| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
VLOGA REŠEVALCA PRI ENDOTRAHEALNI INTUBACIJI V PREHOSPITALNEM OKOLJU
Jure Nežmah, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena vloga reševalca, ki sodeluje pri endotrahealni intubaciji v prehospitalnem okolju. Namen diplomskega dela je predstaviti endotrahealno intubacijo, vrste endotrahealne intubacije, umetno ventilacijo, ki je del endotrahealne intubacije in kakšno vlogo ima reševalec, ki v prehospitalnem okolju sodeluje pri endotrahealni intubaciji pacienta. Za pisanje diplomske naloge smo uporabili deskriptivno metodo dela. Vso zbrano literaturo, ki nam je bila v pomoč za izdelavo diplomskega dela smo natančno analizirali in pregledali. Spoznanja iz zbrane literature smo v diplomskem delu prikazali v strukturni obliki. Ugotovili smo kakšno vlogo ima reševalec pred, med in po endotrahealni intubaciji, s kakšnim namenom uporabimo BURP manever pri izvajanju endotrahealne intubacije, na koncu pa smo ugotovili katere naloge izvaja reševalec tudi v obdobju po intubaciji.
Ključne besede: endotrahealna intubacija, dihalna pot, oskrba dihalne poti, tubus, tesnilni mešiček, umetna ventilacija, prehospitalno okolje, vloga reševalca.
Objavljeno v DKUM: 13.04.2016; Ogledov: 1889; Prenosov: 492
.pdf Celotno besedilo (917,59 KB)

2.
DIFUZIJA DUŠIKOVEGA OKSIDULA V TESNILNI MEŠIČEK SAPNIČNEGA TUBUSA MED SPLOŠNO ANESTEZIJO
Simona Obran, 2014, magistrsko delo

Opis: Dušikov oksidul med daljšimi splošnimi anestezijami difundira v tesnilni mešiček sapničnega tubusa (dihalne cevke), ga razširi in posledično poveča tlak v mešičku. To povzroča ishemične poškodbe na sluznici sapnika, kar se izraža z bolečim grlom ali hripavostjo po operaciji s splošno anestezijo. Namen raziskave je bil ugotoviti in raziskati vpliv difuzije dušikovega oksidula v tesnilni mešiček. Raziskovalna metodologija: raziskava je temeljila na kvantitativni eksperimentalni metodologiji, ki je potekala v Splošni bolnišnici Ptuj. V raziskavo je bilo vključenih 45 bolnikov, operiranih v abdomnu. Z manometrom smo spremljali spremembe tlaka v mešičku in jih merili ob intubaciji (vstavitev dihalne cevke), ter v intervalih po 10 minut do konca anestezije. V drugem delu raziskave smo s kratko telefonsko anketo preverili, kakšna je praksa po drugih bolnišnicah v Sloveniji glede na nadzor nad tlakom v mešičku. Rezultati: Naraščanje tlaka v tesnilnem mešičku tubusa se začne po 15 minutah uporabe dušikovega oksidula. Večje naraščanje tlaka je bolj opazno pri višjih koncentracijah dušikovega oksidula (55 % in 60 %), ko lahko tlak naraste dva- do trikrat po 50 minutah uporabe dušikovega oksidula. Ugotovili smo, da obstaja statistična razlika med časom in tlaki v mešičku sapničnega tubusa med splošno anestezijo ob uporabi 60 % dušikovega oksidula (p < 0,05). Sklep: Uvedba nadziranja in merjenja tlaka v mešičkih sapničnih tubusov med splošno anestezijo z dušikovim oksidulom bi morala postati ustaljena praksa – standard v zdravstveni negi, saj bi tako bolniku po ekstubaciji v pooperativnem obdobju preprečili bolečine in neprijetne občutke v grlu.
Ključne besede: dušikov oksidul, tesnilni mešiček sapničnega tubusa, splošna anestezija, difuzija
Objavljeno v DKUM: 02.04.2014; Ogledov: 2287; Prenosov: 239
.pdf Celotno besedilo (1,80 MB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici