| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Problematika napajanja virov lastne rabe v razdelilnih transformatorskih postajah : diplomsko delo
Gregor Vačovnik, 2023, diplomsko delo

Opis: Sistem lastne rabe je v razdelilnih transformatorskih postajah ključnega pomena za zagotavljanje zanesljivosti obratovanja posameznega elektroenergetskega objekta in širše celotnega elektroenergetskega sistema. Obstaja več konceptov oziroma izvedb sistema LR glede na osnovni vir napajanja in konfiguracijo naprav. Glavne smernice, pri načrtovanju so, kako zagotoviti čim bolj zanesljiv glavni in pomožni vir napajanja, ki bo obenem čim bolj neobčutljiv na nihanja v elektroenergetskem sistemu.
Ključne besede: lastna raba, vir napajanja, napetostni napajalni transformator, razdelilna transformatorska postaja
Objavljeno v DKUM: 18.01.2024; Ogledov: 465; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (2,83 MB)

2.
Sistem za nadzor in krmiljenje napajanja objekta : diplomsko delo
Martin Ferenec, 2023, diplomsko delo

Opis: S hitrim razvojem pametnih hiš in objektov, ki kot del kritične infrastrukture potrebujejo zanesljivo in čim bolj nemoteno oskrbo električne energije, sta načrtovanje in izbira zanesljive rešitve ključnega pomena. Potrebujemo sistem, ki bo zaznal motnje na glavnem omrežju in ustrezno preklopil na druge alternativne vire napajanja objekta. V tem zaključnem delu bomo razvili prototip sistema, ki bo ustrezal zgoraj navedenim zahtevam. Razvili bomo zaledni del, v katerega spadata podatkovna baza in API, spletno aplikacijo, prek katere bomo spremljali in upravljali sistem ter končne točke za krmiljenje in zaznavanje z uporabo odprtokodne platforme za prototipiranje Arduino.
Ključne besede: ASP.NET Core, avtomatizacija, mikrokrmilniki, nadzor napajanja objekta, nemotena oskrba napajanja objekta
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 257; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (4,84 MB)

3.
Avtomatizirana meritev preostale napetosti v gospodinjskih aparatih po izklopu napajanja : diplomsko delo
Žan Ocvirk, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo razvili in izdelali merilno napravo za merjenje preostale napetosti v gospodinjskih aparatih po izklopu napajanja. Merilna naprava je bila potrebna na oddelku razvoja elektronike podjetja Gorenje, d. o. o, kjer se izvajajo preizkusi gospodinjskih aparatov glede na standarde, ki jih morajo dosegati. Avtomatizacijo in izvajanje meritev smo opravili s pomočjo programskih okolij LabVIEW in Arduino. Natančno smo morali slediti navodilom standarda, kako naj se pripravi in meri napetost elektronike po izklopu napajanja. Razvita merilna metoda je morala biti primerna za merjenje preostale napetosti po izklopu napajanja na različnih tipih proizvedenih gospodinjskih aparatov.
Ključne besede: preostala napetost, izklop napajanja, maksimalna napetost
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 498; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (3,09 MB)

4.
5.
Upravljanje tveganj distribucijskega elektroenergetskega sistema RS
Darja Kukovič, 2015, magistrsko delo/naloga

Opis: Pojmovanje kritične infrastrukture zajema vse tiste sisteme, katerih nedelovanje ali omejeno delovanje povzroča družbene krizne situacije. Med njih štejemo tudi sektor energetike, kamor spada elektroenergetski sistem (EES). Distribucijski elektroenergetski sistem (DEES), ki je sicer del EES, lahko zaradi njegove kompleksnosti v nekaterih segmentih obravnavamo kot samostojen sistem. Infrastruktura DEES je zelo izpostavljena atmosferskim in drugim zunanjim vplivom, vse pa kaže, da se bo ta izpostavljenost zaradi podnebnih sprememb, katerih posledica je vse večja prisotnost vremenskih ujm, še povečala. Z vidika zaščite kritične infrastrukture to pomeni, da sodoben DEES potrebuje celovit in zadosten sistem upravljanja tveganj, znotraj tega pa predvsem upravljanje naravnih tveganj, ki jih elektroenergetski sektor večinoma opredeljuje kot produkt višje sile. Zaradi razvoja oskrbovalne verige EES, katerega produkt je med drugim razpršenost DEES, lahko pričakujemo nove zahteve do kakovosti električne energije. Osnovna naloga DEES je dobava električne energije predpisane ali dogovorjene kakovosti odjemalcem. V EES se pojem kakovost med drugim nanaša na kakovost oskrbe z električno energijo in je v neki meri odraz zanesljivosti (neprekinjenosti) napajanja, ki jo merimo s sistemskimi kazalci za število prekinitev in trajanje prekinitev. Rezultati raziskave so pokazali, da vzroki višje sile na kazalce zanesljivosti negativno vplivajo, med tem ko uporaba ISO standardov za upravljanje tveganj nanje vpliva pozitivno.
Ključne besede: distribucijski elektroenergetski sistem (DEES), kritična infrastruktura (D)EES, upravljanje naravnih tveganj, zanesljivost (neprekinjenost) napajanja
Objavljeno v DKUM: 13.05.2015; Ogledov: 2143; Prenosov: 218
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

6.
PRIMERJAVA MED KLASIČNIM IN AVTOMATSKIM NAČINOM NAPAJANJA TELET
Petra Šolar, 2011, diplomsko delo

Opis: V letu 2010 smo izvajali poskus z napajanjem telet na dveh kmetijah. Na kmetiji A, kjer redijo teleta lisaste pasme, smo z mlečnim nadomestkom teleta hranili s pomočjo vedra na cucelj. Na kmetiji B, kjer redijo teleta črno-bele pasme, je bil za krmljenje telet z mlečnim nadomestkom uporabljen avtomat za napajanje. Skupno smo v poskusu spremljali 20 telet od rojstva do starosti 10 tednov. Teleta smo v poskusnem obdobju petkrat (1., 8., 29., 50. in 71. dan) stehtali ter izmerili višino vihra, višino križa in dolžino telesa. Želeli smo ugotoviti, kateri način hranjenja je primernejši z vidika živali kot tudi z vidika delovne zahtevnosti za rejca. Primerjava krmljenja telet z vedrom in avtomatom za napajanje je pokazala statistično značilne razlike (p < 0,05) v telesni masi v obdobju med 50. in 71. dnem starosti (13,30 kg oziroma 9,90 kg), v višini vihra v obdobju med 8. in 29. dnem starosti (1,80 cm oziroma 2,70 cm), v višini križa v obdobju med 29. in 50. dnem starosti (1,70 cm oziroma 2,70 cm) ter statistično značilne razlike (p ≤ 0,001) v dolžini telesa v obdobju med 50. in 71. dnem starosti (2,80 cm oziroma 1,50 cm). Avtomatsko napajanje se je izkazalo primernejše za kmetije z večjim številom telet, saj prihranimo veliko delovnih ur.
Ključne besede: teleta, načini napajanja, mlečni nadomestek
Objavljeno v DKUM: 24.05.2011; Ogledov: 4273; Prenosov: 399
.pdf Celotno besedilo (327,17 KB)

7.
MODELIRANJE ELEKTRIČNEGA PODSISTEMA NEK S PROGRAMOM APROS
Dejan Slovenc, 2011, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava podsistem električnega napajanja znotraj NEK na 6,3 kV varnostnih zbiralkah in s tem preveritev programa Apros na električnem področju. V diplomi sestavljen model omogoča simulacijo odziva testa dizel generatorja na vklope in izklope črpalk v primeru signala izgube napajanja (BO signal). Model sestavljajo osnovni električni elementi kot so: tuja mreža, transformator, zbiralka, stikala, črpalka in generator. Zagotavljanje napajanja varnostne opreme je bistvenega pomena, saj zagotavlja hlajenje sredice jedrskega reaktorja v primeru nezgod. Program Apros je zmožen modeliranja celotne jedrske elektrarne, od same sredice, termohidravličnih analiz primarnega ter sekundarnega kroga, pa vse do električnega priklopa na omrežje.
Ključne besede: jedrska elektrarna, program Apros, izguba električnega napajanja, dizel generator
Objavljeno v DKUM: 08.04.2011; Ogledov: 2739; Prenosov: 262
.pdf Celotno besedilo (5,88 MB)

8.
POVEČANJE ZANESLJIVOSTI NAPAJANJA ODJEMALCEV V RTP RADENCI
Dejan Zemljič, 2009, diplomsko delo

Opis: Distribucijska omrežja električne energije težijo k nenehnemu izboljšanju kakovosti dobave električne energije porabnikom in s tem k stalnemu posodabljanju elektroenergetskih sistemov. Zaradi nenehnega in bliskovitega razvoja industrije, gospodarstva in neustavljivega razvoja ter širitve računalniških sistemov pri upravičenih in ostalih odjemalcih, mora biti poskrbljeno za vse boljšo, kvalitetnejšo in redno dobavo električne energije, s čim manj motnjami in prekinitvami, k čemer nas zavezujejo predpisi. V diplomski nalogi je obdelano srednjenapetostno omrežje na območju napajanja RTP Radenci, z namenom povečanja zanesljivosti napajanja odjemalcev. Od več obravnavanih možnosti povečanja zanesljivosti delovanja omrežja je izbira Shunt stikala. Prikazan je izračun kratkostičnih razmer v omrežju in način izbire
Ključne besede: razdeljevanje električne energije, električne naprave, stikalne naprave, zanesljivost napajanja, odjemalci električne energije
Objavljeno v DKUM: 14.09.2009; Ogledov: 2540; Prenosov: 198
.pdf Celotno besedilo (1,63 MB)

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.28 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici