1. VPLIV ZAUPANJA NA ODLOČANJE O IZBIRI ZAVAROVALNEGA POSREDNIKANeža Kutnar, 2015, diplomsko delo/naloga Opis: V prvem delu diplomske naloge opisujemo proces odločanja skupaj z intuitivnim odločanjem, saj je ta najbolj pogost pri strateških odločitvah. Predstavimo, kaj je zaupanje in kako je pomembno med podjetji. V delu, kjer opisujemo pravno-formalni vidik zavarovalništva, se osredotočimo predvsem na delovanje zavarovalnih posrednikov.
Pridobitev zaupanja s strani stranke je najbolj pomemben člen dela zavarovalnih posrednikov in močno vpliva na odločitev o izbiri le-teh. Delo zavarovalnih posrednikov je pri nas še vedno premalo poznano in se ga pogosto enači z delom zavarovalni zastopnikov, kar še zdaleč ni isto. Konkurenca je tako zelo velika, ker je vpliv zavarovalnic in hkrati zavarovalnih zastopnikov zelo močan, in tudi ker se odpira vedno več novih zavarovalno posredniških družb.
V drugem, raziskovalnem delu diplomske naloge smo s pomočjo obširnega anketnega vprašalnika ugotovili, da managerji sprejemajo odločitve o izbiri zavarovalnega posrednika za zavarovanje poslovnih tveganj predvsem intuitivno. Odločitev o izbiri zavarovalnega posrednika predstavlja zahteven strateški odločitveni problem.
Podjetja v Sloveniji še vedno v veliki meri ne poznajo delovanja in storitev zavarovalnih posrednikov in jih zelo pogosto zamenjujejo z zavarovalnimi zastopniki. Za vzpostavitev zaupanja v zavarovalnega posrednika je potreben dolgotrajen proces. Podjetja, ki ne sodelujejo z zavarovalnim posrednikom, nimajo zaupanja vanje.
Dejavniki, ki najbolj vplivajo na izbiro določenega zavarovalnega posrednika so predvsem izkušnje in strokovnost zavarovalnega posrednika ter ponudba storitev. Podjetja se ne odločijo za sodelovanje z njimi, predvsem zaradi nepoznavanja zavarovalnih posrednikov. Ključne besede: proces odločanja, intuitivno odločanje, zaupanje, zavarovalni posrednik Objavljeno v DKUM: 23.06.2015; Ogledov: 5388; Prenosov: 137 Celotno besedilo (1,53 MB) |
2. FUNKCIONALNE SPECIFIKACIJE SPLETNEGA ZAVAROVALNEGA POSREDNIKAEmil Kos, 2011, diplomsko delo Opis: Hitro, natančno in učinkovito delo zavarovalnih posrednikov je eden ključnih dejavnikov za uspeh v zavarovalnem posredništvu. V želji po optimizaciji svojega poslovanja zavarovalni posredniki iščejo rešitve, ki bi zagotovile učinkovito podporo procesom zavarovanja. Z njimi bi lažje sledili željam svojih strank, obenem pa zmanjšali količino napak, storjenih v procesih. Ustrezna elektronska rešitev bi omogočila tudi preprost in hiter pregled trenutnih stanj.
Razpoložljive rešitve so okorne za uporabo, saj jih je težko povsem prilagoditi potrebam njihovega uporabnika, pogosto pa so tudi stroškovno zahtevne tako v procesu vpeljave kot vzdrževanja. Kadar vpeljujemo rešitev, je ključno, da z njo izpolnimo vsa svoja pričakovanja ter v največji meri izkoristimo njen potencial.
Pričujoče diplomsko delo na primeru procesa zavarovanja kopenskih vozil nazorno prikaže, kako naj bo izdelana funkcionalna specifikacija, potrebna za razvoj samostojne informacijske rešitve, s poudarkom na funkcionalnostih in primerih uporabe.
Ob spoznavanju postopka zavarovanja vozil smo definirali ključne zahteve naročnika, ki bo rešitev uporabljal. Omenjene procese smo popisali s tehniko IDEF0. Ključne zahteve smo opisali, nato pa postopke izvedbe posamezne zahteve razčlenili v obliki primerov uporabe, opisanih z metodologijo FURPS+. V sklepnem poglavju delo nakaže mogoče nadaljnje korake, ki jih je priporočljivo opraviti, da bi dobili celovito zasnovo rešitve.
Diplomsko delo obsega popis primerov uporabe modula za nadzor uporabnikov in modula zavarovanja kopenskih vozil ter njuno umestitev v celovito informacijsko rešitev.
Zbrani primeri uporabe so opis le dveh modulov sistema, kot smo si ga zamislili. S popisom preostalih modulov in nadaljnjo raziskavo bi dobili popoln načrt elektronske aplikacije, ti koraki pa ostajajo odprti za prihodnje raziskave. Ključne besede: zavarovanje kopenskih vozil, primer uporabe, pozitivni scenarij, spletna rešitev, zavarovalni posrednik Objavljeno v DKUM: 17.08.2011; Ogledov: 2910; Prenosov: 288 Celotno besedilo (420,35 KB) |
3. PRAVNA RAZMERJA MED ZAVAROVALNICO, ZAVAROVALNIM ZASTOPNIKOM - POSREDNIKOM IN ZAVAROVALCEM OZIROMA UPRAVIČENCEMMojca Vetrih, 2009, diplomsko delo Opis: Zavarovalništvo dejansko posega v vsa področja našega življenja in je izjemno pomembna gospodarska panoga v razvitih gospodarstvih. Na zavarovalnem trgu, tako slovenskem kot evropskem in drugih, nastopajo različni subjekti, ki so med seboj v različnih pravnih razmerjih in imajo različne pravice in obveznosti, ki so odraz zakonskih ali pogodbenih določil.
Osrednja tema diplomskega dela so pravna razmerja med zavarovalnico, zavarovalnim zastopnikom - posrednikom in zavarovalcem oziroma upravičencem, pri čemer najprej za posamezne udeležence zavarovalnega razmerja navajam statusne značilnosti, nato pa skozi posamezna poglavja in podpoglavja predstavljam njihove medsebojne pravice in dolžnosti, kot izvirajo iz pravnih razmerij tekom trajanja zavarovalne pogodbe.
Načini, kako pride do sklenitve zavarovalne pogodbe, so različni. Zakon o zavarovalništvu natančno določa pogoje trženja zavarovalnih storitev, zlasti kdo lahko opravlja dejavnost in posle zavarovalnega zastopanja in posredovanja. Zavarovalec potrebuje različne vrste zavarovanj, pri tem pa zaradi zapletenih zavarovalnih produktov pogosto potrebuje pomoč ustrezno strokovno usposobljene osebe, kot so npr. zavarovalni zastopniki ali zavarovalni posredniki. Čeprav imata tako zavarovalni zastopnik kot zavarovalni posrednik interes, da zavarovalec z zavarovalnico sklene zavarovalno pogodbo, med njima obstaja več razlik.
Namen življenjskega zavarovanja je zagotavljanje ekonomske varnosti, bodisi samega zavarovalca bodisi varnosti drugih. Zavarovalec lahko s pogodbo o življenjskem zavarovanju, s kakšnim poznejšim pravnim poslom, tudi z oporoko, določi osebo, ki bo imela pravice iz pogodbe. Število sklenjenih polic življenjskih zavarovanj se iz leta v leto povečuje, zato v diplomskem delu predstavljam tudi pravna razmerja upravičenca ter njegove pravice in obveznosti iz take pogodbe. Ključne besede: Pravice in dolžnosti, pravna razmerja, slovenski zavarovalniški trg, upravičenec, zavarovalec, zavarovalna pogodba, zavarovalnica, zavarovalništvo, zavarovalni posrednik, zavarovalni zastopnik. Objavljeno v DKUM: 15.12.2009; Ogledov: 3821; Prenosov: 445 Celotno besedilo (790,88 KB) |