| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Izvajanje politike energetske učinkovitosti v Sloveniji
Mojca Kokot Krajnc, Alenka Domjan, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: Energetska učinkovitost predstavlja enega izmed ključnih stebrov podnebno-energetske politike Evropske unije, saj uresničuje spoznanje, da je energija, ki je ne porabimo, najcenejša, najbolj čista in najbolj zanesljiva. To je bila podlaga za spremembe v veljavni direktivi o energetski učinkovitosti, ki obveznost doseganja prihrankov podaljšuje do leta 2030. V prispevku podrobneje predstavljamo novosti,ki jih bo morala Slovenija na področju politike učinkovite rabe energije upoštevati. Prav tako pa prikazujemo rezultate poročanja o doseženih prihrankih v letu 2015 ter napovedujemo novosti, ki bodo prispevale k izpolnjevanju zastavljenih ciljev dopolnjene direktive.
Ključne besede: energetska učinkovitost, Direktiva 2012/27/EU, varčevanje z energijo, prihranki energije, poročanje o doseženih prihrankih energije
Objavljeno v DKUM: 21.07.2023; Ogledov: 462; Prenosov: 31
.pdf Celotno besedilo (9,16 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Učinkovita raba energije
Blaž Košec, 2018, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V projektnem delu je opisan pomen učinkovite rabe energije za prihodnost. Predstavljena je vsebina akcijskega načrta učinkovite rabe energije za obdobje 2017-2020 (AN-URE 2020) in tematika 3., 5. in 7. člena direktive o energetski učinkovitosti. Obravnavano je dejansko stanje in prespektiva do leta 2020. Podani so osnovni poudarki energetskega koncepta Slovenije do leta 2030 in načrti do 2050.
Ključne besede: akcijski načrt, energetski koncept Slovenije, varčevanje z energijo
Objavljeno v DKUM: 06.02.2019; Ogledov: 1544; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (1,11 MB)

3.
Zeleno javno naročanje kot podpora za doseganje ciljev strategije »Evropa 2020«
Barbara Markušić, 2017, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so prikazane prednosti trajnostnega razvoja in zelene gradnje ter razlogi, zakaj takšen razvoj postaja prioriteta. Opisan je način uvedbe zelenih gradbenih elementov v postopke javnih naročil, kot podpora k uresničevanju Strategije za pametno, trajnostno in vključujočo rast t.i. "Evropa 2020". S predstavitvijo realiziranih projektov na osnovi "zelene gradnje" in analizo izvedenih postopkov zelenih javnih naročil je na konkretnih primerih prikazano, kako odločitve na ravni lokalne skupnosti prispevajo k doseganju zastavljenih ciljev. V delu podajamo tudi opis načina razvoja, snovanja in uvajanja novo oblikovanega in okolju prijaznega montažnega stenskega panela "ECO-SANDWICH", kot inovativno rešitev na področju zelenega javnega naročanja. Zadnji del je namenjen analizi varčevanja z energijo in dokazovanju upravičenosti vlaganj v t.i. zeleno načrtovanje in gradnjo.
Ključne besede: trajnostni razvoj, zeleno javno naročanje, varčevanje z energijo, okolju prijazni gradbeni izdelki
Objavljeno v DKUM: 04.09.2017; Ogledov: 1386; Prenosov: 260
.pdf Celotno besedilo (5,30 MB)

4.
Načrtovanje izkoriščanja hidroenergije na primeru reke Mure
Klaudija Madjar, 2016, diplomsko delo

Opis: Reka Mura lahko kot neizkoriščen hidro potencial pripomore k zvišanju deleža energije iz obnovljivih virov. V diplomski nalogi je opisano izkoriščanje energije vode za pridobivanje električne energije, predstavljene pa so tudi obstoječe hidroelektrarne v Sloveniji. Nadalje so opisane hidrološke značilnosti reke Mure in ekosistemi ob njej. Načrtovane hidroelektrarne na reki Muri predstavljajo precejšen poseg v določeno območje, zato ga je pred realizacijo potrebno dobro proučiti. Izgradnja hidroelektrarn prinaša številne negativne razvojno-okoljske učinke, hkrati pa lahko ogroža najbogatejše in najbolj ohranjeno porečje v Sloveniji. V nalogi smo opredelili prednosti in slabosti izgradnje verige hidroelektrarn; ocenjujemo pa tudi, ali je gradnja hidroelektrarn na reki Muri sploh smiselna: večji učinek bi bil, če bi denar, vložen v gradnjo in nato v obratovanje hidroelektrarn, vložili v varčevanje z energijo. Okoljsko ozaveščanje in premišljena raba energije mora postati pravilo vsakega posameznika.
Ključne besede: hidroenergija, reka Mura, hidroelektrarne na reki Muri, varčevanje z energijo
Objavljeno v DKUM: 08.11.2016; Ogledov: 2110; Prenosov: 162
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

5.
ANALIZA OKOLJEVARSTVENEGA ZAVEDANJA DVOJE IZBRANIH EKOLOŠKIH KMETIJ
Mateja Lepej, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi preverjamo, v kolikšni meri so kmetije že uvedle ekološki management in za katere okoljevarstvene ukrepe so se odločili. Na osnovi ugotovitev iz intevjuva smo izdelali priporočila. Naslov diplomske naloge se glasi Analiza okoljevarstvenega zavedanja dvoje izbranih ekoloških kmetij. Naloga je razdeljena na pet poglavij. Po uvodnem delu, ki opisuje problem in področje raziskovanja, osnovne teze in trditve, predpostavke in omejitve raziskav, sledi drugo poglavje, kjer smo podrobneje opredelili ekoturizem in ekološki management. V tretjem poglavju sta predstavljeni slovenska Ekološko počitniška kmetija Lešnik in avstrijska Bio kmetija zdravja Willibald Gamsjäger. Ponudbo obeh kmetij smo natančno opisali; podatke smo pridobili na osnovi intervjuja. V četrtem poglavju smo na osnovi spoznanja iz intervjujev lastnikov kmetij ter pregleda strokovne literature na temo ekološkega managementa izdelali priporočila za ravnanje na področju surovin, vode, energije, odpadkov in transporta. Predlagali smo tudi nekaj novosti, ki jih lahko uporabijo na svojih kmetijah. V zadnjem poglavju so podane še končne ugotovitve v zvezi z diplomsko nalogo.
Ključne besede: ekoturizem, ekološki management, Quebeška deklaracija, okoljevarstveni ukrepi, ekološko drevo, BIODAR, ekološka turistična kmetija, Počitnice na kmetiji, varčevanje z energijo, varčevanje z vodo, varčevanje s surovinami, zmanjševanje odpadkov, zmanjševanje transporta.
Objavljeno v DKUM: 20.10.2009; Ogledov: 3360; Prenosov: 337
.pdf Celotno besedilo (1,13 MB)

Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici