| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Nadgradnja krmilnega sistema in vzpostavitev kibernetske zaščite sistema za zapiranje sodov za shranjevanje srednje in nizko radioaktivnih odpadkov v Nuklearni elektrarni Krško : diplomsko delo
Žan Seničar, 2025, diplomsko delo

Opis: V sodelovanju z Nuklearno elektrarno Krško smo izvedli nadgradnjo sistema za zapiranje sodov s srednje in nizko radioaktivnimi odpadki. Posodobljena je bila strojna in programska oprema krmilnika. Razvit je bil grafični vmesnik s simulacijo senzorjev in ventilov ter simulacijsko okolje za testiranje in usposabljanje operaterjev. Vzpostavljena je bila povezava s procesno-informacijskim sistemom preko protokola Modbus. Kibernetska varnost je bila izboljšana z uporabo podatkovne diode in platforme Nozomi Networks za zaznavanje groženj. Z nadgradnjo je bila izboljšana zanesljivost, varnost in učinkovitost procesa. Zmanjšana je bila potreba po ročnih posegih v območju sevanja, sistem pa je postal odpornejši na kibernetske napade.
Ključne besede: krmilnik, vmesnik človek-stroj, kibernetska varnost, podatkovna dioda, simulacija
Objavljeno v DKUM: 08.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (3,87 MB)

2.
Razvoj električne sheme in programske rešitve za avtomatizacijo tunela za dezinfekcijo z UVC-svetlobo : diplomsko delo
Denis Syla, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje postopek načrtovanja avtomatiziranega tunela za dezinfekcijo z UVC svetlobo, ki se lahko uporablja na področju industrijskih pakiranj v različnih panogah. Ta način dezinfekcije spada med modernejše in zaradi okoljskih prednosti postaja vedno bolj popularen. Načrtovanje avtomatizacije stroja je sestavljeno iz treh delov: načrtovanje električne sheme v programu SEE Electrical, programske rešitve v lestvični logiki za Siemensov krmilnik in oblikovanje vmesnika človek-stroj. Skrbno načrtovanje teh prinese varno in zanesljivo delovanje in upravljanje novoizdelanega stroja, kar mora biti osnovna ideja načrtovanja vsakega avtomatiziranega stroja.
Ključne besede: dezinfekcija z UVC svetlobo, električna shema, program za avtomatizacijo, vmesnik človek-stroj
Objavljeno v DKUM: 26.04.2024; Ogledov: 374; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (3,58 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Posodobitev delovne postaje za vstavljanje indikatorjev "magic eye" na montažni liniji za proizvodnjo svinčeno-kislinskih avtomobilskih baterij : diplomsko delo
Dragiša Bogojević, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga opisuje zamenjavo starega stroja za vstavljanje indikatorjev »Magic eye« za novi stroj v podjetju TAB d.d., saj je stari stroj preveč mehansko obrabljen in manj efektiven. Opisuje vse komponente uporabljene v projektu ter programsko opremo. Opisuje tudi programiranje krmilnika, ki opravlja novi stroj in zaslon na dotik z dodanimi novimi funkcijami ter opis delovanja starega in novega stroja. Pri programiranju je bilo potrebno pravilno razmisliti korake stroja ter pravilno vključevanje časovnikov. Pri panelu pa je bilo pomembo pravilno naslavljanje naslovov ter logična izdelava novih funkcij. Končni del projekta bi predstavljal delujoč stroj z delujočim panelom, vendar zaradi izrednih vremenski razmer in poplav to ni bilo mogoče storiti, saj je v podjetju bilo preveč škode ter ni bilo dostopa, da bi se stroj pravi čas testiral. Po sanaciji podjetja bi se stroj testiral.
Ključne besede: PLK (programirljiv logični krmilnik), panel HMI (vmesnik človek-stroj), indikator »Magic eye«, avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 446; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)

4.
Vodenje servomotorja z uporabo programabilnega logičnega krmilnika in vmesnika človek-stroj : diplomsko delo
Nikola Vučićević, 2023, diplomsko delo

Opis: Ideja diplomske naloge je izdelati aplikacije za krmiljenje servo motorjev. Gibanje izvaja servo motor Omron R88M, ki ga krmili gonilnik Omron R88D. Gonilnik krmili Omron NJ501-1300 PLK. V sklopu tega se za vnos vseh vrednosti uporablja Weintekov HMI zaslon na dotik, na katerem so prikazane vse funkcije aplikacije. Stroj je sestavljen tudi iz drsnega okvirja, na katerem so servomotorji in 3D tiskane glave za boljše opazovanje gibanja. Diplomsko delo opisuje postopek pisanja PLK programa v razvojnem okolju Sysmac Studio in način krmiljenja servo pretvornikov za določen motor, da motor izvede zahtevano gibanje. V prispevku je podrobno opisan postopek priklopa in parametriranja servo pretvornika pri krmiljenju preko PLK-ja. Aplikacija je sestavljena iz več delov, s testiranjem smo ugotovili, da sistem in motorji izpolnjujejo zastavljene cilje. Opisan je tudi del večjega programa, v katerem so razloženi segmenti za krmiljenje servo pretvornika. V prispevku so opisani tudi funkcijski bloki za krmiljenje gibanja servomotorja.
Ključne besede: Programabilni logični krmilnik, servomotor, avtomatizacija procesov, vmesnik človek-stroj
Objavljeno v DKUM: 25.07.2023; Ogledov: 555; Prenosov: 78
.pdf Celotno besedilo (3,34 MB)

5.
Avtomatizacija in vizualizacija komisionirne delovne postaje : diplomsko delo
Aljaž Dobnik, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja izgradnjo programa in vizualizacijo delovne postaje v proizvodnji in avtomatiziranem skladišču (komisionirna postaja), ki na podlagi algoritmov uporabniku vizualno pokaže, katere izdelke naj naloži v zaboj. Za transport in identifikacijo določenih zabojev, ki so na delovnem prostoru, so uporabljeni motorizirani transportni valji, senzorji in čitalnik črtnih kod. Komisionirna postaja je načrtovana v programskem okolju TIA portal V15, vse informacije pa se vizualizirajo na SIEMENS HMI zaslonu.
Ključne besede: komisioniranje, HMI – uporabniški vmesnik človek-stroj, PLK – programirljivi logični krmilnik, avtomatizirano skladišče
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 1395; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (5,00 MB)

6.
Vodenje elektromotorja s frekvenčnim pretvornikom Mitsubishi D700-SC : diplomsko delo
Mihael Pliberšek, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili vodenje elektromotorja s frekvenčnim pretvornikom Mitsubishi D700-SC. V nalogi so predstavljeni gradniki strojne opreme, opisan je priklop in nastavitev parametrov frekvenčnega pretvornika za pravilno delovanje. V nadaljevanju imamo opisano še izvedbo komunikacije med napravami, opis programov za logični krmilnik in enoto HMI ter prikaz rezultatov beleženja podatkov. Za konec smo dodali še rezultate izvedenih meritev.
Ključne besede: frekvenčni pretvornik, vmesnik človek-stroj, programerljivi logični krmilnik, vodenje izmeničnega elektromotorja.
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 1131; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (2,27 MB)

7.
AVTOMATIZACIJA REVOLVERSKE GLAVE STROJA CNC Z ASINHRONSKIM MOTORJEM
Danijel Pepelnik, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga predstavlja proces avtomatizacije revolverske glave za stroj CNC. Avtomatizacija je izvedena v smislu izbire strojne opreme, konfiguriranja naprav in programiranja krmilnika. Za pravilno delovanje stroja CNC z revolversko glavo smo sprogramirali programirljiv logični krmilnik v standardnem programskem paketu SIMATIC STEP 7. S programom HMI PRO CS smo konfigurirali izgled nadzorne plošče za lažjo komunikacijo človek-stroj. Na koncu smo izvedli tudi zagon in uspešno testiranje delovanja revolverske glave.
Ključne besede: stroj CNC, revolverska glava, krmilnik NCU, vmesnik človek-stroj, SIMATIC STEP 7
Objavljeno v DKUM: 12.07.2016; Ogledov: 1939; Prenosov: 148
.pdf Celotno besedilo (3,16 MB)

8.
IZGRADNJA GRAFIČNEGA VMESNIKA ZA KRMILNIK LINEARNEGA MOTORJA
Uroš Slemnik, 2010, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomska naloga predstavlja delovanje grafičnega vmesnika za krmilnik linearnega motorja, kateri poganja avtomatska drsna vrata. Grafični vmesnik za krmilnik linearnega motorja je bil izdelan v programskem paketu LabVIEW podjetja National Instruments. Prav tako pa tudi opisuje glavne sestavne dele ter njihovo delovanje sistema avtomatskih drsnih vrat.
Ključne besede: človek-stroj komunikacija, grafični vmesnik, linearni motor, LabVIEW
Objavljeno v DKUM: 06.04.2011; Ogledov: 2372; Prenosov: 185
.pdf Celotno besedilo (1,74 MB)

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici