| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Digitalizacija zaključnih del Univerze v Mariboru : diplomsko delo
Peter Vezjak, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo je razdeljeno na dva dela, in sicer na teoretični in empirični del. V prvem delu na kratko opredelimo raziskovalni problem, zapišemo raziskovalna vprašanja in definiramo teoretične koncepte. Najprej ob zaključku študija študentje oddajo zaključno delo v referat v tiskani obliki. Ta dela obdelajo in shranijo v knjižnici. Z leti se je v visokošolskih fakultetnih knjižnicah pojavila prostorska stiska. Z razvojem informacijsko-komunikacijske tehnologije se po svetu in tudi pri nas pojavi ideja o digitalizaciji gradiva. Na Univerzi v Mariboru se pojavi repozitorij DKUM, kamor študentje oddajajo zaključna dela v elektronski obliki. Za potrebe diplomskega dela smo oblikovali anketni vprašalnik. Z njegovo pomočjo smo skušali raziskati in opisati, kako se je zaradi DKUM-a spremenil postopek oddaje zaključnih del na UM. Ugotavljamo, da so na Univerzi v Mariboru uspešno prešli s samo tiskane na elektronsko obliko oddaje zaključnih del. Skrajšali in poenotili so postopek oddaje zaključnih del. Omogočili so dostop do polnih besedil na daljavo. Digitalizacija je omogočila shranjevanje velikih količin podatkov na enem mestu in posledično odpravila problem prostorske stiske. Zaznali smo, da Izposoja tiskanih zaključnih del pada, medtem ko število vpogledov v polna besedila zaključnih del narašča.
Ključne besede: zaključna dela, digitalizacija, Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru, Univerza v Mariboru
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 425; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (1,35 MB)

2.
Vloga vodje pri reševanju konfliktov : študija primera varnostnega tima
Anita Lushtaku, 2022, diplomsko delo

Opis: Delo v varnostnih organizacijah je zaradi kompleksne in zahtevne narave pogosto zasnovano v obliki timske zasnove. Ker pa se varnostni timi pogosto soočajo s stresnimi in nepredvidljivimi situacijami, to zagotovo vpliva na medosebne odnose in pojav konfliktov. Pri reševanju konfliktov in upravljanju timske dinamike ključno vlogo odigrajo vodje, ki morajo pri tem uporabljati primerne pristope. Na temo timskega dela obstaja širok nabor literature, kljub temu pa so študije, ki bi proučevale dinamiko medosebnih odnosov, naravo konfliktov in vlogo vodij v timih, ki se ukvarjajo z varnostno dejavnostjo, precej redke. Cilj diplomskega dela je bil skozi pregled literature predstaviti naravo timskega dela in konfliktov v timih, pristope k reševanju konfliktov in vlogo vodij pri njihovem upravljanju, ter kako se ta spoznanja odražajo v praksi. V ta namen smo izvedli študijo na primeru varnostnega tima, in sicer dvostopenjsko raziskavo, ki je vključevala anketo med člani tima v zasebnovarnostni organizaciji in intervju z vodjem istega tima. Z anketo smo analizirali pričakovane lastnosti vodje, vzroke za nastanek konfliktov, odnos tima do konfliktov in naravo medosebnih odnosov. Z intervjujem pa smo proučili stališča vodje tima glede vodenja tima in konfliktov ter preverili rezultate ankete. Rezultati kažejo, da člani tima pripisujejo visoko pomembnost strateškim, organizacijskim in operativnim sposobnostim vodje. Nejasna navodila, ki jih poda vodja, ter slaba in prikrita komunikacija so po mnenju članov tima najpogostejši razlogi za nastanek konfliktov, medtem ko vodja navaja, da so konflikti predvsem posledica preobremenjenosti članov ter neurejenosti medsebojnih odnosov. Glede na ugotovljene odnose in pristope k reševanju konfliktov lahko sklenemo, da tim, ki smo ga obravnavali v raziskavi, dobro deluje, čeprav se kažejo nekatera nesoglasja in želje po boljšem sodelovanju ter zaupanju. Diplomsko delo je uporabno predvsem za vodje timov, ki lahko iz ugotovitev razberejo, katere vodstvene sposobnosti so pomembne za uspešno delovanje timov, kakšni so vzroki za pojav konfliktov in priporočeni pristopi k njihovemu upravljanju.
Ključne besede: varnost, varnostna dejavnost, varnostne organizacije, varnostni timi, vodje, konflikti, reševanje konfliktov, zaključna dela
Objavljeno v DKUM: 07.03.2022; Ogledov: 963; Prenosov: 148
.pdf Celotno besedilo (893,89 KB)

3.
4.
Katalog zaključnih del študentov FGPA s področja BIM : katalog zaključnih del študentov UM FGPA z vsebinami s področja informacijskega modeliranja gradbenih objektov (BIM)
Zoran Pučko, 2017, druge monografije in druga zaključena dela

Opis: Informacijsko modeliranje gradbenih objektov (angl. Building Information Modeling - BIM), kot sodoben pristop v grajenem okolju, združuje področja gradbeništva, arhitekture, strojništva in druga področja, povezana z gradbenimi projekti s pomočjo informacijsko komunikacijskih tehnologij. Izdelek BIM-pristopa je informacijski model gradbenega objekta, ki z vsemi zbranimi informacijami predstavlja povečanje kakovosti, natančnosti in dostopnosti do informacij v celotnem življenjskem ciklu gradbenih projektov. Z BIMpristopom se tako izboljšajo procesi (procesni model) ter posamezni sklopi obravnav gradbenega objekta (objektni model) pri gradbenih projektih v vseh fazah obravnave. Takšen pristop celostno obravnava gradbene projekte od njihove idejne zasnove, geometrijske upodobitve objekta, funkcionalne namembnosti, strukturne in energetske analize, umeščenosti v prostor, vse do njihove realizacije ter pozneje pri uporabi in na koncu pri razgradnji. Odgovornost Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru (FGPA UM), katere primarna dejavnost je izobraževanje in usposabljanje bodočih kadrov, ob nenehnem raziskovanju in razvoju novih sodobnih oblik pridobivanja znanja, je izjemno velika. Zato se vsebine študijskih programov nenehno prilagajajo novim trendom v gradbeništvu. K temu veliko doprinese entuziazem in interes študentov, ki se skupaj z mentorji in somentorji pri svojih zaključnih delih podajo na nova, nemalokrat še neraziskana področja obravnav gradbenih projektov s sodobnim BIM-pristopom. Pričujoča e-publikacija z naslovom Katalog zaključnih del študentov FGPA s področja BIM podaja povzetke zaključnih del diplomantov, magistrantov in doktorandov, ki so ali bodo v kratkem zaključili študij na FGPA in katerih zaključna dela obravnavajo BIM-pristop. Namen e-publikacije je promocija študentov, ter posledično tudi FGPA, in je lahko hkrati vir informacij za podjetja z vizijo uvajanja BIMpristopa, pri iskanju usposobljenihkadrov, ki jih potrebujejo za doseganje zastavljenih ciljev razvoja.
Ključne besede: informacijsko modeliranje gradbenih objektov, BIM, zaključna dela študentov
Objavljeno v DKUM: 26.05.2017; Ogledov: 1825; Prenosov: 286
.pdf Celotno besedilo (4,91 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici