| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 15
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Topološka optimizacija rotorske lamele sinhronskega motorja s potopljenimi trajnimi magneti : magistrsko delo
Daniel Horvat, 2024, magistrsko delo

Opis: Razvoj sodobnih pogonskih elektromotorjev na področju transporta predstavlja nove izzive. Potreba po doseganju visokih vrtljajev, navora in moči ob zagotovljenem dolgotrajnem obratovanju je prinesla k uporabi sinhronskih motorjev s potopljenimi trajnimi magneti. Magistrsko delo opisuje postopek topološke optimizacije rotorske lamele za omenjeni tip elektromotorjev, ki je potekal v programu CAESS ProTOp. Najbolj obremenjena območja rotorske lamele so mostički, ki morajo zadržati magnete pri vrtenju in zagotoviti mehansko stabilnost rotorja. Hkrati morajo biti dovolj tanki, da motor dosega potrebne elektromagnetne karakteristike. S topološko optimizacijo je bila pridobljena optimalna oblika mostičkov in manjša masa rotorske lamele. Rezultati topološke optimizacije so bili s pomočjo numeričnih simulacij v programu ANSYS primerjani z začetno, ročno optimizirano obliko rotorske lamele. Ugotovitve kažejo, da se s tanjšimi mostički optimalne oblike zmanjšajo napetosti in ekvivalentne plastične deformacije v kritičnih območjih. Uvedba sodobnih postopkov optimizacije v fazi razvoja lahko v prihodnosti zamenja proces ročnega iskanja optimalnih oblik in omogoči nov napredek na področju pogonskih elektromotorjev.
Ključne besede: topološka optimizacija, metoda končnih elementov, numerična simulacija, sinhronski motor s potopljenimi trajnimi magneti, CAESS ProTOp
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 284; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (9,17 MB)

2.
Konstruiranje in topološka optimizacija nosilne konstrukcije drona : magistrsko delo
Jernej Čokl, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava optimizacijo ogrodja drona za prevoz prve pomoči. Glavni cilj je minimiziranje mase, kar podaljša čas letenja drona. Na podlagi zahtev je določena oblika; izbrane so potrebne komponente in izveden je preračun časa letenja drona. Izbran je bil primeren material, ki omogoča, da je ogrodje izdelano s postopkom 3D tiska. Nato je bil ustvarjen model, ki so mu bili predpisani ustrezni robni pogoji. Ogrodje je bilo optimizirano v programu ProTOp, kjer je dobilo končno obliko in maso. Dobljen model je z dodatnimi popravki in dodatki primeren za izdelavo.
Ključne besede: topološka optimizacija, dron, ogrodje, ProTOp
Objavljeno v DKUM: 01.06.2023; Ogledov: 428; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (4,68 MB)

3.
Topološka optimizacija sestava okončine robotskega pajka : magistrsko delo
Jan Šajt Duh, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava proces optimizacije okončine robotskega pajka. Imenovani proces se je pričel z izbiro pogonskih enot, čemur je sledilo pridobivanje obremenitev, ki jih bo okončina doživljala. To je zajemalo konstruiranje modela, ki je bil uvožen v namenski simulator. V njem so bile določene obremenitve na posamezne sklepe okončine. V programskem paketu Solidworks so bile konstruirane začetne oblike delov okončine, ki so bile uvožene v programski paket Creo, kjer so bile na model nanešene še obremenitve in podpore ter materialni podatki, pri čemer je bil model zamrežen. Izvožene datoteke FMF so bile uvožene v programski paket ProTOp, v katerem je bila izvedena topološka optimizacija.
Ključne besede: topološka optimizacija, ProTOp, SkyLabs d. o. o., robotski pajek, okončina, SARA
Objavljeno v DKUM: 28.10.2022; Ogledov: 701; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (8,33 MB)

4.
Zmanjšanje mase ogrodja vpenjalnega bloka s pomočjo topološke optimizacije : diplomsko delo
Sandi Ferleš, 2022, diplomsko delo

Opis: V sodelovanju s podjetjem Ledinek Engineering d.o.o. sem izdelal diplomsko nalogo na temo že obstoječega gibajočega se ogrodja vpenjalnega bloka. Ta ima funkcijo vpetja deske z zračno blazino kot aktuatorjem. Vse skupaj je del Kontizink linije, katere produkt je čelno zlepljen les. Cilj diplomske naloge je redukcija mase ogrodja, pri čim večji togosti, tako s spremembo geometrije modela, kot izbiro ustreznega materiala s manjšo gostoto pri čemer je potrebno določiti ustrezen postopek izdelave. Doseči želimo manjše obremenitve na nosilno konstrukcijo ob gibanju ogrodja in povečati dodano vrednost na produkt. Pomagali smo si metodo končnih elementov in izvedli topološko optimizacijo, na podlagi katere smo dobili osnovo za razvoj nove oblike.
Ključne besede: topološka optimizacija, metoda končnih elementov, zmanjševanje mase, ogrodje, zračna blazina
Objavljeno v DKUM: 19.09.2022; Ogledov: 619; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (2,35 MB)

5.
Razvoj novih 2D avksetičnih struktur s pomočjo večkriterijske topološke optimizacije : magistrsko delo
Simon Murko, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi so predstavljeni razvoj in rezultati večkriterijske topološke optimizacije za pridobitev novih 2D avksetičnih struktur. Z zunanjo silo obremenjena avksetična struktura je bila obravnavana kot fleksibilni mehanizem. Za iskanje optimalne topologije 2D avksetične strukture je bila uporabljena večkriterijska topološka optimizacija, ki temelji na genetskem algoritmu in metodi končnih elementov. Z omejitvijo na avksetične strukture z dvojno simetrijo osnovne celice je bila domena optimizacije zmanjšana na četrtino osnovne celice. Mehanski odziv topologij je bil določen z linearno elastičnimi simulacijami. Končni rezultat večkriterijske optimizacije je množica rešitev, kjer najboljše rešitve v skupini določa Pareto fronta. Pareto fronta predstavlja množico najboljših rešitev, ki dajejo oblikovne smernice za nadaljnji razvoj oz. dodelavo avksetičnih struktur.
Ključne besede: avksetični materiali, večkriterijska topološka optimizacija, metoda končnih elementov, NSGAII, Pareto fronta
Objavljeno v DKUM: 23.06.2022; Ogledov: 1183; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (3,47 MB)

6.
Konstruiranje mosta navpičnega manipulatorja : magistrsko delo
Jure Kvas, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljeno konstruiranje mosta navpičnega manipulatorja za podjetje Ledinek Engineering d.o.o. Naprava omogoča manipulacijo zlepljenih lesenih plošč iz Z-preše na etažni zalogovnik. Prikazano je konstruiranje osnovne konstrukcije ter konstruiranje vseh sestavnih delov, ki omogočajo delovanje mosta. Izračunali smo obremenitve, ki delujejo na konstrukcijo mosta ter izvedli topološko optimizacijo oblike za osnovni nosilec mosta. S pomočjo geometrije, dobljene iz optimizacije, smo definirali končno obliko nosilca, ki smo ga kasneje trdnostno preračunali.
Ključne besede: Navpični manipulator, most, križno lepljena plošča, obremenitve, metoda končnih elementov, topološka optimizacija, trdnostna analiza, robni pogoji, mreža končnih elementov.
Objavljeno v DKUM: 30.03.2022; Ogledov: 1246; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (4,37 MB)

7.
Dizajniranje ročaja lokostrelskega loka : diplomsko delo
Aleksej Rikić, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje postopek dizajniranja ročaja lokostrelskega loka. Ključna vrednost našega diplomskega dela so predstavljene jasne praktične smernice, kako dizajnirati nov proizvod s predstavitvijo analitičnih vrednosti vhodnih podatkov, z natančnimi preračuni sil, ki delujejo na posamezne dele ročaja lokostrelskega loka, z računalniško podprto topološko optimizacijo, s procesom redizajniranja in predstavitvijo optimalne ter redizajnirane oblike ročaja lokostrelskega loka.
Ključne besede: MKE, topološka optimizacija, lokostrelstvo, lok, ProTOp
Objavljeno v DKUM: 22.09.2021; Ogledov: 1635; Prenosov: 230
.pdf Celotno besedilo (3,46 MB)

8.
Potrjevanje postopka konstruiranja in dodajalne izdelave nosilnih komponent satelitov : magistrsko delo
Klemen Pongračič, 2020, magistrsko delo

Opis: V tem delu raziskujem možnost uporabe dodajalnih tehnologij za uporabo v vesoljski industriji. Najprej sem primerjal različne tehnologije, kjer sem izbral stereolitografijo. Na podlagi te tehnologije sem delo nadaljeval z izdelavo materialnega modela in konstruiranjem komponent za podsistem satelita Trisat R. Izbrano komponento sem nato podvrgel raznolikim testom, kjer sem ugotavljal če material teste prestane in kateri so relevantni. Ugotovil sem da je izbran material Rigid primeren za misijo v vesolje in da bi lahko postopek testiranja skrajšali za naslednje misije.
Ključne besede: Formlabs, ADCS, dodajalne tehnologije, Trisat, topološka optimizacija
Objavljeno v DKUM: 08.10.2020; Ogledov: 1000; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (2,20 MB)

9.
Konstruiranje in optimizacija nosilca avtomobilskega odbijača : magistrsko delo
Marko Korošec, 2020, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga temelji na konstruiranju in optimizaciji nosilca avtomobilskega odbijača. Glavna naloga je zmanjšati maso nosilca pri upoštevanju vseh zastavljenih omejitev in izpolnitvi vseh zastavljenih ciljev. Uvod sestoji iz predstavitve problema ter iz teoretičnih osnov optimizacije. Najprej je predstavljena delitev optimizacije, nato je podrobno opisana topološka optimizacija. V nadaljevanju sledi opis priprave modelov na optimizacijski proces v programu ProTOp. To zajema modeliranje, pripravo modelov v programskem paketu Abaqus ter nastavitev ciljev v programu ProTOp. Zadnji korak je izvedba optimiranja in vrednotenje dobljenih rezultatov.
Ključne besede: optimizacija, konstruiranje, avtomobili, topološka optimizacija
Objavljeno v DKUM: 16.09.2020; Ogledov: 1114; Prenosov: 160
.pdf Celotno besedilo (5,80 MB)

10.
Konstruiranje elementov krmilnega mehanizma dirkalnika formula student : diplomsko delo
Jernej Moljk, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno konstruiranje elementov krmilnega mehaniza s postopkom topološke optimizacije ter uporabo metode končnih elementov (MKE). Prvi del diplomske naloge je posvečen konstruiranju ter optimizaciji nosilca volanske letve, kateri je izdelan s postopkom litja titanove zlitine. Drugi del diplomske naloge pa je posvečen konstruiranju volanske gredi, katera je izdelana iz ogljikovih vlaken. Zaradi izdelave cevi iz ogljikovih vlaken je bilo potrebno konstruirati še posebne inserte oz. vložke, kjer smo ustvarili zlepni spoj. Tudi sestav volanske gredi je bil preverjen z MKE analizo, saj je potrebno ugotoviti optimalno število plasti ogljikovih vlaken ter njihovo usmerjenost. Potrebno je tudi nadzorovati faktor Tsai Hill, kateri pove ali se vlakna pretrgajo ali ne.
Ključne besede: trdnostna analiza, ogljikova vlakna, metoda končnih elementov, Formula Student, topološka optimizacija
Objavljeno v DKUM: 14.09.2020; Ogledov: 1747; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

Iskanje izvedeno v 0.29 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici