1. Raziskava vključevanja kupcev v trajnostno usmerjene inovacijeLara Potočnik, 2023, magistrsko delo Opis: Potrošnikovo videnje in dojemanje se dandanes močno povezujeta z varovanjem okolja, saj se splošno zavedanje družbe na tem področju krepi. Način delovanja organizacije, ki ponudi določen izdelek oziroma storitev ter s tem vpliva na okolje, v katerem potrošnik živi, je vodilo za pozitivno ali negativno odločitev potrošnika o nakupu izdelka oziroma naročilu storitve, kar posledično vpliva na prodajo ter uspešnost organizacije. Organizacija pa v povratni zanki na potrošnikovo dojemanje lahko vpliva z uporabo trajnostnih inovacij, ki jih potrošnik občuti neposredno ali posredno. Magistrska naloga temelji na teoretičnem delu s pregledom in razumevanjem aktualne literature na področju trajnostnega delovanja ter vpliva potrošnika na organizacijo ter obratno. V nadaljevanju sledi empirični del, za katerega smo z anketiranjem potrošnikov pridobili podatke, ki smo jih nato statistično obdelali na podlagi treh predpostavljenih raziskovalnih vprašanj. Rezultati podajo razumevanje z vidika dojemanja potrošnika, in sicer v povezavi z njegovo izobrazbo, poznavanjem trajnostnega delovanja (kako ozaveščen je) ter s tem, kako se v tej luči odraža njegova splošna skrb. Ključna ugotovitev magistrske naloge služi kot vodilo organizacijam, da neposredni vpliv trajnostnih inovacij na potrošnika ni nujno tisti ključen oziroma tisti, za katerega bi v osnovi lahko predpostavljali, da se bo potrošnik nanj hitreje in dovzetneje odzval. Kljub temu pa morajo organizacije posvetiti veliko pozornosti trajnostno naravnanim inovacijam, ki v danem trenutku niso neposredno vidne potrošniku, vendar se je v raziskavi izkazalo, da so zanj izjemno pomembne, saj s posrednim učinkom organizacije s svojimi internimi procesi vplivajo na okolje, v katerem potrošnik živi. Ključne besede: trajnostno delovanje, potrošnik, uspešnost organizacij, inovacije Objavljeno v DKUM: 13.09.2023; Ogledov: 524; Prenosov: 43
Celotno besedilo (1,46 MB) |
2. Okolju prijazno in trajnostno delovanje ter poznavanje ogljičnega odtisa v podjetjih trgovinskega sektorja : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programaJasmina Topolovec, 2022, diplomsko delo Opis: Podnebne spremembe so eden ključnih problemov, s katerim se dandanes soočamo. Vsi že lahko občutimo posledice teh sprememb. Tudi v Sloveniji je vedno več suš in posledično požarov, poplav, neviht s točo. Skrajni čas je, da skupaj začnemo intenzivno ukrepati.
Z našim diplomskim delom smo želeli ugotoviti, koliko se tega zavedajo organizacije trgovinskega sektorja v Sloveniji. Zanimalo nas je, koliko jim je mar za okolje, ali so izmerile oziroma izračunale svoj ogljični odtis, ali delujejo na trajnostnem področju in ali trajnostne koncepte koristijo tudi v skladiščih.
Ugotovili smo, da organizacije trgovinskega sektorja menijo, da skrb za okolje je pomembna in to dokazujejo tudi s ukrepi. Večina je že izračunala oziroma izmerila svoj ogljični odtis in sprejela ukrepe na tem področju. Prav tako jim je poznano trajnostno delovanje in zavedajo se, da trajnost ne pomeni nujno višjih stroškov. Nekateri izmed že sprejetih ukrepov v organizacijah so bili na področju energetske učinkovitosti, trajnostne mobilnosti ter prodaja trajnostnih in lokalnih izdelkov. Vsekakor pa še obstaja prostor za izboljšave, zato smo predstavili nekaj predlogov. Ključne besede: podnebne spremembe, ogljični odtis, trajnostno delovanje, skladišča, slovenske organizacije trgovinskega sektorja Objavljeno v DKUM: 07.11.2022; Ogledov: 631; Prenosov: 68
Celotno besedilo (1,49 MB) |
3. Vpeljava koncepta ekodizajn v oskrbovalno verigo podjetja Preciz d.o.o.Anja Zevnik, 2019, diplomsko delo/naloga Opis: V diplomskem delu je predstavljen koncept ekodizajna in kako bi vpeljava tega vplivala na podjetje Preciz, d. o. o. S pomočjo ekodizajna bi se lahko njegova oskrbovalna veriga spremenila do te mere, da bi podjetje s svojim delovanjem zmanjšalo negativne vplive na okolje, pri tem pa bi se povečala učinkovitost delovanja podjetja. Na podlagi tega smo z identificiranjem oskrbovalne verige podjetja Preciz lahko določili in ocenili vplive podjetja na okolje ter predlagali izboljšave. Ključne besede: ekodizajn, oskrbovalna veriga, strateško kolo, trajnostno delovanje, vplivi podjetja Preciz, d. o. o. na okolje. Objavljeno v DKUM: 14.01.2020; Ogledov: 1266; Prenosov: 89
Celotno besedilo (1,83 MB) |
4. Trajnostni razvoj podjetja petrol d.d.Laura Čepe, 2019, diplomsko delo/naloga Opis: Podjetje Petrol d. d. je eno izmed najbolj prepoznanih podjetij z oskrbovanjem goriv na Balkanu. Njihovo delovanje na vseh področjih narašča, kar pa pomeni tudi vse močnejše vplive na okolje ter družbo. Kot odziv na to, je podjetje sprejelo veliko ukrepov, s katerimi bi te vplive zmanjšalo in izboljšalo, hkrati pa razvilo različne strategije ter ukrepe, ki zavzemajo trajnostna načela.
Trajnostni razvoj postaja v svetu vedno bolj pomemben. Vse več je podjetij ter posameznikov, ki se ukvarjajo s problematiko trajnostnega delovanja in ozaveščanja ljudi o trajnostnem razvoju. Podjetje Petrol d. d. prav tako dobro sledi slednjemu načelu ter si postavlja dolgoročne cilje, ki sovpadajo s temi načeli.
S pomočjo anketiranja smo opravili raziskavo, v kateri smo ugotavljali ozaveščenost zaposlenih v podjetju Petrol d. d. z njegovim trajnostnim razvojem in posameznimi ukrepi. Sodeč po raziskavi zaposleni dobro poznajo koncept trajnostnega razvoja in slednjemu uspešno sledijo. Bolj jim je znan pogled iz družbenega vidika ter manj iz okoljskega vidika trajnostnega delovanja. Ključne besede: trajnostno delovanje, podjetje Petrol d. d., okoljski vidik trajnostnega razvoja, družbeni vidik trajnostnega razvoja, ekonomski vidik trajnostnega razvoja Objavljeno v DKUM: 07.01.2020; Ogledov: 1771; Prenosov: 385
Celotno besedilo (1,09 MB) |
5. Posodobitev voznega parka Pošte Slovenije d.o.o. - PE Ravne na KoroškemTilen Stefanovič, 2019, diplomsko delo/naloga Opis: Diplomsko delo zajema podnebne spremembe, trajnostno delovanje, alternativna goriva, opis Pošte Slovenije d.o.o. in njeno poslovno enoto na Ravnah na Koroškem. Cilj naloge je prikazati posodobitev voznega parka trenutnih vozil na notranje izgorevanje z okolju prijaznejšimi alternativami.
V uvodu je opisan problem, zastavljeni so cilji, predpostavke in omejitve ter metode dela. V teoretičnem poglavju smo opisali trajnostno delovanje, politiko trajnostnega delovanja v Evropi in Sloveniji ter njeno zgodovino, ki sega vsaj okoli 40 let v preteklost, ko je bil ustanovljen prvi program Združenih narodov za ohranjanje okolja. Opisani so tudi načini s katerimi se dosega trajnostno delovanje in opis alternativnih vozil.
V drugem poglavju je narejen posnetek splošnega delovanja Pošte Slovenije d.o.o., s poudarkom na voznem parku njene poslovne enote na Ravnah na Koroškem. Opisano je trajnostno delovanje Pošte Slovenije, sodelovanje z elektro podjetjem Gen-i, prikaz postopka naročanja vozil Pošte Slovenije preko javnega naročanja ter opis splošnega delovanja poslovne enote in voznega parka na Ravnah na Koroškem.
Med rešitvami, ki smo jih predstavili, je uporaba vozil na alternativna goriva ter izračun povračila investicije za nakup novih vozil, ki bi jih bilo smiselno zamenjati z obstoječimi. Ključne besede: Pošta Slovenije, vozni park, trajnostno delovanje, alternativna goriva, alternativna vozila Objavljeno v DKUM: 30.07.2019; Ogledov: 1577; Prenosov: 166
Celotno besedilo (3,32 MB) |
6. Integracija obnovljivih virov za večjo samooskrbo ACB VranskoMartin Stožir, 2018, magistrsko delo/naloga Opis: Integracija obnovljivih virov za večjo samooskrbo ACB Vransko
Podjetje DRAS d. d. se ukvarja z vzdrževanjem in obnovo avtocest in hitrih cest v Republiki Sloveniji. Prav tako pa ima v lasti tudi veliko nepremičnin, s katerimi mora gospodarno ravnati. Zaradi vse večjega pomena trajnostno delovanje v svetu se je tudi to netipično logistično podjetje odločilo podpreti projekte, ki temeljijo na obnovljivih virih energije. Nekateri tako naravnani projekti že potekajo znotraj podjetja, pa vendar bi si jih želeli še več.
Z izdelavo te naloge raziskujemo možnosti za vpeljavo izkoriščanja sončne energije s pomočjo izgradnje sončnih elektrarn. Osredotočili smo se predvsem na že obstoječe objekte, ki se nahajajo v Avtocestni bazi Vransko. Le-te bi uporabili kot glavno izhodišče, saj bi jih s pomočjo strešnih konstrukcij opremili s solarnimi moduli. Pri tem pa ne smemo pozabiti na podjetje BISOL, ki je z nami delilo svoje strokovno znanje in veščine, ki so jih pridobili z večletnimi izkušnjami pri gradnji na tem področju. S pomočjo kakovostne izvedbe montažnih del bi tako pridobljeno električno energijo v prvi vrsti uporabili za samooskrbo naših potreb, morebitne nastale viške pa bi nato prodali v obstoječe omrežje. Prav tako pa bodo opravljeni nekateri izračuni o smotrnosti izgradnje takšne elektrarne. Vse tako nastale rešitve bodo podane s smernicami in usmeritvami podjetja.
Torej, če povzamemo, se podjetje DARS d. d. zaveda vedno večje družbene odgovornosti do integracije trajnostnega delovanja v svojem okolju. S pomočjo inovativnih idej svojih zaposlenih preko projektne pisarne, zadolžene ravno za kasnejšo realizacijo, se le-te praktično uporabijo na terenu.
Ključne besede: električni modul, sončna energija, obnovljivi viri, investicija, ACB Vransko, DARS d. d. Ključne besede: Integracija obnovljivih virov za večjo samooskrbo ACB Vransko
Podjetje DRAS d. d. se ukvarja z vzdrževanjem in obnovo avtocest in hitrih cest v Republiki Sloveniji. Prav tako pa ima v lasti tudi veliko nepremičnin, s katerimi mora gospodarno ravnati. Zaradi vse večjega pomena trajnostno delovanje v svetu se je tudi to netipično logistično podjetje odločilo podpreti projekte, ki temeljijo na obnovljivih virih energije. Nekateri tako naravnani projekti že potekajo znotraj podjetja, pa vendar bi si jih želeli še več.
Z izdelavo te naloge raziskujemo možnosti za vpeljavo izkoriščanja sončne energije s pomočjo izgradnje sončnih elektrarn. Osredotočili smo se predvsem na že obstoječe objekte, ki se nahajajo v Avtocestni bazi Vransko. Le-te bi uporabili kot glavno izhodišče, saj bi jih s pomočjo strešnih konstrukcij opremili s solarnimi moduli. Pri tem pa ne smemo pozabiti na podjetje BISOL, ki je z nami delilo svoje strokovno znanje in veščine, ki so jih pridobili z večletnimi izkušnjami pri Objavljeno v DKUM: 24.05.2018; Ogledov: 1252; Prenosov: 165
Celotno besedilo (1,86 MB) |
7. Optimiranje vodnih omrežij, oceno ekonomske, tehnološke in okoljske upravičenosti sežiga pivskih tropin ter ocenitev trajnostnega delovanja Pivovarne Laško : zaključno poročilo projekta Trajnostno optimiranje integriranih biorafinerijMiloš Bogataj, Zorka Novak-Pintarič, Damjan Krajnc, Natalija Čurič, Peter Glavič, 2013, končno poročilo o rezultatih raziskav Opis: Ključne besede: vodna omrežja, pivske tropine, trajnostno delovanje Objavljeno v DKUM: 29.07.2014; Ogledov: 1926; Prenosov: 133
Celotno besedilo (3,00 MB) |