| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba programa energy manager pro v laboratorijskem sistemu za upravljanje z energijo : magistrsko delo
Rok Pušnik, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisan laboratorijski eksperimentalni sistem, ki se uporablja za razvoj naprednega algoritma za upravljanje z energijo. Pojasnjeno je delovanje programa Energy Manager PRO z namenom ovrednotenja njegove ustreznosti za vključitev v laboratorijski eksperimentalni sistem, kjer bo uporabljen kot pomožno orodje pri razvoju samostojne odločitvene logike sistema za upravljanje z energijo zunaj omenjenega programa. Zaključno delo je mogoče uporabiti tudi kot pomoč pri začetku uporabe programa Energy Manager PRO, čemur so prilagojeni tudi opisi. Predstavljeno je delovanje programa po njegovi vključitvi v laboratorijski eksperimentalni sistem, kar predstavlja realen primer uporabe. Na koncu so dodani nasveti, koristni za ustrezno namestitev in delovanje programa.
Ključne besede: Energy Manager PRO, sistem za upravljanje z energijo, obdelava podatkov
Objavljeno v DKUM: 28.01.2021; Ogledov: 1043; Prenosov: 89
.pdf Celotno besedilo (4,89 MB)

2.
Krmiljenje proizvodnih enot in porabnikov s sistemom za upravljanje z energijo
Gorazd Ledinek, 2018, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Trendi in napovedi velike rasti rabe električne energije v svetu, vse bolj spodbujajo razvoj ne le proizvodne tehnologije, ampak tudi tehnologije za optimizacijo rabe električne energije z razvojem sistemov za upravljanje z energijo (v nadaljevanju EMS - »Energy Management Systems«). Slednji obetajo ne le optimizacijo proizvodnje in rabe električne energije in s tem prihranke, ampak tudi možnost izvajanja storitev fleksibilne proizvodnje in rabe energije tako za potrebe trga z energijo kot tudi za potrebe upravljavcev prenosnih in distribucijskih omrežij [23]. Osnova izvedbe tovrstnih sistemov je komunikacija s porabniki in proizvodnimi enotami. Ta nam preko meritev relevantnih fizikalnih veličin omogoča napovedovanje proizvodnje in porabe električne energije. Na podlagi napovedi lahko nato ročno (uporabnik sam/preprosti EMS) ali avtomatsko (pametni EMS) sprejmemo ustrezne odločitve in na koncu ponovno preko komunikacijskih povezav krmilimo proizvodne enote in porabnike. Glavni izziv pri izvedbi komunikacijske povezave z napravami predstavljajo raznolikost naprav na trgu, mnogoterost uporabljenih komunikacijskih tehnologij in protokolov ter velika možnost izbire tehnologij hranjenja in obdelave merjenih podatkov. Cilj tega projekta je bil fizično in komunikacijsko povezati porabnike in proizvodne enote znotraj eksperimentalnega sistema v Laboratoriju za energetiko FERI. S tem omogočiti meritve ključnih fizikalnih veličin in krmiljenje teh naprav za potrebe razvoja inteligentnega EMS nove generacije, hkrati pa zagotoviti stalno spremljanje (monitoring) vseh naprav v eksperimentalnem sistemu.
Ključne besede: Krmiljenje porabnikov, krmiljenje proizvodnih enot, upravljanje z energijo, sistem za upravljanje z energijo, EMS, hišna avtomatizacija
Objavljeno v DKUM: 07.02.2019; Ogledov: 1993; Prenosov: 148
.pdf Celotno besedilo (2,21 MB)

3.
Energetski pregled kot del sistema upravljanja z energijo
Matic Plazar, 2018, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je predstaviti pristop do energetskega pregleda, ki predstavlja pomembni del sistema upravljanja z energijo. V delu smo predstavili pristope treh slovenskih družb do izvajanja energetskih pregledov in vzpostavitve ter vzdrževanja sistemov upravljanja z energijo. Zaradi različnih pristopov smo v zaključku podali predlog enotnega pristopa do vzpostavitve sistema upravljanja z energijo v skladu s standardom SIST EN ISO 50001:2011.
Ključne besede: ENERGETSKI PREGLED, UPRAVLJANJE Z ENERGIJO, ISO 14001, ISO 50001
Objavljeno v DKUM: 24.10.2018; Ogledov: 1535; Prenosov: 137
.pdf Celotno besedilo (4,97 MB)

4.
Vloga gospodinjstev pri izravnavi neravnotežij na trgu električne energije
Boris Šajnović, 2017, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga oblikuje poslovni model, ki nima vpliva na življenjsko udobje v gospodinjstvu, pa vendar v komunikaciji z gospodinjstvi dobavlja električno energijo v času, ko je ta najcenejša z namenom odpravljanaj neravnovesij na trgu z električno energijo in doseganja boljših finančnih učinkov vsem vključenim stranem. Za doseganje tovrstnega trajnostnega poslovnega modela smo naredili opis strojne in programske opreme. V magistrski nalogi smo določili, koliko moči in električne energije mora imeti član bilančne skupine na voljo za prodajo, da bi bilo podjetje na meji dobičkonosnosti. Izračunali smo finančno opravičenost naložbe obema stranema. V nalogi je opredeljen smisel takšnega poslovnega sistema.
Ključne besede: gospodinjstva, električna energija, upravljanje, trg z električno energijo, strategija
Objavljeno v DKUM: 24.10.2017; Ogledov: 1243; Prenosov: 139
.pdf Celotno besedilo (2,63 MB)

5.
26. mednarodno posvetovanje Komunalna energetika 2017 : 9. do 11. maj 2017, Maribor, Slovenija (konferenčni zbornik)
2017, zbornik recenziranih znanstvenih prispevkov na mednarodni ali tuji konferenci

Opis: Na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerze v Mariboru že šestindvajseto leto organiziramo mednarodno posvetovanje Komunalna energetika – oskrba z energijo. V teh letih smo v nekaj sto referatih obravnavali različno tematiko povezano z oskrbo z energijo na nivoju lokalnih skupnosti, republike Slovenije in širše. Referati so obravnavali tudi najnovejše raziskovalne dosežke s tega področja. Ker je oskrba z energijo temeljna potreba sodobnega človeka, se bomo z organizacijo posvetovanja trudili tudi v bodoče. Poseben poudarek letošnjega posvetovanja je na "UPRAVLJANJU Z ENERGIJO". Na področju regulative je sprejet slovenski standard SIST EN ISO 50001 "Sistem upravljanja z energijo", katerega namen je omogočiti organizacijam, da vzpostavijo sisteme in postopke, ki so potrebni za izboljšanje energetske učinkovitosti, vključno z energijsko učinkovitostjo, rabo in porabo. Vabljena predavanja so v celoti posvečena tej tematiki. S strani direktorata za energijo, ministrstva za infrastrukturo bo predstavljena regulativa, dosedanje prakse in smernice za prihodnost na področju upravljanja z energijo. Agencija za energijo ima pomembno vlogo pri oskrbi z vsemi vrstami energije in sicer z električno energijo, zemeljskim plinom in toploto. Največ izkušenj je trenutno pri upravljanju z električno energijo, upravljanje z zemeljskim plinom že nekaj časa poteka, upravljanje s toploto pa je v začetni fazi. Strokovnjaki s posameznih področij bodo predstavili razmere v Sloveniji. Referati posvetovanja so predstavljeni v šestih tematskih sklopih in sicer: Energetski vplivi na podnebje in okolje; Energetske naprave aparati in omrežja; Energetska učinkovitost in upravljanje z energijo; IKT v energetiki; Financiranje energetskih projektov in Študentski sklop.
Ključne besede: energetika, energetska učinkovitost, okolje, naprave, aparati, omrežja, upravljanje z energijo, IKT, financiranje
Objavljeno v DKUM: 28.07.2017; Ogledov: 1856; Prenosov: 241
.pdf Celotno besedilo (10,03 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

6.
BREZŽIČNA TEHNOLOGIJA ZIGBEE V AVTOMATIZACIJI
Uroš Derstvenšek, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena uporaba brezžične tehnologije ZigBee v kombinaciji z elektronskim plinskim števcem. Naloga je razdeljena na štiri dele. Prvi del opisuje arhitekturo sodobnega sistema za zajemanje, komunikacijo in posredovanje podatkov gospodinjskih energetskih priključkov. V drugem delu je splošno predstavljena merilna oprema, princip merjenja pretoka plina in brezžična tehnologija ZigBee. V tretjem delu sledi opis integracije brezžične tehnologije ZigBee v pametni plinski števec. V zadnjem delu naloge pa so nanizani še praktični rezultati.
Ključne besede: brezžična komunikacija, zigbee, avtomatizacija, pametno upravljanje z energijo
Objavljeno v DKUM: 13.09.2016; Ogledov: 1576; Prenosov: 119
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

7.
OPTIMIZACIJA DELOVANJA ENERGETSKEGA SISTEMA ZA UČINKOVITEJŠE RAVNANJE Z ENERGIJO V NESTANOVANJSKIH STAVBAH
Kristijan Lesan, 2016, magistrsko delo

Opis: Poraba energije, ki nastane zaradi uporabe energijsko neučinkovitih tehnologij, neustrezne nastavitve elementov energetskega sistema ter neučinkovitega obnašanja uporabnikov, predstavlja nepotreben strošek poslovanja podjetja oziroma obratovanja nestanovanjske stavbe. Poraba energije se lahko zmanjša z aktivnim izvajanjem ukrepov energetske učinkovitosti ter razvojem kulture osebne energetske odgovornosti. Magistrsko delo obravnava proces s katerem se preveri stanje energetske učinkovitosti in določijo ključni kazalniki uspešnosti, izvede energetski pregled stavbe, izvedejo neinvesticijski ukrepi učinkovite rabe energije ali ukrepi s kratko dobo vračanja ter pravilno vrednotijo rezultati, ki se odražajo v prihrankih energije in vode. S sistematičnim pristopom zagotavljamo doseganje zastavljenih ciljev in prihrankov. Z interdisciplinarnim pristopom pa poskrbimo za tehnična vprašanja ter ekonomske, finančne, organizacijske in zakonodajne vidike obratovanja energetskega sistema. Proces optimizacije delovanja energetskega sistema služi kot uvertura v sistem upravljanja z energijo, prikazuje vez med količino porabljene energije in aktivnostjo v stavbi, povečuje ozaveščenost ljudi o pomembnosti učinkovite rabe energije ter potrošnike usmerja na nove tehnične ukrepe za zmanjšanje porabe energije in vode.
Ključne besede: energetska učinkovitost, optimizacija, sistematično upravljanje z energijo, ključni kazalniki rabe energije, vrednotenje neinvesticijskih ukrepov
Objavljeno v DKUM: 01.04.2016; Ogledov: 2055; Prenosov: 205
.pdf Celotno besedilo (3,12 MB)

8.
NAPAJALNI IN POGONSKI SISTEM SERIJSKEGA HIBRIDNEGA VOZILA - PLATFORMA PROGRAMSKE OPREME ZA UPRAVLJANJE Z ENERGIJO
Mitja Osek, 2014, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisana izdelava platforme programske opreme za upravljanje z energijo in močjo v serijskem hibridnem električnem vozilu. Sistem za oskrbo z energijo obsega baterijo, superkondenzator in podaljševalec dosega, možno je tudi regenerativno vračanje energije v primeru zaviranja (generatorski režim delovanja pogonskega motorja). Nadzorni sistem za upravljanje z energijo mora zagotavljati ustrezne krmilne signale posameznim komponentam ter zajemati informacije o njihovem stanju (temperature, toki, napetosti) in režimu delovanja. Zagotovljeno mora biti tudi posredovanje podatkov uporabniku in ostalim komponentam. Komponente so med seboj energetsko povezane prek enosmerne zbiralke, informacijsko pa prek komunikacijskega vodila CAN. Delovanje sistema je predstavljeno in analizirano z uporabo simulacijskih modelov. Krmilni sistem je zasnovan na zmogljivem digitalnem signalnem krmilniku z vso potrebno periferijo za izvedbo projekta.
Ključne besede: hibridno električno vozilo, upravljanje z energijo, upravljanje z močjo, CAN, nadzorno vodenje, nadzorni sistem, digitalni signalni krmilnik, hranilniki energije
Objavljeno v DKUM: 26.02.2015; Ogledov: 1677; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici