| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Pariteta kupne moči v izbranih državah z rastočo avtomobilsko proizvodnjo
Luka Žerjav, 2024, magistrsko delo

Opis: Avtomobilska industrija v globalnem gospodarstvu predstavlja eno izmed najpomembnejših industrij, saj združuje številne industrije, ki tvorijo globalno mrežo številnih podjetij, ki jih pod skupno streho združujejo OEM. Spremembe so trenutno znotraj avtomobilske industrije edina stalnica. S tem mislimo tako na globalizacijski proces, ki je avtomobilsko industrijo zaznamoval pred desetletji, kakor tudi na trende elektrifikacije, vključevanja umetne inteligence v proizvodni proces in končni produkt - avtomobil, spremembah potrošniških navad posameznikov in strukturne spremembe na trgu avtomobilov. V zadnjem obdobju lahko opazujemo počasen trend stagniranja uveljavljenih držav, ki krojijo usodo avtomobilske industrije že več desetletij. Prav zaradi teh sprememb v ospredje prihajajo nove države, ki so predstavljala gonilno silo v času globalizacijskega procesa. V mednarodni trgovini so se tako vzpostavile nove povezave, ki so na prvi pogled morda neznačilne in so bile pred desetletji težko predstavljive. Prav zaradi številnih povezav v mednarodni trgovini in vzpona na avtomobilskem trgu nas je v našem magistrskem delu zanimalo, ali pariteta kupne moči za Kitajsko, Indijo, Brazilijo, Južno Korejo in Turčijo velja. Testiranje paritete kupne moči je v zadnjem obdobju med številnimi avtorji zelo priljubljeno. Proces preverjanja paritete kupne moči smo razdelili na dva dela, sprva prikaz linijskega grafikona logaritma realnega deviznega tečaja posamezne izbrane države, v drugi fazi pa smo se poslužili bolj formalnih oblik testiranja paritete kupne moči. Odločili smo, da pariteto kupne moči za izbrane države preverimo s testi stacionarnosti in kointegracije. V primeru testiranja stacionarnosti smo se odločili, da uporabimo razširjeni Dickey Fullerjev (ADF) Test in Kwiatkowski, Phillip, Schmidt in Shinov (KPSS) test. V primeru testiranja kointegracije pa smo se odločili za uporabo Engle Grangerjevega testa. Za bazni valuti smo izbrali USD in EUR. Analiza temelji na mesečnih podatkih med januarjem 2000 in decembrom 2022. Rezultati testiranj so pokazali, da pariteto kupne moči v primeru izbire USD kot referenčne valute delno potrdimo v primeru Južne Koreje, Kitajske, Indije in Turčije, v primeru izbire EUR kot referenčne valute pa lahko pariteto kupne moči delno potrdimo v primeru Južne Koreje, Indije in Turčije.
Ključne besede: avtomobilska industrija, globalni trendi v avtomobilski industriji, države v razvoju, pariteta kupne moči, stacionarnost, testi enotskega korena, kointegracija
Objavljeno v DKUM: 08.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (3,29 MB)

2.
Relevantnost paritete kupne moči v evropskih gospodarstvih, nečlanicah evroobmočja
Laura Volasko, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu empirično preverjamo veljavnost teorije paritete kupne moči (PKM) v osmih izbranih evropskih državah, ki niso članice evroobmočja, od tega v šestih tranzicijskih reformnih državah (Bolgarija, Češka, Hrvaška, Madžarska, Poljska, Romunija) in dveh razvitih gospodarstvih (Danska, Švedska). Kot bazno valuto smo najprej obravnavali evro, kasneje pa še ameriški dolar. Za preverjanje veljavnosti teorije smo za vsako državo posebej uporabili teste stacionarnosti, to sta ADF in KPSS testa. Lotili smo se tudi preverjanj panelnih podatkov, pri čemer smo uporabili LLC test, Breitungov test, Hadrijev test, IPS test, Fisherjev-ADF in Fisherjev-PP test. Najprej smo veljavnost PKM preverjali za celotno opazovano obdobje, ki v primeru uporabe evra kot bazne valute zajema mesečne podatke od februarja 1993 do junija 2020 in v primeru uporabe ameriškega dolarja podatke od januarja 1993 do decembra 2020, razen v primeru Hrvaške, za katero opazujemo podatke od januarja 1993 do junija 2020. V nadaljevanju smo celotno obdobje razdelili na dve podobdobji, in sicer na obdobje pred veliko recesijo 2008 in na obdobje po njej. Izračune za obdobje do velike recesije smo opravili do konca leta 2007, izračune za obdobje po njej pa od začetka leta 2008. Na koncu smo izvedli še panelne teste in preverjali veljavnost PKM na celotnem vzorcu držav. Generalno gledano v naši empirični raziskavi nismo našli prevladujoče podpore v korist veljavnosti PKM v izbranih evropskih državah. Nekoliko uspešneje se je preverjanje paritetnih razmerij izkazalo pri evrskih deviznih tečajih, čeprav sta ADF in KPSS testa pogosto kazala heterogene izide. Izstopala je Danska, za katero smo lahko veljavnost PKM potrdili za vsa opazovana obdobja. Za primer ameriškega dolarja pa smo opazili, da je predvsem za celotno obdobje opazovanja in za obdobje pred veliko recesijo značilno, da teorija PKM ne velja. Rezultati kažejo boljšo sliko za pokrizno obdobje, in sicer za primer Hrvaške, Madžarske in Poljske.
Ključne besede: pariteta kupne moči, realni devizni tečaj, tranzicijska gospodarstva, testi enotskega korena
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 721; Prenosov: 128
.pdf Celotno besedilo (1,92 MB)

3.
PREVERJANJE VELJAVNOSTI PARITETE KUPNE MOČI NA PRIMERU DRŽAV EVRSKEGA OBMOČJA
Vesna Horvat, 2014, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se ukvarja s problematiko dokazovanja veljavnosti teorije paritete kupne moči (PKM) s pomočjo ekonometričnih testov. Kljub splošni teoretični popularnosti koncepta PKM, je njegova empirična veljavnost pogosto predmet razprav. S to problematiko se ukvarjajo številne študije, ki se preverjanja veljavnosti teorije lotevajo z uporabo različnih vzorcev držav, z različnimi opazovanimi obdobji, z različnimi ekonometričnimi testi oziroma s kombinacijami vsega naštetega. Dejstvo je, da gre za aktualno raziskovalno področje, saj številni ekonomisti in ekonometriki iščejo poti do veljavnosti teorije PKM ter razloge za neuspešno dokazovanje le-te. Dokaze o veljavnosti teorije PKM smo poskušali poiskati tudi v tem magistrskem delu, in sicer za vzorec 12. držav evrskega območja. Časovna serija je potekala od začetka leta 1973 do maja 2014, za namene testiranja pa smo to obdobje razdelili še na dodatna štiri obdobja. Uporabljeno ekonometrično orodje je zajemalo dva linearna testa časovnih serij ter šest tipov panelnih testov. Za namene testiranja smo v nalogi opisali tudi teorijo stacionarnosti ter vse uporabljene teste. Ugotovili smo, da PKM velja izraziteje v celotnem opazovanem obdobju kot v podobdobjih. Več dokazov o veljavnosti PKM smo dobili v obdobju pred uvedbo evra kot v obdobju po tem, še zlasti v obdobju 1992–1998, ko smo za primer bazne valute nemška marka PKM lahko tudi potrdili.
Ključne besede: pariteta kupne moči, omejitve teorije paritete kupne moči, ADF test, KPSS test, panelni testi enotskega korena, Hadri test.
Objavljeno v DKUM: 17.11.2014; Ogledov: 2309; Prenosov: 391
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici