| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 32
Na začetekNa prejšnjo stran1234Na naslednjo stranNa konec
1.
Postopek zaznave sprememb rabe zemljišč s časovno analizo podatkov daljinskega zaznavanja : magistrsko delo
Sašo Ivič, 2024, magistrsko delo

Opis: Daljinsko zaznavanje je pridobivanje informacij brez fizičnega stika. S pomočjo satelita Sentinel-2, lahko z odbojem elektromagnetnega valovanja pridobimo informacije o površju Zemlje. Preko platforme Copernicus Open Access Hub, ki jo upravlja Evropska vesoljska agencija, lahko brezplačno dostopamo do podatkov satelitov Copernicus od leta 2015 do danes. V magistrskem delu uporabimo satelitske posnetke satelita Sentinel-2, da strojne modele naučimo prepoznavati spremembe na površju Zemlje, v določenem časovnem obdobju. V prvem delu opišemo tehnike daljinskega zaznavanja sprememb na satelitskih slikah. V nadaljevanju opišemo naši dve metodi implementacije zaznave sprememb in ju primerjamo. Ugotovimo, da obe metodi delujeta dobro in s pomočjo modela nevronskih mrež z visoko natančnostjo zaznavata spremembe na površju.
Ključne besede: Zaznava sprememb, Časovna analiza, Sentinel-2, Daljinsko zaznavanje
Objavljeno v DKUM: 01.03.2024; Ogledov: 372; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (4,04 MB)

2.
Razvoj sistema za zaznavo oglasov s pomočjo strojnega učenja : magistrsko delo
Leon Abraham, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo opisuje celotni postopek izdelovanje sistema za iskanje oglasa v toku posnetkov. Vsebuje predstavitev predobdelave oglasa ter posnetkov, iskanje slike v posnetku z lastno implementacijo ter s pomočjo storitve AWS Rekognition, uporabniški vmesnik ter predstavitev rezultatov oziroma testiranje sistema. Aplikacija deluje na podlagi iskanja dveh podobnih slik kjer v primeru podobnosti uporabnik dobi določene meta podatke (čas ujemanja, odstotek ujemanja ter ime datoteke) ter sliko, kdaj se je pojavil oglas v toku posnetkov. Sistem smo ovrednotili z mero F1, kjer smo dobili 100% uspešnost.
Ključne besede: strojno učenje, zaznava oglasov, AWS, FFMPEG
Objavljeno v DKUM: 22.12.2023; Ogledov: 575; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (3,44 MB)

3.
Ugotavljanje podobnosti rastrskih slik z vgnezdenimi 3D izbočenimi lupinami : diplomsko delo
Žiga Pečar, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo izdelali metodo, ki s pomočjo 3D vgnezdenih izbočenih lupin ugotavlja podobnost med slikami. Najprej smo podali opis štirih že znanih metod za ugotavljanje podobnosti slik. Implementirana metoda prejme sivinsko rastrsko sliko, ki jo redči s Sobelovo zaznavo robov in nato sestavi 3D vgnezdene izbočene lupine te slike. Na podlagi teh izračuna cenilko, katere vrednost uporabimo za ugotavljanje podobnosti slik. Metodo smo testirali nad štirimi slikami in ovrednotili ustreznost rezultatov.
Ključne besede: algoritem, računalniška geometrija, hitra izbočena lupina, zaznava robov, sivinske slike
Objavljeno v DKUM: 20.10.2022; Ogledov: 566; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

4.
Osebna zaznava detektivov - analiza sodne prakse : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Nina Kancilija, 2022, diplomsko delo

Opis: Detektivska dejavnost je zbiranje, obdelava, posredovanje informacij in podatkov ter svetovanje na področju preprečevanja kaznivih ravnanj, ki ga za naročnikove potrebe opravlja licenciran detektiv. Detektivi v skladu z zakonom uporabljajo upravičenje osebne zaznave, ki pomeni zbiranje informacij iz javnih ali na javnih krajih, javno dostopnih zaprtih in odprtih prostorov ter prostorov in krajev, ki so vidni iz javno dostopnega mesta. Pri izvajanju tega upravičenja se velikokrat gibljejo po robu zakona, kar nam utemeljujejo nekatere preučene sodne prakse. V sodni praksi nemalokrat naletimo na primere, v katerih je detektiv obtožen nezakonitega pridobivanja dokazov, zaradi uporabe tako imenovanih prikritih preiskovalnih ukrepov, nezakonite uporabe tehničnih sredstev in posega v zasebni prostor posameznika. Detektivi, s katerimi smo opravili intervjuje, si osebno zaznavo razlagajo kot vrednotenje s čutili pridobljenih informacij. Osebno zaznavo izvajajo skladno z določbami zakona, z neposrednim opazovanjem in/ali poslušanjem na javnih krajih ali iz javnih krajev, javno dostopnih odprtih in zaprtih prostorov ter krajev in prostorov, ki so vidni z javno dostopnega kraja in prostora. Ključna zaznana dejstva pogosto dokumentirajo z uporabo sredstev za slikovno snemanje, ko je to nujno potrebno. Detektivi menijo, da je zakonska dikcija osebne zaznave tako široka, da pri izvedbi te ne prihaja do nekih bistvenih odstopanj. Dva detektiva sta že imela primere, ki so bili predmet sodne preveritve pri čemer je sodišče je v njunih primerih razsodilo v njuno prid. Poudarili so, da mora detektiv pri izvajanju detektivske dejavnosti in pri pridobivanju podatkov in informacij ravnati v skladu z Zakonom o detektivski dejavnosti in drugimi zakoni, ravnati mora strokovno in je ne sme izvajati na način, s katerim bi posegal v zasebnost posameznika, pri čemer je v vsakem posamičnem primeru treba tehtati pravico do zasebnosti v odnosu do pravic naročnika ali javnega interesa (test sorazmernosti).
Ključne besede: osebna zaznava, detektivska dejavnost, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 12.10.2022; Ogledov: 679; Prenosov: 141
.pdf Celotno besedilo (497,11 KB)

5.
Ustvarjanje prostora svetlobe v likovni umetnosti : magistrsko delo
Tamara Šterlek, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je obravnavano ustvarjanje prostora svetlobe v likovni umetnosti. Posebna pozornost je namenjena vplivu znanstvenih odkritij o svetlobi na številne umetnike, ki so se skušali poigrati z vidom in človeško zaznavo ter ustvariti celostno izkušnjo gledalca. Vid je namreč tisti čut, ki nam poda informacije o svetu in združuje čutne zaznave o prostoru v treh oziroma štirih dimenzijah. Za širše razumevanje zaznavanja je v nalogi analizirana bipolarna simbolika svetlobe in teme v Platonovi znameniti prispodobi o votlini iz sedme knjige Države. Opredeljene so vizualne zmožnosti umetne in naravne svetlobe oziroma njune pojavnosti s pomočjo svetlobno občutljivih materialov. Fenomen svetlobe in njeni učinki, uporaba svetlobno občutljivih materialov pri oblikovanju prostora svetlobe in pogojevanje gledalčeve zaznave s svetlobo so analizirani na podlagi svetlobnih umetniških del vizualnih umetnikov iz širšega mednarodnega prostora, Marcela Duchampa, Laszla Moholy-Nagyja in Jamesa Turrella, ter slovenske umetnice in likovne teoretičarke Uršule Berlot Pompe. Pri njihovem ustvarjanju s svetlobo so nastali stimulativni potopitveni ambienti, kjer je gledalec razsrediščen in aktiviran. Teoretska dognanja o ustvarjanju s svetlobo so sintetizirana v zadnjem, praktičnem delu magistrske naloge, ki predstavlja svojsko idejo o prostoru svetlobe.
Ključne besede: svetloba, prostor, likovna umetnost, svetlobno občutljivi materiali, zaznava
Objavljeno v DKUM: 18.11.2021; Ogledov: 22958; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (2,63 MB)

6.
Pametna avtomatizacija vstopa v dom na osnovi interneta stvari z uporabo Raspberry Pi : diplomsko delo
Ana Jelen, 2021, diplomsko delo

Opis: V zaključni nalogi s pomočjo platforme Raspberry Pi razvijemo in implementiramo lasten avtomatiziran sistem za vstop v dom. Osnovne dogodke zaznamo s pomočjo kamere in algoritma zaznave gibanja. Primerjamo in testiramo dve metodi zaznave gibanja na osnovi modela Gaussovih mešanic in Bayesove verjetnosti. Vstop v dom poteka na osnovi dvostopenjske avtentikacije, kjer se preverjata biometrična in brezkontaktna identifikacija. Biometrično identifikacijo izpolnimo že pri 80 % gotovosti prepoznave obraza, brezkontaktno pa s pomočjo zaznane naprave, ki pripada določenemu profilu. Z uporabo tehnologije interneta stvari avtomatiziran sistem samodejno upravlja z lučmi v prostoru glede na sončni vzhod in zahod, predvaja glasbo in regulira temperaturo zraka glede na letni čas. Celotni sistem testiramo 30 dni, kjer je bila odzivnost sistema manjša kot 5 sekund in uspešnost odločanja sistema večja kot 90 %. Uporabo sistema dodatno podpremo z enostavno namizno aplikacijo, ki uporabniku omogoča ogled video prenosa v živo, konfiguracijo osebnih profilov, ročno upravljanje vhodnih vrat in pregled zgodovine dogodkov.
Ključne besede: internet stvari, avtomatizacija, zaznava gibanja, prepoznava obraza, Raspberry Pi
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1099; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (1,78 MB)

7.
Razpoznavanje obraza z lasersko in radarsko tehniko : magistrsko delo
Arben Jahiri, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisan in predstavljen postopek zaznave in razpoznave obraza s pomočjo radarske in laserske tehnike. V prvem delu je opisano delovanje radarja in predstavljeni postopki postavitev tarč v vidno območje radarja ter procesiranje signalov za pridobitev končne slike. V drugem delu je prikazan postopek zajemanja slik zaznanih obrazov s Kinectom in učenje modela s Siamsko nevronsko mrežo za razpoznavanje obrazov. V sklepu so predstavljeni rezultati raziskave in preverjanja zaznave ter razpoznave obraza z radarjem in s Kinectom.
Ključne besede: Frekvenčno moduliran radar s kontinuiranim signalom, radar z umetno odprtino, MATLAB, Kinect, zaznava in razpoznava obraza, Siamska nevronska mreža
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 985; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (3,91 MB)

8.
Sistem za zaznavo in nadzor orientacije nanosatelita na osnovi magnetnega navora : magistrsko delo
Lorenzo Gonzales, 2020, magistrsko delo

Opis: V okvirju zaključnega dela je predstavljen sistem za zaznavo in nadzor orientacije nanosatelita primarno razvit za misijo TRISAT-R, ki za orientiranje uporablja magnetne navornike. V sklopu dela so predstavljeni postopki za reguliranje magnetnih vzbujevalnikov tako za umirjanje satelita kot za usmerjanje satelita proti Soncu. Predstavljena je zasnova, načrtovanje in končna sestava sistema skupaj z uporabljenimi algoritmi. Dodatno je predstavljen simulator za propagacijo orbitnih in orientacijskih parametrov, znotraj katerega so primarno preverjeni regulacijski postopki implementirani na sistemu. Na koncu dela pa so predstavljene meritve komponent sistema in njegovo delovanje.
Ključne besede: nanosatelit, zaznava orientacije, nadzor orientacije, magnetni navornik, vgrajeni sistem
Objavljeno v DKUM: 01.12.2020; Ogledov: 1047; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (3,34 MB)

9.
Zaznavanje ponarejenih videoposnetkov med mladimi uporabniki družbenih medijev : diplomsko delo
Tjaša Brglez, 2020, diplomsko delo

Opis: Družbeni mediji so postali vir informacij današnje družbe. Kljub temu da je njihov pojav prispeval k hitrejši komunikaciji in širjenju novic, se je potrebno zavedati tudi pasti in nevarnosti, ki jih prinašajo s širjenjem lažnih vsebin. Namen diplomskega dela je bil ugotoviti, v kolikšni meri mladi v družbenih medijih zaznavajo ponarejene videoposnetke, ali obstaja povezava med resolucijo posnetkov in zaznavo ponarejenih posnetkov, kolikšna je stopnja zavednosti o ponarejenih posnetkih ter stopnjo vpliva ogleda ponarejenih videoposnetkov na zaupanje v novice v družbenih medijih. V ta namen smo pripravili in izvedli raziskovalno študijo s pomočjo spletnega vprašalnika. Dobljene rezultate smo statistično obdelali in analizirali. Ugotovili smo, da mladi v povprečju zaznajo 42,27 % ponarejenih videoposnetkov ter da obstaja močna povezanost med pravilno zaznavo in HD posnetki. Ugotovili smo tudi, da so osebe, ki poznajo ponarejene posnetke bolje seznanjene o zlorabah in posledicah le-teh ter da osebe, ki ne zaupajo v novice v družbenih medijih, zaznajo več ponarejenih posnetkov. Rezultati, pridobljeni s pomočjo te študije, lahko služijo za nadaljnje raziskave o zaznavanju ponarejenih posnetkov med uporabniki družbenih medijev.
Ključne besede: zaznava, ponarejeni videoposnetki, skrb
Objavljeno v DKUM: 02.11.2020; Ogledov: 961; Prenosov: 385
.pdf Celotno besedilo (963,98 KB)

10.
Zaznava dihanja in srčnega utripa z radarjem : magistrsko delo
Robert Šoln, 2019, magistrsko delo

Opis: Cilj magistrske naloge je zaznava dihanja in srčnega utripa. Uporabili smo radarsko tehnologijo, in sicer na tri različne načine oddajanja in sprejemanja EM valov. Za vse tri načine delovanja smo podali teoretično izhodišče in izvedli meritve. Načini delovanja, ki smo jih uporabili, so frekvenčno moduliran zvezni, frekvenčno koračen zvezni in pulzni. Na koncu smo na podlagi meritev ocenili primernost posameznega načina delovanja in radarja, na katerem je implementiran. Obdelavo signalov za vse sisteme smo izvedli v programskem okolju MATLAB.
Ključne besede: Omni RADAR, Novelda X4, zaznava srčnega utripa, zaznava dihanja.
Objavljeno v DKUM: 27.11.2019; Ogledov: 1261; Prenosov: 128
.pdf Celotno besedilo (2,40 MB)

Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici