2.
SHIZOFRENIJA V DOMAČEM OKOLJUDarja Skerlovnik, 2015, diplomsko delo
Opis: Ena od hujših duševnih motenj iz skupine psihoz je shizofrenija. Shizofrenija pa ne pomeni razcepljene osebnosti, kot se velikokrat zdi, čeprav samo ime izvira iz skovanke besed shizo, kar pomeni razcep, n fren, kar pomeni razum. Tako bi lahko rekli da v tem smislu shizofrenija na nek način pomeni kvečjemu odklon bolnika od realnosti.
Shizofrenija pa ne prizadene samo posameznika temveč celotno družino, zato je predmet raziskovanja diplomske naloge shizofrenija v domačem okolju. Pomembno vlogo ima patronažna medicinska sestra pri obravnavi pacienta s shizofrenijo. S pacienti s shizofrenijo morajo patronažne medicinske sestre namreč vzpostaviti empatičen odnos, biti morajo iskrene, dosledne, saj so prav pacienti s shizofrenijo bolj občutljivi. Tako morajo patronažne medicinske sestre zaupati v svoje sposobnosti in verjeti vanje, biti morajo strokovno usposobljene, predvsem pa pomagati družini kot pacientu pri vzpostavitvi odnosa.
Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov, iz teoreičnega ki zajema opis duševne motnje - shizofrenije, kakšna je vloga družine in patronažne medicinske sestre pri obravnavi pacienta s shizofrenijo, zdravstvena nega pacienta s shizofrenijo in zdravstvena vzgoja, medtem ko je v empiričnem delu raziskava pacienta s shizofrenijo in njegovim svojcem. Raziskava je pokazala, da je vloga patronažne medicinske sestre pri pacintu s shizofrenijo pomembna, prav tako pri vključevanju družine in pacienta v okolje.
Ključne besede: shizofrenija, pacient s shizofrenijo, domače okolje, svojci, zdravstvena nega, vloga patronažne medicinske sestre, zdravstvena vzgoja
Objavljeno v DKUM: 04.06.2015; Ogledov: 2544; Prenosov: 502
Celotno besedilo (912,08 KB)