1. Fino planiranje proizvodnje in optimizacija proizvodnega procesa v podjetju NIEROS Metal d.o.o. : magistrsko deloTimotej Laure, 2023, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu obravnavamo problem optimizacije proizvodnega procesa in izdelavo finega plana proizvodnega procesa v povezavi z vpeljanim informacijskim sistemom GoSoft v podjetju NIEROS Metal tovarna opreme d.o.o. Cilj raziskovalne naloge je zasnova finega plana proizvodnega procesa, ki bi podjetju služil za optimalno obdelavo naročil in lansiranje delovnih nalogov v proizvodnjo. Poleg tega smo opredelili teoretične osnove, ki obravnavajo kazalnike skupne učinkovitosti opreme in delovnega osebja. Z optimizacijo razporeditve virov in izdelavo finega plana želimo izboljšati učinkovitost proizvodnega procesa.
Celoten empirični del magistrske naloge temelji na realnih podatkih naročniškega tipa proizvodnje. Vsi podatki so bili privzeti iz informacijskega sistema GoSoft in prikazujejo realne vrednosti. Pomen doslednega knjiženja in sledenja različnih tipov podatkov smo zajeli tudi v opisu informacijskega sistema.
V delu smo se osredotočili tudi na analizo učinkovitosti obstoječega proizvodnega procesa in identifikacijo morebitnih izzivov ter omejitev, ki so prisotni v naročniškem tipu proizvodnje. Na podlagi podatkov poslovanja in proizvajanja, pridobljenih iz informacijskega sistema, smo definirali prilagojene kazalnike uspešnosti opreme in osebja ter s tem nakazali korake za nadaljnjo preverjanje učinkovitosti. Z optimizacijo finega plana smo temeljito opredelili vpliv raznolikih dejavnikov v treh temeljnih fazah planiranja. Pod drobnogled smo vzeli naročila stalnega kooperanta, ki so bila izhodiščna točka za nadaljnjo analizo vpeljanih ukrepov. Uspešnost finega plana pa smo analizirali glede na zmogljivost, uskladitev dobavnih in odpremnih rokov ter vpliv finega plana na nabavo in stanje zalog.
Ugotovitve magistrskega dela kažejo, da sta optimizacija proizvodnega procesa in izdelava finega plana bistvenega pomena za doseganje večje skupne učinkovitosti podjetja. Pri tem ima pomembno vlogo informacijski sistem, saj omogoča ažurnost pri razlagi in sledenju podatkov ter njihovem vplivu na prilagodljivost proizvodnega procesa. To so dejavniki, ki so v tesni povezavi z implementacijo Industrije 4.0, in kažejo na pomembnost stalnega razvoja in rasti tehnologije podjetja. Ključne besede: organizacija proizvodnje, načrtovanje in vodenje proizvodnje, plan proizvodnje, optimizacija proizvodnega procesa, skupna učinkovitost proizvodnega procesa, fino planiranje, terminiranje, lansiranje, informacijski sistem Objavljeno v DKUM: 24.08.2023; Ogledov: 603; Prenosov: 246
Celotno besedilo (3,11 MB) |
2. Analiza priložnosti za uvedbo proizvodnega informacijskega sistemaRok Murnik, 2022, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi smo raziskali, kako v izbranem proizvodnem podjetju s pomočjo poslovne programske rešitve SISTEM8 obvladujemo in spremljamo proizvodni proces. Raziskali smo proizvodni informacijski sistem, njegov razvoj in kako pripomore k planiranju in spremljanju proizvodnje. Pri anonimnem podjetju smo izvedli raziskavo, analizirali proizvodni proces in z izbranim informacijskim sistemom SISTEM8 simulirali postopek obvladovanja, planiranja in terminiranja proizvodnje. Namen naloge je bil prikazati, katere podatke podjetje potrebuje za optimalno in učinkovito obvladovanje proizvodnjih kapacitet. Namen je bil tudi izvesti SWOT analizo za podjetje, ki se želi pripraviti na implementacijo informacijskega sistema za podporo proizvodnji. Pri izvedeni analizi smo podjetju predstavili tudi dobljene rezultate ter podali strokovno mnenje in priporočilo o ustreznosti programskega paketa SISTEM8. Definirali zahteve, ki jih proizvodno podjetje mora izpolnjevati za učinkovito delovanje informacijskega sistema SISTEM8. Usmerili smo se v proces obvladovanja kapacitet in proučili, ali bi uvedena programska podpora lahko predstavljala učinkovito orodje planerjev za planiranje in obvladovanje kapacitet. Predvsem smo se osredotočili na problem obvladovanja sprememb v proizvodnji, ki je stalnica v proizvodnem procesu. Učinkovito razvrščanje dela v proizvodnji (optimizacija proizvodnje) je namreč ključen dejavnik zniževanja stroškov v proizvodnem podjetju, s tem pa ustvarjanja konkurenčne prednosti pred sorodnimi podjetji. SISTEM8 nam je pokazal učinkovito razvrščanje dela po proizvodnji in optimalno zapolnil vse možne kapacitete strojev. S tem ko smo zmanjšali zastoje v proizvodnji, se je povečala produktivnost proizvodnje. Ključne besede: planiranje materialnih potreb, planiranje in optimizacija proizvodnje, proizvodnji informacijski sistem, terminiranje proizvodnje, materialni in informacijski tok Objavljeno v DKUM: 09.03.2022; Ogledov: 973; Prenosov: 141
Celotno besedilo (3,63 MB) |
3. Večkriterijska optimizacija terminiranja proizvodnje po naročilu z uporabo hibridnega metahevrističnega algoritma : doktorska disertacijaRobert Ojsteršek, 2020, doktorska disertacija Opis: Težišče proizvodnje se vse bolj nagiba od masovne proizvodnje k proizvodnji po željah kupca, torej k proizvodnji po naročilu. Načrtovanje in vodenje takšne proizvodnje je v konkurenčnih pogojih poslovanja izjemnega pomena. Kratki pretočni časi naročil, visoka zanesljivost dobavnih rokov, nizke zaloge, trajnostna naravnanost in ugoden vrednostno-časovni profil, vezan na tok vrednosti, postajajo ključni proizvodni cilji, ki jih lahko dosežemo le z ustreznim terminskim planiranjem. Stohastični prihodi naročil in različna zaporedja ter obseg obdelav pri naročilih lahko povzročijo zelo neenakomerno zasedenost kapacitet, kar privede do velikega raztrosa pretočnih časov operacij in odstopanj dobavnih rokov.
Disertacija obravnava terminiranje proizvodnje po naročilu z uporabo hibridne metahevristične metode evolucijskega računanja tako, da rešuje obravnavan problem večkriterijske optimizacije z uporabo nove metode evolucijskega računanja, prilagodljivim simulacijskim modelom in ustrezno ovrednotenim vrednostno-časovno-prilagodljivostnim diagramom. Z analizo numeričnih in simulacijskih eksperimentov je dokazana visoka zmožnost reševanja optimizacijskih problemov, kjer optimizacijske rešitve predlaganega algoritma dokazujejo primerljivost z rešitvami dveh aktualno najuspešnejših algoritmov. Predstavljena je nova metoda prenosa optimizacijskih rezultatov v simulacijski model, ki omogoča popolno prilagodljivost in avtomatiziran vnos vhodnih parametrov, tako testnih kot realnih podatkov proizvodnih sistemov.
Celovit optimizacijski pristop je ovrednoten z novo metodo vrednostno-časovno-prilagodljivostnega diagrama, ki omogoča podrobno analizo in potrditev ustreznosti rezultatov predlaganega optimizacijskega algoritma in simulacijskega modela. Kot dokaz zmožnosti reševanja realnih optimizacijskih problemov je v zaključnem poglavju predstavljena validacija celotnega pristopa na podatkih realnega proizvodnega sistema, kjer je potrjeno osnovno raziskovalno vprašanje pomembnosti večkriterijske optimizacije proizvodnje po naročilu. Ključne besede: terminiranje proizvodnje po naročilu, večkriterijska optimizacija, hibridni metahevristični algoritem, simulacijsko modeliranje, vrednostno-časovno-prilagodljivostni diagram, trajnostna proizvodnja Objavljeno v DKUM: 11.11.2020; Ogledov: 1506; Prenosov: 279
Celotno besedilo (6,65 MB) |
4. Razvrščanje naročil v proizvodnji podjetja elektro industrijeBoštjan Budja, 2019, magistrsko delo/naloga Opis: Osnovni cilj proizvodnje je zagotoviti izdelke kupcem v dogovorjenih dobavnih rokih ob minimalnih stroških. Pri doseganju teh ciljev si lahko pomagamo z optimalnim razvrščanjem kapacitet. Podjetja morajo biti čim bolj fleksibilna in se zaradi konkurence pripravljena odzvati na spremembe kar se da hitro. Dinamično razvrščanje proizvodnje v malih in srednje velikih podjetjih je eden izmed najbolj zahtevnih kombinatoričnih optimizacijskih problemov, saj je izjemno kompleksno in presega človeške sposobnosti. Praktična vrednost razvrščanja se kaže neposredno pri višanju izkoristka proizvodnih resursov in s tem povezanem nižanju proizvodnih stroškov podjetja.
V teoretičnem delu smo predstavili bistvene značilnost naročniške proizvodnje, podali teorijo s področja razvrščanja opravil in opisali prednostna oz. prioritetna pravila za razvrščanje delovnih nalogov. V praktičnem delu pa smo na primeru obravnavanega podjetja z naročniško proizvodnjo uporabili različna pravila razvrščanja in iskali optimalno možnost. Ključne besede: proizvodnja po naročilu, dinamično razporejanje proizvodnje, prednostna pravila, planiranje (terminiranje) proizvodnega procesa, razvrščanje, optimizacija, Lekin Objavljeno v DKUM: 30.07.2019; Ogledov: 1320; Prenosov: 298
Celotno besedilo (3,81 MB) Gradivo ima več datotek! Več... |
5. OPTIMIZACIJA KRMILJENJA PROIZVODNJE PO NAROČILUStanka Vučko Pavleković, 2016, magistrsko delo Opis: Proizvodnja po naročilu zaradi vedno bolj specifičnih zahtev kupcev pridobiva na pomembnosti. Zaradi same kompleksnosti proizvodnje po naročilu pa tudi načrtovanje in krmiljenje take proizvodnje velja za posebej zahtevno nalogo.
V teoretičnem delu sem predstavila bistvene značilnosti krmiljenja proizvodnje kot celote in posebej proizvodnje po naročilu, z opisom prednostnih pravil za razvrščanju delovnih nalogov.
V praktičnem delu sem izvedla terminiranje n delovnih nalogov na m strojih z namenom poiskati optimalno možnost razporeditve delovnih nalogov glede na uporabo različnih pravil razvrščanja.
Poleg tega sem na podlagi manjšega števila delovnih nalogov na enostaven način prikazala, kakšni stroški nastajajo oz. se akumulirajo tekom časa izdelave, in sicer v dveh primerih:
1) Material sprostimo v proizvodnjo takoj, ko prispe v podjetje, ne glede na razpoložljivost kapacitet
2) Material sprostimo v delo po načelu pravočasne oskrbe (ko je predvidena obdelava za konkretni delovni nalog) – Just-in-Time.
Učinkovita proizvodnja je tista, ki se je v tem času sposobna pravočasno odzvati na spremembe na tržišču, po možnosti s svojim lastnim načinom poslovanja. Ključne besede: upravljanje proizvodnje, proizvodnja po naročilu, terminiranje, prednostna pravila, časovno-stroškovni profil Objavljeno v DKUM: 12.09.2016; Ogledov: 2856; Prenosov: 230
Celotno besedilo (3,89 MB) |
6. Upravljanje kapacitet s poudarkom na razvrščanju delovnih nalogovRok Bračič, 2016, magistrsko delo Opis: Magistrska naloga se osredotoča na upravljanje kapacitet s poudarkom na razvrščanju delovnih nalogov. V današnjem globalnem in dinamičnem poslovnem okolju morajo biti podjetja kar se da fleksibilna in se pripravljena odzvati na spremembe kar se da hitro. Konkurenca je neusmiljena, kar sili proizvodna podjetja v optimizacijo samega proizvodnega procesa. Boljšo izkoriščenost proizvodnega procesa lahko dosežemo z aktivnim in efektivnim upravljanjem kapacitet. Optimiziran proizvodni proces ima številne prednosti, ki se odražajo skorajda v vseh segmentih poslovanja podjetja. Ključne besede: proizvodni menedžment, upravljanje kapacitet, terminiranje, načrtovanje proizvodnje Objavljeno v DKUM: 14.01.2016; Ogledov: 1759; Prenosov: 209
Celotno besedilo (4,78 MB) |
7. Optimizacija planiranja proizvodnje v BSHSašo Završnik, 2015, diplomsko delo Opis: Osnovni cilj diplomskega dela je analiza delovnega mesta planerja in možnosti optimiranja proizvodnje v podjetju BSH Hišni aparati, d.o.o., Nazarje. Delovno mesto je bilo preučevano na podlagi dejanskega stanja, opravljene so bile analize in predstavljena je bila možnost za izboljšavo. Na podlagi končnih rezultatov je bilo ugotovljeno, da je teoretično mogoče optimizirati proizvodnjo, vendar zaradi velike kompleksnosti sistema in natrpanega delovnika to ni možno izpeljati brez dodatnega osebja. Prvi korak do takšnega načina planiranja sta boljša organizacija in povezanost z drugimi oddelki, ki posredno in neposredno vplivajo na samo planiranje. S pravimi postopki in z več komunikacije bi lahko ne samo znižali stroške vodenja proizvodnje, pač pa tudi zmanjšali zalogo materialov. Ključne besede: planiranje proizvodnje, kapacitete, delovni plan, delovni nalog, terminiranje Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 2140; Prenosov: 205
Celotno besedilo (1,44 MB) |
8. Optimizacija procesa priprave terminskih planov v podjetju Paloma d.d. Sladki VrhBiserka Flegar, 2014, magistrsko delo Opis: Ena izmed ključnih strateških odločitev podjetja je odločitev o kapacitetah v proizvodnji. Proizvodna podjetja imajo različne možnosti upravljanja kapacitet in prilagajanja povpraševanju na trgu. Običajno imajo v podjetjih za planiranje proizvodnje specializirano službo, ki skrbi za operativno planiranje, pripravo in vodenje proizvodnje.
Magistrsko delo obravnava proces priprave terminskih planov v Službi operativne priprave proizvodnje v družbi Paloma d.d. v Sladkem Vrhu. V podjetju poteka serijska proizvodnja za široko potrošnjo, kjer se naročila v večjem delu pokrivajo iz zalog. Oddelek operativne priprave dela v podjetju med vsemi ostalimi delovnimi nalogami, skrbi za razporejanje delovnih nalogov za veliko število različnih izdelkov.
Omenjeni oddelek je zelo obremenjen tudi zaradi nezadostne informacijske podpore in zaradi vse večjih zahtev kupcev. Oddelek tesno sodeluje s prodajno in nabavno službo ter proizvodnjo.
Cilj magistrskega dela je bila optimizacija priprave terminskih planov v podjetju Paloma d.d. Sladki Vrh. Ena od možnosti je uporaba programske opreme. V magistrski nalogi sem s pomočjo programske opreme Lekin z različnimi metodami razporedila delovne naloge po različnih kriterijih za Linijo C-10 in Linijo C-11.
Rezultati so pokazali, da je možno optimalno razporediti delovne naloge. Odvisno od podjetja pa je kateremu izbranemu kriteriju daje prednost, znižanju dobavnih rokov ali krajšim pretočnim časom.
K boljšim delovnim rezultatom ter k večjemu zadovoljstvu med zaposlenimi pa pripomore tudi uspešno komuniciranje. Zato sem v magistrskem delu z intervjuji poskušala raziskati kako poteka interno komuniciranje v Službi operativne priprave v tem podjetju.
V delu sem opravila posnetek in analizo obstoječega stanja, preučila strokovno literaturo, interne dokumente podjetja, teoretične in praktične metode razvrščanja delovnih nalogov. Opravila sem zbiranje podatkov s pomočjo razgovorov in intervjujev. Podala sem tudi predloge za učinkovitejše ter hitrejše razvrščanje delovnih nalogov. Ključne besede: delovni nalog, interno komuniciranje, operativno planiranje proizvodnje, terminiranje Objavljeno v DKUM: 06.05.2014; Ogledov: 2729; Prenosov: 138
Povezava na celotno besedilo |
9. Načrtovanje proizvodnje po naročilu v podjetju Tehcenter PtujTadej Gmeiner, 2012, diplomsko delo Opis: Načrtovanje proizvodnje pomeni povezavo med konstrukcijo in proizvodnjo ter posledično tudi montažo, saj predpisuje, kako bo izdelek narejen. Hkrati odloča o učinkovitosti v proizvodnem obratu in proizvodnih stroških. V podjetju Tehcenter Ptuj je največ težav prav z učinkovitostjo v proizvodnem obratu oziroma z doseganjem zastavljenih terminskih planov.
V diplomski nalogi bomo na podlagi lastnega projekta preučili, kako bi lahko dosegli večjo učinkovitost pri doseganju terminskega plana s spremljanjem pretočnega časa izdelka v proizvodnji. Z opazovanjem proizvodnje izdelka smo ugotovili, da je ozko grlo strojna obdelava izdelka, in kot rešitev vidimo predvsem uvedbo terminskega plana za strojno obdelavo oziroma uveljavitev programa Perftech.Largo. Ključne besede: načrtovanje proizvodnje, pretočni čas, terminski plan, terminiranje, strojna obdelava Objavljeno v DKUM: 21.11.2012; Ogledov: 2600; Prenosov: 273
Celotno besedilo (3,27 MB) |
10. Analiza procesa proizvodnje zobnikovKatja Buh, 2012, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi je prikazano obstoječe stanje v proizvodnji strojnih elementov, s poudarkom na proizvodnji zobnikov in vodenju družinskega podjetja Zobniki Peternelj. V proizvodnji po naročilu, kjer je vsak izdelek unikaten, namreč na dnevni ravni prihaja do nepredvidljivih dogodkov ali zapletov, ki lahko upočasnijo proizvodnjo in tako povečajo čas čakanja s strani kupca. Analiza procesa proizvodnje zobnikov v družinskem podjetju s petdesetletno tradicijo prikazuje nekatere teoretične in praktične metode, ki so v podjetju že dobro uveljavljene in hkrati raziskuje nove, ki bi lahko celostno prispevale h kakovostnejšemu procesu proizvodnje. Ključne besede: metode vodenja proizvodnje, pretočni čas, terminiranje, prednostna pravila, zobniki, izračun zobnikov Objavljeno v DKUM: 07.08.2012; Ogledov: 2058; Prenosov: 445
Celotno besedilo (2,37 MB) |