| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, in spletna podpora žrtvam : magistrsko delo
Pia Lesar, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so predstavljene zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, in spletna podpora žrtev. Delo se osredotoča na različne oblike zlorab, ki se pojavljajo v današnjem digitalnem svetu, in kakšen vpliv imajo na splošno varnost posameznika ter dobro počutje. Opredelitvi pojmov v magistrskem delu sledita pravni in etični vidik zlorab, ki jih omogoča tehnologija, ter vloga spletnih platform. Sledi ozaveščanje uporabnikov sodobne tehnologije s poudarkom na spodbujanju digitalne pismenosti in kampanjah za ozaveščanje pri preprečevanju tovrstnih zlorab. Delo zajema tudi raziskovalni del, kjer so predstavljeni rezultati raziskave Zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, in spletna podpora žrtvam. Pri izdelavi magistrskega dela sta uporabljeni deskriptivna metoda za opredelitev temeljnih pojmov in komparativna metoda za primerjavo politik in praks. V okviru raziskovalnega dela je za pridobivanje rezultatov uporabljen spletni vprašalnik na vzorcu 121 posameznikov, za analizo podatkov pa so uporabljene statistične metode. Rezultati pokažejo, da večina posameznikov pozna pojem zlorabe, ki jih omogoča tehnologija, hkrati se je večina tudi že srečala z vsaj eno od oblik omenjenih zlorab. V zaključnem delu je ugotovljena šibka negativna povezanost med ozaveščenostjo o zlorabah, ki jih omogoča tehnologija, in starostjo posameznika. Na drugi strani pa ni ugotovljena povezanost med vrsto zlorab, ki jih omogoča tehnologija, in spolom. Razumevanje pojma zlorab, ki jih omogoča tehnologija, je ključnega pomena zaradi razširjenosti v digitalni dobi, nadaljnje raziskave pa bi lahko prispevale kot vir informacij za oblikovalce politik pri oblikovanju pravnih okvirov. Pomembno je tudi ozaveščanje javnosti o varni uporabi digitalne tehnologije, ki lahko posledično prispeva k varnejšemu digitalnemu okolju.
Ključne besede: digitalna tehnologija, varnost na spletu, digitalna pismenost, spletna podpora žrtvam, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 28.08.2024; Ogledov: 78; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (1,21 MB)

2.
Analiza varnosti sistema authq
Maša Završnik, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo se poglobili v analizo varnosti sistema AuthQ, ki je vstopil na trg kot odgovor na naraščajočo potrebo po rešitvah na področju digitalne varnosti. V današnjem hitro napredujočem digitalnem okolju, ko tehnološki mejniki padajo skoraj vsak dan, se postavlja nujno vprašanje, kako zagotoviti, da novi inovativni produkti, kot je AuthQ, ne samo izpolnjujejo, ampak presegajo najvišje standarde varnosti in zaupanja. Spletne grožnje nenehno nastajajo, zato je nujno, da se vsi vidiki sistema temeljito preverijo in ovrednotijo, še preden se produkt ponudi v uporabo. Naša prva naloga je bila prepoznati ključne standarde, ki jih AuthQ mora doseči, da bi se lahko učinkovito certificiral in svojim uporabnikom zagotovil visoko stopnjo zaupanja. Hkrati smo analizirali raznovrstne pristope za testiranje varnosti sistema, saj le testiranje omogoča odkritje morebitnih ranljivosti in njihovo pravočasno odpravo. Takšen pristop zagotavlja, da AuthQ ni le obetaven na papirju, ampak ima trdno podlago za svoj razvoj. Nadaljnja faza je obsegala varnostno analizo sistema, ki je zajemala prepoznavanje morebitnih groženj, oceno tveganja in analizo po metodologiji DREAD. To nam je omogočilo jasen vpogled v morebitne šibke točke sistema in kritična področja, ki zahtevajo posebno pozornost. Celosten pristop k analizi varnosti nam omogoča, da zaznamo morebitne težave in se ustrezno pripravimo na njihovo reševanje. S končnimi sklepi in podprto s SWOT-analizo smo se lotili vprašanja prihodnjega razvoja AuthQ. Ugotovili smo, da je ta produkt perspektiven in vreden nadaljnjega razvoja v okolju, kjer je varnost ključna. Obenem smo se zavedali, da se pojavljajo izzivi, ki zahtevajo preudarnost in strategijo. Prilagajanje zakonodaji, sodelovanje s strokovnjaki za testiranje in vzdrževanje certifikacij so ključni elementi, ki bodo omogočili AuthQ, da ostane odgovor na zahtevne izzive digitalne dobe tudi v prihodnosti.
Ključne besede: standardi kakovosti, eIDAS, varnost na spletu, SSL-certifikati
Objavljeno v DKUM: 01.12.2023; Ogledov: 398; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

3.
DELOVANJE VARNOSTNEGA PROTOKOLA TLS/SSL IN NAPADI NANJ
Adel Kovačević, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga predstavlja zasnovo in implementacijo rešitve, ki uporabniku pomaga pri učenju o delovanju varnostnega protokola TLS/SSL na zabaven in lahko razumevajoč način. Raziskali smo protokol TLS/SSL in napade, ki prežijo nanj, ter jih v aplikaciji predstavili z animacijami, ki smo jih izdelali. Hkrati smo izdelali predvajalnik teh animacij ter tako združili vso teorijo, ki je v njih predstavljena, dobili smo celoto - aplikacijo, ki je rezultat diplomskega dela.
Ključne besede: TLS, SSL, kriptografija, varnost na spletu, napadi na TLS/SSL
Objavljeno v DKUM: 16.09.2016; Ogledov: 1933; Prenosov: 348
.pdf Celotno besedilo (1,42 MB)

4.
PRIMERJALNA ANALIZA SPLETNIH MEST SPLETNIH KNJIGARN
Nina Višnar, 2012, diplomsko delo

Opis: Kadar govorimo o spletnem trgovanju, imamo v mislih nakupovanje na spletnih dražbah ali v spletnih trgovinah. Število spletnih trgovin v zadnjem času raste, poznamo pa trgovine, ki obstajajo samo na spletu in trgovine, ki obstajajo tudi kot klasične prodajalne. Zavedati se moramo, da spletne trgovine ne prinašajo zgolj samo prednosti, ampak tudi nekaj slabosti. S kakovostnim spletnim mestom lahko male spletne trgovine konkurirajo velikim, že uveljavljenim trgovcem. Tudi spletne knjigarne za svoje delovanje ne potrebujejo veliko kapitala in velikih količin zalog, zaupati morajo le svojim dobaviteljem. Kot slabost pa štejemo dejstvo, da omenjene prednosti pomagajo pri poslovanju tudi konkurentom. Poleg tega imajo kupci veliko moč pri odločanju kje opraviti nakup, saj lahko brez težav pregledajo ponudbo in cene vseh spletnih knjigarn. Zato je pomembno, da izkoristimo vse prednosti, ki jih ponuja splet in ustvarimo dobro spletno mesto, kjer pokažemo strankam kaj ponujamo.
Ključne besede: Elektronsko poslovanje, spletna trgovina, spletna knjigarna, varnost na spletu.
Objavljeno v DKUM: 02.04.2013; Ogledov: 1446; Prenosov: 123
.pdf Celotno besedilo (795,90 KB)

5.
INTERNET IN VARNOST OTROK V OSNOVNI ŠOLI
Danijel Korpar, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili aktualno problematiko varnega brskanja po svetovnem spletu, izpostavili nevarnosti pri brskanju in na kakšen način se lahko zoperstavimo nevarnostim na spletu. Analizirali smo, kako se najbolj ogrožena skupina uporabnikov svetovnega spleta, to so otroci in mladostniki, soočajo s težavami na spletu in na kaj morajo biti pozorni pri brskanju na spletu. Pregledali smo, kaj lahko za varno brskanje otrok in mladostnikov na spletu storijo starši, učitelji oz. izobraževalne ustanove in kako se s problemom varnega brskanja otrok in mladostnikov na spletu spopadajo znotraj in zunaj meja. Z anketnim vprašalnikom smo preverili obnašanje osnovnošolcev na spletu in kako se osnovnošolci sami zavedajo nevarnosti pri brskanju po spletu in ugotovili, da se otroci, predvsem devetošolci, že zavedajo nevarnosti na internetu in se jim v določeni meri tudi izogibajo.
Ključne besede: internet, osnovna šola, varnost otrok na internetu, zasebnost na internetu, internetne zlorabe, pozitivni in negativni vplivi interneta, internetna vzgoja, problem varnega brskanja na spletu, internetna družabna omrežja
Objavljeno v DKUM: 10.02.2011; Ogledov: 4618; Prenosov: 438
.pdf Celotno besedilo (2,17 MB)

6.
KAKOVOST INFORMACIJSKIH SISTEMOV ELEKTRONSKEGA POSLOVANJA, PODJETJE-POTROŠNIK
Blaž Vrabl, 2009, diplomsko delo

Opis: Internet je kot nov komunikacijski medij prinesel silovit napredek na tehnološkem področju. Z njegovim razvojem pa je tudi elektronsko poslovanje dobilo nove razsežnosti. Uporabnost interneta je neomejena tako s strani porabnikov za pridobivanje pomembnih informacij, izobraževanja, opravljanja nakupov (prek interneta) kot tudi za podjetja, ki internet lahko uporabijo kot novo tržno pot, elektronsko poslovanje in elektronsko trženje. Podjetja stremijo k uspešnemu poslovanju in le-to dandanes ni več možno brez ustreznega informacijskega sistema. Če želi podjetje elektronsko poslovati, mora spremeniti strukturo podjetja in na novo opredeliti osnovne modele poslovanja z moderno tehnologijo. Podjetja se za to odločajo, da bi izboljšala učinkovitost poslovanja, ki jo občutijo tako stranke podjetja kot podjetje samo. S prehodom na elektronko poslovanje podjetja predvsem skrajšajo čas določenim operacijam, imajo lažje dostopne in natančnejše informacije o stanju podjetja in zmanjšajo stroške, saj zaradi uporabe računalnikov in interneta zmanjšajo porabo pisarniškega materiala, poštnih storitev, hkrati pa ni več potrebna njihova fizična prisotnost, zato se izognejo stroškom odpiranja poslovalnic ter najema ali nakupa poslovnih prostorov. Večina podjetij začne svojo pot k elektronskemu poslovanju s predstavitvijo podjetja na internetu, ki običajno nastane kot odgovor konkurenci, ki je tam že prisotna. Z razvojem globalnega trga, pa je pojav podjetja na internetu postal nuja. Spletna trgovina je dovršena oblika internetne prodaje, ki vse bolj izpodriva tradicionalno trgovino, čeprav ne v vseh segmentih. Nakupovanje preko interneta je za potrošnike pomembno predvsem zato, ker jim omogoča dostop do trgovin skoraj povsod po svetu in ob vsakem času. Kupujejo lahko blago, ki ga v Sloveniji še ni na trgu, hkrati pa se jim ni treba odpraviti v tujino. Porabniki postajajo vse bolj osveščeni, zahtevni, brez zadržkov in predsodkov primerjajo ponudbe in med njimi izbirajo najboljše. Zato je zelo pomembna tudi kakovost izdelave spletne strani, ki je povezana predvsem z grafično obliko spletne strani in njeno vsebino. Potrebno je sestaviti takšno spletno stran, ki bo spletne uporabnike pritegnila k ponovnemu obisku. Kakovost spletne strani ima veliko vlogo pri uspešnosti poslovanja spletnih trgovin. Poleg tega, da je obiskovalcem in kupcem zagotovljena varnost poslovanja preko spleta, jim morajo spletne strani nuditi informacije, ki jih ti želijo. Zato so pri oblikovanju spletnih strani želje in zahteve kupcev še kako pomembne. Preglednost in lahka dostopnost informacij ter enostaven in varen postopek nakupa izdelka ali storitve so dejavniki, na katere se morajo lastniki spletnih trgovin še posebaj osredotočiti, saj lahko majhna napaka na spletu povzroči hiter upad prodaje, kajti informacije se po spletu širijo izredno hitro. Ažurnost in sprotno testiranje spletnih strani, je za obstoj na spletu nuja.
Ključne besede: elektronsko poslovanje, internet, spletna trgovina, informacijski sistemi, kakovost spletne strani, digitalni certifikati, B2C, varnost na spletu, splatna stran, varnostna politika, uspešnost poslovanja, primerjava, spletno nakupovanje.
Objavljeno v DKUM: 04.12.2009; Ogledov: 3520; Prenosov: 448
.pdf Celotno besedilo (1,89 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici