| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 18
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Optimizacija geometrije ladijskega vijaka na tokovno brazdo ladijskega trupa : magistrsko delo
Jure Vobner, 2024, magistrsko delo

Opis: Različni ladijski trupi ustvarjajo različne tokovne brazde. S pomočjo računalniške dinamike tekočin je optimirana interakcija ladijskega vijaka in trupa. Za zmanjšanje računskega časa je geometrija lopatice razdeljena na dvodimenzionalne medsebojno sklopljene domene. Robni pogoji znotraj teh domen so pogojeni z osnovno numerično simulacijo interakcije vijaka in trupa. V dvodimenzionalnem prostoru je izvedena optimizacija oblike hidrodinamičnih profilov. Avtonomni vnos geometrijskih modifikacij je zagotovljen s parametričnim modeliranjem. Uspešnost optimizacije je ovrednotena preko integralnih veličin in pripadajočih obratovalnih karakteristik. Uporaba optimizacijskih algoritmov in upoštevanje dejanskih tokovnih razmer pred ladijskim vijakom znatno doprinese k izboljšanju njegove učinkovitosti. Boljši izkoristek ladijskega vijaka pripomore k trajnostnemu razvoju pomorske industrije, saj zniža porabo goriva in pripadajoče emisije toplogrednih plinov.
Ključne besede: ladijski vijak, računalniška dinamika tekočin, večfazni tok, optimizacijski algoritem, obratovalne karakteristike
Objavljeno v DKUM: 28.03.2024; Ogledov: 218; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (8,91 MB)

2.
Modeliranje toka krvi skozi žilno opornico z uporabo večfaznega modela zvezne tekočine : magistrsko delo
Jaka Bezjak, 2023, magistrsko delo

Opis: V tem delu je predstavljen pristop modeliranja toka krvi kot enofazni in večfazni sistem, skozi žilno opornico na poenostavljeni geometriji. Predstavljene so bile dosedanje ugotovitve na področju računske dinamike tekočin krvi, vodilne enačbe v posameznem pristopu ter trije pristopi večfaznega sistema. Za večfazni pristop je bil izbran pristop Euler-Euler. V enofaznem sistemu je kri obravnavana kot Newtonska ter nenewtonska tekočina, medtem ko je v večfaznem sistemu obravnavana kot štiri fazna zmes. Izvedene so bile tri simulacije ustaljenih razmer ter ena časovno odvisna simulacija na enofaznem nenewtonskem modelu. Za izvedbo simulacij je bil uporabljen programski paket ANSYS Fluent 2023 r1. Rezultati so bili analizirani v programu CFD Post, kjer smo opazovali vpliv žilne opornice na strižno napetost. Opazili smo področja manjše strižne napetosti med opornicami ter razlike med notranjo in zunanjo stranjo žile. Dobljene rezultate smo primerjali z referenčnim člankom. Enofazni modeli so bili skladni s člankom, pri čemer je bil nenewtonski model malenkost boljši, medtem ko so rezultati večfaznega modela bistveno odstopali. Iz tega smo sklepali, da je za potrebe analiziranje žilne opornice pristop enofazne tekočine primernejši, medtem ko je prednost večfaznega modela v možnosti vpogleda porazdelitev posameznih faz oziroma krvnih delcev. Na koncu smo tudi našteli omejitve večfaznega pristopa in raziskali možnosti za izboljšavo.
Ključne besede: Tok krvi, opornica, nenewtonska tekočina, večfazni sistem, numerična simulacija, strižna napetost.
Objavljeno v DKUM: 04.01.2024; Ogledov: 339; Prenosov: 38
.pdf Celotno besedilo (4,61 MB)

3.
Prenosni pojavi v zračni reži elektromotorja : magistrsko delo
Aljaž Beras, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi sta obravnavana modeliranje in numerična analiza zračne reže elektromotorja. Za numerično modeliranje dvofaznega toka zrak-olje je uporabljena računalniška dinamika tekočin na poenostavljenem geometrijskem modelu zračne reže. Razlog za analizo sta simulacija kompleksnega tokovnega polja v zračni reži in pojav Taylorjevih vrtincev v dvofaznem toku. Na tokovno polje v zračni reži imajo močan vpliv robni pogoji okolice, ki s tlačno razliko v zračni reži pomembno vplivajo na povprečno gostoto in izgube v zračni reži. Na 30-stopinjskem izseku celotnega geometrijskega modela smo uspešno modelirali Taylorjeve vrtince in dobili ustrezne strižne napetosti.
Ključne besede: Zračna reža elektromotorja, večfazni tok, turbulentni tok, mehanika tekočin, numerična simulacija
Objavljeno v DKUM: 30.11.2023; Ogledov: 469; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (3,59 MB)

4.
Numerično modeliranje večfaznega in večkomponentnega toka v anaerobni razgradnji komunalne odpadne vode v UASB-reaktorju : doktorska disertacija
Aljaž Klasinc, 2023, doktorska disertacija

Opis: Čiščenje odpade komunalne vode predstavlja v sodobnem svetu velik strošek. Uporaba UASB reaktorja bi lahko znižala stroške čiščenja komunalne odpadne vode. Pri anaerobni razgradnji v UASB reaktorju so prisotne tri faze, sestavljene iz več komponent. Na delovanje UASB rektorja vplivajo parametri, kot so temperatura, onesnaženost vode, hitrost pretoka … V sklopu doktorske disertacije je na podlagi eksperimentalnih meritev in ob uporabi matematičnega modela hitrosti usedanja anaerobnih granul razvit model za določitev gostote granule v odvisnosti od premera granule. V nadaljevanju doktorske disertacije je bil za primer večfaznega in večkomponentnega toka anaerobne razgradnje komunalne odpadne vode razvit numerični model anaerobne razgradnje komunalne odpadne vode v UASB reaktorju. Numerični model opisuje trofazni večkomponentni tok in temelji na Euler-Euler-Euler pristopu modeliranja treh zveznih večkomponentnih faz v obravnavanem sistemu. Obravnavane so tekoča faza, ki predstavlja odpadno vodo, sestavljeno iz vode in onesnaževala, trda faza, ki predstavlja anaerobne granule, sestavljane iz granule in onesnaževala, in plinasta faza, ki predstavlja v granuli proizveden bioplin, sestavljen iz metana in ogljikovega dioksida. Razviti numerični model vključuje določene poenostavitve fizikalnega dogajanja z namenom uporabnosti modela in njegove uporabe za napovedovanje učinkovitosti procesa pridelave bioplina v obravnavanem sistemu. Razviti numerični model je testiran pod različnimi vstopnimi pogoji in na različnih geometrijskih oblikah reaktorja. Rezultati, dobljeni z numeričnim modelom, so primerjani z rezultati, dobljenimi v laboratorijskem UASB reaktorju. V laboratorijskem UASB reaktorju smo čistili komunalno odpadno vodo in modelno vodo. Modelna voda omogoča konstantno onesnaženje odpadne vode in s tem lažjo primerjavo rezultatov, dobljenih z numeričnim modelom. Rezultati, dobljeni z numeričnim modelom, nakazujejo primernost razvitega modela za opis anaerobne razgradnje odpadne komunalne vode v UASB reaktorju.
Ključne besede: UASB reaktor, usedanje granul, večfazni večkomponentni tok, računalniška dinamika tekočin, anaerobna razgradnja
Objavljeno v DKUM: 06.10.2023; Ogledov: 440; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (6,43 MB)

5.
Numerična analiza lovilnika olj : diplomsko delo
Miha Poredoš, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga zajema simulacije s pomočjo računalniške dinamike tekočin lovilnika olj, v katerega priteka tok vode določenega volumskega pretoka, ki vsebuje različno količino olja v toku. Za izvedbo diplomske naloge je bila uporabljena poenostavljena oblika lovilnika olj, ki je bil razvit v podjetju Roto Eco d.o.o. Za numerično analizo lovilnika olj je bil uporabljen računalniški program Ansys CFX. Izvedenih je bilo več kombinacij toka, pri katerih je bil reguliran volumski pretok in vsebnost olja v toku. Po izvedenih simulacijah smo prišli do rezultatov, kako se obnaša tok v lovilniku olj in bypassu, ki regulira količino dotoka v lovilnik, kakšno vrednost doseže hitrost toka, kakšna je vsebnost olja v toku in kakšen je absolutni tlak v lovilniku in bypassu.
Ključne besede: večfazni tok, lovilnik olj, računalniška dinamika tekočin
Objavljeno v DKUM: 30.09.2022; Ogledov: 605; Prenosov: 0

6.
Numerična analiza dvofaznega toka v kuhalni napravi s pomočjo sklopljene simulacije : diplomsko delo
Peter Somi, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava sklopljeno CFD – DEM numerično simulacijo mešanja dvofazne zmesi znotraj mešalne naprave. Mešanje je bilo simulirano v mešalni posodi s štirimi pregradami in z uporabo Rushtonovega turbinskega mešala s 6 ravnimi lopaticami. Prvi del diplomske naloge opisuje teoretične osnove obravnave večfaznih tokov, s pomočjo enačb opisuje matematično ozadje izvedenih CFD in DEM simulacij, ter na kratko povzame pomen in delovanje kontaktnih modelov v DEM simulacijah. Drugi del diplomske naloge opisuje postopek priprave sklopljene simulacije, ter interpretira dobljene rezultate in jih primerja z eksperimenti, izvedenimi v laboratoriju Fakultete za strojništvo, Univerze v Mariboru. Primerjava je kvalitativna in temelji na opazovanju premikanja in obnašanja delcev v tekočini, pri različnih vrtilnih hitrostih mešala.
Ključne besede: mešanje, mešalna posoda, sklopljena CFD – DEM simulacija, večfazni tok
Objavljeno v DKUM: 20.09.2019; Ogledov: 1156; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (2,33 MB)

7.
Modeliranje ekscentričnih trkov v večfaznem toku
Mitja Štrakl, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisan proces izdelave numeričnega modela detekcije in obravnave ekscentričnega trka za namen raziskovanja problematike iz področja interakcij delcev v večfaznih tokovih. Matematični model temelji na predpostavki o idealno togem trku, z zanemarljivim prispevkom trenja. Numerična formulacija je sestavljena iz diskretizacije geometrije trodimenzionalnih delcev, detekcije trka med delci z določanjem stopnje prekrivanja, transformacije vektorskih veličin v koordinatni sistem obravnave, numeričnega reševanja sistema enačb in aplikacije rezultatov na gibalno stanje. Zgrajeni model je bil preverjen skozi proces verifikacije z poznanimi analitičnimi primeri trkov delcev, ter skozi proces validacije s spremljanjem ohranitve energije skozi obravnavo gruče naključnih trkov. Glede na rezultate je v zaključnem sklepu model bil prepoznan kot primeren za obravnavo namenske problematike, z upoštevanjem omejitev, predstavljenih skozi vsebino te naloge.
Ključne besede: večfazni tok, ekscentrični trk, detekcija trka, numerični model
Objavljeno v DKUM: 11.09.2018; Ogledov: 1429; Prenosov: 222
.pdf Celotno besedilo (2,68 MB)

8.
Razvoj numeričnega modela za simulacijo toka in prenosa toplote v nanotekočinah
Tilen Tibaut, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je predstavljena simulacija toka nanotekočine v ogrevani okrogli cevi. Simulacijo smo izvedli s programom ANSYS CFX. Programu smo dodali dodatno parcialno diferencialno enačbo, v kateri so upoštevane lokalne spremembe masnega deleža zaradi Brownovega gibanja in termodifuzije. Predstavljeni so rezultati simulacije za različne obratovalne režime (masni pretok, moč gretja, povprečni masni delež nanodelcev). Rezultate smo primerjali tudi za različne vstopne profile masnega deleža nanodelcev, pri čemer smo upoštevali vpliv sedimentacije delcev. Glede na prikazane rezultate smo ugotovili, da sedimentacija vpliva na intenzivnost naravne konvekcije, kar neposredno vpliva na temperaturo ogrevane cevi.
Ključne besede: nanotekočina, nanodelci, računalniška dinamika tekočin, večfazni tok, prenos toplote, Brownovo gibanje, termodifuzija, sedimentacija, ANSYS CFX, naravna konvekcija, prisilna konvekcija
Objavljeno v DKUM: 30.08.2018; Ogledov: 1489; Prenosov: 261
.pdf Celotno besedilo (9,92 MB)

9.
Numerična analiza stenskega uparjanja
Sašo Pušnik, 2017, magistrsko delo

Opis: Analizirano je numerično modeliranje stenskega uparjanja na primeru grelne cevi na sredini druge cevi. Opisani so uporabljeni modeli in enačbe. Za ustrezno uporabo modelov je izvedena simulacija validacijskega primera uparjanja v vertikalni cevi po eksperimentalnih podatkih Bartolomei-ja ter Lee-ja. Opravljena je simulacija praktične izvedbe, za katero so prikazani rezultati. Ovrednotena je praktična vrednost dobljenih rezultatov na manjših aplikacijah za pridobivanje nasičene pare pri atmosferskem tlaku.
Ključne besede: Uparjanje, numerično modeliranje, računalniška dinamika tekočin, večfazni tokovi, RPI model stenskega uparjanja
Objavljeno v DKUM: 10.10.2017; Ogledov: 1498; Prenosov: 138
.pdf Celotno besedilo (7,33 MB)

10.
Računska analiza razpršilnega sušenja zeolitnih poroznih delcev različnih velikosti
Timi Gomboc, 2015, magistrsko delo

Opis: V nalogi je obravnavano tristopenjsko sušenje zeolitnih poroznih delcev različnih velikosti. Kot osnova za nalogo je bilo vzeto doktorsko delo Gregorja Sagadina. V uvodu je bila narejena analiza obstoječega računalniškega programa in analiza dogajanja v primeru sušenja delcev različnih velikosti. Na osnovi dobljenih rezultatov je bil v nadaljevanju spremenjen numerični model druge stopnje sušenja, tako da omogoča spreminjanje števila vozlišč v računski mreži in časovno učinkovitejši preračun. Na koncu je bil izveden preračun sušenja za delce različnih velikosti. Na osnovi analize rezultatov je bilo ugotovljeno, da je preračun časovno učinkovitejši, primerjava rezultatov pa je pokazala uporabnost in fizikalno pravilnost spremenjenega numeričnega modela.
Ključne besede: Razpršilno sušenje Večfazni numerični model Zeolitni porozni delci Numerične metode
Objavljeno v DKUM: 11.09.2015; Ogledov: 1830; Prenosov: 215
.pdf Celotno besedilo (2,60 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici