| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Posttravmatska stresna motnja : zloraba ali zanemarjanje v otroštvu
Petra Posavec, 2018, diplomsko delo

Opis: Bistvo diplomske naloge je povezati travmo iz otroštva z razvojem posttravmatske stresne motnje odraslega človeka. Seveda ne bo vsak posameznik, ki je bil izpostavljen travmi v otroštvu, razvil posttravmatske stresne motnje. Na razvoj posttravmatske stresne motnje vplivajo različni dejavniki in sama odpornost posameznika proti stresnim situacijam.Prav tako ima velik vpliv na razvoj posttravmatske stresne motnje tudi posameznikov način življenja. Policisti so s svojim konstantnim izpostavljanjem travmatskim situacijam dodatno izpostavljeni možnosti razvoja posttravmatske stresne motnje.
Ključne besede: travmatski dogodki, posttravmatske stresne motnje, simptomi, vzroki, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 16.07.2018; Ogledov: 1668; Prenosov: 191
.pdf Celotno besedilo (939,82 KB)

2.
Metoda EMDR kot pomoč policistom pri spoprijemanju s travmatskimi dogodki : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Pamela Muraus, 2016, diplomsko delo

Opis: Travmatski dogodki pogosto vodijo v razvoj posttravmatske stresne motnje – PTSM in so neizogibni del policijskega dela. Da je takšna motnja diagnosticirana in potrjena, mora izpolnjevati osem ključnih kriterijev Diagnostičnega in statističnega priročnika duševnih motenj (DSM − 5). Psihosocialna pomoč policistom je velikokrat spregledana, vendar podprta s podzakonskimi akti, ki jih ponuja njihova institucija. Novodobna metoda, znana pod imenom Desenzitizacija in ponovna predelava z očesnim gibanjem − EMDR, je ena izmed časovno kratkih, varnih in uspešnih pristopov zdravljenja PTSM in drugih oblik duševnih motenj. Temelji na modelu Adaptive Information Processing − AIP, njen cilj pa je predelava preteklih življenjskih travmatičnih izkušenj in vzpostavitev ponovne vezi med umom in telesom. Je kompleksna metoda zdravljenja, katere glavna komponenta je bilateralna stimulacija oči, tapkanje ali poslušanje zvoka. Eden izmed starejših in prav tako zelo uspešnih empirično podprtih pristopov spopadanja s PTSM, je pogovorna kognitivno-vedenjska terapija − KVT. Sestavljena je iz vedenjske in kognitivne terapije, ki se je razvila iz modela Beck. Njen cilj je spremeniti klientovo mišljenje in sistem prepričanja, da bi ju nadomestil s trajnimi čustvenimi in vedenjskimi spremembami, ki prav tako prispevajo h kvalitetnejšemu življenju posameznika. Tako EMDR kakor tudi KVT sta na podlagi različnih raziskav, dokazano, enako učinkoviti, podprti s strani različnih organizacij ter pogosto uporabljeni pri zdravljenju PTSM v policiji. V osnovi se razlikujeta v tem, da je EMDR samo metoda in ni psihoterapevtska smer, za katero velja KVT. Po pregledu literature in dosedanjih raziskav lahko potrdimo, da sta EMDR in KVT pogosto uporabljena in uspešna pristopa spopadanja s PTSM v policiji. So pa vsekakor potrebne nadaljnje podrobnejše raziskave na tem področju.
Ključne besede: policija, policisti, travmatski dogodki, psihosocialna pomoč, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 18.10.2016; Ogledov: 1905; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (419,63 KB)

3.
4.
Psihosocialna pomoč žrtvam trgovine z ljudmi : diplomsko delo
Sandra Adam, 2011, diplomsko delo

Opis:
Ključne besede: trgovina z ljudmi, žrtve, travmatski dogodki, psihosocialna pomoč, viktimologija, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 28.10.2011; Ogledov: 2412; Prenosov: 226
.pdf Celotno besedilo (958,09 KB)

5.
Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici