dela je raziskati, kako zaposleni v zdravstveni negi zaznavajo napake pri dajanju zdravil. Metode: Izvedli smo sistematični pregled znanstvene literature z analizo in sintezo. Literaturo smo z vključitvenimi in izključitvenimi kriteriji iskali v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL in Medline s pomočjo zastavljenega iskalnega niza. Upoštevali smo smernice PRISMA. Za sintezo identificiranih študij smo uporabili tematsko analizo. Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 člankov. Ugotovili smo, da na pojav napak pri dajanju zdravil vplivajo različni dejavniki, osebnostni in drugi trenutni moteči dejavniki. Ti največkrat privedejo do aplikacije napačnega zdravila. Zaposleni v zdravstveni negi se pogosto soočajo z ovirami pri poročanju napak pri dajanju zdravil, zato o teh ne poročajo. Razprava: Zaznamo lahko, da se v klinični praksi napake pri dajanju zdravil pogosto dogajajo, nekateri se jih sploh ne zavedajo. Vse to povzroča škodo pacientu.
Ključne besede: zdravila, medicinske sestre, znanje, dojemanje, napake
Objavljeno v DKUM: 27.03.2023; Ogledov: 653; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (802,11 KB)

7.
Akumulacija strižnih napetosti med transportom cepiva : magistrsko delo
Jan Bertalanič, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je bilo izvedeno modeliranje večfaznega toka na podlagi volumskih sil, ki delujejo na tekočine med gibanjem. V obeh simulacijah je bil cilj ugotoviti količino akumuliranih strižnih napetosti v tekočini. V prvi simulaciji smo ugotavljali količino akumuliranih strižnih napetosti v kapljevini, ko se ta giblje v viali na laboratorijskem instrumentu, natančneje orbitalnem mešalniku (angl. orbital shaker). V drugi simulaciji je bil cilj enak, vendar je bila viala in s tem tudi tekočini, ki se nahajata v njem, izpostavljena določenemu režimu gibanja. Gibanje je bilo skladno s spektrom gibanja vozila, ki je predpisan v transportnem standardu ISTA 3A. Simulacije smo izvedli s pomočjo programa ANSYS FLUENT. Za pridobitev ustreznih vhodnih podatkov glede gibanja v primeru zasledovanja gibanja med transportom je bilo potrebno izvesti pretvorbo protokola gibanja iz PSD (Power Spectral Density) v pospešek tekočine, ki smo jo izvedli s pomočjo programske in numerične platforme MATLAB.
Ključne besede: biološka zdravila, razpad beljakovin, strižne napetosti, akumulacija strižnih napetosti, transport
Objavljeno v DKUM: 09.09.2022; Ogledov: 768; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (3,22 MB)

8.
Ukrepi za boljšo adherenco do antipsihotikov pri zdravljenju shizofrenije
Jana Krepek, 2022, diplomsko delo

Opis: Uvod: Neupoštevanje predpisane antipsihotične terapije je pogost problem pri pacientih s shizofrenijo, ki vodi v poslabšanje simptomov in ponovitev bolezni ter morebitno hospitalizacijo. Namen zaključnega dela je, narediti pregled literature in opisati učinkovite intervencije, ki so učinkovite pri pacientih s shizofrenijo, da redno jemljejo antipsihotično terapijo. Metode: Pri izdelavi zaključnega dela smo uporabili sistematični pregled literature v angleškem jeziku. S pomočjo vključitvenih in izključitvenih kriterijev smo v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL, APA PsycArticles in MEDLINE poiskali ustrezno literaturo. Potek iskanja je prikazan s PRISMA diagramom. Opravljena je bila kritična ocena člankov s pomočjo orodja Joanna Briggs Critical Appraisal Checklist. Izbrana literatura je bila analizirana in sintetizirana. Rezultati: V končno analizo literature smo vključili deset člankov. Ukrepi posameznih raziskav so si med seboj precej podobni in vsebujejo podobne pristope. Osnova večine raziskav temelji na večkratnih srečanjih pacienta in zdravstvenega delavca za vzpodbujanje, spremljanje in ovrednotenje upoštevanja zdravljenja. V večini raziskav so se tekom srečanj osredotočili na psihoedukacijo, vedenjski in kognitivni trening. Preostale intervencije so bile vključevanje družine v zdravljenje, Tai-chi trening, telefonski klic in intervju z medicinsko sestro ter razni opomniki za zaužitev zdravila v obliki SMS sporočila, telefonskih aplikacij ali pametnih razdeljevalcev tablet. Razprava in sklep: Raziskani ukrepi za izboljšanje adherence do antipsihotikov predstavljajo koristno informacijo tako za zdravstvene delavce kot za svojce obolelega. Z njihovo pomočjo lahko izboljšamo adherenco do antipsihotikov in lažje nadzorujemo simptomatiko bolezni.
Ključne besede: shizofrenija, intervencija, antipsihotična zdravila
Objavljeno v DKUM: 04.03.2022; Ogledov: 856; Prenosov: 136
.pdf Celotno besedilo (655,84 KB)

9.
Pomen povijanja nog in preprečevanje venskih trombembolij pri ginekoloških operacijah
Majlinda Morina Šaćiri, 2022, magistrsko delo

Opis: Venska tromboza je posledica delne ali popolne zapore vene s strdkom, ki je najpogosteje lokalizirana v venah spodnjih udov. Če je venski trombozi pridružena še pljučna embolija, jo poimenujemo s skupnim imenom venska trombembolija (VTE). Med najbolj ogrožene sodijo bolnice z velikimi onkoginekološkimi operacijami, zato je namen pregleda literature raziskati pomen povijanja nog in preprečevanje VTE pri ginekoloških operacijah. V okviru zaključnega dela smo izvedli sistematični pregled, analizo in sintezo literature. Raziskovalna metodologija se nanaša na iskanje tujih virov, ki obravnavajo temo pomena povijanja nog in preprečevanje VTE pri ginekoloških operacijah, pri tem smo upoštevali smernice po PRISMA. Analizirali smo 5 člankov, ki so ustrezali izbranim kriterijem ter to tudi prikazali v tabeli s karakteristikami identificiranih študij. Ugotovili smo, da onkoginekološke bolnice potrebujejo dvojno protrombotično zaščito (mehansko in protitrombotična zdravila) za preprečevanje VTE. VTE predstavljajo velik zdravstven problem, ker so pogosto vzrok za podaljšano hospitalizacijo bolnikov ter posledično predstavljajo višje stroške zdravljenja. Pogostost VTE lahko zmanjšamo s pravilnimi preventivnimi ukrepi. Prav tako je ključno, da VTE pravočasno prepoznamo, zato predlagamo več izobraževanj o VTE, oziroma ciljnih izobraževanj za zdravnike in medicinske sestre.
Ključne besede: trombembolija, preprečevanje venske trombembolije, ginekološke operacije, predoperativna priporočila, protitrombotična zdravila
Objavljeno v DKUM: 07.02.2022; Ogledov: 859; Prenosov: 161
.pdf Celotno besedilo (463,17 KB)

10.
Intramuskularna aplikacija zdravila pri otroku
Tamara Kondrič, 2021, diplomsko delo

Opis: Uvod: Intramuskularna aplikacija zdravil pri otroku je pogosta in večinoma rutinska negovalna intervencija, vendar hitre razvojne spremembe pri otroku prinašajo stalno spreminjanje pogojev aplikacije (npr. razmerje mišične mase, zmožnost za prenašanje neugodja). Namen zaključnega dela je bil raziskati intramuskularno aplikacijo zdravil pri otroku. Metode: Uporabili smo sistematični pregled literature. Iskali smo po mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, MEDLINE, CINAHL, ScienceDirect, Web of Science in spletnem iskalniku Google ter v domači bazi podatkov Cobiss. Določili smo vključitvena in izključitvena merila glede na postavljena raziskovalna vprašanja ter predstavili potek iskanja in pregleda virov z modelom PRISMA. Rezultate smo predstavili tabelarično in opisno. Rezultati: Na podlagi sinteze dobljenih podatkov smo podali 2 vsebinski kategoriji: (1) posebnosti intramuskularne aplikacije zdravil pri otroku in (2) tveganja za zaplete pri izvajanju intramuskularne aplikacije zdravil pri otroku. V prvi vsebinski kategoriji smo identificirali dodatnih 6 podkategorij in v drugi dodatni 2 podkategoriji. Razprava in sklep: Čeprav je intramuskularna aplikacija zdravil pogosta negovalna intervencija, se klinične smernice za intramuskularno aplikacijo zdravil pri otroku med seboj še nekoliko razlikujejo. Primerjava smernic z rezultati novih raziskav omogoča posodabljanje in optimizacijo.
Ključne besede: aplikacija v mišico, zdravila, pediatrija, medicinska sestra
Objavljeno v DKUM: 20.01.2022; Ogledov: 1607; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (642,45 KB)

Iskanje izvedeno v 0.27 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici