| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
ODLOŽENI DAVKI S POUDARKOM NA PREVREDNOTENJU OPREDMETENIH OSNOVNIH SREDSTEV - NEPREMIČNIN
Marjeta Dergan, 2016, diplomsko delo

Opis: Odloženi davki omogočajo izkazovanje odhodka za davek od dobička, v skladu z računovodskim pravilom nastanka poslovnega dogodka. Vplivajo na poslovni izid in bilanco stanja, ne pa na davčni izkaz. Povzročajo jih poslovni dogodki, katerih računovodski učinek je različen od davčnega. Eden od razlogov za nastanek odloženih davkov je tudi prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev, ki ga bomo v tej diplomski nalogi podrobneje obravnavali. Prikazati želimo razlike med davčnimi in računovodskimi izkazi, ki so posledica prevrednotenja opredmetenih osnovnih sredstev ter kako so te razlike povezane z odloženimi davki
Ključne besede: odloženi davek, prevrednotenje opredmetenih osnovnih sredstev, knjigovodska vrednost, davčna vrednost, terjatve za odloženi davek, obveznosti za odloženi davek
Objavljeno v DKUM: 30.09.2016; Ogledov: 1573; Prenosov: 219
.pdf Celotno besedilo (1,25 MB)

2.
ODLOŽENI DAVKI V KONSOLIDIRANIH RAČUNOVODSKIH IZKAZIH S PRAKTIČNIM PRIMEROM
Tanja Kovačec Grgić, 2016, diplomsko delo

Opis: Podjetje odloženih davkov ne poravna oziroma se mu ne povrnejo ob njegovem nastanku, ampak šele v enem oziroma kasnejših poslovnih obdobjih. Odloženi davki nastanejo iz začasnih razlik med davčno ter knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznosti v bilanci stanja. Podjetje obračuna odloženi davek z uporabo metode obveznosti po bilanci stanja. Začasne razlike delimo na obdavčljive, ki se kažejo v obveznostih za odloženi davek in odbitne, ki se kažejo v terjatvah za odloženi davek. Za obračunavanje odloženih davkov je potrebno dobro poznavanje davčne zakonodaje in računovodskih standardov, ki jih podjetje uporablja. Odloženi davki se evidentirajo tudi v konsolidiranih računovodskih izkazih. Konsolidirani računovodski izkazi so izkazi skupine podjetij. Skupino po Slovenskih računovodskih standardih sestavljajo obvladujoče podjetje in od njega odvisno podjetje. V diplomskem delu opisujemo opredelitev skupine po Mednarodnih standardih računovodskega poročanja in Zakona o gospodarskih družbah, ki je okvir za konsolidiranje. Osnovni namen diplomskega dela je opredeliti temeljne pojme v zvezi z odloženimi davki, njihovim izračunom, opredeliti konsolidirane računovodske izkaze, proučiti postopke konsolidiranja in posamezne korake sestavljanja konsolidiranih računovodskih izkazov ter podrobneje analizirati odložene davke v konsolidiranih računovodskih izkazih na primeru skupine.
Ključne besede: odloženi davek, računovodski dobiček, obdavčljivi dobiček, terjatve za odloženi davek, obveznosti za odloženi davek, obdavčljive začasne razlike, odbitne začasne razlike, povezane osebe, konsolidirani računovodski izkazi.
Objavljeno v DKUM: 30.09.2016; Ogledov: 1684; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (5,14 MB)

3.
DAVČNI VIDIK OSNOVNIH SREDSTEV V SKLADU Z OBDAVČITVIJO DOHODKOV PRAVNIH OSEB
Sonja Bračko, 2010, diplomsko delo

Opis: Z vidika davka od dohodkov pravnih oseb je naloga namenjena davčnim zavezancem, ki delujejo na podlagi Zakona o gospodarskih družbah in za katere je davek od dohodkov pravnih oseb davek, ki obdavčuje njihove ustvarjene dohodke in zmanjšuje njihov dobiček. Torej je davek od dohodkov pravnih oseb strošek, ki ga je potrebno ustrezno zmanjšati, saj je težnja gospodarskih družb doseganje čim večjega dobička. Po drugi strani je davek od dohodkov pravnih oseb eden izmed fiskalnih prejemkov države, ki polni državni proračun, zato država teži k čim večjemu davčnemu izplenu. Gospodarske družbe, ki so davčni zavezanci na eni strani in država na drugi strani, se torej nahajajo na dveh različnih polih z različnimi težnjami. V nalogi smo davčnim zavezancem, z vidika davka od dohodkov pravnih oseb, predstavili nevarnosti, ki jim pretijo pri doseganju njihovega cilja in so povezane z opredmetenimi osnovnimi sredstvi. Čeprav gre le za eno izmed postavk bilance stanja, smo teh nevarnosti predstavili sorazmerno veliko. Če v takšni dimenziji, kot smo jo zajeli v nalogi, razmislimo še o nevarnostih, ki izhajajo iz drugih postavk bilance stanja, postane še bolj jasno, da je ugotavljanje dobička in davka od dohodkov pravnih oseb zelo zahtevno. Navedena ugotovitev v povzetku kaže na to, da je pot do uspeha davčnih zavezancev med drugim pogojena tudi z ustrezno organizacijsko strukturo poslovnih funkcij v podjetju, učinkovito interno komunikacijo in notranjim nadzorom, strokovnim kadrom ter davčnim načrtovanjem, kjer z uporabo zakonitih metod in sredstev znižamo davčno obveznost, pri čemer moramo nujno zagotoviti, da je izogibanje davčni obveznosti zakonito.
Ključne besede: Opredmetena osnovna sredstva, davek od dohodkov pravnih oseb, davčno priznani prihodki, davčno priznani odhodki, davčna osnova, povečanje davčne osnove, zmanjšanje davčne osnove oziroma davčne olajšave, terjatve in obveznosti za odloženi davek, davčno tveganje.
Objavljeno v DKUM: 07.03.2011; Ogledov: 2270; Prenosov: 380
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici