| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Tehnična zakonodaja pri razvoju dvižne parkirne ploščadi : diplomsko delo
Blaž Hanželič, 2021, diplomsko delo

Opis: V okviru razvojnega projekta v podjetju MOS Servis d. o. o. je bilo potrebno za novi izdelek (dvižno parkirno ploščad) narediti tehnično mapo izdelka. Tehnična mapa zajema ključne podatke za potrebe konstruiranja in dimenzioniranja elementov naprave v skladu z aktualnimi standardi in zakonodajo, s ciljem pridobiti CE-oznako. V diplomski nalogi so uvodoma podrobneje splošno opisani posamezni koraki pri razvoju izdelkov z upoštevanjem aktualnih standardov in zakonodaje glede na področje obratovanja naprave (tehnična zakonodaja pri konstruiranju). V nadaljevanju se tematika navezuje na izdelavo tehnične mape za dvižno parkirno ploščad. V zaključku diplomskega dela bodo navedeni vsi viri in priloge, ki sovpadajo z delom.
Ključne besede: zakonodaja, standardi, zasnova, tehnična mapa, zahtevnik, dvižna parkirna ploščad
Objavljeno v DKUM: 13.10.2021; Ogledov: 950; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (2,00 MB)

2.
Razvoj traktorskega priključka za premeščanje krme : diplomsko delo
Kristina Zidar, 2021, diplomsko delo

Opis: Eno težjih opravil na kmetijah je ročno premeščanje živalske krme. Ta postopek je monoton, fizično naporen, izvesti ga je treba pa večkrat dnevno. Cilj diplomske naloge je razviti traktorski priključek, ki bi kmetu pomagal premestiti krmo na enostaven in hiter način. Narejen je zahtevnik, tržna analiza, izdelan koncept in izvedena zasnova. Postavljena je hipoteza, da je možno je razviti cenovno ugoden traktorski priključek, ki bo hitro, varno in učinkovito premeščal krmo. Pri tem mora ustrezati tudi vsem kriterijem, so v zahtevniku označene kot brezpogojne. Ta hipoteza je delno potrjena. Hipotezi, da traktorski priključek delavcu olajša delo in da ga je možno izdelati v delavnici z možnostjo varjenja, vrtanja, rezanja in struženja kovin, sta potrjeni. Proizvodnja tega priključka v manjšem obsegu ni smiselna. Cena na proizvedeno enoto (z vključenimi marketinškimi stroški) je nekonkurenčna.
Ključne besede: razvoj izdelka, zahtevnik, snovanje, traktorski priključek, tržna analiza, CATIA
Objavljeno v DKUM: 21.09.2021; Ogledov: 1031; Prenosov: 144
.pdf Celotno besedilo (1,99 MB)

3.
Tehnična dokumentacija in informacijski sistem v podjetju turna d.o.o. : magistrsko delo
Matjaž Velunšek, 2019, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo rešuje problematiko tehnične dokumentacije in informacijskega sistema v podjetju Turna d.o.o. S pregledom obstoječega stanja in pregledom priporočil v literaturi smo izdelali standard za tehnično dokumentacijo in podali smernice, kako izdelati informacijski sistem. Z upoštevanjem zapisanih zahtev bomo prišli do poenotenega načina izdelave tehnične dokumentacije, ki bo veliko pripomogla k hitrejšemu delu v orodjarni. Z informacijskim sistemom se bo izboljšal dostop do informacij o orodjih in prenašanje teh med različnimi oddelki. Spremembe bodo v podjetju izboljšale učinkovitost izdelave in vzdrževanja orodij.
Ključne besede: tehnična dokumentacija, informacijski sistem, risba, zahtevnik, vodenje orodjarne
Objavljeno v DKUM: 05.11.2019; Ogledov: 1267; Prenosov: 287
.pdf Celotno besedilo (4,13 MB)

4.
Konstruiranje rahljalnika s kotalnimi valjarji : diplomsko delo
Uroš Žurman, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je bil konstruiran rahljalnik za podjetje IB-TIVADAR d.o.o., ki je namenjen za rahljanje zemlje. 3D model in delavniške risbe so bile narisane v programskem paketu SOLIDWORKS. Konstrukcija je bila izdelana s pomočjo strokovne literature in konkurenčnih produktov ter njihovih rešitev. Najprej so bili izbrani osnovni parametri konstrukcije, ki so bili definirani v zahtevniku. Sestava konstrukcije se je začela na tritočkovnem vpetju traktorja in se je nadaljevala do konca kotalnih bran. Rezultat dela so DXF datoteke konstrukcijskih komponent za laserski razrez in delavniške risbe za izdelavo rahljalnika. Na osnovi delavniških risb je bil rahljalnik izdelan in preizkušen.
Ključne besede: konstruiranje, rahljalnik, zahtevnik
Objavljeno v DKUM: 19.09.2018; Ogledov: 1081; Prenosov: 193
.pdf Celotno besedilo (3,90 MB)

5.
Konstrukcija malega gozdnega goseničarja
Andraž Ferleš, 2016, diplomsko delo

Opis: Goseničar je koncept delovnega stroja za pomoč gozdarjem v hribovitem kot tudi v ravninskem predelu gozda. S pomočjo zastavljenega zahtevnika smo se lotili konstruiranja. Delovni stroj je konstruiran po sklopih, kar mu omogoča hitro zamenjavo obrabljenih delov in lahek dostop za servisiranje. Poganja ga bencinski agregat, le-ta pa poganja hidravlične komponente. Zaradi gosenic, ki sta med seboj ločeno vodeni je goseničar izredno okreten in stabilen.
Ključne besede: Goseničar, gozdni stroj, konstruiranje, zahtevnik, gosenice, ogrodje, vitel, nagibni mehanizem, nalagalna ploščad, hidravlika.
Objavljeno v DKUM: 25.04.2016; Ogledov: 2331; Prenosov: 266
.pdf Celotno besedilo (2,77 MB)

6.
Inteligentna podpora pri snovanju zahtevnika v procesu razvoja izdelka
Špela Brglez, 2015, doktorska disertacija

Opis: V industrijski praksi in v študijskem okolju se izkazuje potreba po vodenju in usmerjanju manj izkušenih razvojnih inženirjev skozi fazo snovanja zahtevnika. Zahtevnik je zelo pomemben dokument, saj se inženirji ves čas razvoja izdelka nanj sklicujejo, na koncu pa se zadovoljivost izdelka meri prav glede na izpolnjevanje začetnih zahtev. Če v tej fazi niso vzpostavljene vse potrebne zahteve za uspešno opredelitev novega izdelka, so potrebne kasnejše neželene iteracije v procesu razvoja, da izpuščene zahteve vzpostavimo. Če je v tej fazi vzpostavljenih preveč zahtev, je izdelek preveč določen, kar lahko vodi k izbiri neoptimalnega koncepta ali celo v povsem neuspešen razvoj. Če so v zahtevniku vzpostavljene zahteve neskladne, to v nadaljnje faze razvojnega procesa vnese negotovost glede izbire, kateri izmed dveh neskladnih zahtev slediti. V doktorski disertaciji smo zato zbrali in uredili znanje o zahtevah in snovanju zahtevnika. Iz znanja smo izpeljali metodo za vzpostavljanje in klasifikacijo zahtev na osnovi potrebnosti. Ta razvojnega inženirja vodi skozi ves postopek snovanja zahtevnika in ga opozarja na morebitno prešibko ali premočno določenost izdelka. Zasnovali smo še verjetnostni model za prepoznavanje neskladnih in nasprotujočih si zahtev, ki uporabnika opozori, če je verjetnost, da sta zahtevi v neskladju, večja od določene meje. Metodo in model smo implementirali v obliki inteligentne podpore za pomoč pri snovanju zahtevnika. Inteligentno okolje, ki smo ga poimenovali GRACE, smo razvijali v dveh stopnjah – druga stopnja je bila nadgradnja prve z upoštevanjem mnenja treh skupin: manj izkušenih razvojnih inženirjev, ekspertov iz industrije in ekspertov s področja razvoja inteligentnih svetovalnih sistemov za podporo v procesu razvoja novih izdelkov. Rezultati različnih opravljenih testiranj so pokazali, da manj izkušeni razvojni inženirji resnično potrebujejo oporo pri odločanju glede števila in tematike definiranih zahtev. Dokazali smo tudi, da se rezultati metode dobro skladajo s primerom iz industrijske prakse in z mnenjem ekspertov. Izvedli smo občutljivostno analizo, ki je potrdila pravilno in ustrezno delovanje modela za prepoznavanje neskladnih zahtev.
Ključne besede: razvoj izdelka, zahtevnik, zgodnje faze razvoja, verjetnost, klasifikacija zahtev
Objavljeno v DKUM: 15.07.2015; Ogledov: 2353; Prenosov: 306
.pdf Celotno besedilo (3,01 MB)

7.
Razvoj upogibnega orodja za izdelavo avtomobilske komponente
Jani Zagoršek, 2014, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo z upoštevanjem vseh zahtev, ki smo si jih zadali v zahtevniku, opisuje razvoj upogibnega orodja za izdelavo avtomobilske komponente iz pločevine. Po zahtevniku sta predstavljena funkcijska struktura in princip delovanja. Snovanje upogibnemu orodju določa obliko, materiale in standardne strojne dele. V zaključku so zapisani trdnostni izračuni posameznih delov upogibnega orodja in ovrednoten zahtevnik. Namen diplomskega dela je razviti upogibno orodje, ki bo uporabno v proizvodnji.
Ključne besede: upogibno orodje, zahtevnik, snovanje
Objavljeno v DKUM: 20.10.2014; Ogledov: 1742; Prenosov: 245
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

8.
RAČUNALNIŠKO PODPRT RAZVOJ ROKE NAKLADALNIKA
Denis Žitek, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavan računalniško podprt razvoj roke nakladalnika pri določenem tipu nakladalnika. Namen diplomskega dela je predstaviti metodologijo pristopa k razvoju takšne roke. Vse tovrstne roke so v celoti izdelane iz pločevine. Opisane so teoretične osnove preoblikovanja pločevin in smernice konstruiranja pločevinastih polizdelkov. Na koncu je predstavljen potek modeliranja roke nakladalnika in izdelave tehnične dokumentacije v programskem paketu CATIA V5.
Ključne besede: konstruiranje, gradbena mehanizacija, bagri, pločevina, zahtevnik, CAD, CATIA V5
Objavljeno v DKUM: 06.01.2011; Ogledov: 2375; Prenosov: 399
.pdf Celotno besedilo (7,52 MB)

9.
KONSTRUIRANJE VULKANIZACIJSKEGA DELA TESTNE LINIJE ZA IZDELAVO PROFILOV IZ GUME
Janez Šifrer, 2009, diplomsko delo

Opis: Podjetje Savatech, d.o.o. je za potrebe oddelka Profili potrebovalo testno linijo za izdelavo profilov iz gume. Ker na trgu ni bilo mogoče dobiti take naprave, smo se odločili za lasten razvoj. Diplomsko delo predstavlja postopek konstruiranja testne linije za izdelavo profilov iz gume. Najprej je predstavljen sistematični pristop k postopku konstruiranja. Potem sledi predstavitev posameznih faz procesa konstruiranja vulkanizacijskega dela testne linije. Pri konstruiranju linije so bili upoštevani vsi zahtevani tehnološki in ekološki pogoji. Pričakujemo, da bo linija zadovoljila potrebe trga po konkurenčnih izdelkih z večjo dodano vrednostjo.
Ključne besede: vulkanizacija, rekuperacija soli, brizganje, potapljanje, rezervoar, brizgalnik, transporter, proces konstruiranja, konstrukcijski zahtevnik, koncipiranje, snovanje
Objavljeno v DKUM: 05.01.2010; Ogledov: 2793; Prenosov: 262
.pdf Celotno besedilo (1,54 MB)

10.
Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici