| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 144
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Zasnova fleksibilnega učnega okolja - primer nove osnovne šole v Veliki Nedelji
Ana Hanželič, 2025, magistrsko delo

Opis: Fleksibilna zasnova učnega okolja predstavlja prilagodljiv prostor, ki presega omejitve tradicionalnih učilnic in omogoča individualiziran pristop k učenju. Spodbuja ustvarjalnost, avtonomnost in aktivno sodelovanje učencev ter omogoča prilagajanje prostora potrebam posameznikov in skupnosti, kar je ključnega pomena za sodobno izobraževanje. Magistrsko delo tovrstne pristope implementira na primeru nove osnovne šole v Veliki Nedelji, ki bi nadomestila obstoječo šolo v historični stavbi na griču, saj ta zaradi prostorsko-funkcionalnih omejitev ter oddaljenosti od športne infrastrukture na ravnini za sodobne potrebe vzgojno-izobraževalne dejavnosti ni ustrezna. Nova šola je predvidena ob obstoječi športni dvorani na ravnini, ki dopušča neposredno navezavo na športne površine ter vzpostavitev šole kot krajevnega središča. Delo vključuje analizo potreb šole in lokalnega okolja ter raziskovanje arhitekturnih rešitev, ki združujejo sodobne pedagoške zahteve z lokalnimi značilnostmi. Idejna zasnova nove stavbe ponuja trajnosten in prilagodljiv prostor za izobraževanje ter družbeno življenje kraja.
Ključne besede: arhitektura, fleksibilna zasnova, osnovna šola, Velika Nedelja, krajevno središče
Objavljeno v DKUM: 02.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (84,63 MB)

2.
Zasnova in izdelava prototipa delovnega elementa prstnega okopalnika v sodelovanju s podjetjem Tehnos d.o.o. : diplomsko delo
Katarina Lipovšek, 2024, diplomsko delo

Opis: Kmetijstvo se sooča z vedno novejšimi spremembami in izzivi. Zaradi želje po bolj sonaravnem kmetovanju ter zmanjšanju uporabe FFS smo želeli preučiti različne načine zatiranja plevela. Osredotočili smo se predvsem na mehansko zatiranje plevela, natančneje na prstni okopalnik. Prstni okopalnik je orodje, ki je specifično namenjeno okopavanju kultur, ki so sajene v vrstah na razdalji 25 cm ali več. Pri opravljeni osnovni analizi trga smo ugotovili, da je na trgu veliko proizvajalcev tega orodja ter da ima orodje zelo visoko ceno. Zato smo se s podjetjem Tehnos d.o.o. odločili, da izdelamo cenejši prototip, ki bo kmetovalcem dostopen. Končni izdelek bo cenejši zaradi poenostavljene oblike, napredne tehnologije strojev v podjetju Tehnos d.o.o. ter več desetletij izkušenj v izdelavi kmetijske mehanizacije. To diplomsko delo zajema tako agronomski in ekonomski vidik kot tudi strojniški vidik.
Ključne besede: prstni okopalnik, zasnova in izdelava prototipa, Tehnos d.o.o., mehansko zatiranje plevela, zatiranje plevela v vrsti
Objavljeno v DKUM: 07.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (4,07 MB)

3.
Vpenjalna priprava za vpenjanje ohišja črpalke
Luka Kitak, 2024, diplomsko delo

Opis: Izdelati je potrebno vpenjalno pripravo za obdelavo 25 kosov obdelovancev, za katere je na voljo STL model in podatek, da gre za odlitke. Potrebno je strojno obdelati vse funkcionalne površine kosa. V delu je predstavljeno načrtovanje vpenjalne priprave, izbira komponent, iz katerih je sestavljena, ter izvedba končne rešitve. Končno rešitev naloge predstavljata dve vpenjalni pripravi, posebej prilagojeni zahtevam za obdelavo dodeljenega kosa. Izdelani sta iz modularnih komponent, ki omogočajo prilagodljivo in cenovno ugodno sestavo.
Ključne besede: Vpenjalna priprava, CNC obdelava, CAD zasnova
Objavljeno v DKUM: 01.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 60
.pdf Celotno besedilo (3,40 MB)

4.
Zasnova radarja s sintetično odprtino
Benjamin Dvoršak, 2023, magistrsko delo

Opis: Radar s sintetično odprtino omogoča doseganje boljše resolucije kakor radar z realno odprtino, saj lahko z uporabo enake antene s SAR-radarjem sintetiziramo večjo odprtino. V magistrskem delu smo zasnovali radar s sintetično odprtino. V okviru tega smo iz osnovnih gradnikov najprej sestavili radar s frekvenčno modulacijo in z zveznim valovanjem (FMCW). Za sestavljen radar smo izdelali program za obdelavo podatkov. FMCW-radar smo nato namestili na kolo in posneli odziv, ki smo ga programsko obdelali v dvodimenzionalno SAR-sliko. Za obdelavo oziroma združenje podatkov v SAR-sliko smo uporabili algoritem migracije razdalje (RMA).
Ključne besede: zasnova radarja, radar s frekvenčno moduliranim zveznim signalom (FMCW), algoritem migracije razdalje (RMA), radar s sintetično odprtino (SAR)
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (3,94 MB)

5.
Zasnova novega Tercijalskega mostu Kostanjevice na Krki : diplomsko delo
Sara Colarič, 2024, diplomsko delo

Opis: Bistvo diplomskega dela obsega zasnovo novega Tercijalskega mosta, ki mora premostiti 50-metrsko razpetino med pobočjema reke Krke v Kostanjevici na Krki. Zasnova temelji na predpostavkah in omejitvah, ki jih zastavi konstrukter ter so določene s standardi. Modeliranje mostu je v CAD programu Solidworks. Celoten most je grajen in zmontiran iz vremensko odpornega jekla Corten S355JOWP. Konstrukcijski elementi so izbrani glede na racionalno presojo iz prakse. Le-ta je na koncu potrjena ali ovržena s statičnimi preračuni po evropskih standardih EUROCODE, ter s preračunom, ki je narejen po MKE (metoda končnih elementov). Rezultati so na koncu tudi ovrednoteni.
Ključne besede: zasnova mostu, jeklena konstrukcija, most za pešce, MKE analiza.
Objavljeno v DKUM: 30.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (4,59 MB)

6.
Izdelava in testiranje prototipa sušilne omare : magistrsko delo
Fran Slemenšek, 2024, magistrsko delo

Opis: Sušilna omara je namenjena za sušenje in osveževanje mokrega ali suhega perila. Tako se oblačila posušijo, osvežijo in razkužijo s pomočjo pare. Sistem temelji na uporabi izmenjevalnika toplote oz. krajše kompresorja. Ta segreje topel zrak in ga s pomočjo ventilatorja gnanim z BLDC motorjem usmeri v zračni kanal na zadnji strani omare. Voda se prečrpa iz rezervoarja za čisto vodo v parni generator na vrhu omare, kateri upari in usmeri vodno paro v omaro, tako da odstrani gube na oblačilih, prav tako pa jih razkuži. Para kondenzira na dnu omare kjer je zračni usmernik in se s pomočjo črpalke prečrpa v rezervoar z umazano vodo. Sistem ima več različnih nastavitev, kot so samo sušenje, samo uporaba pare, sušenje in para, časovne programe, varnostno zaklepanje, in začetek sušenja z zamikom. Prav tako omara vsebuje WIFI modul, tako da lahko omaro upravljamo preko aplikacije.
Ključne besede: sušilna omara, zasnova, izdelava prototipa, avtomatizacija, testiranje, sušenje
Objavljeno v DKUM: 25.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (5,24 MB)

7.
Razvoj sistema za mehanski odvzem kapilarne krvi in medcelične tekočine : diplomsko delo
Tilen Brus, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava razvoj sistema za odvzem krvi, s poudarkom na tehnoloških rešitvah in inženirskih pristopih. V uvodnem delu so obravnavani problemi, postavljeni cilji in struktura diplomskega dela. V nadaljevanju je predstavljena zasnova ohišja ter nosilca za dovajanje tekočine na elektrodo. Pri načrtovanju se bo izhajalo iz teoretičnih preračunov, ob zagotavljanju ergonomske in praktične oblike naprave ter uporabi biokompatibilnih materialov. Delo zaključuje povzetek in diskusija doseženih rezultatov.
Ključne besede: zasnova ohišja, konstruiranje, nosilec, preračuni
Objavljeno v DKUM: 20.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (3,54 MB)

8.
Zasnova kampusa kot katalizatorja gospodarskega razvoja in socialne kohezije v majhnem mestu: študija primera Bjelovar : magistrsko delo
Karlo Modrovčić, 2024, magistrsko delo

Opis: To magistrsko delo preučuje, kako lahko oblikovanje kampusa pospeši gospodarski razvoj in socialno kohezijo v majhnih mestih, s poudarkom na študiji primera Bjelovarja. Študija preučuje, kako lahko strateško načrtovani izobraževalni kampusi preoblikujejo lokalna gospodarstva, spodbujajo vključevanje skupnosti in izboljšajo socialno integracijo. Z analizo načel razvoja kampusa in specifičnih potreb Bjelovarja raziskava zagotavlja okvir za kampus, ki ne le izpolnjuje izobraževalne cilje, ampak prinaša tudi koristi širši skupnosti. Predlagana zasnova za novi kampus Visoke šole v Bjelovarju združuje akademske, stanovanjske, komercialne in družabne prostore za ustvarjanje živahnega, večnamenskega okolja, ki spodbuja inovacije, interakcijo skupnosti in gospodarsko vitalnost. Študija dokazuje, da lahko premišljeno načrtovanje kampusa znatno poveča lokalno blaginjo in kohezijo ter ponuja model za podobne pobude v drugih majhnih mestih.
Ključne besede: ZASNOVA KAMPUSA, GOSPODARSKI RAZVOJ, SOCIALNA KOHEZIJA, IZOBRAŽEVALNA ARHITEKTURA, BJELOVAR
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (146,32 MB)

9.
10.
Sistematična analiza decentraliziranih družbenih medijev
2024

Opis: Monografija z naslovom »Sistematična analiza decentraliziranih družbenih medijev« naslavlja prepoznano raziskovalno vrzel preučevanja decentraliziranih družbenih medijev. Pri tem je posebni poudarek na konceptualnem vidiku, ki omogoča prepoznavanje logične zasnove, arhitekturnih značilnosti, potencialov in specifik družbenega medija ter primerjavo s centraliziranimi sorodnimi rešitvami. Predstavlja zbirko medsebojno primerljivih poglavij, ki opisno in analitično preučujejo najvidnejše predstavnike pokrajine decentraliziranih družbenih medijev v letu 2024. Poglavja so rezultat projektne naloge študentov Univerze v Mariboru, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, ki so v okviru predmeta »Arhitektura družbenih medijev« sistematično in mentorirano preučevali izbrane decentralizirane družbene medije.
Ključne besede: Analiza decentraliziranih družbenih medijev, družbeni mediji, Fediverse, zasnova decentraliziranih družbenih medijev​, študenti
Objavljeno v DKUM: 13.05.2024; Ogledov: 291; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (12,11 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici