| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 99
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Pametni sistem za avtomatsko validacijo in obveščanje : patent SI 26249 A, 2023-03-31
Dalibor Igrec, Gregor Golobič, Amor Chowdhury, 2023, patent

Opis: Pametni sistem za avtomatsko validacijo in obveščanje predstavlja zasnovo intuitivnega zalednega sistema, ki je s pomočjo strojne opreme in mobilnih ter spletnih aplikacij namenjen najrazličnejšim aplikativnim izvedbam pri vsakdanji uporabi storitve javnega prevoza in spremljajočih storitev. Ob tem omogoča enostavno, prijazno, hitro in varno dvosmerno komunikacijo v realnem času v vseh korakih uporabe javnega prevoza (pred vožnjo, med vožnjo in po izvedeni vožnji). Med te spadajo ažurne voznoredneinformacije, nakup, rezervacija in validacija vozovnice, sprotno prejemanje obvestil, posredna komunikacija z voznikom in/ali nadzorno-prometnim centrom ter dostop do vseh ostalih ažurnih informacij. Tehnični problem, ki ga rešuje izum, je tako imenovana avtomatska uporaba integrirane vozovnice. Ta potrebuje za svojo implementacijo informacijsko interoperabilnost, saj zahteva posredovanje in izmenjavo informacij različnih akterjev na podlagi skupnega standarda. S tem predstavljena rešitev predstavljaizvirno tehnično rešitev, ki vse navedeno tudi omogoča.
Ključne besede: uporabniški vmesniki
Objavljeno v DKUM: 11.10.2023; Ogledov: 469; Prenosov: 6
URL Povezava na datoteko

3.
Primerjava imperativnega in deklarativnega pristopa pri izdelavi uporabniških vmesnikov aplikacij Android : zaključno delo
Gregor Rant, 2021, diplomsko delo

Opis: V zadnjih letih je opaziti velik porast novosti na področju razvoja aplikacij za Android. V diplomskem delu je predstavljeno ogrodje Android za uporabniške vmesnike Jetpack Compose in ostale knjižnice Jetpack, ki so pomembne zanj. Jetpack Compose nam omogoča ustvarjanje uporabniškega vmesnika aplikacije z uporabo deklarativne paradigme. Ta vzorec je bil v delu primerjan z imperativnim, hkrati pa se je skušalo odgovoriti na vprašanje, ali je Jetpack Compose v trenutnem stanju pripravljen za produkcijsko rabo.
Ključne besede: Android Jetpack, Compose, mobilne aplikacije, uporabniški vmesniki
Objavljeno v DKUM: 04.11.2021; Ogledov: 1014; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

4.
LIKOVNI ELEMENTI IN NJIHOVA FUNKCIJA PRI OBLIKOVANJU SIMBOLOV V UPORABNIŠKIH VMESNIKIH : diplomsko delo
Aleksandra Paunčevska, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo preverili uporabnost, pomen in funkcijo likovnih elementov in pravila Gestalt pri oblikovanju simbolov v uporabniških vmesnikih. Glede na analizo možnih simbolov smo določili štiri najpogostejše simbole uporabniških vmesnikov (pojasnitvene, funkcionalne, dekorativne in aplikacijske) in nato na podlagi poznavanja osnovnih načel za uporabo likovnih elementov izdelali štiri različne simbole, za vsako vrsto simbola po en simbol. Za vsak simbol smo pojasnili postopek izdelave ter podali posebnosti pri njihovi izdelavi, ki so določale pomembne iztočnice za ustrezno obliko in pomen simbola. Pri tem smo še posebej izpostavili pomen in vlogo uporabljenih likovnih elementov. V zaključnem delu smo za izvedbo ocenjevanja uporabili preoblikovan aplikacijski simbol podjetja Instagram in v ta namen uporabili vprašalnik. Rezultati so bili pozitivni glede na možnosti uporabnosti predlaganega simbola v aplikaciji, prav tako je bila izražena jasnost simbola glede predstavitve podjetja Instagram.
Ključne besede: simboli, likovni elementi, uporabniški vmesniki, oblikovanje, pravila Gestalt, ocenjevanje uporabnosti
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 722; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (920,06 KB)

5.
Spletna aplikacija za prevozno podjetje
Nejc Rudolf, 2020, diplomsko delo

Opis: Zaključno delo obravnava problem prevozniškega podjetja. To za svoje delovanje potrebuje veliko količino podatkov in stalno komunikacijo med zaposlenimi. Podatki se čez dan lahko večkrat spremenijo, to pa predstavlja glavno težavo za nemoteno delovanje delovnega procesa. Da ta teče brez zapletov, morajo uporabniki imeti možnost čim enostavnejšega spreminjanja obstoječih podatkov. Prav tako pa morajo imeti vpleteni v proces pregled nad vsemi spremembami, ki so jih naredili drugi uporabniki. V teoretičnem delu so podrobneje opisana vsa orodja, s katerimi je bila aplikacija izdelana, in orodja, ki bi v končni fazi omogočila implementacijo programa v produkcijo podjetja. Predstavljen je tudi način razvoja relacijskega modela baze podatkov. Največji poudarek pa je na predstavitvi komponent, ki jih vsebuje Oraclovo orodje za hiter razvoj Application Express. Opisani pa so tudi jeziki tretjih oseb, ki so lahko uporabljeni znotraj Application Expressa za izboljšanje delovanja izdelanih aplikacij. Praktični del poskuša rešiti omenjeno težavo z izdelavo aplikacije v Oraclovem orodju za hiter razvoj aplikacij, imenovanem Oracle Application Express. Poleg izdelave aplikacije pa so predstavljeni tudi postavitev Oraclove baze, izdelava entitetnega relacijskega diagrama in različni načini dobre prakse pri razvoju, kot so definiranje omejitev, kreiranje sprožilcev in še nekatere druge možnosti. V zaključku pa so predstavljene tudi možnosti za nadaljnji razvoj aplikacije.
Ključne besede: Oracle Application Express, vmesniki aplikacijskega programiranja, Oracle SQL Developer, SQL, PL/SQL
Objavljeno v DKUM: 15.06.2020; Ogledov: 1319; Prenosov: 74
.pdf Celotno besedilo (2,74 MB)

6.
Izdelava grafičnega vmesnika za spletni eavek
Mitja Ribič, 2019, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomskega dela je bil razvit grafični vmesnik za program Spletni EAVEK, ki omogoča različnim uporabnikom kontrolo pravilnosti podatkov računskega modela pri analizi konstrukcij visokogradnje. Za ta namen je bilo treba sintetizirati znanja s področja dinamike gradbenih konstrukcij in računalniškega programiranja. Ključni funkciji izdelanega grafičnega vmesnika sta kontrola pravilnosti vhodnih podatkov obstoječih računskih modelov, zapisanih v datotekah ASCII, in pomoč pri pripravi vhodnih podatkov novih računskih modelov konstrukcij. Osnovni program za analizo je pri tem ostal nespremenjen. Za programiranje je bil uporabljen programski jezik Python, pri tem pa so bile uporabljene obstoječe grafične knjižnice. Izdelani grafični vmesnik je preprost za uporabo, obstoječemu in deloma zastarelemu programu EAVEK pa omogoča učinkovito uporabo tudi v današnjem času.
Ključne besede: EAVEK, makroelementi, dinamična analiza, potresna analiza, grafični vmesniki
Objavljeno v DKUM: 04.07.2019; Ogledov: 1793; Prenosov: 116
.pdf Celotno besedilo (2,78 MB)

7.
Mobilna aplikacija za naročanje pacientov
Rebeka Hrovat, 2018, magistrsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: V današnji dobi si življenja in dela brez informacijskih tehnologij ne znamo predstavljati. Vse bolj nas spremljajo mobilne naprave in njihov razvoj. Pametne telefone uporabljamo tako v zasebnem kot v poslovnem življenju, saj nam omogočajo hiter dostop do velike količine informacij, neposredno komunikacijo ter olajšajo delo z različnimi aplikacijami. Namen magistrskega dela je bil izdelati prototip aplikacije za naročanje pacientov za mobilne aplikacije. Raziskovalne metode: Pri pisanju magistrskega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela, uporabili smo tudi strukturirani intervju, ki je vseboval 5 vprašanj. Z njim smo pridobili kvalitativne podatke, ki smo jih nato na podlagi SWOT-analize obdelali ter jih uporabili pri izdelavi prototipa mobilne aplikacije za naročanje pacientov. Prototip smo izdelali s pomočjo programskega orodja Just in mind. Rezultati: V raziskavi so intervjuvanci podali podatke o tem, da je pomembna funkcija v aplikaciji za naročanja pacientov razdeljena na tri vrste naročanja, da nas aplikacija vodi skozi potek naročanja, da je vidna drugim v timu ter podatke o izgledu aplikacije. Diskusija in zaključek: V raziskavi smo pridobili podatke o prednostih, slabostih, tveganjih in priložnostih že obstoječe mobilne aplikacije, ki smo jih uporabili pri izdelavi novejše in uporabnejše mobilne aplikacije za naročanje pacientov. Pomemben podatek je bil, da ima aplikacija funkcijo naročanja pacientov razdeljeno na tri vrste naročanja, kar smo uporabili pri izdelavi prototipa. Ostalo je še nekaj odprtih idej, ki so se porodila med raziskavo, in sicer, da bi lahko v mobilno aplikacijo vključili še avtomatsko obveščanje pacientov.
Ključne besede: informacijski sistemi v zdravstvu, mobilna tehnologija, uporabniški vmesniki, uporabnik, razvoj, prototip.
Objavljeno v DKUM: 26.11.2018; Ogledov: 1627; Prenosov: 222
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

8.
Upravljanje kvadrokopterja z vmesnikom mišice-stroj
Matej Kramberger, 2018, magistrsko delo

Opis: V delu smo zasnovali sistem za upravljanje kvadrokopterja v realnem času z uporabo vmesnika mišice-stroj. V programskem jeziku C# smo za operacijski sistem Windows izdelali aplikacijo, v kateri smo uporabili različne klasifikacijske algoritme iz odprtokodne knjižice Accord.NET. Klasifikacijo smo izvajali na računalniku s procesorjem Intel Core i7 2,8GHz ter 24 GB pomnilnika. Signale EMG smo zajeli s komercialno dostopno zapestnico Myo, ki omogoča zajem površinskih signalov EMG s podlahti. Uspešnost klasifikacije smo preizkusili na modelu kvadrokopterja Eachine E010, ki ga smo krmilili preko vmesnika nRF24L01 in mikrokontrolerja Atmel ATmega32u4 na razvojni plošči Arduino Micro. Klasificirane gibe smo uporabili za krmiljenje treh prostorskih stopenj kvadrokopterja. Giba ekstenzija in fleksija smo uporabili za nadzor naklona, pronacijo in supinacijo za nadzor nagiba ter ulnarno in radialno deviacijo za nadzor odklona. Za nadzor moči motorjev smo uporabili podatke inercijske merilne enote. Najboljše rezultate klasifikacije sta dajala algoritma SVM in k-NN, ki sta klasificirala s 95% pravilnostjo.
Ključne besede: elektromiogrami, kvadrokopter, vmesniki mišice-stroj, Arduino, zapestnica Myo
Objavljeno v DKUM: 05.04.2018; Ogledov: 1409; Prenosov: 156
.pdf Celotno besedilo (6,00 MB)

9.
Vmesniki in pretvorniki : laboratorijske vaje
Iztok Kramberger, Gregor Donaj, 2017, drugo učno gradivo

Opis: Gradivo vsebuje navodila za laboratorijske vaje pri predmetu Vmesniki in pretvorniki za študente VS študijskega programa Elektrotehnika, smer elektronika. V navodilih je 12 laboratorijskih vaj, kjer se obravnavajo pretvorniki električnih veličin, merilni mostiči in ojačevalniki ter uporaba členov RC v pretvorbah. Drugi del vaj obravnava še neelektrične veličine in vezja za njihovo merjenje: optični pretvorniki, temperaturni senzor, senzor vlage, kapacitivni pretvornik, Hallova sonda in merilnik pretoka tekočine.
Ključne besede: elektronika, laboratorijske vaje, vmesniki, pretvornik, senzorji
Objavljeno v DKUM: 20.02.2018; Ogledov: 1948; Prenosov: 260
.pdf Celotno besedilo (4,25 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Zasnova spletnega portala s tehnologijami Spleta 4.0
Ivan Kovačič, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo preučili smo lastnosti Spleta 4.0 in opisali arhitekturni sklad spleta stvari (Web of Things). Opisali smo posamezne sloje arhitekturnega sklada in njihove lastnosti, v skladu s standardi organizacije W3C in sodobnimi primeri uporabe. Razvili smo osnutek turistične aplikacije s pomočjo ogrodja Keystone.js. V aplikacijo smo vključili funkcionalnosti posameznih faz razvoja svetovnega spleta od Spleta 1.0 do Spleta 3.0. Izdelali smo še mobilno aplikacijo s pomočjo ogrodja Ionic, s katero smo prikazali zasnovo funkcionalnosti Spleta 4.0. Preučili smo možnosti vključitve slojev arhitekturnega sklada spleta stvari v našo aplikacijo.
Ključne besede: Splet 4.0, spletne tehnologije, aplikacijski vmesniki REST, pomenski splet, ogrodje Ionic
Objavljeno v DKUM: 30.11.2017; Ogledov: 2909; Prenosov: 261
.pdf Celotno besedilo (3,21 MB)

Iskanje izvedeno v 2.7 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici