| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 13
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Tehnike sproščanja in uporaba le teh pri slovenskih kolesarjih in kolesarkah : diplomsko delo
Maruša Naglič, 2024, diplomsko delo

Opis: Glavni namen diplomskega dela je bil ugotoviti, če tehnike sproščanja vplivajo na pripravo za trening in tekmovanje kolesarja. Želja je bila predstaviti in raziskati tehnike sproščanja ter uporabo le-teh pri kolesarjih od 15. do 23. leta starosti. Anketa se je osredotočala na uporabo in poznavanje tehnik sproščanja. V anketo je bilo vključenih 20 kolesarjev iz različnih slovenskih kolesarskih klubov. Glavna ugotovitev diplomskega dela je bila, da se načini priprave na tekmovanja zelo razlikujejo od posameznika do posameznika. Sklepati je lahko, da so tehnike sproščanja med kolesarji poznan pojem, vendar so v praksi zelo malo rabljene. Kot je bilo predvidevano, kolesarji med posameznimi tehnikami sproščanja največkrat uporabljajo dihalne vaje. V anketi je bilo raziskano tudi, kakšen odnos imajo kolesarji z družino in svojim trenerjem. Kolesarstvo, sploh gorsko, je individualen šport, kar v praksi pomeni, da ima vsak posameznik svojega trenerja, ki mu sestavi plan individualno. Nekateri so s trenerjem bolj povezani kot drugi in se ob njegovi prisotnosti počutijo bolje. Enako je z vplivom staršev, družine. Večina se ob podpori družine počuti bolje in jih ne moti njihova prisotnost na tekmovanjih.
Ključne besede: kolesarstvo, priprava na tekmovanje, tehnike sproščanja, razvoj otrok in mladostnikov
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (916,87 KB)

2.
Vključevanje tehnik sproščanja v velnes ponudbo Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija
Aida Babajić, 2024, diplomsko delo

Opis: V zadnjih letih se je močno povečalo zanimanje za področje tehnik sproščanja in duševnega zdravja. Tehnike sproščanja s svojimi pozitivnimi vplivi, kot so zmanjšanje in obvladovanje stresa, stopnje anksioznosti, depresije in ostalih duševnih motenj, pomagajo s krepitvijo posameznikovega duševnega in fizičnega zdravja. S svojo raziskavo smo hoteli poudariti pomen nadaljnjega razvoja ter vključitev tehnik sproščanja v velnes ponudbo Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Zanimalo nas je, v kolikšni meri so turisti zadovoljni s trenutno ponudbo velneških storitev in kažejo zanimanje za produkte, ki vključujejo tehnike sproščanja ter stopnjo zanimanja populacije glede ozaveščenosti o metodi čuječnosti. S pomočjo sekundarnih virov smo analizirali ponudbo Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, ozavestili pomen tehnik sproščanja, preučili trend čuječnosti in podali predloge za izboljšanje turistične velnes ponudbe v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. V naši raziskavi je sodelovalo 170 anketirancev. S pomočjo uporabe kvantitativne metode smo ugotovili, da večina potencialnih turistov že uporablja tehnike sproščanja ter so v prihodnosti pripravljeni poskusiti turistične produkte, ki le-te vključujejo. Prav tako smo na podlagi pridobljenih rezultatov razbrali, da ljudje duševno zdravje štejejo za eno izmed najpomembnejših življenjskih področij.
Ključne besede: Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč, dobro počutje, duševno zdravje, tehnike sproščanja, čuječnost
Objavljeno v DKUM: 12.07.2024; Ogledov: 168; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (1,42 MB)

3.
Oblikovanje spletnega mesta s področja tehnik sproščanja : diplomsko delo
Maruša Terzič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu s preučevanjem, primerjavo in analizo obstoječe literature definiramo najpomembnejše parametre (dostopnost, uporabnost, vsebina, struktura, navigacija, uporabniška izkušnja in vizualna podoba) in indikatorje kakovostno oblikovanega spletnega mesta s področja tehnik sproščanja, ki bo uporabnikom nudilo informacije in se jim pomagalo naučiti ter izvajati tehnike sproščanja. Definirane parametre uporabimo kot smernice za oblikovanje zasnove in izdelavo funkcionalnega spletnega mesta miren.si. Spletno mesto vsebuje spletni tečaj z učnimi vsebinami, praktičnimi vajami, navodili za izvajanje tehnik sproščanja in multimedijskimi vsebinami vodenih vadb. Pri pripravi vsebin za spletno mesto smo sodelovali s posamezniki s področja psihologije.
Ključne besede: spletno oblikovanje, parametri kakovosti, spletni tečaj, tehnike sproščanja, miren.si
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 382; Prenosov: 58
.pdf Celotno besedilo (2,96 MB)

4.
Spoprijemanje s stresom pri študentih pedagogike
Tjaša Pisanec, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu raziskujemo načine in metode, ki jih študenti dvopredmetnega študija pedagogike na Filozofski fakulteti Maribor uporabljajo za spoprijemanje s stresom kot posledico študijskih obremenitev. Najprej v sklopu teoretičnega dela opredelimo stres, opišemo vrste, faze in simptome stresa, predstavimo različne tehnike in strategije spoprijemanja s stresom ter vrsto raziskav, ki zadevajo tematiko stresa med študentsko populacijo. V empirični raziskavi, v kateri je sodelovalo 112 študentov, proučujemo stopnjo stresa študentov, pogostost doživljanja stresa zaradi študijskih obveznosti, stresnost določenih vidikov študija, doživljanje simptomov stresa in uporabo različnih načinov spoprijemanja s stresom. Pri tem nas zanima obstoj razlik glede na letnik študija, povprečno oceno posameznika in v dveh primerih tudi stopnjo stresa študentov. Rezultati prikazujejo nizko oceno stresnosti dvopredmetnega študija pedagogike, saj večina študentov stres, povezan s študijem, doživlja le včasih. Najpogostejše metode, ki jih študenti uporabljajo v namene obvladovanja in zmanjševanja stresa, so vsakodnevne dejavnosti, ki imajo že same po sebi sproščujoč vpliv na človeka, kot so telesna aktivnost, hobiji, druženje s prijatelji ipd. Precej manjše število študentov uporablja zahtevnejše relaksacijske in kognitivne tehnike, s katerimi so podrobneje seznanjeni v času študija.
Ključne besede: stres, študenti, spoprijemanje s stresom, tehnike sproščanja
Objavljeno v DKUM: 20.12.2018; Ogledov: 1807; Prenosov: 255
.pdf Celotno besedilo (1,51 MB)

5.
Metode za obvladovanje stresa
Jernej Mergeduš, 2017, diplomsko delo

Opis: Teoretično izhodišče: Stres je danes vzrok za mnogo bolezni in negativno vpliva na kakovost življenja v celotni družbi. Je prirojen odziv, katerega lahko zaznamo s poznavanjem simptomov. Pomembno je, da ga zgodaj prepoznamo ter sestavimo načrt obvladovanja. V diplomskem delu smo predstavili metode, s katerimi lahko preprečimo ali zmanjšamo stres, ter tako izboljšamo svoje psihično in fizično zdravje. Metodologija: V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno ali opisno metodo dela, s pregledom znanstvene in strokovne literature. Med seboj smo primerjali mnenja različnih avtorjev, ki so nas pripeljala do odgovorov na zastavljena raziskovalna vprašanja. Rezultati: Ugotovili smo, da lahko z opisanimi metodami za obvladovanje stresa, kot so tehnike sproščanja, joga, meditacija, psihoterapija in avtogeni trening, uspešno zmanjšamo ali odpravimo stres. Pomembno je, da posamezniki prepoznajo stres ter poznajo metode, s katerimi ga lahko zmanjšajo. Predvsem so učinkovite metode, ki nas sprostijo in aktivirajo našo zavest. Pomembna je tudi zdrava prehrana, gibanje ter dobri medosebni odnosi. Kadar stresa ne zmoremo obvladovati sami, je najbolje poiskati strokovno pomoč. Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da ljudje slabo obvladujejo stres, čeprav se ga mnogo ljudi zaveda in pozna metode za obvladovanje stresa. Menimo, da bi morali metode obvladovanja stresa predstaviti ljudem čim bolj zgodaj, že v otroštvu, saj smo v tem starostnem obdobju že močno izpostavljeni stresu. To bi pripomoglo k izboljšanju celostnega zdravja v družbi, boljš
Ključne besede: stresorji, stresni odziv, tehnike sproščanja, dihanje, gibanje, prehrana.
Objavljeno v DKUM: 10.01.2018; Ogledov: 3868; Prenosov: 694
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)

6.
DEJAVNIKI STRESA IN NJEGOVO OBVLADOVANJE V TELEKOMU SLOVENIJE D.D.
Tanja Ocepek, 2017, magistrsko delo

Opis: Stres na delovnem mestu je vsakdanji pojav. Vse hitrejši tempo življenja, pritiski doma in v službi lahko povzročijo motnje v delovanju telesa in duševnosti. Stres uvrščamo med tiste bolezni in težave, ki so nevidne in neotipljive, a še kako povzročajo preglavice. O njem govorimo, kadar od svojega telesa terjamo več, kot je zmožno. Pospeši utrip srca in poveča krvni tlak. Kratkotrajni stres ima lahko tudi pozitivne učinke, saj adrenalin, ki se sprosti v telesu, povzroči večjo učinkovitost in storilnost. Dolgotrajni stres pa telesu škoduje, saj lahko napade različne organe. Zaposleni, ki je pod stresom, ne škoduje samo sebi in svoji družini, temveč tudi organizaciji, kjer je zaposlen. Tudi podjetja lahko zapadejo stresu, ki se ga je težko otresti. Ta vrsta stresa se kaže v prevelikih kadrovskih spremembah, v slabih delovnih razmerah, v veliki odsotnosti z dela in v pogostih poškodbah pri delu. Zato mnoga podjetja poskrbijo za preventivo. Urejena medsebojna komunikacija, medsebojni odnosi, skrb za zdravo prehrano in urejene delovne razmere lahko pripomorejo k zmanjševanju organizacijskega stresa. V nekaterih podjetjih poznajo posebne merilce stresa, s katerimi merijo stopnjo napetosti in nezadovoljstva med zaposlenimi. Eden izmed takšnih merilcev je lahko tudi letni pogovor nadrejenih s svojimi zaposlenimi.
Ključne besede: stres, simptomi stresa, obvladovanje stresa, posledice stresa, zaposleni, delovno mesto, organizacijski stres, izgorelost zaposlenih, karoshi smrt, strategije stresa, tehnike sproščanja
Objavljeno v DKUM: 06.07.2017; Ogledov: 1508; Prenosov: 245
.pdf Celotno besedilo (1,74 MB)

7.
Tehnike sproščanja in njihov vpliv na doživljanje stresa, samopodobo in socialne odnose pri otrocih
Maja Krajnc Ružič, 2016, magistrsko delo

Opis: Temeljni problem raziskave je ugotoviti, kako vplivajo sprostitvene tehnike na otroka tretjega razreda osnovne šole. V teoretičnem delu smo predstavili razvoj otroka v obdobju srednjega otroštva, razvoj osebnosti v tem obdobju, samopodobe, emocij ter socialnih odnosov. Obravnavali smo družbeni fenomen, s katerim se srečujemo vsakodnevno: stres. Proučevali smo njegove dejavnike, znake, posledice ter spregovorili o stresu pri otrocih. Nadalje smo se ukvarjali s posameznimi tehnikami sproščanja ter njihovimi vplivi na otroke. V empiričnem delu smo merili učinkovitost dveh sprostitvenih tehnik z vidika otrok, staršev in učiteljic. Rezultati kažejo pozitivne spremembe pri samopodobi, emocijah ter socialnih odnosih otrok, predvsem pa kažejo pozitivne spremembe v počutju po izvajanju posamezne sprostitvene tehnike. Tako otroci, kot starši in učiteljici so zadovoljni s spretnostjo, ki so jo pridobili. Iz raziskovalnih ugotovitev izhaja, da želijo več tovrstnih aktivnosti, ki bi bile vpete v šolsko delo.
Ključne besede: samopodoba, stres, tehnike sproščanja, meditacija, Access Bars
Objavljeno v DKUM: 19.01.2017; Ogledov: 2191; Prenosov: 437
.pdf Celotno besedilo (3,42 MB)

8.
VPLIV PSIHOLOŠKE PRIPRAVE NA ŠPORTNIKOVO SPOSOBNOST UČINKOVITEGA OBVLADOVANJA IN SPOPRIJEMANJA S STRESOM
Jernej Nedog, 2016, diplomsko delo

Opis: Ukvarjanje s športom in sodelovanje pri športnih dejavnostih predstavlja tako fizične kot psihične zahteve za športnike, saj se soočajo z napetostmi, ki izhajajo iz konkurence v športu, in z drugimi zahtevami, ki prihajajo s strani staršev, trenerjev in vrstnikov. Nekateri športniki se naučijo uspešno reševati takšne napetosti in jim šport predstavlja izziv in nekaj prijetnega. Nekateri športniki pa te sposobnosti nimajo in jim šport predstavlja veliko mero stresa in tesnobe. Nobenega dvoma ni, da se ljudje razlikujemo v sposobnostih za uspešno obvladovanje stresnih situacij. Te razlike izvirajo predvsem iz naučenih spretnosti obvladovanja stresa, ki se jih je športnik naučil v otroštvu in adolescenci. Šport je lahko pomemben prostor, kjer se lahko naučimo veščin za dosego ciljev, relaksacije, komunikacije, sodelovanja,... Na nek način lahko šport opredelimo kot laboratorij za preizkušanje in obvladovanje tehnik in načinov za spopadanje s stresom.
Ključne besede: športna psihologija, motivacija, koncentracija, tehnike sproščanja, stres, psihološka priprava, joga
Objavljeno v DKUM: 31.05.2016; Ogledov: 6540; Prenosov: 304
.pdf Celotno besedilo (1,07 MB)

9.
KONCENTRACIJA V KOŠARKI
Mitja Kotnik, 2014, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bil raziskati, primerjati in analizirati koncentracijo pri učencih, ki se ukvarjajo s košarko z učenci, ki se s košarko ne ukvarjajo ter ugotavljati razliko med fanti in puncami v koncentraciji. Zanimalo nas je, ali se učenci košarkarji razlikujejo od splošne populacije v koncentraciji ter ali spol vpliva na koncentracijo. a osnovi postavljenih raziskovalnih vprašanj smo določili in izpeljali teste pozornosti v košarkarskih klubih in v osnovni šoli. Rezultate smo prikazali opisno in tabelarno. Z rezultati, ki smo jih dobili na podlagi testiranj, smo ovrgli obe postavljeni hipotezi. Ugotovili smo, da ni razlike v koncentraciji med učenci in učenci, ki trenirajo košarko. Prav tako smo ugotovili, da med deklicami in fanti ni razlike v koncentraciji.
Ključne besede: koncentracija, koncentracija v športu, koncentracija v košarki, košarka, trening, psihologija športa, tehnike koncentracije, tipi koncentracije, metode sproščanja
Objavljeno v DKUM: 23.01.2015; Ogledov: 1832; Prenosov: 284
.pdf Celotno besedilo (570,18 KB)

10.
OBVLADOVANJE STRESA NA DELOVNEM MESTU V PODJETJU TAMES D.O.O.
Andreja Šegula, 2014, magistrsko delo

Opis: Kljub tehnološkemu napredku, ki v današnjem času olajšuje življenje, vse večkrat obstaja občutek, da se je vedno težje upirati vsakdanjim pritiskom. Prav zato so pri usklajevanju delovnih in domačih obveznosti potrebni koristni napotki za obvladovanje in nadziranje neprestanih zahtev. Zaradi prevelikih delovnih obremenitev se zaposleni v delovnem okolju nenehno srečujejo s stresom. Zato je potrebno uvesti rešitve, ki bodo pomagale pri boljšem obvladovanju teh težav in ki bodo v življenje vnesle vsaj nekaj miru in zbranosti. Vzroki stresa se lahko nahajajo v notranjosti vsakega posameznika ali pa izvirajo iz njegovega okolja, bodisi socialnega ali delovnega. Če je okolje zaposlenega pogosto stresno, hitreje podlega motnjam, povezanim s tesnobo, ki v njem povzročajo napetost, napade panike in lahko povsem izčrpajo človeka, v hujših oblikah pa povzročijo resne motnje duševnega zdravja. Stres ne prizadene le posameznika ampak tudi organizacijo, v kateri zaposleni deluje, in družbo kot celoto. Posledice, ki jih prinaša stres, so lahko čustvene, vedenjske in telesne narave, in predstavljajo način, s katerim se organizem odzove na spremembe, obenem pa organizaciji predstavljajo velik strošek. Najhujše posledice stresa na ravni posameznika se pokažejo kot izgorelost, izčrpanost, kronična utrujenost in v najhujšem primeru kot smrt zaradi prevelikega stresa. Na organizacijskem nivoju pa je stres povezan s stroški zaradi bolezenskih odsotnosti zaposlenih z dela in s stroški zdravljenja zaposlenih, stroški absentizma, stroški prezgodnjih upokojitev, sodnimi stroški, stroški, nastalih zaradi škode na opremi, zmanjšanja produktivnosti, v nekaterih primerih pa tudi izgube dobrega imena in ugleda. Kljub temu pa si vodstvo podjetja pogosto zatiska oči pred problemom in se ne želi soočiti s stresom svojih zaposlenih, saj meni, da je stres posameznika posameznikov problem, prav tako pa tudi njegova rešitev. Stresu se ni mogoče izogniti, saj je del vsakdanjega življenja. Z njim se je mogoče srečati tako v domačem kot delovnem okolju. Najpomembnejše so veščine obvladovanja stresa, saj nam omogočajo poiskati ravnotežje med različnimi področji življenja. S tem pa se ohranja tudi telesno in duševno zdravje. Najpogostejši načini za obvladovanje stresa so različne tehnike sproščanja. Z njimi je mogoče odkriti, kako prilagoditi svoje vedenje in svoj življenjski slog dopolniti s strategijami. Če se zaposleni negativnih učinkov stresa zavedajo in jih skušajo obvladati in odpraviti, lahko s tem bistveno pripomorejo k uspešnosti celotne organizacije. Stresorji, zaradi katerih so zaposleni najpogosteje pod stresom, so: vrsta zaposlitve, razmejitve med delom in nedelom, opredelitev vlog, organizacijski dejavniki, nadlegovanje in nasilje na delovnem mestu, različni delovni pogoji in delovne razmere ter organizacijska klima in kultura. Zavedati se je potrebno, da stres ni vedno slab. Mnogokrat deluje spodbudno in omogoča napredovanje skozi življenje ter lažje doseganje zastavljenih ciljev. Potrebno se je zavedati le intenzivnosti in trajanja stresnega stanja, ki ima lahko škodljive posledice za zdravje. Z raziskavo obvladovanja stresa na delovnem mestu se je ugotavljalo, kako se ubraniti pritiskov in napetosti, ki jih prinaša življenje, kako se s stresom soočiti in kako ga najlažje obvladati. Magistrsko delo je razdeljeno na več sklopov. Temeljna sklopa sta teoretični in empirični vidik problematike. Prvi, teoretični, del je osredotočen na opredelitev stresa in soočanje s stresom na delovnem mestu, predstavlja pa tudi obvladovanje stresa na delovnem mestu, kjer so podrobno prikazani ukrepi za obvladovanje stresa na individualni pa tudi sistemski ravni. Na koncu teoretičnega dela so opisane še tehnike za premagovanje stresa oziroma tehnike sproščanja ter strategije za zmanjšanje stresa pri zaposlenih. V drugem, empiričnem delu magistrske naloge sledi predstavitev podjetja Tames d. o. o., v nadaljevanju pa prikaz analize obvladovanja stresa zaposlenih izb
Ključne besede: stres, simptomi stresa, vzroki stresa, obvladovanje stresa, posledice stresa, zaposleni, delovno mesto, organizacijski stres, izgorelost zaposlenih, karoshi smrti, strategije stresa, tehnike sproščanja
Objavljeno v DKUM: 22.07.2014; Ogledov: 2586; Prenosov: 547
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici