| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 766
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Strošek dela v organizaciji pri polni in sorazmerni zaposlitvi delavca
Urška Smogavc, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu obravnavamo stroške dela pri polni in dopolnilni zaposlitvi delavca. Namen diplomskega dela je bil prikazati knjigovodenje stroškov dela v zvezi z obračunom plače delavca v teh različnih okoliščinah. Zakonodaja opredeljuje polni delovni čas v obsegu 40 ur tedensko. Pogodba o zaposlitvi pa se lahko sklene tudi za krajši delovni čas od polnega delovnega časa, ki velja pri delodajalcu. Delavec, ki sklene pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, lahko izjemoma sklene pogodbo za dopolnilno zaposlitev z drugim delodajalcem, vendar le v trajanju do 8 ur na teden. Plača pa je izplačilo oz. znesek, ki ga zaposleni prejme za opravljeno delo v preteklem mesecu in je sestavljena iz osnovne plače, delovne in poslovne uspešnosti, nadomestil in dodatkov. Delavcu pripadajo tudi dodatki, kot je na primer dodatek za delovno dobo, ki se z leti delovne dobe povečuje za 0,5 % na leto. Delodajalec izplačuje nadomestila plače v primerih odsotnosti delavca z dela, znesek nadomestila pa je določen z zakonodajo oziroma s kolektivno pogodbo dejavnosti. Prav tako mora delodajalec delavcu povrniti stroške v zvezi z delom (npr. povračilo stroškov za prehrano, za prevoz na delo in z dela itd.). Od bruto plače delavca se obračunavajo in plačujejo tudi prispevki za socialno varnost ter akontacija dohodnine. V diplomskem delu smo prikazali tri primere obračuna plač, in sicer pri polni in delni zaposlitvi delavca in pri dopolnilnem delovnem razmerju, prav tako pa smo prikazali tudi knjiženje teh obračunov. V povezavi z dvema hipotezama, ki se nanašata na primerjavo polne, delne in dopolnilne zaposlitve delavca, smo zapisali ugotovitve. Prvo hipotezo, da so pri delni zaposlitvi delavca zneski nadomestil, povračil in regresa v višini sorazmernega dela zaposlitve delavca, smo zavrnili, saj se na primer nadomestila in povračila izplačajo v celoti in ne v sorazmernem delu. Drugo hipotezo, da se pri dopolnilni zaposlitvi delavca zneski nadomestil, povračil in regresa izplačajo v višini sorazmernega dela dopolnilne zaposlitve delavca, smo prav tako zavrnili. Na primer povračila se izplačajo v celotnem znesku, medtem ko se regres izplača samo pri redni zaposlitvi delavca.
Ključne besede: stroški dela, delovno razmerje, zaposlen, polna zaposlitev, delna zaposlitev, obračun plače
Objavljeno v DKUM: 15.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)

2.
Trajnostna mobilnost: management nakupa in uporabe električnega avtomobila
Jaka Brantuša, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga se osredotoča na trajnostno mobilnost z vidika ekonomske upravičenosti nakupa in uporabe električnih avtomobilov v primerjavi z nakupom avtomobilov na notranje izgorevanje. Obravnavana tema vključuje pregled trga osebnih električnih avtomobilov, analizo stroškov, povezanih z nakupom, vzdrževanjem in amortizacijo teh avtomobilov in stroškovno primerjavo z avtomobili na notranje izgorevanje. Diplomsko delo razkriva, da je kljub višjim začetnim stroškom nakupa električnih avtomobilov, njihova uporaba zaradi nižjih stroškov goriva in vzdrževanja ekonomsko utemeljena, prav tako pa izpostavlja tudi pomen ustrezne polnilne infrastrukture za uspešno integracijo električnih avtomobilov v vsakodnevno uporabo. Diplomsko delo dopolnjuje tudi anketa, ki predstavlja razmišljanje in pripravljenost potrošnikov na elektrifikacijo osebne mobilnosti. Naloga predstavlja tudi možne rešitve za povečanje uporabe električnih vozil povezane z nadaljnjim razvojem polnilne infrastrukture in s spodbujanjem k uporabi obnovljivih virov energije.
Ključne besede: električni avtomobili, polnilna infrastruktura, stroški električnih vozil, amortizacija električnih vozil
Objavljeno v DKUM: 01.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (4,35 MB)

3.
Razvoj in trženje 100% naravnega brivskega gela
Matic Repnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Pri pregledu trga smo ugotovili, da v Sloveniji ne obstaja 100-% naravni brivski gel, ki bi bil hkrati tudi izdelan v Sloveniji. Ugotovitev nas je spodbudila za razvoj novega lastnega produkta v podjetju. Dodatno potrditev za začetek razvoja novega izdelka smo dobili z anketo, ki je bila opravljena v novembru 2023. Namen zaključnega dela je bil prikaz razvoja in uvedbe novega izdelka na trg v izbranem podjetju Svežina narave. V prvem, teoretičnemu delu so bili podrobneje predstavljeni osnovni pojmi, kot so izdelek, implementacija in razvoj po deskriptivni metodi. V kasnejšem delu smo za analizo trga uporabili primarne metode analiziranja, in sicer SWOT, PEST in MOST analize. Podatki, pridobljeni iz prej omenjenih analiz, so nam bili v pomoč pri odločanju, ali bo izdelek uspel na trgu. Izdelek se je naposled razvil v sedmem (7.) poskusu. Sledila je podrobnejša računica samih sestavin in embalaže, kot tudi stroškov surovin in časa, porabljenega za namen razvijanja lastne recepture – kar pomeni, da se je izračunala lastna (proizvodna) cena izdelka. Na podlagi določene marže oz. zaslužka (VPC in MPC ceni) se je izračunalo število prodanih izdelkov, s katerimi se bo pokrilo nastale stroške razvoja. Kot zadnje je opisan marketinški načrt prodaje in promocije končnega izdelka. Predviden plan povrnitve stroškov je približno v roku pol leta oz. najkasneje v enem letu od uradnega lansiranja na trg.
Ključne besede: razvoj izdelka, implementacija izdelka, stroški izdelka, analiza trga, podjetje Svežina narave
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

4.
Optimizacija zalog v podjetju mikro + polo
Anže Osterveršnik Črešnar, 2018, diplomsko delo

Opis: Podjetja se srečujejo s zalogami. Oblikovanje zalog je povezano z negotovostjo pojavov, ki lahko v prihodnosti vplivajo na poslovanje podjetja in zmožnost zagotavljanja ponudbe svojim odjemalcem, ali ugodnimi finančnimi rezultati, ki nastanejo pri nabavi ali proizvodnji večjih količin. Poznamo pa še druge vzroke. Namen dela diplomskega projekta je spoznati zaloge, stroške, ki jih povzročajo in metode s katerimi jih obvladujemo. Zaloge lahko predstavljajo velik del sredstev podjetij, prav tako pa je v njih vezan znaten delež kapitala. Zaloge povzročajo stroške, ki pa jih želimo za uspešno poslovanje minimizirati, ne da bi negativno vplivali na poslovne procese. V ta namen poznamo različne matematične modele obvladovanje stroškov zalog. Modeli obvladovanja zalog temeljijo na specifičnih pogojih in predpostavkah, ki jih moramo upoštevati, kadar s pomočjo teh modelov sprejemamo poslovne odločitve. Z uporabo modelov optimizacije zalog lahko stroške zalog bistveno znižamo. Samo nižanje stroškov zalog pa ni edini dejavnik uspešnega upravljanja zalog. Upoštevati moramo tudi zmogljivosti naših poslovnih partnerjev, dobre poslovne odnose in zadovoljne uporabnike.
Ključne besede: optimizacija zalog, analiza ABC, vrste zalog, stroški zalog, upravljanje zalog
Objavljeno v DKUM: 11.07.2024; Ogledov: 109; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

5.
Vpliv inflacije na transport : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Neja Gracej, 2023, diplomsko delo

Opis: Inflacija ima precej velik vpliv ne samo na storitve, dobrine ter energente, temveč tudi na transport, kar smo občutili z naraščanjem cen predvsem v tovornem transportu. Dejavniki, ki vplivajo na stopnjo inflacije, pa so med seboj povezani ter skupaj posledično vplivajo na cene vseh vrst transporta. Na inflacijo ne vplivajo samo splošni dejavniki, temveč tudi naravne nesreče in katastrofe, kot so pandemije in vojne. V tem diplomskem delu smo torej raziskali, kakšen vpliv ima inflacija na tovorni transport v Sloveniji, EU in v EURO območju ter obratno s pomočjo razčlenjenih struktur stroškov cestnega, pomorskega, letalskega in železniškega tovornega transporta, statističnih podatkov o cenah goriva, indeksov cen transporta ter splošnih statističnih podatkov o inflaciji.
Ključne besede: tovorni transport, inflacija, stroški, statistični podatki, cene
Objavljeno v DKUM: 19.02.2024; Ogledov: 395; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (6,99 MB)

6.
ERP v malih in srednje velikih podjetjih v Sloveniji : magistrsko delo
Joži Močivnik, 2023, magistrsko delo

Opis: Digitalizacija sistemov v podjetju je ključnega pomena v sodobnem gospodarstvu in predstavlja konkurenčno prednost. To pojasnjuje tudi rast trga celovitih programskih rešitev ERP (Enterprise resource planning) v preteklih letih. Vedno več malih in srednje velikih podjetij (MSP) se odloča za implementacijo odprtokodnih ERP sistemov. Uporaba teh sistemov se že pojavlja tudi v slovenskem gospodarstvu. Namen magistrske naloge je predstaviti teoretične osnove ERP sistemov, ugotoviti stanje uporabe teh sistemov v MSP v Sloveniji ter praktično prikazati implementacijo poslovanja fiktivnega malega podjetja v odprtokodnem ERP sistemu. V magistrskem delu bomo predstavili odgovore na vprašanja o uporabi teh sistemov v malih in srednje velikih podjetjih v Sloveniji ter o uporabnosti odprtokodnega ERP sistema (Odoo) v Sloveniji. Naloga je sestavljena iz teoretičnih osnov, pregleda rezultatov opravljene ankete ter postavitve fiktivnega podjetja, katerega podatke bomo implementirali v Odoo.
Ključne besede: ERP, mala in srednje velika podjetja, odprtokodni sistemi, stroški, Odoo
Objavljeno v DKUM: 13.02.2024; Ogledov: 407; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (1,65 MB)

7.
Vpliv energetske učinkovitosti na stroške obratovanja in vzdrževanja večstanovanjske stavbe : magistrsko delo
Matjaž Hozjan, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava energetsko učinkovitost večstanovanjskih stavb z analizo investicijskih stroškov in obratovalnih ter vzdrževalnih stroškov. Teoretični del zajema koncept energetske učinkovitosti, trende gradnje nizkoenergijskih in skoraj ničenergijskih hiš, relevantno zakonodajo, ter razlago pojmov obratovanja in vzdrževanje stavb. Praktični del vključuje primerjavo investicijskih stroškov in stroškov v času obratovanja stavbe za dva energetska nivoja na konkretnem primeru stavbe, s poudarkom na vplivu toplotnoizolacijskega materiala in stavbnega pohištva. Rezultati kažejo, da povečanje učinkovitosti izboljšuje ekonomičnost obratovanja in vzdrževanja stavbe, kljub višjim investicijskim stroškom. Z analizo ugotavljamo, da debelina in tehnične lastnosti materialov vplivajo na zmanjšanje stroškov ogrevanja ter predstavljajo ključne energetske rešitve za zmanjšanje stroškov ogrevanja večstanovanjskih stavb. Analiza, ki smo jo izvedli v aplikativnem delu je pokazala, da dodatno zniževanje toplotnih izgub v stavbi, ki že izpolnjuje pasivni standard, ni smiselno in skozi kazalce ekonomske upravičenosti investicije, niti upravičeno. Izkazala se je potreba po natančnem načrtovanju in gradnji energetsko učinkovitih stavb kot ključna prioriteta k trajnostnemu razvoju
Ključne besede: energetsko varčna gradnja, energetska učinkovitost, obratovalni stroški, stroški vzdrževanja, analiza občutljivosti.
Objavljeno v DKUM: 21.12.2023; Ogledov: 357; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (7,68 MB)

8.
Agencijski problem na primeru izbranega gradbenega podjetja
Lea Martinčič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem projektu smo se posvetlili agencijski teoriji firme, zlasti agencijskim odnosom, ki se vzpostavijo med principalom (lastnikom podjetja), ki delegira svoje odločitve, in agentom (managerjem podjetja), ki v njegovem imenu sprejema te odločitve. Podrobno smo raziskali agencijske stroške in predstavili njihov izvor ter možnosti za njihovo znižanje. Posebno pozornost smo namenili agencijskemu problemu, ki smo ga razložili in analizirali, da bi razumeli vzroke zanj. Poglobili smo se tudi v naravo odnosov med lastniki in upniki. Vključili smo tudi tematiko managerskega odkupa podjetja, tako od znotraj kot tudi od zunaj, ter podali analizo tega procesa. V okviru diplomskega projekta smo prav tako obravnavali konkreten primer podjetja, ki se je soočilo z agencijskim problemom, ki je nastal predvsem zaradi ločitve lastništva in upravljanja. Podrobno smo raziskali, kako so se podjetje, lastniki, delničarji, upniki, banke, zaposleni ter gospodarstvo spopadli s posledicami tega problema, pa tudi z ukrepi in s sankcijami, ki so bili uvedeni za odgovorne osebe. Poleg tega smo se osredotočili na različne načine, s katerimi se lahko v podjetju zagotovi, da bodo upravljalci podjetja delovali v skladu z interesi lastnikov. Naša analiza je vključevala predpostavke, ki temeljijo predvsem na uvedbi sistema nagrajevanja in sankcioniranja, ki bi lahko učinkovito preprečevali pojav konflikta interesov med lastniki in managerji ter med lastniki in upniki, kar bi zmanjšalo tveganje za nastanek agencijskega problema v podjetju. Naša ugotovitev je, da ima ta sistem neposreden vpliv na zmanjšanje agencijskih stroškov, ki so posledica agencijskega problema.
Ključne besede: Agencijska teorija firme, agencijski odnosi, agencijski stroški, agencijski problem, lastniki, managerji, principal, agent, upniki, managerski odkup podjetja
Objavljeno v DKUM: 10.11.2023; Ogledov: 421; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

9.
Primerjava uporabe bakrene in grafitne elektrode za potopno erozijo : diplomsko delo
Erik Stražiščar, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo opisali postopek obdelave materiala z obdelovalno tehnologijo potopne erozije ter postopek rezkanja elektrod. Vsak stroj, ki smo ga uporabili, je v zaključni nalogi opisan, opisane pa so tudi posamezne tehnologije, ki so bile uporabljene pri programiranju programa za potopno erozijo. Pri tej obdelavi smo uporabili dve elektrodi iz različnih materialov. Elektrode iz bakra smo izdelali sami, elektrode iz grafita pa smo naročili že izdelane. Oba načina potopne erozije smo med seboj primerjali iz strojniškega vidika ter iz vidika ekonomike, s tem smo optimizirali obdelovalno tehnologijo. Rezultati so dokazali, da je grafitna elektroda bolj primerna pri obdelavi z nižjo frekvenco ter večji hrapavosti, bakrena elektroda pa ima prednosti pri obdelavi z višjo frekvenco in izdelavo enostavnejših oblik. Težave, ki so nastale pri posamezni tehnologiji obdelovanja, jih rešili in tako pripomogli k optimiziranju proizvodnje.
Ključne besede: potopna erozija, grafitna elektroda, bakrena elektroda, stroški izdelave
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 314; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (3,77 MB)

10.
Ocena upravičenosti elektrifikacije voznega parka na pošti Ormož : diplomsko delo
Vanesa Caf, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vpliv cestnega tovornega prometa na globalno segrevanje in s tem povezano rast izpustov toplogrednih plinov. V odziv na to problematiko je Evropska komisija uvedla ukrepe za pospeševanje prehoda k okolju bolj prijaznim tehnologijam. V središču te raziskave je elektrifikacija voznega parka kot ključna strategija za zmanjšanje okoljskega odtisa. Elektrifikacija obeta zmanjšanje emisij in operativnih stroškov za prevozniška podjetja, vendar pa prinaša tudi številne izzive, kot so zagotavljanje polnilne infrastrukture, življenjska doba vozil, recikliranje baterij. Osrednji namen diplomskega dela je analizirati ekonomske in okoljske vidike elektrifikacije voznega parka s poudarkom na Pošti Slovenije in njeni poslovalnici v Ormožu. Raziskava obravnava specifične izzive in možnosti, ki jih ruralna območja predstavljajo pri prehodu na električna vozila. V okviru tega dela bodo preučeni ekonomski in okoljski vidiki elektrifikacije. Rezultat raziskave bo ponudil celovite smernice in priporočila prevozniškim podjetjem, ki so v procesu prehoda na elektrifikacijo svojega voznega parka, posebej v kontekstu ruralnih okolij.
Ključne besede: električna vozila, elektrifikacija voznega parka, zelena logistika, operativni stroški električnih vozil, zmanjšanje okoljskega vpliva
Objavljeno v DKUM: 07.09.2023; Ogledov: 576; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (2,62 MB)

Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici