| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vinske ceste kot element regionalnega razvoja obmejnih območij
Vladimir Drozg, 1993, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Prispevek obravnava vinske ceste kot enega izmed načinov za vzpodbujanje razvoja vinogradniških pokrajin. Navedeni so kriteriji, s katerimi določimo traso vinske ceste (krajinske kvalitete območja, razmestitev gostinske ponudbe, naselja in prireditve, naravni in kulturni spomeniki, obstoječe omrežje cest in in prometna dostopnost, dopolnilne dejavnosti ob vinski cesti)ter pričakovani učinki, ki bi se po ureditvi vinske ceste odražali v pokrajini oz. na območju (večji prihodek posameznih gospodinjstev, boljša infrastrukturna opremljenost, rekultivacija opuščenih zemljišč, zmanjševanje depopulacije, razvoj vzporednih dejavnosti). Kot primer urejanja je prikazana vinska cesta po Svečinskih goricah.
Ključne besede: geografija, urejanje podeželja, vinske ceste, Svečinske gorice
Objavljeno v DKUM: 12.05.2017; Ogledov: 945; Prenosov: 397
.pdf Celotno besedilo (4,02 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
ZAKONODAJNI VIDIK UREJENOSTI VINSKEGA TURIZMA PRI NAS IN V REPUBLIKI HRVAŠKI
Martina Baškovič, 2015, diplomsko delo

Opis: Vinski turizem je specifična veja turizma, ki se pri nas in v Republiki Hrvaški vse bolj razvija in uveljavlja, kar se odraža tudi na njeni vedno večji urejenosti s pomočjo različnih pravnih aktov. V uvodu diplomskega dela sem namenila precej pozornosti zgodovinskemu vpogledu razvoja zakonodaje turizma, saj gre za prvo javno objavljeno delo, ki predstavlja zgodovinski razvoj zakonodaje na širšem področju turizma, kar mi je omogočilo raziskovanje strokovne literature, ki nikoli ni bila objavljena. Nadalje sem v obeh državah preučila pravna akte, ki vplivajo na vinski turizem. V Republiki Sloveniji turizem ureja Zakon o spodbujanju razvoja turizma ter področje vinarstva oz. vinogradništva Zakon o vinu, v Republiki Hrvaški področje turizma pravno regulira predvsem Zakon o pružanju usluga u turizmu in Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, področje vinarstva oz. vinogradništva pa istoimenski zakon Zakon o vinu. Podrobneje je predstavljena tudi pravna podlaga ter zakonodaja, ki ureja in vpliva na konkretne projekte vinskega turizma v Republiki Sloveniji ter Republiki Hrvaški. Slednje zaključuje preučevanje zakonodaje vinskega turizma na primerih vinskih cest tudi v praksi.
Ključne besede: zakonodaja, pravo, vino, turizem, vinski turizem, vinske ceste, Slovenija, Hrvaška.
Objavljeno v DKUM: 06.07.2015; Ogledov: 2081; Prenosov: 219
.pdf Celotno besedilo (800,87 KB)

3.
Turizem na podeželju v Občini Ormož
Petra Lah, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu, z naslovom Turizem na podeželju Občine Ormož, predstavljam splošne značilnosti turizma na kmetijah, primernost območja za nadaljnji razvoj turizma, stanje na obiskanih turističnih kmetijah in njihove probleme, s katerimi se soočajo pri opravljanju turistične dejavnosti. S pomočjo literature in virov predstavim značilnosti in stanje podeželskega turizma, možnosti in priložnosti podeželja, turistične potenciale slovenskega podeželja ter pomen turizma za podeželje. Prikažem tudi pomembnejše naravno in družbeno-geografske značilnosti Občine Ormož, saj so osnova za razvoj turistične dejavnosti. Skozi delo na terenu predstavim turistične kmetije v Občini Ormož, ki so pomemben del turistične ponudbe območja. Kot izredno uspešna se je pokazala kombinacija turizma na kmetijah z vinskim turizmom, pa tudi z vsemi ostalimi dejavnostmi, ki se pojavljajo na kmetijah, kot na primer čebelarstvo, mizarstvo, predelava mesa, sadja in zelenjave. Območje ima zelo dober turistični potencial, še posebej pestro tiče ponudbo, saj je razgibanost površja v kombinaciji z ugodnimi klimatskimi razmerami, neokrnjenimi območji in s prijaznimi ljudmi prav posrečena kombinacija. Večji razmah turizma ovira pomanjkanje povezanosti in sodelovanja med samimi turističnimi kmetijami in ostalimi ponudniki turističnih storitev ter lokalnimi skupnostmi, ponekod tudi ne najbolje opremljene ceste s kažipoti, vsekakor pa tudi slabo razvito gospodarstvo v občini. Rezultati ankete kažejo na zadovoljstvo turističnih ponudnikov glede obiska gostov, želijo pa si vsaj za nekaj odstotkov večjo zasedenost nočitvenih kapacitet.
Ključne besede: turizem na kmetiji, podeželski turizem, vinski turizem, vinske ceste, Ormož.
Objavljeno v DKUM: 29.08.2009; Ogledov: 3765; Prenosov: 812
.pdf Celotno besedilo (5,41 MB)

Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici