| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Organizacija dela na daljavo v podjetju IQbator d. o. o.
Dajana Popovič, 2025, diplomsko delo

Opis: Zaključno delo obravnava temo organizacije dela na daljavo. S hitro rastjo tehnologije postaja delo na daljavo izvedljivo za večino podjetij. Način takega dela prinaša veliko prednosti, obenem pa tudi izzive, s katerimi se morajo soočiti tako vodje kot ostali delavci. Dobra organizacija v podjetju je ključni dejavnik za uspešno izvajanje dela na daljavo.
Ključne besede: delo na daljavo, teledelo, delo od doma, organizacija, delovni čas, komunikacija
Objavljeno v DKUM: 24.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

2.
Prednosti in slabosti dela od doma in z njim povezan stres
Meta Brvar, 2023, magistrsko delo

Opis: Delo na daljavo, delo od doma ali teledelo − ta delovna ureditev ostaja. Vse več podjetij ugotavlja, da se je število njihovih delavcev na daljavo v preteklih letih povečalo in bo le še raslo zaradi globalnih sprememb, kot jih je povzročila pandemija covida-19. Delo zunaj tradicionalnega pisarniškega okolja prinaša nove priložnosti in izzive za organizacije in posameznike. Možnost dela od doma ustvarja finančne in produktivne prednosti za posameznike ter prednosti v zvezi z delovno avtonomijo, mobilnostjo in zadovoljstvom pri delu, vendar pa ima delo od doma tudi negativne učinke na zaposlene. Delavci na daljavo so izpostavljeni drugačnim okoljskim značilnostim kot delavci na običajnem delovnem mestu, saj delajo od doma preko tehnologije, tako da je lahko vir stresa drugačen. V empiričnem delu smo raziskali splošno dobro počutje zaposlenih pri delu od doma in ugotovili, da je prihranek vožnje na delovno mesto primarna prednost dela od doma, zamegljena meja med osebnim in delovnim življenjem pa glavna slabost in glavni dejavnik za prisotnost stresa pri delu od doma. Izzivi in slabosti dela od doma kažejo, da morajo biti podjetja pozorna in premišljena pri pristopu k temu načinu dela ter načrtovanju, izvajanju in natančnem prilagajanju svojih programov dela od doma, sicer postane stres eden od možnih neželenih negativnih učinkov. Čeprav v empirični raziskavi nismo zaznali povečanega stresa zaradi dela od doma v primerjavi z običajnim delovnim mestom, povzemamo priporočila za učinkovito vodenje in uspeh ter zadovoljstvo zaposlenih kot tudi organizacije. Vodenje z zgledom, postavljanje jasnih pričakovanj, pogosto komuniciranje, spremljanje in modeliranje primernega delovnega vedenja je le nekaj ključnih priporočil, ki jih podajamo v tej študiji.
Ključne besede: delo od doma, delo na daljavo, teledelo, stres.
Objavljeno v DKUM: 23.11.2023; Ogledov: 541; Prenosov: 194
.pdf Celotno besedilo (1,68 MB)

3.
Organizacija dela na daljavo na Direkciji RS za infrastrukturo
Kristian Košti, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava temo organizacije dela na daljavo. S hitrim razvojem tehnologij in orodij delo na daljavo postaja izvedljivo za vedno več podjetij. Ta način dela prinaša veliko prednosti, pa tudi izzivov, s katerimi se morajo spoprijeti tako vodje kot ostali zaposleni. Dobra organizacija je temelj za uspešno izvajanje dela na daljavo. V teoretičnem delu smo opravili analizo že obstoječe literature o delu in vodenju na daljavo. Med drugim smo opisali, kako si organizirati delovni prostor in delovni dan, predstavili načine za lažje ločevanje med delom in zasebnim življenjem ter našteli prednosti in slabosti dela na daljavo. Predstavili smo tudi model vodenja na daljavo in opisali, kako biti dober vodja na daljavo. V empiričnem delu smo podrobneje preučili organizacijo dela na daljavo na Direkciji RS za infrastrukturo. Za raziskavo smo uporabili metodi spraševanja s pomočjo anketnega vprašalnika in intervjuja. Rezultati so pokazali, da zaposleni glavne prednosti dela na daljavo vidijo v prihranku časa pri vožnji, prilagodljivem delovnem času in nižjih stroških. Po drugi strani pa je ena glavnih slabosti pomanjkanje komunikacije in osebnega stika ter težko ločevanje med delom in zasebnim življenjem. Po večini se strinjajo, da delo na daljavo zahteva veliko mero samodiscipline in organiziranosti, sicer pa menijo, da bi lahko organizacijo dela na daljavo na Direkciji še izboljšali z bolj pozornim spremljanjem in prilagajanjem delovnih procesov. Menimo, da je organizacija dela na daljavo na Direkciji RS za infrastrukturo dobra, vendar pa še vedno obstaja prostor za določene izboljšave in prilagoditve, tako da se bo lahko delo na daljavo še naprej razvijalo v pravo smer.
Ključne besede: delo na daljavo, teledelo, vodenje, organizacija, tehnologija
Objavljeno v DKUM: 04.08.2023; Ogledov: 532; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (1,14 MB)

4.
Vpliv dela od doma na družinsko življenje
Barbara Sečkar, 2020, magistrsko delo

Opis: Delo od doma postaja kot ena izmed fleksibilnih oblik zaposlitve zaradi napredka na področju informacijsko-komunikacijske tehnologije vedno bolj razširjena oblika dela. Pogosto se omenja tudi kot družini prijazna organizacija, s katero lahko delavci dosežejo večje ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem. Obstajajo pa tudi študije, ki kažejo, da lahko fleksibilnost prej koristi delodajalcu ali organizaciji ne pa tudi družini zaposlenega. Tako obstaja nesoglasje v obstoječih raziskavah o tem, ali delo od doma spodbuja kakovost družinskega življenje ali pa ga ogroža. Zaključno delo je razdeljeno na teoretični in empirični del in se osredotoča na preučevanje vpliva, ki ga ima delo od doma na različne sfere družinskega življenja. Naloga temelji na kvalitativnem pristopu, podatki pa so bili pridobljeni s pomočjo polstrukturiranih intervjujev. Izsledki raziskave potrjujejo, da delo od doma prinaša za družinsko življenje več prednosti kot slabosti, saj omogoča več časa z družino, prinaša prednosti za izboljšanje družinskih odnosov, olajša opravljanje gospodinjskih opravil, tako da se jih lahko prilagodi potrebam delavcev ter prispeva k zmanjšanju konflikta med obema domenama. Delo od doma pomembno vpliva tudi na spremembo v količini ur, namenjenih za delo, kar pa je odvisno predvsem od organizacije dela in discipliniranosti delavca. Čeprav delo od doma ne prispeva k enakomernejši porazdelitvi gospodinjskih opravil med spoloma, prinaša za družinsko življenje več prednosti kot slabosti, zato lahko zaključimo, da upravičeno nosi naslov družini prijazna organizacija dela.
Ključne besede: delo od doma, teledelo, delo na daljavo, družina, družinsko življenje
Objavljeno v DKUM: 02.03.2021; Ogledov: 2826; Prenosov: 321
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

5.
Telework in Slovenia
Eva Jereb, Miro Gradišar, 1998, znanstvena monografija

Opis: Čeprav je raziskav teledela veliko, pa je večina omejenih le na ZDA in države Evropske skupnosti. V državah centralne in vzhodne Evrope pa do zdaj še ni bilo tovrstnih raziskav. V prispevku so prikazani rezultati raziskave teledela v Sloveniji, ki je bila izvedena v letu 1997. Podana je tudi primerjava stanja v Sloveniji s stanjem v nekaterih drugih evropskih državah.
Ključne besede: delo, teledelo, delo na domu, Slovenija, mednarodne primerjave, work, telework, work at home, Slovenia, international comparisons
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1792; Prenosov: 142
URL Povezava na celotno besedilo

6.
UPORABA PISARNE V OBLAKU ZA POTREBE DRUŽINSKEGA IN MLADINSKEGA CENTRA
Tina Repnik, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo v prvem delu teoretično obravnavali teledelo in računalništvo v oblaku. Preučili smo poznane rešitve računalništva v oblaku na trgu in se odločili za uporabo storitev enega izmed vodilnih podjetij s tega področja Google. Opredelili smo začetke in razvoj Googlea v svetu. Za potrebe Družinskega in mladinskega centra v Cerkljah smo z uporabo storitve Google Drive in Google Koledar ustvarili pisarno v oblaku. Za vse, ki niso vešči uporabe naštetih storitev, smo pripravili priročnik z navodili za uporabo.
Ključne besede: Teledelo, Računalništvo v oblaku, Google, Družinski in mladinski center
Objavljeno v DKUM: 09.01.2013; Ogledov: 1344; Prenosov: 119
.pdf Celotno besedilo (1,70 MB)

7.
Raziskava možnosti dela na daljavo v družbi Mobitel, d.d. : diplomsko delo univerzitetnega študija
Štefka Hribar, 2007, diplomsko delo

Ključne besede: teledelo, e-delo, Mobitel
Objavljeno v DKUM: 31.03.2008; Ogledov: 1882; Prenosov: 171

Iskanje izvedeno v 0.13 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici