1. Zajemanje podatkov iz elektronskih sistemov cestnih vozil : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnostAnton Galun, 2023, diplomsko delo Opis: Sredi prejšnjega stoletja so nova odkritja na področju polprevodniške tehnike proizvajalce komponent vozil vzpodbudila k razvoju elektronskih sklopov, ki bi omogočali udobnejšo, učinkovitejšo, ekonomičnejšo in varnejšo rabo vozil.
Letos mineva 60 let od sprejema kalifornijskega "Clean Air Act", ki je en od najpomembnejših zgodovinskih mejnikov glede omejevanja emisij izpušnih plinov cestnih vozil ter je povzročil naglo uvedbo elektronskih sistemov za nadzor motorja v vozila.
Letos je veliko prahu dvignila odločitev Evropske komisije, da s ciljem varovanja okolja z letom 2035 prepove prvo registracijo osebnih in lahkih gospodarskih vozil, ki v ozračje oddajajo ogljikov dioksid - toplogredni plin. Ukrep predstavlja velik izziv proizvajalcem vozil in komponent k nadaljnjemu tehnološkemu razvoju elektronskih sklopov in digitalizaciji.
Oba zgodovinska mejnika ter leta razvoja so prinesla številne elektronske sisteme, ki v sodobnih vozilih skrbijo za najrazličnejše pomembne funkcije.
Delovanje elektronskih sistemov vozil temelji na digitalnih vhodno - izhodnih podatkih, katerih del se uporablja tudi za diagnostične namene. Diagnostične podatke pa lahko ob upoštevanju določenih pogojev uporabljamo tudi kot pomoč pri analizi mehanizmov nastanka škodnih primerov v zavarovalništvu.
Z raziskavo smo ugotavljali, kako uporabniki, ki se ukvarjajo s cenitvami in preiskavami avtomobilskih škod v zavarovalništvu, dojemajo diagnostične podatke, in kaj si od podatkov obetajo glede usmerjanja analiz mehanizmov in okoliščin nastanka škod. Ugotovili smo, da so pričakovanja realistična in da lahko uvedbo zajemanja podatkov iz elektronskih sistemov vozil učinkovito pripomore k reševanju zavarovalnih primerov. Ključne besede: elektronski sistemi cestnih vozil, zajemanje podatkov, preiskave zavarovalniških prevar, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 30.08.2023; Ogledov: 437; Prenosov: 80
Celotno besedilo (1,22 MB) |
2. Izračun in vizualizacija orientacije vizualano-kinestetične naprave za slepe in slabovidne s pomočjo inercijskega senzorja in magnetometra : diplomsko deloPia Žnidaršič, 2022, diplomsko delo Opis: Vizualno-kinestetična naprava za slepe in slabovidne je dolgoletni projekt, ki smo ga pričeli z namenom, da slepim in slabovidnim pomagamo pri vsakodnevni orientaciji in mobilnosti v prostoru. Naprava je sestavljena iz dveh delov. Prvi predstavlja očala, ki jih uporabnik nosi na glavi. Ta poskrbijo za določitev usmerjenosti pogleda ter zaznavo ovir v vidnem kotu bližnje okolice. Drugi del naprave predstavlja pas, ki ga uporabnik nosi na abdominalnem predelu in je z očali povezan preko brezžične komunikacije. Ta uporabniku zaznane ovire interpretira preko vibracijskih vzorcev. Med izvedenimi testiranji, ki smo jih opravili s testnimi subjekti na za to namensko zasnovanih poligonih, smo ugotovili, da nimamo zadostnega pregleda nad meritvami in splošnim delovanjem naprave. Prav tako smo se morali zanašati le na opisane občutke uporabnikov, ki pa so znali biti subjektivni. V ta namen smo implementirali zajem podatkov, shranjevanje le-teh v datoteko ter njihovo vizualizacijo v simulacijskem okolju Unity. To nam je omogočilo boljši pregled nad pridobljenimi meritvami in lažjo zaznavo napak med delovanjem naprave. Naknadne meritve z dodano vizualizacijo so nam razkrile prej še ne odkrite napake v zaznavanju okolja. To nam je omogočilo boljši vpogled v delovanje in razumevanje naše naprave. Ključne besede: vizualno-kinestetična naprava, orientacija v prostoru, inercijska merilna enota, vizualizacija podatkov, zajemanje podatkov Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 594; Prenosov: 51
Celotno besedilo (7,33 MB) Gradivo ima več datotek! Več... |
3. Razvoj realno-časovnega pretvornika podatkov iz industrijskega vodila EtherCAT na merilnem sistemu Dewesoft : magistrsko deloJernej Cukjati, 2019, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi je predstavljeno vodilo EtherCAT. Opisane so njegove značilnosti in glavne prednosti, zaradi katerih se je uveljavilo v industriji. Predstavljeni so merilni sistemi podjetja Dewesoft, d. o. o., prikazani so programski produkt Dewesoft X3 in merilni instrumenti. Posebej so obravnavane realno-časovne rešitve tega podjetja. V sklopu rešitev je podrobneje predstavljena naprava IOLITE-LX.
V praktičnem delu so predstavljene značilnost vodil EtherCAT in CAN. Predstavljena je realno-časovna rešitev zajema podatkov iz vodila EtherCAT in pretvorba v protokol CAN. Poleg tega je predstavljena povezava s programom Dewesoft X3, kjer lahko obdelujemo in analiziramo zajete podatke. Ključne besede: CAN, EtherCAT, zajemanje podatkov, Dewesoft X, EtherCAT Master Objavljeno v DKUM: 04.09.2019; Ogledov: 1687; Prenosov: 179
Celotno besedilo (3,45 MB) |
4. Analiza natančnosti in zanesljivosti merilcev prometnih podatkov na AC/HC v RSOžbej Slakan, 2018, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu je predstavljenih več vrst merilcev prometnih obremenitev, ki se uporabljajo v Sloveniji. Podatke teh obremenitev lahko pridobivamo z avtomatskim ali tudi ročnim štetjem prometa. Pridobljeni podatki so temeljna informacija o prometu, ki se odvija na naših cestah. Na avtocestah in hitrih cestah uporabljajo različne vrste merilcev prometnih podatkov, ki se med sabo razlikujejo predvsem po natančnosti in klasificiranju vozil.
V raziskovalnem delu smo s primerjavo in analizo dobljenih podatkov avtomatskih števcev in ročnega štetja ugotavljali, katera vrsta avtomatskih merilcev prometnih podatkov je najbližje rezultatom ročnega štetja. Podatki, pridobljeni z mikrodetektorjem, so se glede na ročno štetje razlikovali za 0,9 %, podatki iz induktivne zanke pa za 2,8 %. Kljub nekaj težavam z videoposnetkom in subjektivnim pristopom pri razvrščanju vozil v posamezne kategorije, ki jih zaznavajo števci, lahko ugotovimo, da sta oba avtomatska števca zanesljiva. Natančnost je višja od 95 %, kar je primerljivo s podatki o posameznih števcih, zapisanimi v karakteristikah teh števcev. Ključne besede: Avtocesta/hitra cesta (AC/HC), zajemanje prometnih podatkov, merilci prometnih podatkov, analiza natančnosti izmerjenih podatkov Objavljeno v DKUM: 24.10.2018; Ogledov: 1229; Prenosov: 125
Celotno besedilo (2,21 MB) |
5. Avtomatsko spremljanje procesa gradnje s kontinuiranim večlokacijskim 3D zajemanjem dejanskega stanja znotraj in zunaj gradbenega objektaZoran Pučko, 2018, doktorska disertacija Opis: Avtomatsko spremljanje procesa gradnje na gradbišču je zelo pomembno za učinkovito vodenje gradbenih projektov, saj nadomešča sedanjo prakso, kjer se spremljanje izvaja ročno in predstavlja obsežna dela strokovnjakov, ki so časovno zelo zamudna, povezana z visokimi stroški ter so pogosto neučinkovita. Za doseganje učinkovitega vodenja gradbenih projektov je zelo pomembno zagotavljanje pravočasnih in natančnih podatkov o napredovanju gradnje na gradbišču.
V gradbeni industriji je dandanes zaznan povečan proces integracije informacijskega modeliranja gradbenih objektov (ang. Building Information Modeling – BIM) v vseh fazah gradbenih projektov. Številne raziskave in publikacije na tem področju nakazujejo eksponentno rast interesa uporabe BIM-pristopa s poudarkom na geometrijski zasnovi, tj. 3D BIM-modeliranju gradbenih objektov, ki je pogosto nadgrajeno z informacijami o časovni dimenziji izvajanja aktivnosti gradnje, tj. 4D BIM, in stroških, tj. 5D BIM-modeliranje.
V raziskovanju smo se osredotočili na primerjavo med 4D izvedenim (as-built, AB) in 4D načrtovanim modelom (as-designed, AD), poimenovano tudi Scan-vs-BIM. Avtomatsko ugotavljanje dejanskega stanja na gradbišču in primerjava z načrtovano izvedbo je eden ključnih izzivov za avtomatizacijo spremljanja procesa gradnje.
Številne raziskave so se tako usmerile v avtomatizacijo procesa spremljanja gradnje in razvite so različne metode in pristopi. Z modeliranjem AB BIM, tj. dejanskega stanja na gradbišču na osnovi oblaka točk, se pretežno uporabljajo tehnike zajemanja podatkov s fotogrametrijo, videogrametrijo ter laserskim skeniranjem. Obstoječe metode in tehnike avtomatiziranega spremljanja gradnje so eksperimentalnega značaja, izvedene kot posamezni primeri, v gradbeni praksi pa se nobena ni uveljavila. Vzroki so različni in so posledica pomanjkljivosti posameznih obstoječih metod pri uporabi na gradbišču.
Razvoj metode v okviru doktorske disertacije predvideva kontinuirano večlokacijsko avtomatsko zajemanje podatkov znotraj gradbenega objekta in zunaj njega s pomočjo skenerjev, integriranih v čeladah delavcev, ki ustvarjajo oblake točk (point clouds, PC) na osnovi globinskih slik (depth images) ter združeno predstavljajo oblak točk celotnega dejansko izvedenega gradbenega objekta (4D AB PC) med celotnim procesom gradnje. 4D AB PC skupaj s 3D BIM-modelom (3D AD BIM) omogoča identifikacijo posameznih izvedenih elementov in generiranje 4D AB BIM-modela. Primerjava 4D AB BIM-modela z načrtovanim 4D AD BIM-modelom daje kot rezultat tiste elemente, ki odstopajo od načrtovane izvedbe v izbranem času. Bistvena novost razvite metode avtomatskega kontinuiranega spremljanja procesa gradnje (ACCPM), v primerjavi z obstoječimi metodami, je v postopku zajemanja podatkov, ki odpravlja pomanjkljivosti obstoječih metod in omogoča celovito ter zanesljivo avtomatsko spremljanje med celotnim procesom gradnje. Ključne besede: avtomatizacija, spremljanje napredovanja gradnje, kontinuirano večlokacijsko zajemanje podatkov, 4D oblak točk, identifikacija BIM elementov. Objavljeno v DKUM: 24.10.2018; Ogledov: 2407; Prenosov: 303
Celotno besedilo (11,45 MB) |
6. |
7. ZAJEMANJE IN OZNAČEVANJE PODATKOV O HOJI Z MOBILNIM TELEFONOM ANDROIDTadej Jakolič, 2015, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo opisali operacijski sistem Android in sloje platforme Android. V naslednji fazi smo predstavili strojno opremo, ki smo jo uporabili za preizkus aplikacije. Nato je sledil opis razvoja mobilne aplikacije Android, katere namen je zajemanje in označevanje podatkov o hoji uporabnika. Predstavljeno je tudi delovanje senzorja žiroskopa in pospeškometra, ki sta bila ključna za delovanje aplikacije, ter senzorja GPS, ki je ključen za prikaz lokacije uporabnika. Aplikacija je bila testirana in uspešno deluje na Android različici 4.3 (telefon Samsung Galaxy SIII) in najnovejši Android različici 5.1.1 (telefon LG Nexus 5). Ključne besede: zajemanje podatkov, mobilni telefon, žiroskop, GPS, pospeškometer Objavljeno v DKUM: 14.10.2015; Ogledov: 1829; Prenosov: 114
Celotno besedilo (2,34 MB) |
8. |
9. REKONSTRUKCIJA ARHEOLOŠKIH NAJDB S POMOČJO 3D TEHNOLOGIJLovro Zajec, 2013, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga z naslovom Rekonstrukcija arheoloških najdb s pomočjo 3D tehnologij temelji na zajemanju in obdelavi 3D podatkov kakor tudi na izdelavi replik s pomočjo slojevitih tehnologij. To so tehnologije, ki so svojo pot začele predvsem s hitro izdelavo prototipov in so se sčasoma razširile v ostale panoge, kot je npr. arheologija. S pomočjo takšnih tehnologij, kot je opisano v delu, lahko učinkoviteje in hitreje pridemo do želenih rezultatov pri delu arheologov. Takšni načini zajemanja podatkov so ključnega pomena za boljše razumevanje naše preteklosti.
V diplomskem delu so predstavljene predvsem različne tehnike zajemanja tridimenzionalnih podatkov in rekonstrukcije s pomočjo 3D tehnologij. Z zelo veliko izbiro strojne opreme, ki je dandanes dostopna na trgu, moramo racionalno izbirati med pravimi, saj smo omejeni s časom in denarjem. Nepravilna izbira lahko povzroči nenatančnost končnih rezultatov in dodatne stroške.
Opisali smo tudi razvoj nekaterih začetkov teh tehnologij in jih časovno opredelili v tabeli. Ključne besede: 3D zajemanje podatkov, obdelava 3D podatkov, izdelava replik, arheologija Objavljeno v DKUM: 26.11.2013; Ogledov: 1681; Prenosov: 129
Celotno besedilo (1,95 MB) |
10. Merilni in nadzorni modul za termoelektrični sistemMarko Antončič, 2013, diplomsko delo Opis: V okviru diplomske naloge je bil izdelan in preverjen merilni in nadzorni modul za termoelektrični sistem. Predstavljen je koncept termoelektričnega sistema in opisani njegovi gradniki. Naloga vsebuje tudi opis eksperimentalnega sistema za preizkušanje termoelektričnih elementov, ki delujejo kot generatorji.
Glavni namen dela je bil izdelati merilni sistem, ki bo meril porazdelitev temperature po sistemu in s tem pripomogel k boljšemu razumevanju delovanja in karakteristik sistema. Na podlagi rezultatov smo potrdili da merilni modul deluje v okviru postavljenih zahtev. Na podlagi meritev lahko tudi prepoznamo možne pomanjkljivosti sistema in glede na ugotovitve naredimo ustrezne izboljšave. Ključne besede: termoelektrični element, merilni sistem, analogno-digitalni pretvornik, mikrokrmilnik, uporabniški vmesnik, nadzor, zajemanje podatkov, porazdelitev temperature Objavljeno v DKUM: 17.10.2013; Ogledov: 2163; Prenosov: 138
Celotno besedilo (2,94 MB) |