| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 66
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Zelena Univerza v Mariboru : magistrsko delo
Ana Murko, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo raziskovali, kako univerze po svetu uvajajo trajnostnostne ukrepe na različnih področjih svojega delovanja (trajnostnostno upravljanje, energetska učinkovitost stavb, odpadki, poraba vode, mobilnost, hrana, študenti in izobraževanje, administracija) in poseben poudarek namenili Univerzi v Mariboru (UM) ter njenim dosedanjim aktivnostim na področju uvajanja trajnostnostnih pristopov. Glavni cilj je bil s pomočjo vprašalnika, prilagojenega po vprašalniku Copernicus Alliance, zajeti stanje trajnostnostnih procesov in zelenega prehoda na članicah UM. V raziskavi smo uporabili kvalitativno metodo ankete (20) in intervjujev (9), da bi pridobili vpogled v sedanje stanje na članicah (17 fakultet, Študenski domovi, Univerzitetna knjižnica Maribor in Rektorat). Ugotovitve kažejo, da so potrebni dodatni ukrepi predvsem za izboljšanje trajnostnostnega upravljanja, boljšo energijsko učinkovitost stavb in trajnostnostno porabo vode. Na področju administracije, ravnanja z odpadnim pohištvom in IT opremo pa se UM približuje najbolj »zelenim«. Na podlagi analize rezultatov spletne ankete članic UM in intervjujev študentov smo predstavili možnosti za nadgradnjo trajnostnostnih praks na UM. Zaključki nakazujejo predvsem potrebo po inovativnih pristopih, sodelovanju celotne skupnosti (študentov in zaposlenih) ter iskanju dodatnih ali optimizacijo že obstoječih finančnih sredstev za realizacijo trajnostnostnih ukrepov, ki zahtevajo finančni vložek.
Ključne besede: zeleni in digitalni prehod, zelena univerza, Univerza v Mariboru, zmanjševanje odpadkov, energijska učinkovitost stavb, trajnostnostna poraba pitne vode
Objavljeno v DKUM: 09.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

2.
Priljubljenost vrste alkoholnih pijač med študenti Univerze v Mariboru
Tadej Tomažič, 2023, diplomsko delo

Opis: Prisotnost alkoholnih pijač pri študentih in njihovem študentskem slogu življenja ni nekaj novega. Alkoholno popivanje oziroma Binge drinking je eden izmed nevarnejših načinov uživanja alkohola, ki lahko povzroči dolgotrajne zdravstvene posledice. Na vzorcu študentov Univerze v Mariboru je že bila opravljena raziskava, v kateri so preverjali količine popitega alkohola, preference ter razlike med moškimi in ženskami, ker je bila raziskava narejena le na Fakulteti zdravstvene nege, je postal cilj te diplomske naloge razširiti analizo še na ostale fakultete pod Univerzo v Mariboru. V pisnem delu sem preučil osnovne informacije o alkoholnih pijačah, kot je zgodovina, katere so glavne vrste alkoholnih pijač, svetovni in evropski trg ter negativne učinke na zdravje posameznika in okolico. V poglavju raziskava sem s spletno anketo pridobljene informacije predstavil s pomočjo raznih grafov in tabel, ki dajejo vpogled v pivske značilnosti, preference glede alkoholnih pijač in pivske navade študentov Univerze v Mariboru. Za razumevanje trga alkoholnih pijač iz zornega kota ponudnika sem izvedel tudi intervju z Rokom Smonkarjem, ki je skozi nekaj vprašanj napovedal trende trga alkoholnih pijač, težave, s katerimi so se na tem trgu že srečali in kakšne razlike je opazil med študenti različnih univerz.
Ključne besede: Alkoholne pijače, pivske navade študentov, Univerza v Mariboru.
Objavljeno v DKUM: 10.11.2023; Ogledov: 534; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (2,14 MB)

3.
Center za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje Univerze v Mariboru : 2019−2023
2023

Opis: Publikacija predstavlja različna področja delovanja Centra v obdobju med letoma 2019 in 2023. Center je spodbujal medgeneracijsko solidarnost, s priznavanjem heterogenosti in raznolikosti znotraj in med starostnimi skupinami, sodelovanje ter socialno kohezijo. Zbrani prispevki sledijo poslanstvu Centra, ki je usmerjeno v e-učenje in e-izobraževanje, skrb za zdravje, inovativen, trajnostni in družbeno odgovoren razvoj okolja ter prikaz potreb starajoče se družbe, kar omogoča dejavno staranje in dvig kakovosti življenja starostnikov. Delovanje Centra je usklajeno s cilji in načeli starosti prijaznih univerz. V prispevkih so predstavljeni različni strokovni in medgeneracijski pogledi na aktualna družbena dogajanja, ki so ključnega pomena za razvoj humane, demokratične družbe. Umetnost in kultura sta nepogrešljivi spremljevalki življenja, zlasti v zreli dobi, ko se potreba po uživanju umetnosti običajno poveča, zato je dragocen tudi prispevek o umetnosti v obdobju zrelosti in nabor spominskih zapisov, ki bogatijo naše delo. Publikacijo dopolnjujejo dela iz poznega opusa zaslužnega profesorja Bojana Golije (1932–2014).
Ključne besede: pametno staranje, starosti prijazna univerza, vseživljenjsko izobraževanje, zdravje, inovativen, trajnostni in družbeno odgovoren razvoj, kultura
Objavljeno v DKUM: 19.10.2023; Ogledov: 591; Prenosov: 11
URL Povezava na datoteko

4.
Digitalizacija zaključnih del Univerze v Mariboru : diplomsko delo
Peter Vezjak, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo je razdeljeno na dva dela, in sicer na teoretični in empirični del. V prvem delu na kratko opredelimo raziskovalni problem, zapišemo raziskovalna vprašanja in definiramo teoretične koncepte. Najprej ob zaključku študija študentje oddajo zaključno delo v referat v tiskani obliki. Ta dela obdelajo in shranijo v knjižnici. Z leti se je v visokošolskih fakultetnih knjižnicah pojavila prostorska stiska. Z razvojem informacijsko-komunikacijske tehnologije se po svetu in tudi pri nas pojavi ideja o digitalizaciji gradiva. Na Univerzi v Mariboru se pojavi repozitorij DKUM, kamor študentje oddajajo zaključna dela v elektronski obliki. Za potrebe diplomskega dela smo oblikovali anketni vprašalnik. Z njegovo pomočjo smo skušali raziskati in opisati, kako se je zaradi DKUM-a spremenil postopek oddaje zaključnih del na UM. Ugotavljamo, da so na Univerzi v Mariboru uspešno prešli s samo tiskane na elektronsko obliko oddaje zaključnih del. Skrajšali in poenotili so postopek oddaje zaključnih del. Omogočili so dostop do polnih besedil na daljavo. Digitalizacija je omogočila shranjevanje velikih količin podatkov na enem mestu in posledično odpravila problem prostorske stiske. Zaznali smo, da Izposoja tiskanih zaključnih del pada, medtem ko število vpogledov v polna besedila zaključnih del narašča.
Ključne besede: zaključna dela, digitalizacija, Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru, Univerza v Mariboru
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 425; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (1,35 MB)

5.
Filozofska fakulteta kot sodobna učna krajina univerzitetnega kampusa v Mariboru : magistrsko delo
Jasmin Omerdić, 2023, magistrsko delo

Opis: Univerzitetna učna okolja so predmet razvoja glede na potrebe časa in zastavljene programske ter prostorske strategije. V nalogi obravnavamo nastanek in razvoj Univerze v Mariboru, razvoj univerzitetnega kampusa ob Koroški cesti ter razvoj visokošolskih objektov v tem kampusu. Preučujemo pristope snovanja kampusov ter možnosti njihovih revitalizacij z aktivacijo notranjega in odprtega javnega prostora. Proučujemo sodobne pristope k oblikovanju prostorov v kampusih, njihove značilnosti in načine uporabe. Z izpostavljenim konceptom skrbi v arhitekturi, sledimo načelom snovanja sodobne učne krajine - zagotavljanju prostorov, ki bi bili v okviru fakultete lahko namenjeni različnim dejavnostim, uporabnikom in obiskovalcem kampusa. V projektnem delu naloge je predstavljena arhitekturna zasnova za novo stavbo Filozofske fakultete, kot vključujoče sodobne učne krajine kampusa.
Ključne besede: Univerza v Mariboru, kampus, Filozofska fakulteta, arhitektura, sodobna učna krajina
Objavljeno v DKUM: 27.09.2023; Ogledov: 475; Prenosov: 146
.pdf Celotno besedilo (19,91 MB)

6.
Značilnosti prehoda na univerzo in študija osebe z Aspergerjevim sindromom: študija primera : magistrsko delo
Tina Gregurec, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu obravnavamo šolanje osebe z Aspergerjevim sindromom. Osredotočili smo se na prehod iz srednje šole na univerzo ter prilagoditve med študijem. V teoretičnem delu najprej pojasnimo, kaj so motnje avtističnega spektra, med katere spada Aspergerjev sindrom. Podamo številne značilnosti za lažjo prepoznavo in sprejemanje teh motenj. Poudarek je na Aspergerjevem sindromu v odraščanju, saj je naša študija primera študent, ki bo kmalu prešel v svet odraslih. Teoretični del zaključimo s študenti na slovenskih univerzah in kako je za njih prilagojeno vso študijsko okolje ter se navežemo na navodila strokovnim delavcem na univerzah, ki jih v empiričnem delu dodatno obravnavamo. Osrednji del empiričnega dela predstavljajo rezultati, zbrani na podlagi intervjujev z obravnavanim fantom, njegovo mamo in pedopsihiatrinjo. Vsebina intervjujev je vezana predvsem na obdobje fantovega dosedanjega izobraževanja s poudarkom na prehodu iz srednje šole na fakulteto, ki za osebe z Aspergerjevim sindromom predstavlja še posebej težek prehod. Na podlagi analize obravnavanega primera povzamemo proces njegovega šolanja od osnovne šole do univerze ter podamo nekaj praktičnih usmeritev za strokovne delavce na področju vzgoje in izobraževanja, ki se pri svojem delu srečujejo z osebami z Aspergerjevim sindromom.
Ključne besede: motnje avtističnega spektra, Aspergerjev sindrom, študenti s posebnimi potrebami, prehod, univerza
Objavljeno v DKUM: 26.05.2023; Ogledov: 480; Prenosov: 86
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

7.
Slovensko tekstilstvo skozi čas : (obdobje od 1930. do začetka 80-ih let)
Jože Debevc, 2023

Opis: Pred vami so spomini in utrinki, poskus zgodovinskega zapisa o slovenskem tekstilstvu in o ljudeh - tekstilcih, ki so dajali pečat razvoju slovenskega tekstilstva v obdobju od 1930. do začetka 80-ih let.
Ključne besede: Slovensko tekstilstvo, zgodovina, Univerza v Mariboru, študij, Fakulteta za strojništvo
Objavljeno v DKUM: 21.02.2023; Ogledov: 631; Prenosov: 67
.pdf Celotno besedilo (77,13 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Posebnosti letnega računovodskega poročanja v javnih zavodih z izobraževalno dejavnostjo na primeru univerze x
Petra Drofenik, 2022, diplomsko delo

Opis: Javni zavod je oseba javnega prava in je ustanovljen za potrebe opravljanja javnih služb. V diplomskem delu sem opredelila javni sektor in javni zavod. O slednjem sem podrobneje proučila ustanavljanje, upravljanje, vodenje in financiranje. Posebnost javnih zavodov od gospodarskih družb je to, da se financirajo tako iz javnega proračuna kot iz tržne dejavnosti. Zaradi tega nastajajo posebnosti pri sestavljanju letnih poročil javnih zavodov. Diplomsko delo izpostavlja posebnosti pri sestavljanju letnih poročil v javnih zavodih v primerjavi z gospodarskimi družbami. Na primeru Univerze X sem analizirala te posebnosti.
Ključne besede: javni zavod, javni sektor, univerza, letno poročilo
Objavljeno v DKUM: 30.11.2022; Ogledov: 734; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (973,50 KB)

9.
Kronika Društva univerzitetnih profesorjev Maribor 1962-2022
2022

Opis: Društvo univerzitetnih profesorjev Maribor (DUPM) je 60. obletnico obstoja počastilo z izdajo kronike. Predstavlja nadaljevanje dela dolgoletnega predsednika Društva prof. dr. Franca Pauka od začetkov do leta 2005, ko je izšla v knjigi. V njej je povzeto dokumentarno gradivo iz zapisnikov sej. Obliki in načinu predstavitve sta urednici Kronike 1962-2022 sledili, a sta celotno vsebino obogatili še z izbranimi fotografijami in članki. Tako je nastal avtentičen dokument o obstoju Društva, njegovem poslanstvu in aktivnostih članov. DUPM je delovalo pod okriljem Združenja visokošolskih zavodov Maribor do ustanovitve Univerze v Mariboru leta 1975, ko je prešlo pod njen patronat. V tem obdobju je zamenjalo tri domovanja, večkrat je spremenilo tudi svoje ime. Aktivnosti članov društva, prireditve in dogodki so promovirali Univerzo v Mariboru in obratno. Vedno je bilo izpostavljeno etično ravnanje članov DUPM. Pregledu delovanja društva po letih je dodanih 5 prilog (Kodeks univerzitetnih profesorjev Slovenije, seznam vseh predsednikov in tajnikov Društva, njegovih častnih in zaslužnih članov, na volilnih občnih zborih izvoljene predstavnike izvršilnih odborov Društva vseh članic UM in seznam predavanj, ki jih je za širšo javnost organiziralo Društvo.
Ključne besede: Društvo univerzitetnih profesorjev Maribor, Univerza v Mariboru, društvena dejavnost, kronika, jubilej
Objavljeno v DKUM: 25.11.2022; Ogledov: 677; Prenosov: 91
.pdf Celotno besedilo (139,43 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
60 let študija tehnike v Mariboru
2021

Opis: Publikacija 60 let študija tehnike v Mariboru opisuje razvoj Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko; Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo; Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo ter Fakultete za strojništvo. Vsebina publikacije nas vodi skozi pregled zgodovine in pomembenjših mejnikov od vpisa prvega študenta do ločitve fakultet oz. ustanovitve štirih novih fakultet. Sledi predstavitev vsake fakultete z nagovorom dekana oz. dekanice in pomembenjšimi dosežki v zadnjih letih. V zadnjem poglavju se publikacija posveča razvoju in opisu delovanja Knjižnice tehniških fakultet.
Ključne besede: visoko šolstvo, univerza, zgodovinski pregled, razvoj, tehnika, študij, inženirstvo
Objavljeno v DKUM: 15.01.2021; Ogledov: 812; Prenosov: 65
URL Povezava na datoteko

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici