| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vosek kot snov v vsakdanjem življenju
Mateja Podgornik, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo želeli predstaviti organsko snov vosek. Osredotočili smo se predvsem na naravno pridobljen in uporabljen vosek ter se dotaknili teme okoljevarstvenih problemov v času 1. novembra, ko se sveče prižigajo v večjem obsegu. Predstavljeno je tudi, kako lahko predšolskemu otroku prikažemo posamezne lastnosti voska oziroma vosek predstavimo kot snov, ki jo lahko uporabljamo pri delu s predšolskimi otroci. Tako smo v prvem delu diplomske naloge predstavili vosek, njegovo pridelavo, predelavo in uporabo, ter razdelili vosek glede na njegovo pridobitev; na naravno in umetno pridobljene voske. V drugem delu diplomske naloge predstavimo svečarstvo in uporabo naravnih oziroma sintetičnih voskov v omenjeni panogi. Ugotovimo, da sveče iz sintetičnih voskov pri izgorevanju sproščajo nevarne spojine, ki škodujejo našemu zdravju, zato predstavimo alternativo. Predstavimo tudi problem povečane uporabe sveč v času 1. novembra. Ugotovimo, da so v preteklosti odpadne sveče odlagali na deponijah, danes pa se odpadne sveče reciklirajo. Reciklaža je boljša rešitev, vendar prinaša druge negativne posledice. Količina odpadnih sveč še vedno predstavlja velik okoljevarstveni problem. Pri izdelavi diplomske naloge smo uporabili deskriptivno metodo ter metodo klasifikacije, analizo smo izdelali s študijo domače in tuje literature, uporabili smo primarne, sekundarne in terciarne vire.
Ključne besede: vosek, naraven vosek, sintetičen vosek, svečarstvo, nevarnosti uporabe sintetičnih voskov, nagrobne sveče, okoljevarstveni problem
Objavljeno v DKUM: 18.10.2016; Ogledov: 1962; Prenosov: 216
.pdf Celotno besedilo (926,49 KB)

2.
A fast method to predict the cooling time of wax for investment casting procedure
Bogdan Valentan, Ana Pilipović, Tomaž Brajlih, Peter Sever, Ivo Pahole, Mirko Ficko, Jože Balič, Igor Drstvenšek, 2012, izvirni znanstveni članek

Opis: The investment casting of metal parts is a rapid tooling/manufacturing method for small series production, where wax pattern is produced separately and then extracted from the mould. The wax parts commonly used as patterns are usually obtained after wax casting silicone rubber moulds. The time needed for the wax to solidify is critical and difficult to predict. This article presents an experimental method for cooling-time determination using a simplified applicable solution (needed in hash industrial environment and short deadlines) based on real-life parts experience.
Ključne besede: odlivki, vosek, silikonski gumijasti modeli, čas hlajenja, hitra proizvodnja
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1503; Prenosov: 72
URL Povezava na celotno besedilo

3.
PREDŠOLSKI OTROK RAZISKUJE IN SPOZNAVA VOSEK (PROJEKT)
Polonca Lorenci, 2012, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je omogočiti otrokom, da doživijo raziskovalno učenje kot prijeten in zanimiv način pridobivanja informacij z lastno aktivnostjo in medsebojnim sodelovanjem. V teoretičnem delu tako predstavljamo zgodnje naravoslovje kot bogat vir pridobivanja izkušenj v predšolskem obdobju. Podrobneje je predstavljen model raziskovalnega učenja, na katerem temelji projektno delo, ki omogoča otrokom raziskovanje živali in snovi z lastno aktivnostjo, reševanje problemov in razvijanje sposobnosti pridobivanja novih informacij. V empiričnem delu je predstavljen projekt o raziskovanju in spoznavanju živali (čebele), ter spoznavanje snovi (voska) ob raziskovalno-eksperimentalnem delu. Ciljna zasnova projekta je bila, da otroci pri izvajanju raziskovalnih nalog v sklopu raziskovalnih problemov in poizkusov z lastno aktivnostjo ter z lastnim reševanjem problemov spoznajo lastnosti živali (čebele) in se seznanijo z lastnostjo snovi (voska). V prvem delu so podatki pridobljeni na osnovi opazovanja 22 otrok, starih štiri leta, v drugem delu pa z opazovanjem šestih naključno izbranih otrok, starih štiri leta. Rezultati so predstavljeni opisno in grafično.
Ključne besede: Ključne besede: raziskovalno učenje, zgodnje naravoslovje, projektno delo, vosek, raziskovanje, raziskovalno-eksperimentalno delo, poizkusi.
Objavljeno v DKUM: 08.05.2012; Ogledov: 2788; Prenosov: 411
.pdf Celotno besedilo (4,98 MB)

Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici