| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 43
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Posodobitev skladiščnega poslovanja z uvedbo črtne kode v skladišču rezervnih delov 157.LOGP Slovenske vojske : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Damjan Kaučič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bomo predstavili skladiščno poslovanje izbranega skladišča Slovenske vojske in poiskali predloge možnih izboljšav. Za ta namen bomo izvedli posnetek obstoječega stanja vključno z analizo poteka procesa izdaje in prevzema sredstev. Na podlagi ugotovljenega stanja bomo izvedli kritično analizo s ciljem identifikacije poglavitnih problemov in njihovih vzrokov. V današnjem času lahko z napredno informacijsko tehnologijo natančneje spremljamo in identificiramo blago v skladišču tako, da lahko naročila obdelamo hitreje in učinkoviteje. Posledica tega je večja produktivnost in učinkovitost skladišča. Da bi to dosegli v obravnavanem skladišču, se bomo posvetovali s strokovnjaki na področju razvoja in implementacije programskih rešitev za podporo procesov logistike in izbrali ustrezno tehnologijo, katera bo vključena v predlog rešitve problema. Pri tem se bomo osredotočili na implementacijo sistema za upravljanje skladišč (WMS), uvedbo identifikacije s črtno kodo ali RFID tehnologijo in uporabo RF terminalov z ciljem vzpostavitve brezpapirnega poslovanja in zagotovitve ažurnih zalog. Na koncu bomo izvedli analizo poteka procesa izdaje in prevzema sredstev z upoštevanjem predlaganih rešitev, ter podali sklep.
Ključne besede: skladiščno poslovanje, informacijski sistem, črtna koda, sistem za upravljanje skladišč (WMS), RF terminal, RFID tehnologija
Objavljeno v DKUM: 04.09.2023; Ogledov: 514; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (3,21 MB)

2.
Integracija in uporaba MES sistema v podjetju Alumat
Jakob Tič, 2022, diplomsko delo

Opis: Tema diplomske naloge je digitalizacija in integracija sistema za upravljanje proizvodnje (angl. Manufacturing execution systems, MES) v podjetje. Osredotočili smo se na proces digitalizacije v podjetju, s katero se vsa papirnata dokumentacija v podjetju zamenja z digitalno. To bomo dosegli z integracijo MES sistema, s pomočjo katerega lahko vse delovne naloge in drugo papirnato dokumentacijo urejamo s pomočjo računalnika. V podjetju menijo, da bomo s tem še bolj optimizirali in poenostavili proizvodnjo ter dobili bolj točne podatke v realnem času. To pripomore k boljšemu delovanju in s tem tudi poslovanju podjetja. Najprej smo opredelili informacijske sisteme, povedali, kako zelo pomembno vlogo imajo dandanes v podjetju, ter opisali njihovo vlogo skozi čas. Možnosti, kako se bo podjetje digitaliziralo, je veliko, saj je mnogo informacijskih sistemov, ki ponujajo drugačne izboljšave ter so tudi zelo različno oblikovana. Zato smo vsako možnost, med katerimi se je podjetje Alumat d. o. o odločevalo, tudi podrobneje opisali, napisali njihove pozitivne lastnosti ter tudi, v čem so druge možnosti boljše od njih. S tem se sklicujemo na rešitve načrtovanja virov podjetja (ERP) (angl. Enterprise Resource Planning), najboljše rešitve v svoji niši (angl. Best Of Breed, BOB) ter sisteme za upravljanje proizvodnje (MES). Na koncu se je podjetje odločilo za integracijo MES sistema v že prej zasnovan ERP, ki so ga uporabljali že nekaj let. Opisali smo, kako je potekala sama integracija MES sistema, ter s katerimi tehnologijami bodo uspeli doseči svoje cilje. Poleg digitalizacije papirnate dokumentacije jim je eden od prvotnih ciljev bila tudi sledljivost toka materiala v realnem času. To jim je uspelo z RFID tehnologijo, ki smo jo vpeljali v proizvodnjo ter izboljšali sledljivost in celoten nadzor. Spoznanja in ugotovitve integracije sistema bomo primerjali in kombinirali. Pri sami nalogi bomo uporabili deskriptivno metodo, ki se uporablja za opisovanje dejstev. Za empiričen del smo uporabili metodo strukturiranega intervjuja. Na koncu smo ugotovili, da je odločitev veljala za zelo uspešno. Veliko manj je zmot, zamud ter večja je produktivnost. S tem smo ugotovili, da je digitalizacija ena izmed najpomembnejših odločitev, ki jih lahko podjetje danes sprejme.
Ključne besede: proizvodnja, digitalizacija, MES, rešitev, integracija, RFID tehnologija
Objavljeno v DKUM: 26.05.2022; Ogledov: 869; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

3.
Preprečevanje izgub paketov na pošti slovenije
Sara Dular, 2021, diplomsko delo/naloga

Opis: V zadnjem času je moč zaznati, da prihaja do povečane spletne prodaje in posledično do večjega števila izgub paketov. V diplomskem delu prikazujemo, kako ta problem preprečiti oziroma ga zmanjšati. Diplomsko delo začnemo s teorijo o paketih in standardu GS1, nato analiziramo posnetek obstoječega stanja od sprejema paketa na pošto pa vse do njegove vročitve. V delu predstavljamo tudi kritično analizo, ki vključuje tri vidike: zaposlenega na pošti, pošiljatelja in prejemnika. V sklopu raziskovanja smo predlagali dve rešitvi. Prva je uvedba tehnologije RFID. Ta možnost je učinkovitejša, ampak predstavlja z vidika podjetja Pošta Slovenija, d. o. o., velik finančni zalogaj. Druga rešitev je zaposlitev novega zaposlenega, ki bi bil zadolžen za skeniranje pošiljk. Ta varianta je finančno dostopnejša, vendar dopušča večjo možnost za napake. Na podlagi preučenih možnostih predlagamo uvedbo tehnologije RFID. Njena uvedba je sicer velik stroškovni zalogaj, vendar se na dolgi rok bolj obrestuje. S tovrstno tehnologijo bi Pošta Slovenije, d. o. o., imela možnost avtomatskega skeniranja vseh paketov, s čimer bi preprečila možnost izgube paketov in izboljšala nadzor nad pošiljkami.
Ključne besede: izguba paketov, sledljivost, tehnologija RFID, črtna koda
Objavljeno v DKUM: 26.11.2021; Ogledov: 1008; Prenosov: 89
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

4.
Označevanje in sledenje polizdelkov v podjetju Arcont d.d. : diplomsko delo
Jaka Meglič, 2021, diplomsko delo

Opis: V predloženem diplomskem delu je obravnavana tematika industrijskega označevanja in sledenja materiala (polizdelkov). V prvem delu je predstavljeno teoretično ozadje različnih vrst tehnologij za označevanje in sledenje ter njihova medsebojna primerjava. V praktičnem delu je shematsko prikazano trenutno stanje intralogistike v podjetju Arcont d. d. in izpostavljene težave s področja označevanja in sledenja polizdelkov, s katerimi se trenutno podjetje sooča. S pomočjo kritične analize smo identificirali in prikazali možne vzroke za neučinkovito delovanje na področju označevanja in sledenja polizdelkov v podjetju. Izmed vseh obravnavanih tehnologij sta za naš obravnavan primer najprimernejši tehnologiji označevanja s črtno kodo in RFID. Preden smo podali primerno rešitev, smo za slednji tehnologiji izdelali SWOT analizo. Na koncu so opisani predvideni učinki uvedbe izbrane tehnologije za označevanje in slednje.
Ključne besede: intralogistika, označevanje, sledenje, tehnologija črtne kode, RFID.
Objavljeno v DKUM: 17.09.2021; Ogledov: 1065; Prenosov: 146
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

5.
Tehnologije sledenja pošiljk v transportu
Samo Kumperščak, 2020, magistrsko delo/naloga

Opis: Dandanes je vse bolj pomemben nadzor izdelkov, ki potujejo po oskrbovalnih verigah. Nadzor nad izdelki nam omogočajo različne tehnologije in sistemi sledljivosti, ki prikazujejo točno lokacijo blaga. Sledljivost ima veliko pozitivnih lastnosti, tako za kupce izdelkov kot za distributerje in ostale člene oskrbovalnih verig. V magistrskem delu smo se ukvarjali s pregledom različnih vrst tehnologij sledenja, ki jih poznamo. Med te tehnologije spadajo tehnologije črtnih in QR kod, RFID tehnologija, GPS tehnologija in tehnologija veriženja blokov (ang. blockchain). Najbolj pogoste tehnologije sledenja so sposobne poročati o stanju izdelka, ko le-tega optično preberemo, spet druge so pa nekoliko bolj napredne in so sposobne slediti izdelku v realnem času, tako da tisti, ki spremlja stanje izdelka, v vsakem trenutku pozna natančno lokacijo izdelka. Po pregledu teoretičnega ozadja različnih tehnologij sledljivosti smo se osredotočili na praktični del, ki zajema pregled uporabe tehnologij, ki jih za sledenje uporabljajo na Pošti Slovenije d.o.o. Analizirali smo trenutno stanje glede sledljivosti in raziskali potek sledenja pošiljke od sprejema do vročitve. Osnova za preučevanje tematike je bila znanstvena in strokovna literatura, ki smo jo iskali po različnih spletnih bazah z vpisovanjem ključnih besed. Podrobnejša analiza literature je bila izvedena še s programom VOSviewer, kjer smo analizirali najpogosteje citirane avtorje, skupno citirana dela, skupno citiranje skupine avtorjev s strani druge skupine avtorjev, skupno citiranje avtorjev in ključne besede, ki se v najdenih delih največkrat pojavljajo. Analizo trenutnega stanja glede sledenja na Pošti Slovenije smo izvedli na podlagi lastnih izkušenj dela na Pošti ter z intervjuji in vprašalniki, ki smo jih posredovali tamkajšnjim zaposlenim. Poglavje rezultatov zajema primerjavo različnih aplikacij in tehnologij, namenjenih sledenju. Primerjavi sledi analiza stanja področja sledenja na Pošti Slovenije ter konkretni predlogi izboljšav na področju RFID in GPS tehnologije.
Ključne besede: sledljivost, GPS, RFID tehnologija, črtne kode, tehnologija veriženja blokov, transportna logistika.
Objavljeno v DKUM: 08.01.2021; Ogledov: 1595; Prenosov: 178
.pdf Celotno besedilo (1,96 MB)

6.
Integracija informacijskih sistemov v logistiki
Katja Marolt, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu preučujemo proces integracije informacijskih sistemov v logistiki, kar se nanaša na povezovanje celovite programske rešitve SAP z uvedbo tehnologije RFID v proces logistike. Obravnavani logistični proces je razdeljen na sprejem, skladiščenje in odpremo blaga ter transport izdelkov oz. materiala. V diplomskem delu sta prikazana proces brez uporabe tehnologije RFID in proces po uvedbi omenjene tehnologije. Sama uvedba in integracija tehnologije RFID bi za podjetje predstavljali dodaten strošek, vendar bi se ta investicija v daljšem časovnem obdobju povrnila, hkrati pa bi bil sam proces tudi optimiziran. Podatki bi bili namreč zagotovljeni v realnem času, kar bi vodilo v hitrejšo izvedbo procesa ter posledično tudi manj zamud in večjo učinkovitost.
Ključne besede: SAP, integracija, tehnologija RFID, informacijski sistem, logistika
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 1400; Prenosov: 171
.pdf Celotno besedilo (1,51 MB)

7.
Nadgradnja mts in opreme na policijski postaji z rfid tehnologijo
Maja Šega, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: Policijska postaja s splošnim delovnim področjem ima širok spekter del in nalog, ki jih opravlja in za to na razpolago ogromno MTS in opreme: za vzdrževanje javnega reda in miru, za nadzor in urejanje prometa ter reševanje in odkrivanje kaznivih dejanj in prekrškov. Posledično je za delo z MTS in opremo potrebno veliko dela in časa, za kar je potrebo tudi večje število subjektov. Potreben je dober odnos do MTS in opreme, pravilno rokovanje in njena uporaba, stalen in dosleden nadzor nad opremo, servisiranje in vzdrževanje, pregledi, evidentiranje itd. Posledično vsemu temu prihaja še do ogromno birokracije. Da bi prispevali k lažjemu izpolnjevanju vseh navedenih zahtev in ciljev, ter pri tem še zmanjšali stroške, smo MTS in opremo, ki se nahaja in uporablja na policijski postaji s splošnim delovnim področjem, nadgradili z RFID tehnologijo, s čimer se bi lahko olajšalo delo uporabnikom, odgovornim za opremo, serviserjem in vzdrževalcem, službam, ki so zadolžene za nabavo MTS in opreme ter za vse ostale, ki so na kakšen drug način v povezavi z MTS in opremo.
Ključne besede: MTS, oprema, RFID, identifikacija, tehnologija, policija
Objavljeno v DKUM: 19.02.2018; Ogledov: 1119; Prenosov: 83
.pdf Celotno besedilo (2,16 MB)

8.
Varovanje knjižničnega gradiva s pomočjo sistema radiofrekvenčne identifikacije in elektromagnetne tehnologije : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Miha Žižek, 2017, diplomsko delo

Opis: Varovanje knjižničnega gradiva je ključnega pomena pri ohranjanju kulturne dediščine. Skozi zgodovino so se ob razvoju knjig in knjižnic pojavile tudi tatvine knjižničnega gradiva, kar pa knjižnicam povzroča velike težave tudi danes. Elektronski sistemi za varovanje knjižničnega gradiva skozi čas niso razvili kakšne nove revolucionarne metode, zato varovanje z radiofrekvenčno identifikacijo in elektromagnetnimi varnostnimi nalepkami še danes ostajata glavni varovalni tehniki v knjižnicah. Zgodovinski podatki v literaturi kažejo, da so bile kraje gradiva v knjižnicah zmeraj prisotne. Ob pregledu razvoja metod za varovanje knjig – od najbolj primitivnih, kot so bila tako imenovana knjižna prekletstva, pa vse do modernih elektronskih sistemov – ugotovimo, da je kraj gradiva ob modernih sistemih veliko manj. Že sama vidna prisotnost varovalnega sistema in opozorilne nalepke o varovanju gradiva v knjižnici marsikaterega potencialnega tatu odvrnejo od morebitne kraje. Uspešnega varovanja knjižničnega gradiva pa ne moremo zagotoviti samo z elektronskimi varnostnimi sistemi, saj le-ti niso popolnoma zanesljivi, kar nam danes priznajo tudi nekateri ponudniki določenih sistemov. V največji možni meri bomo za varovanje knjižničnega gradiva poskrbeli še z ostalimi varnostnimi sistemi in ukrepi, kot so varnostne kamere in varnostno osebje knjižnice, oziroma v sodelovanju z zasebnimi varnostnimi podjetji. K zmanjševanju možnosti odtujevanja knjižničnega gradiva pripomoreta tudi obvezna oddaja oblačil v garderobo in možnost uporabe omaric za shranjevanje osebnih predmetov. Tudi sodelovanje vseh zaposlenih v knjižnici je nujnega pomena za varnost knjižničnega gradiva, ki ga je potrebno ohraniti še za naslednje generacije.
Ključne besede: knjižnice, knjižnično gradivo, varovanje, tehnično varovanje, radiofrekvenčna identifikacija, RFID, elektromagnetna tehnologija, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 11.01.2018; Ogledov: 2118; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (595,36 KB)

9.
Uporaba tehnologij črtne kode in rfid tehnologiije v poslovnih informacijskih rešitvah na primeru osnovnih sredstev
Marko Prah, 2017, magistrsko delo

Opis: V sodobnem času tehnologija vse bolj napreduje. Želja po hitrejšem, varnejšem, zanesljivejšem, avtomatiziranem ter poenotenem sistemu označevanja in sledenja različnih produktov zahteva natančno izbiro napredne informacijske tehnologije. Sodobne informacijske tehnologije imajo veliko prednosti(zmanjševanje stroškov, povečanje konkurenčne prednosti, hitrejše izvajanje procesov. Na začetku magistrskega dela bomo predstavili zgodovino črtne kode in predstavili RFID tehnologijo, koristi in področja uporabe. Zanimalo nas bo tudi kaj se bo zgodilo s črtno kodo in kakšno perspektivo ima RFID tehnologija.
Ključne besede: Radio-frekvenčna identifikacija, tehnologija RFID, črtna koda, odzivnik RFID, EPC
Objavljeno v DKUM: 01.09.2017; Ogledov: 1518; Prenosov: 209
.pdf Celotno besedilo (644,13 KB)

10.
Izboljšava skladiščenja kolesnih dvojic v SŽ-VIT, d. o. o., center Ptuj s pomočjo RFID tehnologije
Danijel Milošević, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: Živimo v času nepredvidljivo močne konkurence in tako ne vemo, kaj nas čaka jutri. Podjetja morajo zato slediti najnovejšim trendom in tehnologijam v upanju na zmanjševanje proizvodnih stroškov in izpolnjevanje želja strank. V diplomskem delu je predstavljeno podjetje SŽ-VIT, d. o. o., Center Ptuj, katerega osnovna dejavnost je vzdrževanje železniških prevoznih sredstev. Proučili smo obstoječe stanje skladišča in procese, s katerimi se podjetje ukvarja. Posebej smo poudarili način iskanja uskladiščenih kolesnih dvojic pred odpremo in odlaganje transportnih skladiščnih enot na prosta talna mesta, pri čemer smo opazili pomanjkljivosti in nepravilnosti. V nadaljevanju smo s pomočjo kritične analize poiskali rešitve za odpravo nepravilnosti v procesu. Predlagali smo sistem RTLS – tehnologijo RFID, preureditev lokacij odlagalnih mest po podjetju in postavitev novih paletnih regalov, kar bi omogočilo krajše čase iskanja kolesnih dvojic, večjo preglednost nad zalogami, sledljivost in urejenost podjetja.
Ključne besede: Skladiščenje, tehnologija RFID, sistemi RTLS, kritična analiza, paletni regali
Objavljeno v DKUM: 28.08.2017; Ogledov: 1324; Prenosov: 119
.pdf Celotno besedilo (2,57 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici