1. 3D modeliranje foto-realističnega bivalnega prostora : diplomsko deloNika Milenović, 2024, diplomsko delo Opis: Izbira primernih tekstur in osvetlitve je za foto-realizem v računalniški grafiki ključnega pomena.
Namen diplomskega dela (v teoretskem segmentu) je predstaviti okolje za razvijanje Blender, namenjeno 3D modeliranju in 3D animaciji, hkrati pa predstaviti, kako osvetlitev in teksture vplivajo na foto-realizem pri 3D modeliranju. V praktičnem delu bodo predstavljeni vsi postopki modeliranja posameznih modelov našega prostora, končni izdelek in implementacija različnih virov osvetlitve ter tekstur za dosego najvišje stopnje foto-realizma. Ključne besede: 3D modeliranje, foto-realizem, teksture, osvetlitev, Blender Objavljeno v DKUM: 22.05.2024; Ogledov: 294; Prenosov: 37 Celotno besedilo (3,96 MB) |
2. Teksturiranje nizkomnogokotniških modelov v BodyPaint 3DAna Ambrož, 2018, diplomsko delo Opis: Danes je zelo pomembno, da znamo učinkovito teksturirati 3D modele. Čeprav smo pogosto omejeni s številom mnogokotnikov, pa želimo 3D modele kakovostnega videza in z navideznimi detajli. Doseganje tega ni preprosto in zahteva smisel za umetniško oblikovanje. BodyPaint 3D omogoča teksturiranje modelov s pomočjo projekcijskega slikanja .
Cilj diplomske naloge je ustvariti čimbolj kakovostne teksture, ki bodo nizkomnogokotniškim 3D modelom dodale navidezne podrobnosti, ki so sicer zmodelirani samo na visokomnogokotniških modelih. Želimo dokazati, da se zgolj s teksturo na nizkomnogokotniškem modelu da ustvariti učinek visokomnogokotniškega modela. Ključne besede: BodyPaint 3D, teksture, 3D modeliranje Objavljeno v DKUM: 19.10.2018; Ogledov: 1227; Prenosov: 70 Celotno besedilo (2,69 MB) |
3. VPLIV BARVE IN MATERIALA EMBALAŽE NA ZAZNAVANJE OKUSA ČOKOLADEMiran Grah, 2014, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu obravnavamo problem, ki je redko obravnavan in se nanaša na področje zaznave okusa in teksture čokolade. Zato v magistrskem delu podrobneje proučujemo vpliv barve in materiala embalaže na zaznavanje okusa in teksture čokolade.
V teoretičnem delu magistrskega dela je najprej podan poglobljen pogled elementom (dražljaj, čutila, občutek, izpostavljenost in pozornost) procesa zaznavanja. Elementi procesa zaznavanja so ključnega pomena za razumevanje poteka zaznavanja. Koncept barve embalaže izdelkov sodi med ključne koncepte z vidika tržišča. Tako avtorji koncept barve embalaže opredeljujejo kot marketinške dražljaje, ki pomenijo komunikacijo ali fizični dražljaj, ustvarjen z namenom vplivanja na potrošnika (Assael 1998 in Mubeen 2006). Sodobna tehnologija omogoča razvijati vlogo embalaže s pomočjo novih materialov. Bistveno je torej, da zunanjost embalaže predstavlja prvi stik z odjemalcem in interakcijo med izdelkom in le-tem.
Tako sta temeljni raziskovalni vprašanji magistrskega dela:
• ali barva embalaže vpliva na zaznavanje okusa in teksture čokolade in
• ali material embalaže vpliva na zaznavanje okusa in teksture čokolade.
V pričujočem delu je predstavljen model povezav med naslednjimi koncepti: barva embalaže, material embalaže, zaznavanje okusa in zaznavanje teksture. Model raziskave smo predhodno preverjali na manjšem vzorcu respondentov (desetih študentov) prvega in drugega letnika bolonjskega magisterija Ekonomsko-poslovne fakultete. Namen predhodnega testiranja je bilo ugotoviti, ali eksperimentalne osebe razumejo anketna vprašanja in morebiti modifikacijo dveh vprašalnikov. Rezultati predhodnega testiranja kažejo, da barva embalaže in material embalaže ne vpliva na percepcijo okusa in teksture čokolade.
Glavni del raziskave je potekal v mesecu maju, ko smo testirali šestdeset študentov prvega in drugega letnika bolonjskega magisterija Ekonomsko-poslovne fakultete. Zagotovili smo vsebinsko veljavnost dveh vprašalnikov. Na temelju tega smo izvedli eksperiment v treh skupinah (v vsaki skupini je sodelovalo 20 študentov).
Rezultati empiričnega preverjanja na vzorcu šestdesetih študentov bolonjskega magisterija Ekonomsko-poslovne fakultete kažejo, da a) barva embalaže ne vpliva na percepcijo okusa in teksture čokolade ter nadalje tudi b) material embalaže ne vpliva na percepcijo okusa in teksture čokolade. Ob koncu raziskave nas je tudi zanimalo, ali se barve embalaže in materiali embalaže na zaznavanje okusa in teksture med seboj razlikujejo. Zato smo opravili dodatno analizo „post hoc“. Ugotovili smo, da med vsemi skupinami statistično ni značilnih razlik (p > 0,05).
Rezultati našega dela so kljub svojim prispevkom le delček raziskovalnega področja zaznave okusa in teksture. Vendar nas vse to vodi do sklepa, da gre za pomembna spoznanja, ki bodo prihodnjim raziskovalcem, ugotovitve pričujoče raziskave pomembne za na daljno delo. Ključne besede: čokolada, zaznavanje okusa, zaznavanje teksture, barva embalaže, material embalaže Objavljeno v DKUM: 06.10.2014; Ogledov: 2088; Prenosov: 313 Celotno besedilo (2,00 MB) |
4. TEKSTURA IZBOKLINJani Majerič, 2014, diplomsko delo Opis: Teksture izboklin predstavljajo metodo v računalniški grafiki, s katero lahko prikažemo strukturo površine objekta. Za njeno delovanje potrebujemo svetlobni vir in perturbirane normale. V našem programu Bumper je uporabljen zemljevid normal, v katerem so shranjene normale v barvnih kanalih. Napisan je z uporabo grafičnih knjižnic OpenGL, ki ima vgrajeno tvorbo GLSL (Graphics Library Shader Language) in dveh senčilnikov, in sicer senčilnika oglišč in senčilnika fragmentov, s pomočjo katerih prikažemo tridimenzionalni objekt z izboklinami. Ključne besede: Senčilnik, osvetlitev, OpenGL, teksture Objavljeno v DKUM: 20.02.2014; Ogledov: 1607; Prenosov: 97 Celotno besedilo (3,98 MB) |
5. |