2.
REFORME POKOJNINSKEGA SISTEMA SLOVENIJE OD LETA 1985 DO DANESAndreja Hladen, 2009, diplomsko delo
Opis: Pokojninski sistemi so bili v številnih državah po Evropi po koncu druge svetovne vojne zasnovani na sistemu medgeneracijske pogodbe. V takratnih demografskih in gospodarskih razmerah so delovali brez večjih težav. V današnjih, bistveno spremenjenih, predvsem demografskih razmerah, visoki brezposelnosti, nizki rodnosti ter podaljšani življenjski dobi, pa se pokojninski sistemi soočajo z veliko obremenjenostjo pokojninskih izdatkov in posledično z močnimi pritiski na vzdržnost javnih financ.
Države članice Evropske unije, katerih pokojninski sistem temelji na pay-as-you-go načinu financiranja, se v veliki meri pripravljajo na uvedbo korenitih sprememb v obstoječih pokojninskih sistemih s ciljem zagotoviti zaščito pred socialno izključenostjo, ohraniti solidarnost in konsolidirati javne finance. Švedski, ki na področju pokojninskega sistema velja za vzoren primer, je z reformo že uspelo doseči omenjene cilje. Slovenija, katere pokojninski sistem je zabredel v hude težave in če do sprememb v obstoječem sistemu ne bi prišlo bi lahko vodil tudi v kolaps, pripravlja modernizacijo pokojninskega sistema in se pri tem zgleduje po švedskem modelu.
Ključne besede: reforme pokojninskega sistema v Republiki Sloveniji, medgeneracijska pogodba, demografski trendi, vzdržnost javnih financ, pokojninski sistem na Švedskem, pokojninski sistem v Nemčiji, modernizacija slovenskega pokojninskega sistema
Objavljeno: 07.07.2010; Ogledov: 1636; Prenosov: 198
Celotno besedilo (613,54 KB)