| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv covida-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih
Stela Skeledžič, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Velika grožnja javnemu zdravju po vsem svetu so v zadnjih letih postale novo nastajajoče virusne bolezni. Predvsem izrazit je COVID-19. Številni pacienti imajo med okužbo ali po okužbi številne zaplete, med katerimi se pojavlja tudi pljučna embolija. Namen zaključnega dela je raziskati, kakšen je vpliv COVIDA-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih. Metode: Pregledali smo znanstveno literaturo s področja vpliva COVIDA-19 na nastanek pljučne embolije pri odraslih pacientih. Iskanje literature je potekalo v podatkovnih bazah CINAHL, PubMed in Science Direct v angleškem jeziku. Za pisanje smo uporabili deskriptivno metodo, metodo analize, metodo kompilacije, metodo komparacije in metodo sinteze. Rezultati: V končno analizo smo vključili 13 raziskav, ki smo jih identificirali v podatkovnih bazah. Kot izid smo pri vseh pregledanih raziskavah dobili enake rezultate, in sicer je kar 13 raziskav potrdilo povečano incidenco pacientov s pljučno embolijo zaradi vpliva COVIDA-19. Devet raziskav je izpostavljalo prisotnost povišanega D-dimera. Razprava in zaključek: Med pandemijo COVIDA-19 se je povečalo število pacientov s trombemboličnimi zapleti, predvsem s pljučno embolijo. Pljučna embolija je bila pogosta pri pacientih, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje. Glede na to, da je ta bolezen še vedno prisotna in lahko pričakujemo, da bo tudi v prihodnosti, je pomembno, da se na tem področju še dalje razvijajo ustrezne raziskave.
Ključne besede: COVID-19, trombembolija, pljučna embolija, odrasli
Objavljeno v DKUM: 21.02.2024; Ogledov: 467; Prenosov: 98
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

2.
Pomen povijanja nog in preprečevanje venskih trombembolij pri ginekoloških operacijah
Majlinda Morina Šaćiri, 2022, magistrsko delo

Opis: Venska tromboza je posledica delne ali popolne zapore vene s strdkom, ki je najpogosteje lokalizirana v venah spodnjih udov. Če je venski trombozi pridružena še pljučna embolija, jo poimenujemo s skupnim imenom venska trombembolija (VTE). Med najbolj ogrožene sodijo bolnice z velikimi onkoginekološkimi operacijami, zato je namen pregleda literature raziskati pomen povijanja nog in preprečevanje VTE pri ginekoloških operacijah. V okviru zaključnega dela smo izvedli sistematični pregled, analizo in sintezo literature. Raziskovalna metodologija se nanaša na iskanje tujih virov, ki obravnavajo temo pomena povijanja nog in preprečevanje VTE pri ginekoloških operacijah, pri tem smo upoštevali smernice po PRISMA. Analizirali smo 5 člankov, ki so ustrezali izbranim kriterijem ter to tudi prikazali v tabeli s karakteristikami identificiranih študij. Ugotovili smo, da onkoginekološke bolnice potrebujejo dvojno protrombotično zaščito (mehansko in protitrombotična zdravila) za preprečevanje VTE. VTE predstavljajo velik zdravstven problem, ker so pogosto vzrok za podaljšano hospitalizacijo bolnikov ter posledično predstavljajo višje stroške zdravljenja. Pogostost VTE lahko zmanjšamo s pravilnimi preventivnimi ukrepi. Prav tako je ključno, da VTE pravočasno prepoznamo, zato predlagamo več izobraževanj o VTE, oziroma ciljnih izobraževanj za zdravnike in medicinske sestre.
Ključne besede: trombembolija, preprečevanje venske trombembolije, ginekološke operacije, predoperativna priporočila, protitrombotična zdravila
Objavljeno v DKUM: 07.02.2022; Ogledov: 859; Prenosov: 164
.pdf Celotno besedilo (463,17 KB)

Iskanje izvedeno v 0.04 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici