| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 20
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Sinergije in izzivi sodelovanja med družinskimi podjetji in startupi na praktičnem primeru
Eneja Zupanič, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga je namenjena pojasnilom, kako si lahko družinska in start-up podjetja medsebojno koristijo s sodelovanjem, da bi povečali svoje inovativne sposobnosti. Družinska podjetja igrajo ključno vlogo v današnjem gopodarstvu. Vendar pa je v trenutnem dinamičnem gospodarskem okolju družinsko podjetje pred izzivom, kako ohraniti svoj konkurenčni položaj. Na drugi strani imajo start-up podjetja pogosto obetavne inovativne ideje z velikim tržnim potencialom. Zato se od obeh strani pričakuje, da si med seboj pomagata. Najprej smo opredelili družinska podjetja in njihov pomen za gospodarstvo, kjer smo predstavili značilnosti družinskega podjetja in prednosti ter slabosti družinskih podjetij. Opredelili smo tudi vpliv družinskih podjetij na gospodarstvo v Sloveniji. V nadaljevanju smo proučili start-up podjetja in njihov pomen za gospodarstvo. Ob tem smo predstavili značilnosti start-up podjetij in opredelili njihove prednosti ter slabosti. Opredelili smo tudi vpliv start-upov na gospodarstvo v Sloveniji. Temo smo si izbrali, saj smo želeli ugotoviti, ali si družinska in start-up podjetja med seboj res lahko pomagajo in koristijo drug drugemu
Ključne besede: družinska podjetja, start-up podjetja, zagon, sodelovanje, zavezništva med podjetji, inovacije, socialno-čustveno bogastvo.
Objavljeno v DKUM: 11.04.2024; Ogledov: 240; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (737,49 KB)

2.
Primerjava vpliva na okolje pri uporabi dizelskega motorja ali plinske turbine za proizvodnjo električne energije v TE Brestanica : magistrsko delo
Nataša Klavžar, 2023, magistrsko delo

Opis: V sodobnem svetu je proizvodnja električne energije nujna zaradi bolj množične uporabe električnih naprav in vse večjega povpraševanja po energiji. Podnebne spremembe se lahko štejejo za enega najbolj perečih problemov, s katerimi se trenutno sooča svet. Nekatere metode pridobivanja električne energije s premogom, nafto, zemeljskim plinom povzročajo neizogibne emisije toplogrednih plinov in številne negativne učinke na okolje. Temperatura narašča, dviga se morska gladina in še ena težava, ki je povezana s podnebnimi spremembami, je izčrpavanje fosilnih goriv. Vsem proizvodnjam je pomembno, da svojo energijo proizvajajo na učinkovit način in poskušajo zmanjšati njen vpliv na okolje. V magistrskem delu smo analizirali in primerjali uporabo različnih pogonov v Termoelektrarni Brestanica. Želeli smo ugotoviti, kakšen vpliv ima uporaba dizelskega motorja v proizvodnji; to smo primerjali s trenutnimi pogoni, ki jih imajo plinski bloki v Brestanici. Ugotovili smo, da ima dizelski motor krajši odzivni čas pri zagonu, zato lahko posledično tudi zmanjšamo emisijske vplive na okolje.
Ključne besede: Termoelektrarna Brestanica, plinska turbina, dizelski motor, emisijski vplivi na okolje, krajši odzivni čas, zagon, elektroenergetsko omrežje
Objavljeno v DKUM: 17.10.2023; Ogledov: 401; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (2,30 MB)

3.
Zagon avtomatske linije tunelske peči : diplomsko delo
Anže Ros, 2023, diplomsko delo

Opis: Zagon avtomatske linije tunelske peči je projekt, ki ga je izvedlo podjetje INEA d. o. o. Diplomsko delo zajema vse sklope delovanja linije ter skrajšan opis samega zagona. Namen avtomatske linije je naročniku avtomatizirati obdelavo šamotnih izdelkov. Opeke se robotsko naložijo na vagone, slednje razvozi in razvršča transportni sistem in jih uvozi v tunelsko peč. V tunelski peči se opeke toplotno obdelajo, nato pa jih ponovno prevzame transportni sistem. Opeke se ohladijo na zato predvidenih tirih transportnega sistema, nato pa se vagoni transportirajo do ročnega odlagališča produkta. Sklop projekta podjetja INEA d. o. o. zajema izdelavo programske opreme transportnega sistema in vzpostavitev komunikacije med transportnim sistemom in pečjo ter roboti za nalaganje.
Ključne besede: zagon, avtomatska linija, PLK
Objavljeno v DKUM: 07.07.2023; Ogledov: 358; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (1,85 MB)

4.
Zagon in načrtovanje testiranja mejnih karakteristik lesnoobdelovalnega stroja Europlan 600 4V+4F-S60 : diplomsko delo
Žan Majhenič, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen zagon lesnoobdelovalnega stroja Europlan 600 4V+4F-S60. Predstavljen je postopek priprave stoja, torej posamezni koraki, ki se izvedejo pri zagonu stroja. Največji poudarek je na delu, ki ga izvede programer. Opisani bodo koraki, po katerih se zgleduje programer, ter programska oprema, ki jo uporablja. Ta programska oprema je Lenze Easy Starter. Prav tako je opisana posebnost, ki jo je stranka želela na tem stroju, to je vlaženje desk. Po končanih korakih mora biti stroj funkcionalen in sposoben dosegati parametre, ki jih zahteva kupec.
Ključne besede: skobeljni stroj, PLC, Tia Portal, Lenze Easy Starter, zagon stroja
Objavljeno v DKUM: 08.11.2022; Ogledov: 2651; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (3,87 MB)

5.
Načrtovanje in zagon avtomatske linije za izdelavo plaščev bojlerja : diplomsko delo
Žan Kramžar, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi bo predstavljena avtomatska linija za izdelavo kovinskih plaščev bojlerjev, ki jo je izdelalo podjetje Mobilis d.o.o. Predstavljen bo postopek poteka izdelave, od zasnove do zagona linije, predvsem bo poudarek na programskem delu projekta. Avtomatska linija bo naročniku povsem avtomatizirala postopek izdelave zunanjega plašča bojlerja. Koncept linije je sestavljen tako, da iz pločevine na paleti, ki je že pravih dimenzij, nastane polizdelek; ta gre kasneje v lakirnico, zatem pa v končno montažo. Linija je sestavljena iz štirih glavnih tehnoloških sklopov in sicer: prebijanja lukenj, krivljenja pločevine, varjenja in robljenja. Omogoča tudi izdelavo različnih tipov izdelkov z minimalnimi pred nastavitvami.
Ključne besede: Avtomatska linija, zagon, programiranje, PLC
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 949; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (2,60 MB)

6.
Zagon avtomatiziranega skobeljnega stroja Ledinek Multiplan 4V : diplomsko delo
Klemen Anžel, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu, ki je nastalo v sodelovanju s podjetjem Ledinek Engineering d. o. o., bo predstavljen zagon skobeljnega stroja Ledinek Multiplan 4V. Poudarek bo predvsem na delu, ki se dejansko izvaja na samem stroju. Na začetku bo predstavljen pregled elektronike in nameščene strojne opreme ter predpripravljen programski del. V glavnem delu bodo opisani koraki za zagon stroja in delo na stroju. Pri izdelavi diplomskega dela bosta v veliko pomoč programska paketa TIA Portal in Lenze Easy starter. Po opravljenem postopku mora biti stroj popolnoma funkcionalen, hkrati pa mora zagotavljati kakovostno obdelavo lesnih surovcev.
Ključne besede: Skobeljni stroj, zagon stroja, Tia Portal, Lenze Easy starter
Objavljeno v DKUM: 06.02.2020; Ogledov: 1722; Prenosov: 356
.pdf Celotno besedilo (1,95 MB)

7.
Implementacija in prvi zagon elektrohidravlične linearne servo osi
Matevž Štefane, 2017, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisana sestava elektrohidravličnega linearnega servo sistema, prvi zagon in izvedba vodenja brez povratne zanke. Sistem je zasnovan kot preizkuševališče, s katerim je mogoče preizkušati tudi različne vrste regulacijskih konceptov, ki jih lahko povežemo z industrijskimi aplikacijami, kjer se pojavlja potreba po natančnem in dinamičnem pozicioniranju. Prav tako je na sistemu možno izvajanje različnih trajnostnih testov strojnih elementov. V delu je predstavljena izbira sestavnih delov in njihova vgradnja. Opisane so osnove delovanja krmilnega programa in povezava med krmilnikom in uporabniškim vmesnikom, zajema pa tudi napotke za vzdrževanje sistema. Na koncu so predstavljeni še dinamični odzivi sistema in možnosti za analizo podatkov.
Ključne besede: elektrohidravlika, lienarna servo os, prvi zagon, programsko okolje Twincat3
Objavljeno v DKUM: 12.05.2017; Ogledov: 1438; Prenosov: 168
.pdf Celotno besedilo (4,17 MB)

8.
9.
Prvi zagon vrtalnega stroja s hidravličnim podajanjem
Gregor Kačič, 2013, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je bil prvi zagon namenskega vrtalnega stroja z hidravličnim podajanjem, ki je bil uporabljen za vrtanje ventilskih plošč. Posebnost vrtalnega stroja je večvretenska vrtalna glava, ki omogoča vrtanje štirih lukenj na enkrat. Zaradi neuporabe ga je bilo potrebno najprej očistiti. Ker ni bilo na voljo nobene dokumentacije je bilo potrebno izmeriti ter določiti vse parametre, ki smo jih potrebovali za zagon in seveda za kasnejše delovanje . Podrobno je opisan elektromotor in parametri, ki so zapisani na tablici elektromotorja. Priklop elektromotorja in pomen smeri vrtenja predstavljata velik del znanja potrebnega za prvi zagon. Namenski vrtalni stroj je opremljen s hidravličnim linearnim podajalnim sistemom, kar zahteva regulacijsko tehniko in hidravlični agregat. Tudi hidravlični agregat nekaj časa ni bil v rabi, kar pomeni, da tudi njega je bilo potrebno pregledat in opraviti osnovne vzdrževalne posege pred uporabo. Parametre črpalke smo določili z naprednimi merilci hidravličnih veličin. Tok hidravlične črpalke smo regulirali z frekvenčnim pretvornikom.
Ključne besede: namenski vrtalni stroj, elektromotorni pogon, podajalni sistem, prvi zagon
Objavljeno v DKUM: 16.10.2013; Ogledov: 2077; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

10.
ZAGON SISTEMA OBRAČALNE MIZE NA OSNOVI KRMILNIKA SIEMENS
Timi Karner, 2012, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obsega predstavitev sistema SIEMENS Sinamics S120, njegovih komponent, sestavo le teh v delujočo celoto, zagon sistema in na koncu tudi programiranje. V diplomski nalogi so zbrana vsa potrebna navodila, da lahko nekdo, ki se še ni nikoli ukvarjal s sistemom SIEMENS Sinamics S120, prične upravljati s tem sistemom.
Ključne besede: Sistem SIEMENS Sinamics S120, povezava, zagon, programiranje
Objavljeno v DKUM: 24.05.2013; Ogledov: 1740; Prenosov: 228
.pdf Celotno besedilo (3,27 MB)

Iskanje izvedeno v 0.29 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici