| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Poslovni načrt za pridelavo vrtnic v rastlinjaku : diplomsko delo
Luka Kuhta, 2024, diplomsko delo

Opis: Raziskava je namenjena pripravi poslovnega načrta za pridelavo vrtnic v rastlinjaku. Analiza kaže, da v Sloveniji nihče ne proizvaja vrtnic. V prvem delu naloge je bila opravljena teoretična raziskava o možnostih pridelave vrtnic in potrebi investicije. Za potrebe raziskave je bila uporabljena metoda kalkulacij skupnih stroškov in finančna analiza investicije z oceno parametra neto sedanje vrednosti (NSV). Sledila je raziskava samega trga, kjer je bil skozi anketo raziskan trg rezanih vrtnic. Na podlagi rezultatov ankete je bila določena cena in vrsta vrtnic, ki bi bila zanimiva za potrošnika. Skozi fizično razdeljevanje ankete smo tudi stopili v kontakt s potencialnimi strankami. V zadnjem delu so bili sešteti vsi stroški in na podlagi ekonomske raziskave je bilo opredeljeno, če je investicija smiselna ali ne. Skozi analizo stroškov smo ugotovili, da je tovrstna investicija smiselna.
Ključne besede: poslovni načrt, vrtnice, rastlinjak, ekonomika
Objavljeno v DKUM: 07.05.2024; Ogledov: 271; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (5,48 MB)

2.
Rožnice (Rosaceae) v Botaničnem vrtu Univerze v Mariboru in cianogeni glikozidi
2022

Opis: Monografija je nastala v okviru projekta ŠIPK z naslovom »Cianogeni glikozidi v rastlinah iz družine rožnic na območju nekdanjega grajskega vrta«. Delo bralcu predstavi Botanični vrt Univerze v Mariboru, zgodovino vrta in povezavo z rožnicami. Na kratko so opisani posamezni deli vrta, rožni vrt, vsebuje morfologijo vrtnic, njihovo zgodovino in delitev, dogodke na temo vrtnic in popis vrtnic v rozariju botaničnega vrta. Predstavljene so nekatere bolj (jabolka, hruške, maline, jagode) in manj (kutina, šipek, skorš, robide, aronija, šmarna hrušica, nešplja, plahtica, srčna moč, glog) znane užitne rožnice. Ker veliko rastlin iz družine rožnic uporabljamo v vsakdanji prehrani, gradivo vključuje tudi zbirko receptov in predstavi zdravju škodljive cianogene glikozide in postopke, s katerimi lahko določimo njihove vsebnosti v živilih. Zaključi se z delovnimi listi za spoznavanje rožnic in raziskovanje cianogenih glikozidov, namenjenim šolarjem, dijakom, študentom in drugim obiskovalcem vrta.
Ključne besede: rožnice (Rosaceae), vrtnice, naravni toksini, cianogeni glikozidi, QR koda, didaktična gradiva
Objavljeno v DKUM: 31.03.2022; Ogledov: 1045; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (23,17 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Razmnoževanje pokrovnih vrtnic (Rosa sp. L.) s potaknjenci
Katja Stojnšek, 2021, diplomsko delo

Opis: V študijskem letu 2021 smo proučevali razmnoževanje pokrovnih vrtnic z olesenelimi in zelenimi potaknjenci v zaščitenem prostoru. Namen diplomskega dela je bil proučiti vpliv termina potikanja, vrste potaknjenca ter rastnega regulatorja v 0,5 % koncentraciji na ukoreninjanje in morfološke lastnosti dveh sort pokrovnih vrtnic. Za potaknjence smo uporabili sorti 'The Fairy' in 'Rody'. Poskus smo izvedli v štirih terminih v rastlinjaku Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. Ugotovili smo, da se uspešnost koreninjenja z dodajanjem rastnega regulatorja spreminja glede na termin potikanja. Tretiranje potaknjencev z rastnim regulatorjem je značilno vplivalo na večje število ukoreninjenih potaknjencev v drugem terminu, večjo maso pa so potaknjenci imeli v prvem terminu potikanja. Potaknjenci sorte 'The Fairy' so bolje korenili od sorte 'Rody', in sicer najbolje v prvem terminu, pri katerem smo dosegli 60 % ukoreninjenost potaknjencev.
Ključne besede: razmnoževanje, pokrovne vrtnice, potaknjenci, rastni regulator
Objavljeno v DKUM: 30.09.2021; Ogledov: 1265; Prenosov: 88
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)

4.
Razmnoževanje pokrovnih vrtnic z olesenelimi potaknjenci
Urška Kovše, 2019, diplomsko delo

Opis: V študijskem letu 2017/2018 smo proučevali razmnoževanje pokrovnih vrtnic z olesenelimi potaknjenci v zaščitenem prostoru. Namen diplomskega dela je bil proučiti vpliv različnih koncentracij (0 %, 0,1 %, 0,3 %) rastnega regulatorja indol 3-maslene kisline (IBA) na ukoreninjanje in morfološke lastnosti dveh sort pokrovnih vrtnic, in sicer 'The Fairy' in 'Rody'. Poskus smo izvedli v petih terminih v rastlinjaku Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. Ugotovili smo, da se uspešnost koreninjenja z dodajanjem rastnega regulatorja spreminja glede na termin potikanja. Tretiranje potaknjencev z 0,1 % koncentracijo rastnega regulatorja je značilno vplivalo na večje število ukoreninjenih potaknjencev v prvem in četrtem terminu, večjo maso pa so potaknjenci imeli v drugem in tretjem terminu potikanja. Potaknjenci sorte 'The Fairy' so bolje korenili od sorte 'Rody', in sicer najbolje v tretjem terminu, pri katerem smo dosegli 68 % ukoreninjenost potaknjencev.
Ključne besede: razmnoževanje /pokrovne vrtnice /oleseneli potaknjenci / rastni regulator
Objavljeno v DKUM: 28.10.2019; Ogledov: 1371; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

5.
6.
RAZMNOŽEVANJE VRTNIC (Rosa spp.) V IN VITRO RAZMERAH
Smiljana Gošnjak, 2011, diplomsko delo

Opis: Uspešno razmnoževanje v in vitro razmerah je odvisno od materinih rastlin, sterilizacije, sestave gojišč, natančnosti, pogojev gojenja in aklimatizacije. V obdobju od oktobra 2009 do decembra 2010 smo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede v Mariboru opravili poskus, v katerem smo proučevali možnosti razmnoževanja vrtnic (Rosa spp.) v tkivni kulturi. V poskus mikropropagacije smo vključili 5 genotipov vrtnic (G1, G2, G3, G4 in G5). Z dikloroizocianurno kislino (sterilizacija S1) smo sterilizirali 25 brstov G1, 34 brstov G2, 93 brstov G3 in 23 brstov G5. S sterilizacijo na osnovi natrijevega hipoklorita (sterilizacija S2) pa smo sterilizirali 25 brstov G1, 16 brstov G2, 88 brstov G3, 80 brstov G4 in 24 brstov G5. Po sterilizaciji 1 je bilo med 175 nastavljenimi brsti 64 okuženih (36,6 %), 54 jih je propadlo (30,9 %), 57 (32,6%) pa preživelo. Pri sterilizaciji 2 smo skupaj nastavili 233 brstov, od katerih je 48 (20,6%) propadlo, 168 (72,1 %) jih je bilo okuženih, preživelo pa je 17 (7,3 %) brstov. Sterilizacija 1 je bila boljša v primerjavi s sterilizacijo 2, saj smo s to metodo uspeli dobiti večji delež (32,6 %) vitalnih rastlin v primerjavi s sterilizacijo 2 (7,3 %). Preživele sterilne poganjke smo prenesli na regeneracijsko gojišče. Uspešno smo namnožili genotip 2, kjer smo iz 16 - ih nastavljenih brstov dobili 186 rastlin v 7 mesecih, genotip 3, kjer smo iz 26 - ih nastavljenih brstov dobili 19 rastlin v 4 mesecih in genotip 5, kjer smo iz 30 brstov vzgojili 88 rastlin v 4 mesecih. Dovolj razvite rastline smo prestavili na gojišča za koreninjenje, ki so se razlikovala po vsebnosti avksina (IBA), saharoze in anorganskih soli (MS). Največ (82 %) rastlin G2 je koreninilo na gojišču K3, ki je bilo brez dodanega avksina IBA in je vsebovalo 1/2 MS in 20 g/l saharoze, najmanj (71,4 %) pa na gojišču K2, ki je bilo prav tako brez hormonov in je vsebovalo 1/4 MS ter 30 g/l saharoze. Rastline G3 so najbolje koreninile na gojišču K1 z 0,5 mg/l IBA, 1 MS in 30 g/l saharoze (55,6 %), najslabše pa na gojišču K2 (40 %). Genotip 5 je najbolje koreninil na gojišču K2 (65,9 %), najslabše pa na gojišču K1(38,4 %). Ukoreninjene rastline smo presadili v substrat in jih aklimatizirali v rastni komori v laboratoriju oz. v meglilni komori v rastlinjaku. Aklimatizacija v meglilni komori je bila boljša v primerjavi z rastno komoro, saj je aklimatizacijo v meglilni komori preživelo več rastlin (90,9 %) v primerjavi z rastno komoro (68,1 %).
Ključne besede: mikropropagacija, vrtnice, Rosa spp., tkivne kulture, in vitro
Objavljeno v DKUM: 03.05.2011; Ogledov: 4678; Prenosov: 614
.pdf Celotno besedilo (4,78 MB)

7.
Nekateri problemi, povezani z oblikovanjem in karakterizacijo križancev vrtnic
Branka Grnović, 2010, diplomsko delo

Opis: Raziskava je potekala med leti 2006 in 2010 v kraju Šmarjeta in v Novem mestu. Glavni namen raziskave je preverjanje tehnike križanja in kalitev semen ter proučitev glavnih problemov, ki se lahko pojavijo pri vzgoji in karakterizaciji starševskih komponent ter njihovih potomcev. Pri starševskih rastlinah in potomcih smo proučevali barvo in obliko cvetov ter obliko čašnih listov. Analizirane so bile tudi nekatere kvantitativne lastnosti listov in trnavost. Raziskava je pokazala, da rastlinice lahko zacvetijo že v letu vznika, vendar barva in oblika cveta v prvem letu ne prideta do končnega izraza. Oblika čašnih listov je zelo variirala in najverjetneje ne bi bila uporabna za karakterizacijo posameznih genotipov. Med kvantitativnimi lastnostmi je bila največja variabilnost ugotovljena pri dolžini peclja lista, najmanjša pa pri dolžini bazalnega lista. Najbolj čvrste korelacijske povezave so bile ugotovljene pri dimenzijah listov. Pri analizi trnavosti smo ugotovili, da so bile razlike znotraj posameznih materialov prevelike in zato jih ni bilo mogoče uporabiti za opisovanje posameznih genotipov.
Ključne besede: vrtnice, Rosa spp., križanje, kvantitativne lastnosti
Objavljeno v DKUM: 30.11.2010; Ogledov: 2826; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

8.
Comparison of irregular verb forms in Grimm's Hansel and Gretel and Madonna's English roses
Petra Dvoršak, 2010, diplomsko delo

Opis: In the dictionary the word "fairy tale" is defined as "a story for children in which magical things happen" (Longman, 2000: 233). Fairy tales should be read to children not only by their parents, but also by teachers in school, because they can learn so much from them. They are one of the fewest genres, which encourage the children's imagination, develop their intellect and show the solution to problems. Because they can easily identify with the main character, he or she can teach them to control their negative qualities and become a better person. In the diploma work the fairy tale is described and explained. In the next chapters characteristics of fairy tales are listed and described. For the purpose of this study also the theory of the English verb is introduced. One of the most important questions of this diploma work is, if pupils at the age of seven, eight and nine years are able to assimilate irregular verb forms in the past if they did not assimilate those in the present yet.
Ključne besede: pravljica, značilnosti pravljice, Grimmova pravljica Janko in Metka, Madonnina pravljica Angleške vrtnice, angleški glagol
Objavljeno v DKUM: 23.03.2010; Ogledov: 3462; Prenosov: 217
.pdf Celotno besedilo (336,33 KB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici