| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Poslovni potencial oblačne platforme Microsoft Azure
Denis Gönc, 2019, diplomsko delo

Opis: O oblaku in prenosu poslovanja v oblak je danes veliko govora, pa naj gre za osebno ali poslovno rabo. Tovrstno poslovanje ima vsekakor svoje prednosti, saj omogoča hitrejšo interakcijo med naročniki in zaposlenimi ter večjo dostopnost podatkov. Zato ne čudi dejstvo, da so številna podjetja svoje poslovanje že v celoti prenesla v oblak, nekatera pa še vedno dvomijo in iščejo odgovore. Iz tega razloga smo se odločili, da bomo podrobneje raziskali to področje, kajti želimo, da se podjetja čim lažje odločijo, ali je prehod v oblak zanje pravilna rešitev. Eden izmed največjih ponudnikov oblačnih storitev je platforma Microsoft Azure. V diplomskem delu smo opisali glavne značilnosti te platforme, dve najpogostejši storitvi, predstavili nekaj produktov in tudi kalkulator skupnih stroškov lastništva. Omenili smo tudi, kako Azure skrbi za varnost uporabnikov. Na podlagi študije primerov smo ugotovili, da podjetjem uporaba Microsoft Azure zniža stroške poslovanja in poveča produktivnost.
Ključne besede: Računalništvo v oblaku, varnost oblačnih storitev, študije primerov, Azure IoT, Azure AI, Microsoft Azure.
Objavljeno v DKUM: 09.12.2019; Ogledov: 1328; Prenosov: 85
.pdf Celotno besedilo (912,88 KB)

2.
Primerjalna analiza varnosti oblačnih storitev
Matic Kotnik, 2017, diplomsko delo

Opis: Računalništvo v oblaku je v zadnjih nekaj letih spremenilo celotno IT-industrijo. Pri računalništvu v oblaku ne gre samo za storitve, ki jih ponujajo številni ponudniki, ampak gre tudi za strojno in programsko opremo v podatkovni centrih, ki te storitve omogočajo. Vidik računalništva v oblaku, ki je v preteklih letih dvignil največ prahu, je varnost. Iz tega izhaja tudi naša radovednost, zaradi katere smo se odločili, da bomo natančneje raziskali to področje. Največji ponudniki oblačnih storitev Amazon Web Services, Google Cloud Platform in Microsoft Azure ponujajo oblačne storitve, ki so načeloma varne. Vsa tri podjetja investirajo ogromno finančnih sredstev, da bi zagotovila čim bolj varne storitve. Ponudniki ščitijo podatke tako fizično kot logično. V diplomskem projektu smo primerjali ponudnike oblačnih storitev na podlagi več dejavnikov, kot so skladnost, podatkovna varnost, varnost fizične infrastrukture, podpora, upravljanje identitet in omrežna varnost. Na podlagi primerjave smo podali naše ugotovite. V našem diplomskem projektu smo potrdili vse tri hipoteze, ki so se navezovale na računalništvo v oblaku in samo varnost na tem področju. Ugotovili smo, da računalništvo v oblaku prinaša številne prednosti in da so podatki, ki so danes shranjeni v oblaku, po našem mnenju varni. Še vedno pa obstaja potencial za izboljšave in zagotavljanje še večje varnosti na tem področju.
Ključne besede: računalništvo v oblaku, varnost oblačnih storitev, zasebnost, varstvo osebnih podatkov, primerjalna analiza
Objavljeno v DKUM: 05.12.2017; Ogledov: 2011; Prenosov: 224
.pdf Celotno besedilo (1,08 MB)

3.
Človeški vidik varnosti računalništva v oblaku
Nataša Maraž, 2016, magistrsko delo/naloga

Opis: Magistrska naloga obravnava človeške aspekte varnosti računalništva v oblaku. Predstavljen je pregled literature na področju oblačnih storitev oziroma računalništva v oblaku. Podan je tudi pregled uporabe oblačnih storitev z vidika posameznika in organizacij, še posebej pri storitvah v bančništvu. Zaradi čedalje večje uporabe oblačnih storitev v bančništvu je opredeljen pristop ohranjanja informacijske varnosti, ki jih zagotavljajo tri glavne dimenzije. Navedene so tudi trenutno veljavne regulatorne zahteve in priporočila politike uporabe zunanjih izvajalcev, kot tudi veljavna zakonodaja na področju varovanja podatkov. Podrobneje je opisan psihološki vidik varnosti v virtualnem prostoru, saj je varovanje informacij pred osebjem in zunanjimi izvajalci zelo pomembno področje varovanja informacij. Notranje osebje, torej zaposleni, predstavljajo največje tveganje in lahko povzročijo največ škode, kljub temu pa se najpogosteje zanemarjajo kot varnostna grožnja. Poudarjeni so socialni inženiring, oblike samopomoči in opolnomočenje. Kot pomemben element varovanja podatkov je izpostavljen pomen zaupanja tako v operacijski sistem in strojno oz. tehnično opremo, kot tudi v osebje oziroma zaposlene v organizaciji. Analiziranih in opisanih je nekaj odmevnih primerov delovanja posameznikov in skupin, ki so povzročile varnostne incidente oz. zlorab oblačnih storitev in njihove posledice. Naveden je primer dobre prakse usposabljanja zaposlenih za varno uporabo oblačnih storitev v javni upravi z veljavno zakonodajo in možnimi rešitvami. V grafičnem prikazu je predstavljen model usposabljanja zaposlenih za varno uporabo oblačnih storitev, ki temelji na upoštevanju kombinacije usposobljenega osebja, postopkov in tehnologije ter navodil oziroma informacij s katerimi se lahko zagotovi varnost. Model vključuje tudi sistem SUVI, ki je natančneje opredeljen. Kot pomemben povezovalni element modela usposabljanja nastopa ozaveščenost o varnosti oziroma varni uporabi oblačnih storitev. V ekranskih slikah in z vsebinsko razlago je predstavljen poenostavljen primer usposabljanja zaposlenih za varno uporabo oblačnih storitev.
Ključne besede: računalništvo v oblaku, kibernetska varnost, zloraba informacij, ozaveščenost, oblačne storitve v bančništvu, model izobraževanja in usposabljanja zaposlenih za varno uporabo oblačnih storitev
Objavljeno v DKUM: 07.10.2016; Ogledov: 1572; Prenosov: 161
.pdf Celotno besedilo (572,96 KB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici