| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 1998
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza usposabljanja pomožne policije - študija primera jesedn 2022 : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Tamara Mastnak, 2025, diplomsko delo

Opis: Pomožna policija se je prvič pojavila leta 1998 pod imenom rezervna milica. Včasih pomožna policija ni bila tako priznana, vendar je zaradi velikega upada števila rednih policistov na policijskih postajah, vedno bolj prisotna. Njeno delo je namreč pomoč rednemu sestavu pri opravljanju nalog policije. V diplomskem delu smo se osredotočili na delo policije, delo in usposabljanje pomožne policije, kdo in kako se lahko prijavi za pomožnega policista in katere pogoje mora ta oseba izpolnjevati. V drugem delu diplomskega dela smo s pomočjo anketnega vprašalnika izvedli raziskavo med pomožnimi policisti, ki so usposabljanje opravljali jeseni 2022. Zanimalo nas je njihovo mnenje o usposabljanju, njegovem trajanju usposabljanja in morebitnih dejavnikih, ki vplivajo na težavnost celotnega postopka. Pri analizi smo ugotovili, da je trajanje usposabljanja primerno za pridobitev osnovnih kompetenc za pomožnega policista. Zadovoljstvo glede pridobljenih znanj – teoretičnih in praktičnih – je visoko. Pri motivacijskih dejavnikih za vpis v pomožno policijo vodi dodaten zaslužek, ki je bil najpogostejši odgovor med anketiranci.
Ključne besede: pomožna policija, usposabljanje, pomoč, varnost, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 16.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (1,15 MB)

2.
Konstruiranje premične naprave za nalaganje palic
Alen Oset, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen postopek konstruiranja 3D modela dvigala za železne palice. Ta bo rešil problem napornega in nevarnega ročnega nalaganja palic v podajalno napravo. S pomočjo teoretičnih osnov o varnosti strojev in raziskave trga nalagalnikov palic smo izbrali tri različne dvižne mehanizme. Iz ocen ekonomske in tehnične vrednosti je bil izbran mehanizem verižnega elevatorja. S preračunom dimenzioniranja smo izbrali velikost elektro motorja in verig ter z metodo končnih elementov preverili nosilnost nosilcev palic. Na koncu so predstavljene značilnosti delovanja dvigala palic s premičnim zalogovnikom.
Ključne besede: varnost strojev, verižni elevator, analiza trga, konstruiranje
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (5,01 MB)

3.
Digitalna transformacija v logistiki in managementu oskrbovalnih verig
2025

Opis: Visokošolski učbenik "Digitalna transformacija v logistiki in managementu oskrbovalnih verig" je celovit vodnik, namenjen podpiranju digitalizacije in digitalnih pristopov v logistiki. Poudarek je na digitalizaciji procesov, uporabi orodij za za digitalno obdelavo podatkov in simulacije ter na avtonomnih vozilih ter strojnem učenju v logističnih procesih in kibernetski varnosti. Interdisciplinarni pristop združuje znanja iz več področij - računalništva, informatike, mehatronike, strojnega učenja in simulacijskih postopkov ter poslovnega odločanja, kar omogoča celovito razumevanje izzivov digitalne logistike in aplikacijo uporabnih znanj tudi na področja izven logistike in oskrbovalnih verig. Bralci so opremljeni s praktičnimi znanji in veščinami za izboljšanje učinkovitosti, preglednosti posameznih procesov. Učbenik pokriva teme, kot so: 1) Digitalizacija procesov - načrtovanje; 2) Digitalizacija procesov - izvedba; 3) Poslovno-informacijski sistemi; 4) Simulacije in digitalni dvojčki; 5) Avtonomna vozila v logistiki in 6) Informacijska varnost. Celotna vsebina je usmerjena v krepitev digitalnih kompetenc, ki so ključne za uspešno upravljanje sodobnih logističnih podjetij in odpornih oskrbovalnih verig.
Ključne besede: avtonomna vozila, digitalizacija procesov, interdisciplinarna znanja, digitalna logistika, zeleni in digitalni prehod, informacijska varnost
Objavljeno v DKUM: 09.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (6,59 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Primerjalna analiza vpliva umetne inteligence in kibernetske varnosti na lokalne in oblačne sisteme ERP
Katja Deržič, 2025, magistrsko delo

Opis: Na področju digitalnega poslovanja se podjetja srečujejo z vedno večjimi težavami v svojih poslovnih procesih, zato sta umetna inteligenca in kibernetska varnost sestavni del sistemov ERP. S pomočjo le-teh se v sistemih ERP uporablja za boljšo avtomatizacijo poslovnih procesov in zagotavljanje večje varnosti podatkov. Podjetja se odločajo, ali bodo uporabljala sisteme ERP ali sisteme ERP v oblaku, čeprav se dandanes zaradi naprednejših funkcionalnosti večina podjetij odloča za sisteme ERP v oblaku. Sistemi ERP se vse bolj prilagajajo specifičnim industrijskim panogam, kar pomeni, da so že vnaprej konfigurirani za posamezna področja dela. V sistemih ERP se pojavijo kibernetski varnostni ukrepi, ki vključujejo pogoste varnostne ocene in posodobitve programske opreme, ki zmanjšujejo verjetnost morebitnih vdorov. S preučevanjem vedenjskih trendov ima umetna inteligenca ključno vlogo pri prepoznavanju nenavadnih dejavnosti in preprečevanju varnostnih napadov, ko se zgodijo. V magistrskem delu predstavljamo funkcionalnosti, razvoj, vrste, prednosti in slabosti, uvajanje, trende in globalne ter lokalne ponudnike za sisteme ERP, sisteme ERP v oblaku, umetno inteligenco in kibernetsko varnost. V sedmem poglavju smo predstavili primerjalno analizo vpliva umetne inteligence in kibernetske varnosti na sisteme ERP in sisteme ERP v oblaku. Skozi delo smo prišli do ugotovitve, da vgradnja umetne inteligence v sisteme ERP povečuje avtomatizacijo poslovnih procesov in zmanjšuje človeške napake, medtem ko kibernetska varnost varuje podatke z različnimi zaščitnimi varnostnimi ukrepi. V prihodnosti pričakujemo še večjo integracijo sistemov ERP z drugimi informacijskimi tehnologijami, vključno z internetom stvari in napredno analitiko podatkov. S tem bodo podjetja dosegla še večjo povezanost, avtomatizacijo ter boljšo zaščito in sledljivost podatkov.
Ključne besede: sistem ERP, sistem ERP v oblaku, razlika med lokalno nameščenimi sistemi ERP in sistemi ERP v oblaku, umetna inteligenca, kibernetska varnost ter primerjalna analiza vpliva umetne inteligence in kibernetske varnosti na sistem ERP in sistem ERP v oblaku.
Objavljeno v DKUM: 09.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

5.
Implementacija informacijsko varnostne politike in zagotavljanje ozaveščenosti zaposlenih v UKC Maribor
Alem Jahić, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava zagotavljanje informacijske varnosti v UKC Maribor z namenom zagotavljanja neprekinjenega poslovanja in zmanjšanja možnosti varnostnih incidentov s poudarkom na skrbnem varovanju podatkov o pacientih. Informacijska varnost v zdravstvu sloni predvsem na zaposlenih, saj prav oni vsak dan delajo s podatki pacientov. Problem zagotavljanja informacijske varnosti v UKC Maribor na eni strani rešujemo s tehničnimi rešitvami, kot so požarnimi zidovi, protivirusna zaščita, posodobljena strojna in programska oprema itd. Na drugi strani so neozaveščeni uporabniki, ki so lahko vstopna točka za kibernetske napade, zato je ozaveščanje uporabnikov eden ključnih dejavnikov pri zagotavljanju informacijske varnosti. Za raziskavo smo pripravili anketni vprašalnik, ki je bil anketirancem deljen s pomočjo orodja za spletno anketiranje 1KA. Statistično obdelavo podatkov smo izvedli s pomočjo programskih paketov Excel in SPSS. Druga faza raziskave je obsegala simulacijo napada na osnovi socialnega inženiringa, ki je bil izveden z uporabo namensko pripravljenih USB ključkov. Poglavitni rezultati raziskave kažejo, da je na podlagi samoocene poznavanja obstoječe varnostne politike in ozaveščenosti na področju informacijske varnosti zaposlenih v UKC Maribor stanje sprejemljivo. Nadaljnji rezultati anketne raziskave in simulacije napada z USB ključki pa kažejo, da je stanje ravno nasprotno. Na podlagi teh rezultatov smo pripravili portal za ozaveščanje o informacijski/kibernetski varnosti, s katerim bomo izboljšali informacijsko ozaveščenost.
Ključne besede: informacijska varnost, varnostna politika, zdravstvo, socialni inženiring
Objavljeno v DKUM: 08.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (3,45 MB)

6.
Specifična kazniva dejanja na avtocesti : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Igor Potisk, 2025, diplomsko delo

Opis: Ena izmed temeljnih nalog Policije je, da varuje življenje, zagotavlja osebno varnost in premoženje ljudi. Pri tem mora Policija spoštovati in delovati v skladu z zakoni, podzakonskimi akti, mednarodnimi sporazumi in pravnim redom Evropske unije. Pri opravljanju policijskih nalog smejo policisti uporabiti policijska pooblastila na podlagi in v obsegu, ki ga določa zakon, ter na način, določen z zakonom ali podzakonskimi predpisi, izdanimi na podlagi in v skladu z zakonom (načelo zakonitosti). Policija varuje premoženje in varnost ljudi s preprečevanjem, odkrivanjem in preiskovanjem kaznivih dejanj, prekrškov, odkrivanjem in prijemanjem storilcev takih dejanj ter njihovem predajanjem pristojnim organom. (»Zakon o nalogah in pooblastilih policije (»ZNPPol«, 2013). V skladu z navedenim mora biti Policija zelo dobro opremljena za delo, raziskovanje in preprečevanje specifičnih kaznivih dejanj na avtocesti. Pri preiskovanju kaznivih dejanj in sami prisotnosti Policije na avtocesti, ugotovimo, da gre za zelo specifično delo, kjer so hitrosti velike, oprema, usposobljenost policistov in kriminalistov ter obvladovanje vožnje v najekstremnejših razmerah pa nujno potrebni. Sam način raziskovanja, časovni okvir, nujnost in hiter pretok informacij, ki so potrebni za uspešno preiskavo specifičnih kaznivih dejanj na avtocesti, pa naravnost kličejo po ponovni uvedbi avtocestne policije. Med obravnavanimi kaznivimi dejanji na avtocestah sicer prevladujejo tatvine. Evropske razvite države, kot na primer Nemčija, Francija in Avstrija, imajo avtocestno policijo že vrsto let. Enote so zelo uspešne pri svojem delu in opravljajo svoje naloge na najvišji ravni. Slovenija je po zgledu navedenih držav ustanovila svojo policijsko enoto za delo na avtocesti, ki se je imenovala Specializirana enota avtocestne policije (SEAP) in delovala v okviru Generalne policijske uprave, kar je bil velik doprinos k zmanjšanju kriminala na avtocestnem križu. V diplomskem delu je predstavljeno, kaj vse opravlja policist ali policist-kriminalist ob odkritju ali prijavi kaznivih dejanj na avtocesti, kot so velike tatvine, tatvine, rop, roparske tatvine in goljufije ter konkretni primeri le teh. V teoretičnem delu je predstavljeno delo policista in kriminalista ter policijska pooblastila pri raziskavi. V praktičnem delu so predstavljeni dejansko delo, obremenjenost in oprema policista, policijska pooblastila kot tudi primeri iz prakse.
Ključne besede: tatvine, avtoceste, policija, oprema, varnost, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 02.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (3,27 MB)

7.
Namestitev LED smernikov za vidno vodenje prometa v primeru megle GROSUPLJE-BIČ : magistrsko delo
David Herič, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu obravnavamo problematiko zmanjšane vidljivosti zaradi megle na odseku avtoceste Grosuplje–Bič ter uvedbo LED smernikov kot rešitev za izboljšanje prometne varnosti. Analiza vremenskih razmer na tem območju je pokazala, da megla pogosto povzroča nevarne razmere, še posebej v zimskih mesecih in prometnih konicah. Na podlagi podrobnih tehničnih izračunov smo zasnovali sistem LED signalizacije, ki samodejno prilagaja delovanje vremenskim razmeram, in zagotovili njegovo tehnično skladnost z veljavnimi standardi. Rezultati potrjujejo, da bo uvedba LED smernikov bistveno prispevala k večji prometni varnosti in zmanjšala število nesreč v pogojih zmanjšane vidljivosti.
Ključne besede: LED smerniki, megla, varnost, avtocesta
Objavljeno v DKUM: 31.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (7,99 MB)

8.
Analiza turističnih strateških dokumentov v Evropi skozi prizmo varnosti in kriminala : magistrsko delo
Srečko Medic, 2025, magistrsko delo

Opis: Varnost in turizem sta močno povezana. V našem delu smo najprej preučili znanstveno literaturo in ugotavljali, kako sta povezana varnost in turizem ter kriminal in turizem. Zatem smo preučili, kako sta varnost in kriminal vključena v strateške turistične dokumente. Pri analizi smo se osredotočili na območje Evrope, preučevali pa smo dokumente Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Italije, Romunije, Srbije in Francije. Za navedene države smo preučili tudi indekse varnosti, in sicer Global Peace Index, Global Terrorism Index in Travel & Tourism Development Index. Na podlagi analize indeksov smo razvrstili preučevane države in zatem te ugotovitve povezovali z analizo njihovih strateških dokumentov. Ugotovitve z iskanjem ključnih besed »varnost«, »kriminal«, »kaznivo dejanje«, »terorizem« in »policija« smo tudi uokvirili z namenom ugotovitve konteksta ali namena piscev dokumentov. V povezavi z nastankom slovenske turistične strategije smo opravili intervju s predstavnico Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Sklepna ugotovitev našega dela je, da je območje Evrope varno, enako velja tudi za območja preučevanih držav, zato posebno vključevanje varnosti oziroma kriminala v strateške dokumente ni tako nujno potrebno.
Ključne besede: : varnost, kriminal, terorizem, turizem, strateški turistični dokumenti, indeksi varnosti držav
Objavljeno v DKUM: 26.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (2,98 MB)

9.
Primerjava spletnih trgovalnih platform za majhne vlagatelje
Viktor Kastel, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na analizo treh izbranih spletnih trgovalnih platform za majhne vlagatelje, in sicer eToro, Trading 212 in Robinhood. V tem kontekstu smo oblikovali kriterije, po katerih smo primerjali omenjene platforme in ki se nanašajo na primerjavo uporabniške izkušnje, stroškov in provizij, mobilne različice, dodatnih funkcij, odzivnosti klepetalnih robotov in ustreznosti odgovorov podpore strankam ter varnosti in regulative. Vlagatelji se zelo pogosto srečujejo s težavo, katero platformo izbrati za plasiranje svojih sredstev, in dilemo, katera platforma ponuja najboljšo, vsesplošno uporabniško izkušnjo, ki postaja vse pomembnejši dejavnik za izbiro v hitro rastočem svetu digitalizacij. Odgovor na to vprašanje smo podali v magistrskem delu. Rezultati naše raziskave nakazujejo na to, da so trenutni ponudniki digitalnih platform drug drugemu zelo konkurenčni, saj so razlike med njimi zelo majhne, kar pomeni, da nianse odločajo.
Ključne besede: uporabniška izkušnja, stroški trgovanja, mobilna različica, klepetalni roboti, podpora strankam, kibernetska varnost.
Objavljeno v DKUM: 20.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (3,66 MB)

10.
Preventivni ukrepi na šolah v amok dogodkih : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Eva Čanadi, 2025, diplomsko delo

Opis: Amok dogodki na šolah so nenadna nasilna dejanja, ki so postala kritičen izziv za izobraževalne ustanove po vsem svetu. Čeprav so ti dogodki redki, imajo vseeno uničujoče posledice za študente, osebje in širšo skupnost. Pri zagotavljanju, da šole ostanejo varno okolje, ki spodbuja učenje, imajo preventivni ukrepi ključno vlogo pri zmanjševanju tveganj in krepitvi odpornosti. Preprečitev je učinkovita, ko so opozorila, kot so nenadne vedenjske spremembe ali družbeni umiki, ki se pogosto pojavljajo pri ogroženih posameznikih, opažena dovolj zgodaj. Programi usposabljanja za učitelje, učence in starše pomagajo dovolj zgodaj prepoznati opozorilne znake in se nanje odzvati ter ustvariti skrbno mrežo, ki spodbuja zgodnje posredovanje. Obsežni varnostni protokoli, vključno z načrti za ukrepanje v sili in rednimi vajami, ki vključujejo tehnologije, kot sta nadzor in komunikacija, dodatno povečujejo pripravljenost šole za obvladovanje morebitnih groženj. Enako pomembno je posvečanje pozornosti podpori za duševno zdravje s svetovanjem in sodelovanjem z zunanjimi strokovnjaki za odpravljanje temeljnih vzrokov, ki lahko vodijo do nasilja. Preventiva temelji na razvoju pozitivne šolske kulture. Vzpostavitev trdnih odnosov, vključevanje in odprtost med učenci in osebjem zmanjšujejo izolacijo in konflikte, ki so običajno predhodniki takih dogodkov. Izobraževanje o reševanju konfliktov, čustvenem uravnavanju in empatiji dodatno krepi posameznike za obvladovanje izzivov. Da bi šole preprečile nemirne dogodke in poskrbele, da se njihovi učenci počutijo varni, cenjeni in podprti, je zelo pomembno, da se lotijo proaktivnega delovanja.
Ključne besede: amok dogodki, šole, preventivni ukrepi, varnost, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 19.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici