| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 21
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza proizvodnega procesa za trajnostno proizvodnjo formalina : magistrsko delo
Jan Puhar, 2022, magistrsko delo

Opis: Formalin je pomembna kemikalija, ki se proizvaja v velikih količinah, njegova proizvodnja pa je energetsko zahteven proces. Zmanjšanje porabe energije procesa bi prispevalo tako k ekonomskim prihrankom kot tudi k zmanjšanim okoljskim vplivom in bi omogočilo bolj trajnostno proizvodnjo formalina kot vmesnega ali končnega produkta. Cilj magistrskega dela je izboljšanje trajnosti proizvodnega procesa formalina preko reformiranja metana z analizo energetskega, ekonomskega in okoljskega vidika. Na simuliran proces je bila uvedena toplotna integracija, ki je bila izvedena s pomočjo uščipne metode in matematičnega programiranja, kjer smo uporabili pretovorjevalni optimizacijski model. Za izvedbo toplotne integracije smo uporabili sekvenčni pristopom, pri čemer smo najprej minimirali stroške pogonskih sredstev, nato smo minimirali število toplotnih prenosnikov ter nazadnje sintetizirali omrežje toplotnih prenosnikov. Za procesa pred in po toplotni integraciji smo izvedli ekonomsko analizo na osnovi investicijskih in obratovalnih stroškov, kjer smo uporabili faktorsko metodo. Izvedena je bila tudi analiza življenjskega cikla, s katero smo ocenili okoljske vplive procesa pred in po toplotni integraciji. Rezultati kažejo, da toplotna integracija procesa zmanjša porabo pogonskih sredstev za 39 %, kar posledično vodi do 11 % prihrankov v investicijskih stroških. Toplotna integracija izboljša proces tudi z okoljskega vidika, kjer so okoljski vplivi zmanjšani za 7 do 22 % v izbranih kategorijah vpliva. Študija v magistrskem delu služi kot izhodišče za nadaljnje raziskave izboljšanja trajnosti proizvodnje formalina.
Ključne besede: Proizvodni proces formalina, toplotna integracija, zmanjšanje porabe energije, ekonomska analiza, okoljska analiza.
Objavljeno v DKUM: 08.06.2022; Ogledov: 350; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

2.
IZKORIŠČANJE NIZKOTEMPERATURNIH VIROV ENERGIJE PLINSKIH KOGENERACIJSKIH MOTORJEV
Andrej Caf, 2016, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo predstavlja izvirno in inovativno tehnično rešitev izkoriščanja nizkotemperaturnih virov energije kogeneracijskih plinskih batnih motorjev vgrajenih v sistem daljinskega ogrevanja. Rešitev je primerna za sisteme, kjer se za proizvodnjo toplote uporabljajo batni motorji na pogon s plinastim gorivom za sočasno proizvodnjo toplote in električne energije. Kogeneracijska naprava s plinskim batnim motorjem omogoča istočasno proizvodnjo toplote in elektrike v eni enoti. Pri tem naprava pretvori kemijsko vezano energijo goriva v mehansko z batnim motorjem z notranjim zgorevanjem, ki preko reduktorja poganja generator, ki proizvaja električno energijo. Pri kogeneracijskem procesu nastaja visokotemperaturna toplota, katera se uporabi za visokotemperaturno ogrevanje in nizkotemperaturna odpadna toplota, ki se preko hladilnega sistema in izpušnega sistema odvaja v okolje. Pri delovanju kogeneracijskega postroja nastala nizkotemperaturna toplota se lahko dodatno izrabi z uporabo visokotemperaturne toplotne črpalke in po potrebi dvigne tudi na 85C, kar omogoča visokotemperaturni režim ogrevanja poslovnih objektov, daljinskega ogrevanja ali v industrijskih procesih. Za prikaz učinkovitosti izrabe nizkotemperaturnih virov kogeneracijskega postroja bo izveden tudi ekonomski izračun, s katerim se dokazuje učinkovitost in smiselnost vključevanja visokotemperaturne toplotne črpalke v nove, ali obstoječe sisteme sočasne proizvodnje toplote in električne energije z batnimi plinskimi motorji.
Ključne besede: obnovljivi viri energije, kogeneracijski plinski motor, visokotemperaturna toplotna črpalka, daljinsko ogrevanje, ekonomska analiza
Objavljeno v DKUM: 17.10.2016; Ogledov: 1712; Prenosov: 121
.pdf Celotno besedilo (4,63 MB)

3.
Izkoriščanje geotermalne energije s pomočjo geosond vgrajenih v nosilno podkonstrukcijo objekta
Peter Szoke, 2016, diplomsko delo

Opis: Gradnja objektov danes predstavlja velik izziv na področju tehnike, kakor tudi s stališča obvladovanja stroškov gradnje. Sinergija obeh področij predstavlja končno zadovoljstvo tako investitorja, kakor tudi uporabnika objekta. Namen predloženega diplomskega dela je prikaz enega od možnih modelov pri gradnji objekta, ki ga je zaradi statičnih in geoloških zahtev potrebno globoko temeljiti oz. pilotirati. Tovrsten način gradnje omogoča izkoriščanje toplote zemlje z vgradnjo zemeljskih sond s pomočjo toplotne črpalke zemlja/voda brez dodatnih stroškov povezanih za vgradnjo zemeljskih sond oz. gradbenih pilotov. Obravnava prikaz toplotnih črpalk, način izvedbe geosond ter praktičen primer že izvedenega sistema z ekonomsko analizo.
Ključne besede: toplotna črpalka, geosonda, ekonomska analiza
Objavljeno v DKUM: 05.10.2016; Ogledov: 1710; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (3,27 MB)

4.
Izkoriščanje geotermalne energije za ogrevanje stavb na območju občine Polzela
Aljaž Ograjenšek, 2016, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je predstavljena geotermalna energija in možnost izkoriščanja le-te na območju občine Polzela. Opisane so osnovne zakonitosti toplotnih črpalk, za sistem ogrevanja je obravnavana toplotna črpalka voda/voda z izkoriščanjem podtalne vode. Izveden je preračun potrebne toplotne moči toplotne črpalke glede na že znano potrebno toplotno energijo, na podlagi katerih je dimenzionirana ustrezna toplotna črpalka. Izveden je tudi preračun potrebnega vodnega vira oziroma pretoka podtalne vode in število potrebnih sesalnih in ponornih vrtin. Na podlagi dobljenih rezultatov je ekonomsko ovrednotena investicija v izgradnjo toplotnih črpalk, ovrednoteni so trenutni letni stroški ogrevanja in primerjava stroškov ogrevanja v primeru izkoriščanja geotermalne energije.
Ključne besede: geotermalna energija, obnovljivi viri energije, toplotna črpalka, toplota, stroškovna analiza
Objavljeno v DKUM: 09.08.2016; Ogledov: 1902; Prenosov: 258
.pdf Celotno besedilo (2,60 MB)

5.
PRIMERJAVA RAZLIČNIH SISTEMOV TOPLOTNIH ČRPALK
Tadej Tacer, 2016, diplomsko delo

Opis: Toplotne črpalke (TČ) so eden izmed najbolj učinkovitih sistemov za ogrevanje, saj je do tri četrtine toplote dobljene iz okolja oz. posredno od sonca. Ker gre za ogrevanje nezanemarljiv del v svetu proizvedene energije, se lahko na tak način znatno zmanjša potrebe po drugih virih energije in onesnaževanje okolja. TČ se delijo glede na vir toplote na tri tipe: zrak/voda, voda/voda in zemlja/voda. V diplomski nalogi so najprej predstavljeni posamezni tipi TČ. Temu sledi njihova primerjava z vidika stroškov investicije in obratovanja, ki temelji na primerih iz prakse. Pri tem so najprej ocenjene toplotne izgube posamezne stavbe, nato pa sledi izračun letne porabe energije in letnih stroškov.
Ključne besede: ogrevanje, toplotna črpalka, tipi toplotnih črpalk, stroškovna analiza
Objavljeno v DKUM: 07.07.2016; Ogledov: 2962; Prenosov: 548
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

6.
Zasnova dvižnega reduktorja mostnega dvigala
Gregor Tumpej, 2014, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obsega zasnovo štiristopenjskega dvižnega reduktorja na mostnem žerjavu. Na primeru iz prakse je prikazana uporaba sodobne inženirske programske opreme za reduktorje. Zajeti so optimizacija za tišje obratovanje gonila, toplotna analiza, preračun togosti ohišja reduktorja in preprečevanje vibracij.
Ključne besede: zasnova, dvižni reduktor, reduktor, žerjavni reduktor, tiho obratovanje, toplotna analiza, KISSsoft, SolidWorks
Objavljeno v DKUM: 20.10.2014; Ogledov: 1776; Prenosov: 175
URL Povezava na celotno besedilo

7.
Analiza učinkovitosti toplotne črpalke
Markus Kristof, 2014, diplomsko delo

Opis: Analiza učinkovitosti toplotne črpalke opisuje, kako efektivno sistem deluje. Namen tega dela je odgovoriti na vprašanja, koliko je možno privarčevati in ali se splača vložiti v nabavo toplotne črpalke. Sodobne toplotne črpalke, v primerjavi s klasičnimi sistemi ogrevanja na fosilna goriva, lahko zmanjšajo dejansko porabo energije tudi do 75%. Pri tem je pomembna visoka učinkovitost sistema, zlasti pravilno izbrane in vgrajene komponente ter optimalno nastavljen ogrevalni sistem in oprema za regulacijo. Posebno pozornost je potrebno nameniti napakam v procesu dimenzioniranja, izbire in vgradnje komponent ter nastavitve in načina obratovanja opreme. Primerjava klasičnega sistema ogrevanja na utekočinjen naftni plin (UNP) in toplotne črpalke na osnovi analize dejanske porabe energije je pokazala, da učinkovitost toplotne črpalke znatno zniža stroške ogrevanja in upravičuje investicijo, kljub finančni naložbi v tovrstno opremo. Ne smemo pa zanemariti izrazito večjo prijaznost do našega okolja kot bilo kateri drugi sistem s fosilnim virom energije, kar pa ni predmet tega dela.
Ključne besede: toplotna črpalka, analiza učinkovitosti, stroški ogrevanja, investicija, primerjava ogrevalnih sistemov
Objavljeno v DKUM: 01.07.2014; Ogledov: 1891; Prenosov: 355
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

8.
EKONOMSKA PRIMERJAVA RAZLIČNIH SISTEMOV OGREVANJA STANOVANJSKIH ZGRADB
Špela Stermecki, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so obravnavani in predstavljeni različni sistemi ogrevanja stanovanjskih zgradb. Načinov ogrevanja je več vrst, pri tem izbiramo med različnimi ogrevalnimi telesi ter med različnimi gorivi oz. viri toplote. Izbira ustreznega ogrevalnega sistema, vzdrževanje in pravilna izgradnja so pogoj za ekonomično in učinkovito ogrevanje. Predstavljena je ekonomska analiza obravnavanih sistemov ogrevanja in primerjava dobljenih rezultatov, ki odločajo o smotrnosti naložbe v določen ogrevalni sistem.
Ključne besede: prenos toplote, ogrevanje stanovanjskih zgradb, ogrevalni sistemi, nizkotemperaturni kotel, kondenzacijski kotel, toplotna črpalka, stroškovna analiza
Objavljeno v DKUM: 12.09.2012; Ogledov: 3120; Prenosov: 562
.pdf Celotno besedilo (2,15 MB)

9.
VPLIV TOPLOTNE OBDELAVE NA LASTNOSTI HITRO STRJENIH TRAKOV NA OSNOVI ZLITIN Al- Mn
Tilen Marušič, 2011, diplomsko delo

Opis: Materiali igrajo pomembno vlogo v načinu našega življenja. S postopki različnih izdelav in obdelav, lahko izboljšamo njihove uporabne lastnosti. V diplomski nalogi bomo raziskali vpliv toplotne obdelave na lastnosti hitro strjenih trakov na osnovi zlitin aluminij - mangan. V prvem delu je predstavljena liteatura s področja aluminijevih zlitin in kvazikristalov, ter podan pregled standardov za merjenje trdote. Drugi del opisuje eksperimentalno delo, katerega smo izvedli, da smo lahko prišli do rezultatov. Sem spadajo merjenje mikrotrdote, metalografska priprava vzorcev, svetlobna in vrstična elektronska mikroskopija in XRD analiza. Rezultati so nam podali pomemben vpogled v pomen toplote obdelave aluminijevih zlitin dobljenih s hitrim strjevanjem in njihovo možnstjo uporabe. S stroškovno analizo in izračunom lastne cene trakov smo dobili oceno stroškov, kateri nastanejo pri proizvodnji teh trakov.
Ključne besede: hitro strjevanje, litje na vrteče kolo, kvazikristali, toplotna obdelava, svetlobna mikroskopija, vrstična elektronska mikroskopija, analiza stroškov, kalkulacije
Objavljeno v DKUM: 12.01.2012; Ogledov: 2460; Prenosov: 234
.pdf Celotno besedilo (14,11 MB)

10.
OPTIMALNA DEBELINA IZOLACIJE STANOVANJSKE HIŠE IN OGREVANJE S TOPLOTNO ČRPALKO
Aljaž Ograjenšek, 2011, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi so predstavljene različne izvedbe ogrevanja stanovanjske hiše s toplotno črpalko in določitev optimalne debeline izolacije. Obravnavane so tri različne debeline toplotne izolacije zunanjega ovoja. Za sistem ogrevanja je obravnavana toplotna črpalka zrak/voda, voda/voda in zemlja/voda. Izveden je preračun skupnih toplotnih izgub stavbe, na podlagi katerih je določena potrebna toplota za ogrevanje stavbe in sanitarne vode. Za vse sisteme ogrevanja s toplotno črpalko in za različne debeline izolacije so določene glavne komponente. Na podlagi dobljenih rezultatov je ekonomsko ovrednotena investicija posameznih izvedb ogrevanja in izolacije za časovno obdobje 20 let.
Ključne besede: izolacija stanovanjske hiše, toplotna črpalka, transmisijski izračun, toplota, stroškovna analiza
Objavljeno v DKUM: 17.10.2011; Ogledov: 4427; Prenosov: 828
.pdf Celotno besedilo (3,40 MB)

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici