| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Revitalizacija Gajševskega jezera z ekoremediacijami
Luka Hepe, 2015, magistrsko delo

Opis: Gajševsko jezero se ubada s številnimi težavami, med katerimi so največje onesnažena voda, evtrofikacija in zamuljenost dna. Težave jezera posredno vplivajo tudi na življenje domačinov. Magistrska naloga se ukvarja s celostnim pregledom problematike Gajševskega jezera. Predstavljene so težave, vzroki zanje in posledice trenutnega stanja. Pregled smo predstavili tudi s pomočjo dosedanjih spoznanj drugih avtorjev. V nalogi smo predstavili predloge za začetek sanacije in revitalizacije Gajševskega jezera, ki se bo začela v okviru projekta Dobra voda za vse. Uporabili bomo okolju prijazen pristop, sanacija bo potekala z uporabo tehnike ekoremediacije. Ker slednje lokalni javnosti ni natančneje poznano, bi ob jezeru nastal tudi manjši učni poligon za ekoremediacije, ki bi vključeval ekosistemsko učno pot z učnimi tablami, opazovališče za ptiče, pilotne objekte različnih rastlinskih čistilnih naprav in ERM ukrepe na Gajševskem jezeru in reki Ščavnici. Poligon bo primeren tudi za izobraževanje in ozaveščanje prebivalstva. Nastala bo tudi spletna stran z infocentrom, s katero bodo domačini lahko pridobili še več informacij o ekoremediacijah. V nalogi so predstavljeni raziskovalni podatki, ki smo jih pridobili od lokalnih prebivalcev na javnih delavnicah. S pomočjo teh podatkov smo izdelali idejni predlog za revitalizacijo Gajševskega jezera in nastanek učnega poligona za ekoremediacije ob njem. Na koncu smo predstavili in analizirali pomen revitalizacije in poligona za regijo.
Ključne besede: Gajševsko jezero, ERM, rastlinske čistilne naprave, revitalizacija, poligon za ekoremediacije, trajnostni razvoj regije.
Objavljeno v DKUM: 27.05.2016; Ogledov: 1617; Prenosov: 288
.pdf Celotno besedilo (4,20 MB)

2.
POMEN TRAJNOSTNEGA RAZVOJA ZA KONKURENČNOST REGIJE-PRIMER STEIRISCHES VULKANLAND
Mateja Poredoš, 2010, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga

Opis: V zadnjih letih so nam na različne načine bile prikazane negativne posledice človeškega dejanja za naravo in zahteve po globalnih ekoloških iniciativah so postale čedalje bolj glasne. Izkazalo pa se je, da so podlaga za dosego globalnih ekoloških ciljev dejanja na regionalni ravni. V skupino teh regionalnih iniciativ pa spada tudi projekt »Steirisches Vulkanland« v Avstriji. 79 med seboj povezanih občin si je zadalo cilj na podlagi medsebojnega sodelovanja in upoštevanja načel trajnostnega razvoja skrbeti za (gospodarski) napredek regije. S skupnimi močmi jim je tako uspelo uspešno realizirati številne projekte in tako izboljšati gospodarski položaj regije. Posledično pa se je povečala tudi konkurenčnost regije, pri kateri imajo pomembno vlogo regionalni indikatorji konkurenčnosti: število na novo ustanovljenih podjetij v regiji, dvig gospodarske zmogljivosti in ravni plač, turistična dejavnost, število proizvodov in obratov pod znamko »Steirisches Vulkanland« in inovativnost.
Ključne besede: Trajnostni razvoj, regija, regionalno gospodarstvo, štajerska vulkanska dežela (Steirisches Vulkanland), indikatorji konkurenčnosti regije.
Objavljeno v DKUM: 15.11.2010; Ogledov: 3347; Prenosov: 415
.pdf Celotno besedilo (805,80 KB)

Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici