| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 25
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza in predlog integracije izvedbe plinskih in vodovodnih inštalacij v digestorijih in laboratorijskih sistemih za oskrbo z mediji : magistrsko delo
Aljaž Verbek, 2024, magistrsko delo

Opis: Slovensko podjetje se je soočilo z izzivi pri proizvodnji laboratorijskih sistemov za oskrbo z mediji in digestorijev. Doslej so izvedbo cevovodnih inštalacij prevzemali zunanji izvajalci, kar je povzročalo dolge roke izvedbe, visoke stroške in logistične težave. Namen magistrske naloge je bil preučiti možnosti za prehod na izvedbo inštalacij v lastni domeni. Z deskriptivno analizo trenutnega stanja, pregledom literature in študijami primerov smo izvedli raziskavo, kako to doseči. Izvedena je bila tudi komparacija dobaviteljev in evaluacija rezultatov in ugotovitev. Sklepi so pokazali, da prehod na lastno izvedbo inštalacij prinaša optimizacijo proizvodnje, nižje stroške in večjo učinkovitost. Določeni so bili ustrezni materiali, dobavitelji, metode za izvedbo dela in drugi napotki. Novi proces bo podjetju prinesel merljive koristi in izboljšave na področju izvedbe inštalacij in montaže.
Ključne besede: Inštalacije, sistemi za oskrbo z mediji, digestoriji, cevovodni sistemi, vodovod, plinske inštalacije
Objavljeno v DKUM: 22.08.2024; Ogledov: 59; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (5,13 MB)

2.
Projekt strojnih inštalacij in analiza ekonomske upravičenosti projekta na kmetiji Vasle : magistrsko delo
Klemen Vasle, 2021, magistrsko delo

Opis: Tema magistrskega dela je priprava projekta strojnih inštalacij v starejšem gospodarskem objektu na domači kmetiji. V prostore smo umestili inštalacije vodovoda, kanalizacije in ogrevanja. Glavni vir toplote bo obstoječi kotel na biomaso, na katerega bomo povezali celoten sistem ogrevanja prostorov in segrevanja sanitarne vode. Izvedli bomo tehnične izračune in pripravili analizo ekonomske upravičenosti projekta. Pri izdelavi magistrske naloge sem prišel do spoznanja, da je potrebno dobro poznati delovanje naprav, priključenih na celoten sistem ogrevanja.
Ključne besede: strojne inštalacije, hlajenje, ogrevanje, prezračevanje, vodovod, kanalizacija, talno ogrevanje
Objavljeno v DKUM: 06.07.2021; Ogledov: 1000; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (1,59 MB)

3.
Projekt kanalizacije in čistilne naprave Lesično : diplomsko delo
Karmen Sotošek, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena postavitev kanalizacije ter čistilne naprave v naselju Lesično. V prvem delu diplome so na splošno opisani kanalizacijski sistemi, nakar sledi opis čistilne naprave skupaj s procesi čiščenja odpadnih voda in delovanje čistilne naprave. V drugem delu pa sledi opis izgradnje kanalizacijskega sistema in male čistilne naprave v Lesičnem skupaj s hidravličnim poročilom in oceno stroškov.
Ključne besede: kanalizacija, odvajanje odpadnih voda, čistilna naprava, vodovod
Objavljeno v DKUM: 12.11.2020; Ogledov: 1526; Prenosov: 113
.pdf Celotno besedilo (1,84 MB)

4.
Vodovod in kanalizacija : zapiski predavanj
Janja Kramer Stajnko, 2020, drugo učno gradivo

Opis: Zapiski predavanj zajemajo vsebino predmeta Vodovod in kanalizacija, ki se izvaja v 2. letniku drugostopenjskega magistrskega študijskega programa Gradbeništvo, smer Gradbena infrastruktura, na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru. Kot pomoč pri študiju ga lahko uporabijo tudi študenti drugih študijskih smeri, ki se srečujejo s problematiko preskrbe s pitno vodo ter odvajanja odpadnih voda. Zapiski predavanj so razdeljeni v štiri vsebinske sklope, in sicer vodovod, priprava pitne vode, kanalizacija in čiščenje odpadne vode. Zajeta so področja oskrbe s pitno vodo od načinov zajemanja, hranjenja, distribucije, načrtovanja vodovodnega omrežja, do naprednih postopkov nadzora in zagotavljanja ustrezne kvalitete pitne vode. V drugih dveh vsebinskih sklopih so obravnavani načini zbiranja, odvajanja in čiščenja odpadne vode od dimenzioniranja kanalizacijskega sistema v ločeni in mešani izvedbi do načinov zmanjševanja padavinskega odtoka v kanalizacijskih ceveh ter različnih možnosti čiščenja odpadne vode, ki se najpogosteje uporabljajo na sodobnih čistilnih napravah.
Ključne besede: vodovod, preskrba s pitno vodo, priprava pitne vode, kanalizacija, odvajanje odpadnih voda, čiščenje odpadne vode, učbeniki
Objavljeno v DKUM: 24.01.2020; Ogledov: 2155; Prenosov: 0

5.
Oskrba s pitno vodo v naselju Dobrič
Jožica Rebernik, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena krajša zgodovina vodovodnih sistemov, teoretično pa je opisana tudi zgradba vodovodnih sistemov ter njihova delitev. V raziskovalnem delu je opredeljena oskrba s pitno vodo v naselju Dobrič. Opisano je tako javno kot zasebno vodovodno omrežje, izpeljana je njuna primerjava. Primerjana je tudi kakovost pitne vode zasebnega in javnega vodovodnega omrežja. Podrobno je obravnavan termin lastne oskrbe s pitno vodo ter predstavljen zasebni vodovod v naselju Dobrič, njegove pomanjkljivosti in možne rešitve. Raziskali smo tudi porabo pitne vode prebivalcev, priključenih na zasebno omrežje.
Ključne besede: zasebni vodovod, javni vodovod, mikrobiološka analiza vode, poraba pitne vode
Objavljeno v DKUM: 03.01.2018; Ogledov: 2059; Prenosov: 196
.pdf Celotno besedilo (5,49 MB)

6.
PROBLEMATIKA ZAGOTAVLJANJA POŽARNE OSKRBE V VODOVODNIH OMREŽJIH NA OBMOČJU RAZPRŠENE POSELITVE
Bojan Štesl, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga »Problematika zagotavljanja požarne oskrbe v vodovodnih omrežjih na območju razpršene poselitve« predstavlja strokovno analizo izgradnje predvidenega vodovodnega omrežja in objektov, s katerimi se v vodovodnem omrežju zagotovi zadostna količina vode za požarno oskrbo. Z njo želimo prikazati možnost izboljšav ureditve vodovodnega omrežja, ki so nujno potrebne že v fazi načrtovanja vodovodnega omrežja, kjer je potrebno na podlagi strokovnih osnov, potreb ter zahtev investitorjev zagotoviti racionalno in funkcionalno omrežje.
Ključne besede: vodovod, oskrba z vodo, projektiranje vodovoda in objektov, požarna voda, požarna zaščita
Objavljeno v DKUM: 17.10.2016; Ogledov: 1500; Prenosov: 130
.pdf Celotno besedilo (4,61 MB)

7.
MENTORSTVO KOT ELEMENT RAZVOJA ZAPOSLENIH V PODJETJU MARIBORSKI VODOVOD D.D.
Natalija Jakopiček, 2016, magistrsko delo

Opis: V času globalizacije so podjetja podvržena različnim izzivom, eden izmed njih je imeti konkurenčen in izobražen kader. To lahko podjetje doseže z različnimi metodami razvoja zaposlenih in ena izmed teh metod je tudi mentorstvo. V literaturi zasledimo različne definicije pojma mentorstvo, najpogosteje pa naletimo na razlago, da je mentorstvo odnos med dvema osebama, tako imenovanim mentorjem in mentorirancem. V tem odnosu je mentor oseba z več delovnimi izkušnjami, ki pomaga mentorirancu, ki je brez potrebnih izkušenj, da se vključi v delovni proces. Tako mentor prenaša svoje znanje in izkušnje na mentoriranca. Z mentorjevo pomočjo se mentoriranec lažje uvede v samo podjetje ter pobližje spozna sam proces dela in kulturo podjetja. Teoretični del magistrskega dela začnemo z opredelitvijo in pomenom razvoja zaposlenih za podjetje ter z razlago mentorstva kot metodo za razvoj zaposlenih. Podrobneje spoznamo pojem mentorstva, vrste mentorstev in faze mentorskega programa. Mentorstvo, kot tudi vse druge aktivnosti v podjetju, prinaša s seboj tako prednosti kot tudi slabosti. Za uspešno izvedbo mentorstva je potreben pravilno zastavljen mentorski program, v katerem imata glavni vlogi prav mentor in njegov mentoriranec. Oseba, ki jo podjetje določi za mentorja, mora biti primerno usposobljena, saj je od znanja in izkušenj, ki jih ima mentor, odvisno, kako uspešno se bo mentoriranec vključil v sam proces dela. Na koncu teoretičnega dela magistrskega dela spoznamo, kako poteka priprava mentorja na izvedbo mentorskega programa in kako poteka sama vzpostavitev programa v podjetju. Pomembno je, da vsaka organizacija oblikuje takšen mentorski program, ki bo v skladu s potrebami podjetja. V praktičnem delu magistrskega dela predstavimo izbrano podjetje, in sicer Mariborski vodovod d. d. Seznanimo se s smotri in cilji podjetja ter prikažemo kronološki pregled dogodkov podjetja nekoč in danes. Pobližje spoznamo temeljne dejavnosti podjetja in organizacijsko strukturo ter se seznanimo s potekom mentorstva v izbrani organizaciji. Raziskovalni del temelji na proučevanju, kako mentorstvo vpliva na razvoj zaposlenih v izbranem podjetju. Raziskavo smo izvedli s pomočjo ločenih anketnih vprašalnikov za mentorje in mentorirance. Pridobljene ugotovitve in možnosti za same izboljšave podajamo v sklepnem delu.
Ključne besede: mentorstvo, mentor, mentoriranec, koristi mentorstva, slabosti mentorstva, mentorski program, mentorski odnos, Mariborski vodovod d. d.
Objavljeno v DKUM: 15.06.2016; Ogledov: 3621; Prenosov: 816
.pdf Celotno besedilo (1,29 MB)

8.
PODVRTAVANJE POLJANSKE SORE PO METODI HDD
Dejan Guzej, 2016, diplomsko delo

Opis: Podvrtavanje po metodi horizontalnega vodenega vrtanja je sodobna tehnologija brez izkopnega izvajanja del v nizkih gradnjah. Poslužujemo se je tam, kjer klasični izkopi niso možni ali pa so izvedbeno prezahtevni. Tako poskušamo doseči čim manjši vpliv na okolje in infrastrukturo. Radijsko vodeno vrtanje nam omogoča hitro prečkanje vodotokov, cest, železnic in drugih infrastrukturnih objektov. Omogoča nam uvleko ene ali več cevi z različnimi premeri na različnih razdaljah. V diplomskem delu smo opisali metodo HDD in prikazali postopek izvedbe podvrtavanja Poljanske Sore na projektu Posodobitev vodovoda Visoko–Škofja Loka.
Ključne besede: gradbeništvo, podvrtavanje, metoda HDD, vodovod
Objavljeno v DKUM: 25.05.2016; Ogledov: 2396; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (4,90 MB)

9.
Projekt strojnih instalacij za Galerijo
Leon Markl, 2014, magistrsko delo

Opis: Tema magistrskega dela je izvedba projekta strojnih instalacij za večnamenski prostor - galerijo. V objekt smo umestili inštalacije ogrevanja, vodovoda, hlajenje in prezračevanja. Ogrevanje prostorov je izvedeno s talnim ogrevanjem in s prezračevalno napravo, katera bo zrak pozimi dogrevala in poleti hladila. Izvor toplote je reverzibilna toplotna črpalka zrak/voda v kombinaciji s plinskim kotlom, ki bo deloval po potrebi. Izvedeni so bili tehnični izračuni in v načrtih prikazane tehnične rešitve. Upoštevani so bili tehnični predpisi in smernice za učinkovito rabo energije. Pri izdelavi projekta sem prišel do spoznanja, da je za uspešno izvedbo, potrebno sodelovanje med arhitektom in projektantom.
Ključne besede: vodovod, ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, talno ogrevanje, konvektorji, toplotna črpalka.
Objavljeno v DKUM: 31.03.2014; Ogledov: 3245; Prenosov: 470
.pdf Celotno besedilo (2,45 MB)

10.
ANALIZA PREDVIDENEGA VODOVODNEGA SISTEMA ZA SZ OBMOČJE PREKMURJA
Aleš Haužar, 2013, diplomsko delo

Opis: Klimatske spremembe, ki povzročajo zmanjšanje količin padavin skozi celotno leto, privedejo do drastičnega pomakanja pitne vode na severozahodnem delu Prekmurja. Pomanjkanju pitne vode, bi se izognili s priključitvijo gospodinjstev na mestni vodovodni sistem. Za zagotovitev zadostnih količin pitne vode, bi bilo potrebno povečati zmogljivost črpališča, rekonstruirati oz. na novo izgraditi celotno vodovodno omrežje ter zgraditi ustrezne vodohrane in prečrpališča. V diplomskem delu bo opisano in dimenzionirano potrebno vodovodno omrežje, ki bo oskrbovalo prebivalce z pitno vodo. V izvedbo bodo vključeni vsi obstoječi in predvideni infrastrukturni objekti za vodovodno omrežje.
Ključne besede: vodovod, omrežje, vodohran, črpališče, hidravlični izračun
Objavljeno v DKUM: 28.10.2013; Ogledov: 1913; Prenosov: 196
.pdf Celotno besedilo (2,39 MB)

Iskanje izvedeno v 0.27 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici