1. Primerjava in varnost na Kubernetesu temelječih distribucij : magistrsko deloDavid Sahernik, 2022, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu skozi implementacijo testnega okolja in distribucij Kubernetesa izvedemo primerjavo med izbranima distribucijama. Ugotavljamo razloge za pojav vsebnikov, od obdobja klasične uporabe strojne opreme na virtualizacijo in do same kontejnerizacije. Opredelimo vsebnike, področje varnosti vsebnikov in kako distribucije le-to ustrezno naslovijo. Opredelimo potrebo po upravljanju vsebnikov in razloge, zakaj je njihovo ročno upravljanje postalo tako časovno, kot tudi stroškovno vse težje opravičljivo in izvedljivo. Predstavimo Kubernetesa, njegovo arhitekturo in namenom uporabe za orkestracijo vsebnikov. Osredotočimo se na izbrani distribuciji Kubernetesa, VMware Tanzu in Red Hat OpenShift. Izvedemo njuno neposredno primerjavo na podlagi vzpostavitve testnega okolja za namene upravičenosti vpeljave v produkcijsko okolje, skozi številne atribute. Povzamemo ugotovitve in naslovimo trenutne morebitne težave z izbranima rešitvama in podamo smernice za nadaljnje raziskovanje. Ključne besede: virtualizacija, vsebnik, orkestracija vsebnikov, varnost vsebnikov, Kubernetes, distribucije Kubernetesa, Red Hat OpenShift in VMware Tanzu Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 583; Prenosov: 0 |
2. OPTIMIZACIJA STROJNEGA PRANJA OPREME V NAMENSKEM PENICILINSKEM OBRATULidija Pušnik Verdnik, 2012, diplomsko delo Opis: V proizvodnem procesu farmacevtskih izdelkov je čiščenje proizvodne opreme skrbno nadzorovan delovni proces.
Stroga regulatorna pravila veljajo še zlasti za področje čiščenja proizvodne opreme v penicilinskem obratu, kjer je zahtevana tudi uporaba namenske opreme. Penicilinski izdelki spadajo namreč med izdelke z visokim varnostnim tveganjem.
Na podlagi večletnih izkušenj poznavanja procesa strojnega pranja opreme smo v okviru diplomske naloge izvedli optimizacijo strojnega pranja opreme v namenskem penicilinskem obratu. Izvedenih je bilo več testiranj v sklopu spremembe ciklov strojnega pranja ter analiza rizika spremembe procesa strojnega pranja. V sklopu naloge smo ovrednotili optimiziran način strojnega pranja za kontejner (vsebnik), ki velja za eno izmed specifičnih oprem v produkciji penicilinskih izdelkov in je tudi najpogosteje v neposrednem stiku z izdelkom. Na osnovi rezultatov kemijskih analiz, ki določajo nivo zaostanka aktivne učinkovine na opremi, smo potrdili optimiziran program strojnega pranja opreme. Optimiziran program pranja smo potrdili tudi na osnovi mikrobioloških analiz, ki potrjujejo odsotnost mikroorganizmov na opremi.
Ugotovili smo, da s spremenjenim programom strojnega pranja vsebnika zadostimo zahtevanim predpisom očiščenosti enako kot pred spremembo programa (prisotnost amoksicilin trihidrata (pod 100 µm/bris) in prisotnosti števila celokupnih mikroorganizmov (pod 50/bris). Sprememba je zajemala spremembo temperature in časa pranja v posameznih fazah strojnega pranja ter spremembo časa ohlajanja opreme.
Optimizacija strojnega pranja je pomembna tudi z vidika zmanjševanja stroškov na račun krajšega časa pranja, saj s tem prihranimo energijo, kontejner pa lahko tudi hitreje uporabimo.
Na osnovi izvedenih analiz smo potrdili spremembo optimiziranega programa strojnega pranja opreme v obratu penicilinske proizvodnje. Rezultati predstavljajo osnovo za nadaljevanje optimizacije programa strojnega pranja tudi za drugo namensko proizvodno opremo. Ključne besede: optimizacija, validacija čiščenja, zaostanek aktivne učinkovine, strojno pranje opreme, vsebnik Objavljeno v DKUM: 30.11.2012; Ogledov: 2033; Prenosov: 97 Povezava na celotno besedilo |
3. |