| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 79
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Načrtovanje in izdelava elektronskega multimetra z bluetooth povezljivostjo
Zoran Uran, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so opisani načrtovanje, izdelava, testiranje in programiranje elektronskega multimetra z Bluetooth povezljivostjo. Poleg tega sta prikazana tudi sestava končnega izdelka in njegovo delovanje. Natančnosti vseh merilnih območij so bile ovrednotene in izvedeni so bili vsi potrebni varnostni testi. Izdelani multimeter je namenjen uporabi pri dolgotrajnih meritvah električnega toka in napetosti.
Ključne besede: Bluetooth komunikacija, multimeter, meritve električne napetosti, meritve električnega toka, meritve natančnosti
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (6,64 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Vpliv motenj na električno omrežje : diplomsko delo
Nemanja Čkonjević, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na proučevanje in analizo motenj v električnem omrežju, s posebnim poudarkom na harmonikih. Raziskava je bila izvedena v skladiščnem okolju podjetja Gorenje, kjer so bili merjeni vplivi motenj na električno opremo, konkretno na skladiščni voziček. Uvodno poglavje opisuje različne vrste motenj, kot so prenapetost, napetostni sunki, frekvenčne motnje in harmonične motnje, ter njihov potencialni vpliv na električno opremo, kot so pregrevanje, izguba zanesljivosti in uničenje opreme. Osrednji del diplomskega dela je posvečen harmonikom – valovnim oblikam, ki se pojavljajo na vrhu sinusnega valovanja. Podrobno so raziskani njihovi viri, kot so transformatorji, rotacijski stroji, energetski pretvorniki in fluorescenčne cevi. Poudarjene so tudi posledice harmonikov, vključno s povečanimi izgubami energije, popačenjem signalov in vplivom na natančnost merilnih instrumentov. V praktičnem delu diplomskega dela so izvedene meritve v skladišču podjetja Gorenje, ki so pokazale, da so harmoniki prisotni v električnem omrežju, kar povzroča težave v delovanju skladiščnega vozička. Za odpravo teh motenj so bile predlagane in implementirane rešitve, kot je uporaba filtrov za izboljšanje kakovosti signala. Po uvedbi filtrov so bile ponovno izvedene meritve, ki so pokazale izboljšanje kakovosti signala in zmanjšanje motenj. Diplomsko delo se zaključi s poudarkom na pomembnosti uporabe ustreznih metod za zmanjševanje motenj, kot so aktivni in pasivni filtri, ter njihovem vplivu na izboljšanje delovanja električnih sistemov in naprav v nizkonapetostnih omrežjih.
Ključne besede: električne motnje, meritve napetosti in toka, negativni harmoniki, filtri za popravilo signala, električna energija, popačenje signala, normale in odstopanja, vpliv na delovanje sistema
Objavljeno v DKUM: 20.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (2,27 MB)

3.
Projekt optimizacije proizvodne linije z analizo toka vrednosti in drugimi vitkimi metodami
Samo Fras, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo raziskali teorijo vitke proizvodnje in se seznanili z njenimi orodji, ki jih uporabljajo v podjetjih za optimiziranje procesov. Orodje analiza toka vrednosti smo nato uporabili za analizo resnične proizvodnje v podjetju Geberit, kjer smo ustvarili načrt trenutnega stanja proizvodnje linije za izdelavo priključnih cevnih sistemov, opredelili problematične točke procesa in zanje predlagali rešitve. Ugotovili smo, da podjetje proizvaja cevne sisteme z izgubami, kot so vmesne zaloge, čezmerno proizvajanje in izgube zaradi gibanja izdelkov. Podjetju smo v načrtu želenega stanja toka vrednosti predlagali rešitve z uporabo kanban sistema in združevanjem delovnih procesov v celico.
Ključne besede: vitka proizvodnja, analiza toka vrednosti, optimizacija procesov
Objavljeno v DKUM: 05.06.2024; Ogledov: 159; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,36 MB)

4.
Brezkontaktno določanje hitrosti toka vodotokov s pomočjo mobilnih aplikacij : diplomsko delo
Timotej Trstenjak, 2023, diplomsko delo

Opis: V poletnih mesecih je pregreto ozračje eden glavnih vzrokov za nastanek številnih krajevnih neviht, neurij, debele toče in velike količine dežja v zelo kratkih časovnih obdobjih. Številni vodotoki – potoki in reke – takrat prestopijo svoje struge in poplavljajo ob svojih bregovih. Takrat tam velika količina vode povzroča poškodbe na infrastrukturi ali celo odnaša mostove, zaliva bližnje hiše, uničuje ceste, kmetijska polja itd. Da bi preprečili strahove in dolgotrajne sanacije, vodotoke opremljamo z različnimi merilniki in senzorji, ki nam odčitavajo pomembne podatke, kot so hitrost toka, pretok, nivo vodostaja in temperatura, kar pa je včasih premalo. V delu preverjamo, ali je na takšnih mestih lahko prisoten mobilni telefon, preko katerega bi lahko oseba s pomočjo aplikacije hitro odčitala hitrost toka ali pretok. S terenskim delom smo se skušali naučiti delovanja aplikacij za mobilne telefone in razbiranja njihovih podatkov ter preverili, v kakšni meri so dobljeni podatki zanesljivi in uporabni za nadaljnjo obdelavo. Opisujemo aplikacije, rezultate pa primerjamo s standardno merilno opremo. Rezultati so pokazali, da aplikacija Discharge že ponuja zadovoljive rezultate in sofisticiran prenos podatkov na druge naprave. Po izvedenih meritvah smo ugotovili, da je sicer cenovno ugodno rešitev še treba dodelati na nekaterih področjih. Merilno mesto in sama izvedba meritev na tak način sta lahko zamudna, za laika lahko hitro pride do manj natančnih informacij. Vseeno bi tak način merjenja že lahko uporabile zainteresirane skupine in organizacije, manj verjetno v namene ozaveščanja.
Ključne besede: mobilne aplikacije, vodotoki, določanje hitrosti toka vodotokov, poplave, pretok
Objavljeno v DKUM: 21.03.2023; Ogledov: 660; Prenosov: 58
.pdf Celotno besedilo (8,16 MB)

5.
Vpliv lastnosti goriv na karakteristike curka dizelskega motorja : diplomsko delo
Aljaž Hanžel, 2022, diplomsko delo

Opis: Ob vse večji energetski krizi ter neizogibnem dejstvu, da bo človeštvo slej ko prej porabilo zalogo nafte, se pojavlja vprašanje, kaj bo nadomestilo fosilna goriva. Biogoriva so eden izmed trenutno najpogostejših odgovorov na zastavljeno vprašanje. Namen tega dela je bilo pridobiti podatke o vplivu lastnosti biodizelskega goriva na tok v visokotlačni šobi ter na curek, ki se razvije ob vbrizgavanju v zgorevalni prostor motorja. Te podatke smo pridobili na podlagi numerične analize, ki smo jo izvedli v programskem okolju AVL FIRE. Te podatke smo primerjali s podatki enake analize, ki smo jo izvedli za klasično dizelsko gorivo. Opazili smo, da se višja dinamična viskoznost, gostota ter površinska napetost biogoriva odražajo na večji dolžini ter ožji širini curka goriva. Iz rezultatov je razvidno tudi, da uporaba biodizla privede do manjših kapljic goriva ter počasnejšega razvoja kavitacije v toku skozi izvrtino šobe.
Ključne besede: dizel, biogorivo, vpliv lastnosti goriva, lastnosti curka, lastnosti toka, numerična simulacija, programski paket AVL FIRE
Objavljeno v DKUM: 05.10.2022; Ogledov: 618; Prenosov: 190
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

6.
Računalniška podpora pri oblikovanju proizvodnega sistema : magistrsko delo
Timi Bojnec, 2022, magistrsko delo

Opis: V modernem času, kjer je glavni namen podjetja maksimirati dobiček, je zelo pomembno imeti minimalne stroški znotraj proizvodnje. Za doseganje teh ciljev je pomembno, da so pretočni časi in stroški transporta med delovnimi mesti oziroma stroji najmanjši. Posledično bodo manjši transportni stroški pomenili večji dobiček na koncu poslovnega leta. Manjši pretočni čas bo omogočal več dokončanih produktov v določenem časovnem obdobju. Prav zaradi tega je pomembno, da so proizvodni viri pozicionirani na najbolj optimalen način. Da bi prišli do optimalne razvrstitve proizvodnih virov, smo v magistrskem delu razvili računalniško podprto rešitev za izris diagrama toka obdelovancev iz matrike OD-KAM.
Ključne besede: diagram toka obdelovancev, matrika OD-KAM, optimalna razvrstitev proizvodnih virov, pretočni čas, transportni strošek.
Objavljeno v DKUM: 23.09.2022; Ogledov: 629; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (1,87 MB)

7.
Analiza prometa na slovenskih cestah
Igor Mendek, 2022, magistrsko delo

Opis: V prvem delu magistrske naloge podamo teoretično podlago za obravnavo prometa. Opravimo pregled strokovne literature, definiramo fizikalne količine za opis faznih stanj prometa in predstavimo matematične modele prometa, ki so odločilno vplivali na zgodovinski razvoj matematičnega modeliranja prometa. Ločimo med makroskopskimi, mezoskopskimi in mikroskopskimi modeli, pri čemer izpostavimo tiste, ki jih nadalje uporabimo za analizo izmerjenih podatkov na slovenskih cestah. Podatke za posamezne odseke slovenskih avtocest in hitrih cest pridobimo od Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo. Posamezne odseke klasificiramo na podlagi analize izmerjenih podatkov pretoka, zasedenosti, gostote in hitrosti prometa. Z analizo meritev ugotovimo, na katerih odsekih in v katerih časovnih obdobjih prihaja do zastojev. Namen tega je poiskati modelne rešitve za odpravo teh zastojev. Za odpravo zastojev na odseku 461 avtoceste A1 od uvoza Domžale do razcepa Zadobrava izdelamo različne modelne rešitve. Simuliramo dodatni prometni pas, začasno uvedbo prometnega pasu za vozila z več potniki na odstavnem pasu in prepoved prometa za tovorna vozila in avtobuse ob delavnikih med 6. in 9. uro. Rezultati simulacij kažejo, da so različne rešitve različno učinkovite, pri čemer pa se pretok prometa v vseh ponujenih rešitvah poveča. Na podlagi rezultatov simulacij zaključimo, da je kot kratkoročna rešitev ustrezna prepoved prometa za tovorna vozila, dolgoročno pa bi se na tem odseku učinkovito zmanjšali zastoji z izgradnjo dodatnega prometnega pasu. Izdelane modelne rešitve so tudi dobra osnova za odpravo zastojev na drugih odsekih.
Ključne besede: fizika kompleksnih sistemov, nelinearni dinamični sistemi, modeli prometnega toka, analiza prometa, simulacija odprave zastojev
Objavljeno v DKUM: 27.07.2022; Ogledov: 942; Prenosov: 98
.pdf Celotno besedilo (7,35 MB)

8.
Sprotno ocenjevanje stanja prenapetostnih odvodnikov v elektroenergetskem omrežju : doktorska disertacija
Vid Vončina, 2021, doktorska disertacija

Opis: V doktorski disertaciji sta predstavljena zasnova in razvoj naprave za sprotno ocenjevanje stanja prenapetostnih odvodnikov brez iskrišč. Naprava je namenjena vgradnji na ozemljitveni del prenapetostnega odvodnika in uporabi pod napetostjo. Zaradi nedostopnosti in večjih razdalj do vgradnega mesta prenapetostnega odvodnika je naprava opremljena s komunikacijskim sistemom, ki omogoča pošiljanje podatkov meritev prenapetostnih odvodnikov ne glede na lokacijo. S pomočjo dobljenih meritev celotnega uhajavega toka prenapetostnega odvodnika je s pomočjo predstavljenega algoritma, ki izkorišča razmerje med celotnim uhajavim tokom in uporovno komponento uhajavega toka, možno določiti stanje prenapetostnega odvodnika. Po interpretaciji je meritve možno posredovati preko prenosa podatkov na strežnik in kasneje do pristojnih vzdrževalnih služb v kontrolnem centru.
Ključne besede: uhajavi tok, metaloksidni prenapetostni odvodnik, uporovna komponenta uhajavega toka, daljinsko in sprotno ocenjevanje
Objavljeno v DKUM: 10.02.2022; Ogledov: 898; Prenosov: 123
.pdf Celotno besedilo (4,04 MB)

9.
Analiza termične obremenitve zbiralk z upoštevanjem učinka sosedstvenega pojava in izriva toka : magistrsko delo
Damir Jošar, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so obravnavane enosistemske zbiralke, ki se uporabljajo v manj zahtevnih sistemih, kjer je pomembna preglednost in cenovna dostopnost izvedbe. Na področju industrijske in energetske elektrotehnike se uporabljajo različni stikalni bloki, s katerimi napajamo segmente v električnih sistemih in eden izmed pomembnih sestavnih delov so tudi zbiralke. Cilj magistrskega dela je s pomočjo programskega orodja EleFAnT (Electromagnetic Field Analysis Tools), ki temelji na osnovi metode končnih elementov, izračunati in analizirati razporeditev temperature na posameznih zbiralkah glede na izgubne moči ob upoštevanju bližinskega pojava in izriva toka ter glede na tranzientno obravnavo ob nastanku kratkega stika.
Ključne besede: Zbiralke, termična obremenitev, sosedstveni pojav, izriv toka
Objavljeno v DKUM: 19.01.2022; Ogledov: 899; Prenosov: 80
.pdf Celotno besedilo (3,76 MB)

10.
Merilni sistem za določanje kvalitete LED nadomestkov klasičnih žarnic : diplomsko delo
Matic Markovič, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje načrtovanje in izdelavo merilnega sistema za določanje kvalitete LED nadomestkov klasičnih žarnic. Merilni sitem je krmiljen z uporabo programskega okolja MATLAB, v katerem je izvedena tudi obdelava podatkov in izrisi rezultatov meritev. Z izdelanim merilnim sistemom so opravljene meritve 59 LED sijalk različnih tipov in proizvajalcev sijalk, ki so na voljo na slovenskem trgu. Sijalke so razvrščene glede na dva parametra: delež nihanja svetlobnega toka in odstopanje vrednosti svetlobnega toka, ki ga oddaja sijalka, v primerjavi z vrednostjo, ki je navedena na embalaži.
Ključne besede: kotna porazdelitev osvetljenosti, hitre spremembe svetlobnega toka, kvaliteta LED svetil, merilni sistem, Red Pitaya
Objavljeno v DKUM: 13.10.2021; Ogledov: 1067; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (22,39 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici