| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vloga predhodnih izkušenj ustanoviteljev pri poslovnem načrtovanju
Nina Verdenik, 2023, diplomsko delo

Opis: Pridobivanje izkušenj je del našega vsakdanjega življenja. Izkušnje so tiste, s pomočjo katerih se učimo in iz njih pridobivamo koristne napotke, ki nam lahko pomagajo v nadaljnjem življenju. Prav tako je v podjetništvu. Podjetnik skozi svojo kariero pridobiva različne izkušnje, tako pozitivne kot negativne. Te mu prinesejo ogromno znanja, ter ga naučijo, kako se odzvati v določenih situacijah. V nekaterih primerih so ravno predhodno pridobljene izkušnje tiste, ki podjetnika spodbudijo k samostojni poti in ustanovitvi svojega podjetja. Z njihovo pomočjo bo podjetnik imel že določena znanja o ustanovitvi podjetja, vodenju in/ali proizvodnji. Izkušnje imajo tudi pomembno vlogo pri tem, ali se bo ustanovitelj odločil za poslovno načrtovanje ali ne, kar je ključnega pomena, še posebej pri zagonu novega podjetja. Pomembne pa so pri nadaljnjem vodenju podjetja. V diplomski nalogi smo torej v teoretičnem delu obravnavali vrste izkušenj, ki jih podjetnik lahko pridobi. To so: zagonske izkušnje, vodstvene izkušnje, industrijske izkušnje in navzkrižno funkcionalne izkušnje. Opisali smo tudi proces, kako podjetnik te izkušnje preoblikuje v znanje. Ugotavljali smo, ali se poslovnemu načrtovanju bolj posvečajo izkušeni ali neizkušeni podjetniki, ter kako predhodne izkušnje vplivajo na prepoznavanje priložnosti v panogi. Zanimalo nas je kako izkušnje vplivajo na trajnostno rast podjetij ter kakšno je razmerje med izkušnjami in uspešnostjo podjetja v različnih fazah rasti. V empiričnem delu smo te ugotovitve povezali s primerom v praksi. Za primer v praksi smo izbrali podjetnika, ki je pred ustanovitvijo lastnega podjetja že imel velik nabor predhodnih izkušenj.
Ključne besede: izkušnje, znanje, poslovno načrtovanje, ustanovitelj
Objavljeno v DKUM: 23.03.2023; Ogledov: 673; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (615,01 KB)

2.
KOROŠKA LIKOVNA KOLONIJA MLADIH VUZENICA - PEDAGOŠKI VIDIK
Vlado Vučić, 2016, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je ugotoviti, kakšen je doprinos Koroške likovne kolonije mladih Vuzenica in predstaviti njene pozitivne učinke na udeležence ter opažanja staršev udeležencev. Koroška likovna kolonija mladih Vuzenica deluje nepretrgano že 45 let od ustanovitve leta 1970 pa vse do danes. Nekaj časa je delovala samo na območju Slovenije, kasneje pa je prešla nacionalni nivo in razširila svoje delovanje še na ozemlje Avstrije, Italije in Madžarske. V koloniji sodelujejo otroci mladostniki do 15. leta starosti, zato nas je posebej zanimal vpliv likovne kolonije na osebnostni razvoj otroka. V poglavjih diplomskega dela bomo spoznali pojem kolonija, likovna kolonija in Koroško likovno kolonijo mladih Vuzenica. Zanimala sta nas organizacijski potek ter strokovno vodstvo v koloniji. V diplomskem delu so predstavljeni rezultati ankete s starši udeleženih otrok o njihovih opažanjih glede vpliva kolonije na njihove otroke. Vključili smo tudi polstrukturirane intervjuje s sodelujočim strokovnim vodstvom kolonije, kjer so prikazana mnenja ustanovitelja, mentorja in vzgojitelja/spremljevalca v koloniji.
Ključne besede: Koroška likovna kolonija mladih Vuzenica, likovna kolonija, vloga likovne kolonije na razvoj otroka, osebnostni razvoj, mentor, ustanovitelj kolonije, vzgojitelj/spremljevalec.
Objavljeno v DKUM: 30.05.2016; Ogledov: 1686; Prenosov: 81
.pdf Celotno besedilo (4,70 MB)

3.
ODNOSI, KONFLIKTI IN NASLEDSTVA V DRUŽINSKIH PODJETJIH
Nina Valtl, 2011, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu smo najprej opredelili kaj je družinsko podjetje, kakšne so njegove značilnosti, prednosti in slabosti ter izpostavili družinski in poslovni sistem v družinskih podjetjih. Osredotočili smo se na osebe v družinskih podjetjih in v nadaljevanju opisali tudi vrste družinskih odnosov. Predstavili smo tudi razloge za nastanek konfliktov in možne načine reševanja le-teh ter opisali vpliv družinskih odnosov in konfliktov na razvoj družinskega podjetja. Opredelili smo tudi pojem nasledstvo, nasledstvene možnosti ter proces nasledstva ter opisali tudi nekaj problemov in ovir, ki se pojavljajo pri prenosu vodenja in upravljanja družinskega podjetja. Na koncu smo omenjene probleme predstavili še na praktičnem primeru. Opisali smo družinsko podjetje X d.o.o., pri čemer smo se najprej osredotočili na nastanek in razvoj tega podjetja, kakšna je njegova današnja podoba, kdo so zaposleni v tem podjetju in kakšni so njihovi medsebojni odnosi ter konflikti ter nato predlagali tudi njihovo reševanje. Izpostavili pa smo tudi problem nasledstva v tem družinskem podjetju in na koncu naredili še analizo rešitve.
Ključne besede: družina, družinsko podjetje, ustanovitelj, družinski odnosi, konflikti, nasledstvo, nasledstvene možnosti.
Objavljeno v DKUM: 18.05.2011; Ogledov: 2879; Prenosov: 377
.pdf Celotno besedilo (359,09 KB)

4.
NASLEDSTVENE MOŽNOSTI V DRUŽINSKEM PODJETJU
Nina Strnad, 2010, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga

Opis: V diplomskem seminarju smo v začetnih poglavjih predstavili in opredelili družinsko podjetje. Opisali smo njegove prednosti in slabosti, razlike med družinskim in nedružinskim podjetjem ter prepletanje družinskega in poslovnega sistema. Nato smo pozornost namenili družini v družinskem podjetju, ki je srce podjetja. Opisali smo njihove medsebojne odnose, predstavili možne konflikte med njimi in rešitve za njihovo odpravljanje. V nadaljevanju smo predstavili še nasledstvo in nasledstvene možnosti ter probleme, ki nastanejo, če ustanovitelji nasledstva ne planirajo. V zadnjih poglavjih diplomskega seminarja smo predstavili tudi resnično podjetje, opisali družino in njihove odnose. Za podjetje smo pripravili tudi predlog nasledstvenega plana, ki bo lahko v pomoč ustanovitelju ob njegovi predaji podjetja na drugo generacijo.
Ključne besede: Družinsko podjetje, družina, nasledstvene možnosti, nasledstvo, planiranje nasledstva, družinski odnosi, rivalstvo, ustanovitelj.
Objavljeno v DKUM: 03.12.2010; Ogledov: 2334; Prenosov: 304
.pdf Celotno besedilo (385,85 KB)

5.
Kristus in Mohamed kot ustanovitelja religij
Janja Foršek, 2009, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo sem zasnovala kot predstavitev življenjepisov dveh pomembnih zgodovinskih osebnosti, Jezusa Kristusa in Mohameda, ki sta kot ustanovitelja religij, krščanstva in islama, s svojima življenjema, delovanjem in naukom vplivala na svetovno zgodovino. Tako so opisani vsi pomembni dogodki v njunem življenju, od rojstva do smrti in po njem. Ko sem pisala o njiju, nisem mogla mimo tega, da ne bi navedla nekaj osnovnih značilnosti krščanstva in islama, katerih zgodovina odnosov vsekakor ni zgodovina sožitja, ampak prej zgodovina konfrontacij.
Ključne besede: Ključne besede: religija, ustanovitelj, Jezus Kristus, krščanstvo, Sveto pismo, evangeliji, Mohamed, islam, Koran.
Objavljeno v DKUM: 23.12.2009; Ogledov: 4253; Prenosov: 412
.pdf Celotno besedilo (615,57 KB)

6.
Problemi nasledstva in vpliv družinskih odnosov na razvoj družinskega podjetja
Maja Poredoš, 2009, diplomsko delo

Opis: V začetnih poglavjih tega diplomskega dela smo predstavili in opisali družinsko podjetje, njegove prednosti in slabosti ter prepletanje družinskega in poslovnega sistema v družinskih podjetjih. Opisali smo tudi družinske odnose, predstavili možne konflikte in rešitve za njihovo odpravljanje ter vpliv družinskih odnosov na razvoj družinskega podjetja. Nadalje smo opisali nasledstvo, nasledstvene možnosti ter proces planiranja nasledstva. Kot praktični primer smo v tem diplomskem delu opisali podjetje X s.p., predstavili zgodovino tega podjetja in trenutno podobo podjetja in družine. Opisali smo odnose med družinskimi člani v podjetju X s.p. in njihov vpliv na razvoj podjetja. Predstavili smo tudi potencialne naslednike tega podjetja in predlagali plan nasledstva za to podjetje. Izbrano podjetje se nahaja v obdobju, ko v podjetju sodelujeta dve generaciji. Zato se nam je zdelo smiselno izpostaviti odnose med družinskimi člani in nasledstvo v tem podjetju kot temeljni problem diplomskega dela. Ugotovili smo, da uravnoteženi odnosi med družinskimi člani bistveno pripomorejo k uspešnem poslovanju in razvoju podjetja, planiranje nasledstva pa je pogoj, ki mora biti izpolnjen za uspešno predajo podjetja v roke naslednika. Na tem mestu si upamo trditi, da smo s proučitvijo družinskih odnosov in nasledstvenih možnosti v podjetju X s.p. ustanovitelju tega podjetja pomagali oziroma mu vsaj nakazali pravo smer razmišljanja o predaji podjetja naslednikom.
Ključne besede: Ključne besede: Družina // podjetje // družinsko podjetje // družinski odnosi // konflikti // nasledstvo // nasledstvene možnosti // planiranje nasledstva // nasledniki // ustanovitelj.
Objavljeno v DKUM: 19.06.2009; Ogledov: 4257; Prenosov: 957
.pdf Celotno besedilo (417,05 KB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici