| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 48
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj strojne opreme za samodejno konfiguriranje LED reflektorjev : diplomsko delo
Anej Vozelj, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen projekta je bil razviti napravo, ki bi samodejno konfigurirala LED reflektorje. Načrtali in izdelali smo električno vezje, ki smo ga uporabili v povezavi s ustrezno sprogramiranim mikrokrmilnikom. Vezje smo opremili z različnimi konektorji, upori, kondenzatorji, logičnim čipom, LED diodami in tipko. Ohišje naprave smo zmodelirali v programu in ga natisnili s 3D tiskalnikom, kar nam je omogočilo visoko natančnost za pravilno prileganje vezij. Celoten projekt je deloval v skladu s pričakovanji. Pritisk tipke na vezju sproži program, ki nato samodejno nastavi določene parametre za LED reflektor.
Ključne besede: tiskano vezje, PCB, LED reflektorji, strojna oprema, elektronska vezja
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (3,36 MB)

2.
Energetsko načrtovanje hladilnice jabolk : magistrsko delo
Žan Bregar, 2024, magistrsko delo

Opis: V okviru magistrske naloge smo se posvetili projektiranju hladilnice za skladiščenje jabolk, kjer smo podrobno raziskali ključne vidike načrtovanja in izvedbe kompleksnih sistemov za ohranjanje kakovosti sadja. Naša analiza je zajemala pregled uporabljene opreme za hlajenje, izračune potrebne hladilne moči, določitev optimalne debeline izolacije ter temeljito preučevanje osvetlitve celotne hladilnice. Pravilno načrtovanje hladilnic ima ključno vlogo pri ustvarjanju optimalnih pogojev za shranjevanje jabolk, kar omogoča dolgoročno ohranjanje svežine in kakovosti sadja. Izračuni potrebnih hladilnih moči in debeline izolacije nudijo trdne osnove za tehnično izvedbo hladilnice, ki učinkovito vzdržuje predpisane temperature in vlago.
Ključne besede: hladilnice, hladilna moč, izolacija, strojna oprema, skladiščenje
Objavljeno v DKUM: 12.06.2024; Ogledov: 156; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (3,28 MB)

3.
Skladnost strojne in programske opreme z video igrami : diplomsko delo
Tim Zupanc, 2024, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu so predstavljene video igre in njihove sistemske zahteve. Izpostavljena sta pojma programske in strojne opreme, ter vse uporabljene tehnologije pri izdelavi diplomskega dela. Opisani so tudi vsi koraki, ki so pripeljali do izdelave končne aplikacije, ki omogoča uporabnikom, da preverijo, ali lahko izbrano igro poganjajo. Pojasnjeni so pojmi, kot so uporabniški vmesnik, strežniški del in podatkovna baza, vsi ti trije so gradniki pri večini informacijskih sistemov, iz katerih je zgrajena tudi aplikacija razvita v tem diplomskem delu. Ključna funkcionalnost aplikacije je določanje, ali naprava lahko poganja želeno igro, ki jo uporabnik izbere s seznama iger. Podatki v aplikaciji so predstavljeni preko živih grafov, tabel in PDF-dokumentov.
Ključne besede: WPF, API, video igre, specifikacije, programska oprema, strojna oprema, namizna aplikacija
Objavljeno v DKUM: 03.06.2024; Ogledov: 233; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (3,67 MB)

4.
Zasnova in izdelava odrivne platforme pri skoku športnika : diplomsko delo
Klemen Vostner, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu sta predstavljeni idejna zasnova in izdelava odrivne platforme. Opisana je uporabljena strojna oprema in posamezne komponente same konstrukcije, od zasnove v programu za modeliranje do realizacije. Prikazani sta pritrditev in povezava merilne celice z elementi sistema za preizkus uporabe pri skoku športnika. Analizirana je tudi vzdržljivost platforme, kar pokaže trdnostni preračun. Za lažjo predstavo so grafično prikazane silnice največjih obremenitev in morebitna deformacija odrivnega sistema.
Ključne besede: odrivna platforma, strojna oprema, modeliranje, pritrditev, merilna celica, obremenitev
Objavljeno v DKUM: 27.03.2024; Ogledov: 342; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (2,95 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

5.
Načrtovanje in energetsko učinkovito vodenje večjih hladilniških sistemov
Andrej Rebernak, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je bil raziskan in opisan osnovni ter napredni hladilniški sistem za specifičen primer. Osnovni hladilniški sistem je bil predstavljen kot referenčno izhodišče, nato pa je bila pozornost na razvoju naprednejše rešitve. V delu je bilo podrobno analizirano in primerjano delovanje obeh sistemov. Napredni hladilniški sistem je vključeval inovativne komponente in pristop k doseganju boljšega izkoristka energije ter večjo učinkovitost sistema kot celote. Posebna pozornost je bila namenjena senzorju debeline ledu, ki je bil vgrajen v napredni sistem. Ta senzor je omogočil natančno spremljanje debeline ledu na površinah uparjalnika. S tem je bil sistem prilagojen glede na dejansko debelino ledu, kar je pripomoglo k boljšemu delovanju sistema in manjši porabi energije. Z izvedbo primerjalnih izračunov je bilo dokazano, da napredni hladilniški sistemi omogočajo znatne prihranke pri porabi električne energije v primerjavi z osnovnim sistemom. Ti prihranki so bili rezultat boljše regulacije, optimizirane uporabe komponent in prilagajanja delovanja hladilniškega sistema glede na dejanske razmere.
Ključne besede: industrijske hladilnice, uparjalnik, plinski hladilnik, senzor debeline ledu HBDF-MK2, strojna in programska oprema Siemens
Objavljeno v DKUM: 03.11.2023; Ogledov: 872; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (2,24 MB)

6.
Konstruiranje strojnega primeža z uporabo cae in optimizacije topologije ter simulacijski preizkus delovanja
Filip Ljevar, 2023, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je bil skozi proučevanje pomanjkljivosti obstoječih patentnih rešitev zasnovati inovativen 5-osni strojni primež. Ob upoštevanju načel razvoja odprte strojne opreme, kot dela svobodne znanosti, je transparentno in temeljito predstavljena izvirna rešitev s poudarkom na prednapetosti in dvojnem vpenjanju gibljive čeljusti primeža. Opravljena je bila statična analiza konstrukcije in optimizacija topologije. Ugotovljeno je bilo, da težave z dvigom čeljusti niso bile v celoti odpravljene, zato so predstavljene možnosti za nadaljnje izboljšave. Predstavljen je načrt nadaljnjih korakov, da bi lahko konstrukcija prešla v prosto javno uporabo.
Ključne besede: 5-osni strojni primež, odprta strojna oprema, optimizacija topologije, statična analiza
Objavljeno v DKUM: 22.09.2023; Ogledov: 476; Prenosov: 46
.pdf Celotno besedilo (3,94 MB)

7.
Metode za obravnavanje večjih okvar strojne opreme v podjetju Arcont d.d. : magistrsko delo
Blaž Kocbek, 2023, magistrsko delo

Opis: V podjetju Arcont d. d. prevladuje kurativno vzdrževanje, ki ga želijo bistveno pospešiti in razširiti z nekaterimi preventivnimi dejavnostmi. Z analizo nekaterih tipičnih okvar smo kot pilotski primer izločili upogibni stroj LVD 320/40. Za obravnavo odpovedi in okvar tega stroja smo izbrali metodi ACF (analiza vzrokov za odpoved) in MBR (poročilo o dolgem zastoju). Med delovanjem stroja nastane razpoka na oljnem filtru Rexroth, ki povzroči ustavitev proizvodnje v podjetju. Z analizo vzrokov in posledic okvare ter študijem obstoječih postopkov v podjetju smo metodi prilagodili stanju v podjetju in ju uporabili na pilotskem primeru. Ugotovili smo, da je osnovni vzrok okvare obravnavanega stroja konstrukcijska napaka, ki jo je mogoče rešiti z namestitvijo večjega oziroma zmogljivejšega filtra. Stroškovno ovrednotenje okvar in finančna analiza je pokazala velike prihranke, ki jih omogoča uporaba predstavljenih metod. Metodi je mogoče posplošiti za uporabo na katerem koli delovnem sredstvu v podjetju Arcont d. d.
Ključne besede: analiza vzrokov za odpoved, metode, celovito produktivno vzdrževanje, strojna oprema
Objavljeno v DKUM: 01.02.2023; Ogledov: 711; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (3,67 MB)

8.
Analiza vplivov obratovanja statičnega sinhronskega serijskega kompenzatorja na delovanje zaščite prenosnih vodov z uporabo simulatorja v realnem času in zaprti zanki : magistrsko delo
Aljaž Trupej, 2022, magistrsko delo

Opis: Na meddržavnem prenosnem vodu, ki povezuje razdelilni transformatorski postaji (RTP) Podlog in Obersielach, je podjetje ELES, d. o. o. (sistemski operater prenosnega omrežja) ugotovilo naraščajoči trend obremenitve. Ena izmed sodobnih rešitev je vgradnja statičnega sinhronskega serijskega kompenzatorja (SSSC – iz angl. Static Synchronous Series Compensator) v RTP Podlog, ki bi zmanjšal pretok energije na obravnavanem vodu. Naprava SSSC posredno, preko injiciranih linijskih napetosti, vpliva na reaktanco voda, kar lahko povzroči nepravilno delovanje vgrajene distančne zaščite voda. Zato smo v tej magistrski nalogi preverili vplive obratovanja naprave SSSC na delovanje distančne zaščite voda pri različnih kratkostičnih močeh bližnjega omrežja in parametrih okvare. Hkrati smo tudi preverili, kako vpliva obratovanje naprave SSSC na delovanje kombinacije distančne in diferenčne zaščite voda, ki se na meddržavnih vodih ne uporablja. Za analizo smo v zaprti zanki uporabili simulator v realnem času NovaCor, na katerega smo priključili dva komunikacijsko povezana zaščitna releja Siemens 7SD5. Rezultati so pokazali, da je naprava SSSC na delovanje distančne zaščite voda vplivala samo v 1 % izvedenih preizkusov (pri nekaterih visokoohmskih okvarah), medtem ko na delovanje diferenčne zaščite voda ni imela vpliva.
Ključne besede: statični sinhronski serijski kompenzator, distančna zaščita, diferenčna zaščita, digitalni simulator v realnem času, strojna oprema v zaprti zanki
Objavljeno v DKUM: 20.10.2022; Ogledov: 920; Prenosov: 151
.pdf Celotno besedilo (12,08 MB)

9.
Hil testiranje pomožnih pogonov v vozilih s programskim orodjem control desk (dSPACE) : magistrsko delo
Matic Jehart, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga opisuje HIL (strojna oprema v zanki) testiranje v avtomobilski industriji z opremo dSPACE, Matlab in Xilinx. Testiran je bil realni krmilnik MCU (motor control unit) za vodenje PMSM-ja (sinhronski motor s površinsko pritrjenimi trajnimi magneti), ki se je v programski in strojni opremi dSPACE simuliral oziroma natančneje – simulacija motorja je potekala na FPGA-ju. Opisana je uporaba orodij za izvajanje testiranj kot tudi postopek samega testiranja, shranjevanja podatkov na Polarion in evalviranje testov.
Ključne besede: HIL, dSPACE, testiranje, strojna oprema v zanki
Objavljeno v DKUM: 13.09.2022; Ogledov: 705; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (6,30 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

10.
Modeli sistemov za HIL testiranje v avtomobilski industriji na FPGA s programsko opremo dSpace : diplomsko delo
Primož Sagmeister, 2022, magistrsko delo

Opis: V tej magistrski nalogi je predstavljeno testiranje realnega sistema, ki se uporablja v avtomobilski industriji z metodo strojne opreme v zanki. Uporabil se je realen krmilnik, ki merjenih podatkov ni dobil iz senzorjev, ampak so bili simulirani na strojni opremi. Za simuliranje se je uporabil tako računalniški procesor kot tudi FPGA (programljivo polje logičnih vrat) vezje. Za naš namen se je uporabila strojna in programska oprema podjetja dSpace. Izvedlo se je programiranje testov, nalaganje modela na strojno opremo, izvedba testov in beleženje rezultatov, ki so bili nato vneseni v orodje Polarion. Prav tako se je evaluirala uspešnost rezultatov testov.
Ključne besede: programljivo polje logičnih vrat, strojna oprema v zanki, dSpace, Matlab, testiranje, modeliranje, vodenje
Objavljeno v DKUM: 14.06.2022; Ogledov: 717; Prenosov: 0

Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici