1. Percepcija medicinskih sester do pacientov s shizofrenijoAnja Janžur, 2024, magistrsko delo Opis: Uvod: Shizofrenija je duševna motnja, ki prizadene in spremeni življenje tako pacientu kot njegovim svojcem. V zaključnem delu smo želeli ugotoviti vpliv izobrazbe na odnos medicinskih sester do pacientov s shizofrenijo.
Metode: Uporabili smo sistematičen pregled literature z metodo pregleda, analize ter sinteze znanstvene literature, vključno z metodo kompilacije. Upoštevali smo smernice po PRISMA diagramu. Za kritično oceno raziskav smo uporabili ocenjevalno orodje Joanna Briggs Institute. Podatke smo prikazali s tematsko analizo.
Rezultati: Od identificiranih 2.259 raziskav smo jih za končno analizo izbrali sedem, od tega 5 presečnih raziskav in 2 sistematični raziskavi, nato pa smo v nadaljevanju s pomočjo analize določili glavno kategorijo, kategorijo, podkategorije in proste kode. Naslov glavne kategorije je »Percepcija medicinskih sester do pacientov s shizofrenijo«, sledi ji kategorija »Vpliv dejavnikov na percepcijo medicinskih sester do pacientov s shizofrenijo« ter nato podkategoriji z naslovoma »Pozitivni dejavniki …« in »Negativni dejavniki …«.
Razprava in sklep: V poklicu psihiatrične zdravstvene nege se medicinska sestra vsakodnevno srečuje z različnimi pacienti, pri čemer je bistvenega pomena njeno nenehno izobraževanje ter vzpostavitev primernega odnosa do pacientov, ki temelji na zaupanju in spoštovanju. Ključne besede: duševne motnje, psihiatrična zdravstvena nega, terapevtski odnos v psihiatrični zdravstveni negi, stigma v psihiatrični zdravstveni negi Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 190; Prenosov: 70
Celotno besedilo (1,65 MB) |
2. Posredovanje slabih novic onkološkim bolnikomMevludin Demirović, 2024, magistrsko delo Opis: Uvod: Na onkološkem področju ima komunikacija ključno vlogo pri vzpostavitvi terapevtskega medsebojnega odnosa. V zaključni nalogi smo želeli raziskati področje posredovanja slabih novic in posledic, ki jih te puščajo na medicinskih sestrah, bolnikih in njihovih svojcih.
Metode: Opisna metoda dela je bila uporabljena s poudarkom na pregledu znanstvene literature. Vključene so bile podatkovne baze PubMed, CINAHL ter Web of Science. Za prikaz poteka iskanja je bil uporabljen model PRISME. S piramidno hierarhijo dokazov smo ocenjevali moč dokazov in z JBI orodjem podali kritično oceno člankov.
Rezultati: Za končno analizo je bilo izbranih 7 člankov, od tega 1 sistematični pregled in analiza, 2 analitični presečni raziskavi in 4 kvalitativne raziskave. S pomočjo tematske analize smo določili kategorije s prostimi kodami. Glavna kategorija se glasi »Posredovanje slabih novic onkološkim bolnikom«, ki je sestavljena iz »Vloga medicinske sestre pri posredovanju slabih novic v povezavi s spreminjajočimi dejavniki« in »Vloga komunikacijskih modelov pri posredovanju slabih novic«. Rezultati kažejo na korelacijo med izboljšanimi izidi zdravljenja in splošnim zadovoljstvom z uspešno komunikacijo in prilagajanjem komunikacijskih modelov na osebo.
Diskusija in zaključek: Medicinska sestra ima pomembno vlogo pri posredovanju slabih novic onkološkemu bolniku, saj ga kontinuirano obravnava, vodi, podpira ter motivira skozi proces holističnega zdravljenja. Ključne besede: komunikacijski modeli, terapevtski odnos, zdravstvena nega, onkološke medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 228; Prenosov: 67
Celotno besedilo (1,79 MB) |
3. POSEBNOSTI TERAPEVTSKE KOMUNIKACIJE PRI PACIENTIH, ODVISNIH OD PSIHOAKTIVNIH SUBSTANCMarko Žerjav, 2016, diplomsko delo Opis: Terapevtska komunikacija pri pacientu odvisnem od psihoaktivnih snovi, se začne takoj ko vstopi v zdravstveni sistem in traja vse do njegovega odpusta. Zelo je pomembno, na kakšen način prihajamo v stik s pacientom. Namen diplomskega dela je bil, opisati posebnosti terapevtske komunikacije pri pacientu, odvisnem od psihoaktivnih substanc. Opisali smo značilnosti terapevtske komunikacije, zraven pa zajeli tudi etični vidik s tovrstnimi pacienti. Poudarili smo tudi vlogi pacienta in zdravstvenega delavca in se osredotočili na komunikacijske dejavnike, ki vplivajo na terapevtsko komunikacijo. Pri pisanju diplomskega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela s študijem strokovne literature iz knjižnih in elektronskih virov. Vse podatke iz literature smo preučili, analizirali, primerjali dosedanja znanstvena spoznanja in jih zapisali s pomočjo računalniškega programa Microsoft Word. Skozi diplomsko delo smo ugotovili, da se tudi pacienta z odvisnostjo od psihoaktivnih snovi obravnava z veliko mero empatije, spoštovanja in dostojanstva. Medicinska sestra mora imeti veliko specifičnega znanja o delu s pacienti z odvisnostjo od psihoaktivnih substanc in se ravnati po kodeksu etike, ki jo pri delu zavezuje. Medicinska sestra mora pacienta z odvisnostjo od psihoaktivnih substanc doživljati, kot sebi enako osebo, brez poniževanja ali pomilovanja. Pacienta skozi terapevtsko komunikacijo vodi do cilja, ki si ga skupaj postavita in stopata korak za korakom. Ključne besede: psihoaktivne substance, droge, alkohol, odvisnost, zdravljenje, pacient, terapevtska komunikacija, terapevtski odnos, psihiatrija. Objavljeno v DKUM: 08.11.2016; Ogledov: 2833; Prenosov: 328
Celotno besedilo (627,27 KB) |
4. TERAPEVTSKI ODNOS MED PATRONAŽNO MEDICINSKO SESTRO IN PACIENTOMJelka Žerdoner Marinšek, 2016, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo opredelili patronažno zdravstveno nego kot obliko zdravstvenega varstva in komunikacijo kot sestavni del zdravstvene nege. Opisali smo verbalno in neverbalno komunikacijo, terapevtsko ter podporno komunikacijo. Želeli smo poudariti pomen terapevtske komunikacije med patronažno medicinsko sestro in pacientom. Uporabili smo neeksperimentalno kvantitativno metodo dela. V raziskavi smo uporabili vprašalnik z 20 vprašanji na temo terapevtske komunikacije. Nanj je odgovarjalo naključnih 40 bolnikov, ki so bili s strani patronažne medicinske sestre obiskovani vsaj eno leto. Ugotovili smo, da je za paciente odnos s patronažno medicinsko sestro zelo pomemben. Patronažna medicinska sestra je pomemben zdravstveni delavec v verigi njihovega zdravljenja, še posebej zato, ker prihaja na njihov dom. Visok odstotek vprašanih pacientov patronažni medicinski sestri zaupa. Anketirancem je pomembno, da patronažna medicinska sestra pristopa do njih s terapevtsko komunikacijo. To omogoča vzdušje, v katerem se lahko odvija medsebojni odnos med patronažno medicinsko sestro in bolnikom. V tem odnosu patronažna medicinska sestra ustvari pogoje za izvajanje patronažne zdravstvene nege in promocije zdravja. Ključne besede: patronažna medicinska sestra, patronažna zdravstvena nega, terapevtsko komuniciranje, terapevtski odnos, zdravje, bolnik Objavljeno v DKUM: 12.10.2016; Ogledov: 1873; Prenosov: 238
Celotno besedilo (868,88 KB) |