| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 770
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Konstrukcijska izboljšava s stroškovno optimizacijo pokrova zadnje stene sušilnega stroja
Domen Rotovnik, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavan pokrov zadnje stene na sušilnem stroju, ki se proizvaja v podjetju Gorenje d. o. o. v programu pralno-sušilni aparati. Glavni cilj je bil konstrukcijsko izboljšati in stroškovno optimizirati komponento. Zajeta je analiza in oblikovanje zahtev, konstrukcija pokrova, simulacije brizganja in analiza stroškov. Predhodne izkušnje in testiranja so pokazale potrebo po bistveno drugačnem dizajnu pokrova zadnje stene. Na podlagi izdelanega 3D modela v programu NX Siemens smo naročili prototip in ga testirali. Po končanih testiranjih smo naročili orodje za brizganje pri dobavitelju.
Ključne besede: sušilni stroj, pokrov zadnje stene, analiza, izboljšava, konstrukcija, optimizacija, stroški
Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (4,11 MB)

2.
Ekonomika pridelave krme na območjih z omejenimi dejavniki s poudarkom na strmini : diplomsko delo
Luka Žunkovič, 2025, diplomsko delo

Opis: Pridelava sena na območjih z omejenimi dejavniki, kot sta strmine in visoka nadmorska višina, predstavlja poseben izziv za kmetijstvo. V diplomski nalogi smo se osredotočili na primerjavo pridelave sena na dveh lokacijah: strmine v Halozah in pobočja z manjšimi nakloni na visoki nadmorski višini. Cilj raziskave je bil ugotoviti, kako se razlikujejo agrotehnični ukrepi, količina pridelka in stroški pridelave na teh dveh različnih lokacijah. V teoretičnem delu so predstavljene osnove pridelave sena, s poudarkom na vplivu reliefa in nadmorske višine. Posebna pozornost je namenjena problematiki košnje in spravilu sena na strmih terenih ter uporabi specialne gorske mehanizacije. Zbrani so bili podatki o uporabljeni mehanizaciji, agrotehničnih ukrepih ter o količini pridelanega sena. S pomočjo modelne kalkulacije smo dobili rezultate o lastni ceni sena in podatke, koliko stane pridelava sena na različnih terenih. Na podlagi pridobljenih rezultatov so v zaključnem delu predstavljene konkretne primerjave med obema lokacijama. Analizirane so prednosti in slabosti pridelave na različnih območjih z omejenimi dejavniki.
Ključne besede: seno, strmine, specialna mehanizacija, stroški
Objavljeno v DKUM: 06.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (5,43 MB)

3.
Primerjava spletnih trgovalnih platform za majhne vlagatelje
Viktor Kastel, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na analizo treh izbranih spletnih trgovalnih platform za majhne vlagatelje, in sicer eToro, Trading 212 in Robinhood. V tem kontekstu smo oblikovali kriterije, po katerih smo primerjali omenjene platforme in ki se nanašajo na primerjavo uporabniške izkušnje, stroškov in provizij, mobilne različice, dodatnih funkcij, odzivnosti klepetalnih robotov in ustreznosti odgovorov podpore strankam ter varnosti in regulative. Vlagatelji se zelo pogosto srečujejo s težavo, katero platformo izbrati za plasiranje svojih sredstev, in dilemo, katera platforma ponuja najboljšo, vsesplošno uporabniško izkušnjo, ki postaja vse pomembnejši dejavnik za izbiro v hitro rastočem svetu digitalizacij. Odgovor na to vprašanje smo podali v magistrskem delu. Rezultati naše raziskave nakazujejo na to, da so trenutni ponudniki digitalnih platform drug drugemu zelo konkurenčni, saj so razlike med njimi zelo majhne, kar pomeni, da nianse odločajo.
Ključne besede: uporabniška izkušnja, stroški trgovanja, mobilna različica, klepetalni roboti, podpora strankam, kibernetska varnost.
Objavljeno v DKUM: 20.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (3,66 MB)

4.
Popolna energetska sanacija stanovanjske hiše zgrajene leta 2012 : diplomsko delo
Aleksandra Rozgić, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo raziskovali pregled in uvedbo ukrepov za izboljšanje energetske učinkovitosti stanovanjskih hiš, zmanjšanje emisij CO2 ter prehod na energetsko varčne hiše. Najprej smo v teoretičnem delu pojasnili pomembne standarde in smernice, kot je Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, tehnično smernica za graditev, uporabo programa Knauf Insulation 2023, Zakon o učinkoviti rabi energije ter pomen in uporabo energetske izkaznice za oceno energetske učinkovitosti stavbe. Potem smo naredili analizo podatkov, v tem delu smo predstavili osnovne podatke o obravnavanem stanovanjskem objektu, pregledu trenutnega stanja ogrevalnega sistema in analizo ter interpretacijo obstoječih podatkov o energetski učinkovitosti objekta. Predstavili smo različne ukrepe, ki bi omogočili energetsko sanacijo hiše, kot so predlogi za izboljšanje toplotne izolacije in učinkovitejše ogrevanje, zamenjava stavbnega pohištva in uvedba rekuperatorja. Potem smo naredili še analizo uvedenih ukrepov, ki vsebuje oceno stroškov posameznih ukrepov, analizo investicijskih stroškov in oceno pričakovanih prihrankov. Predstavili smo načrt izvedbe po sanaciji in ga primerjali z začetnim stanjem. V zaključku smo predstavili ključne ugotovitve in rezultate ter podali smernice za nadaljnje ukrepe za večjo energetsko učinkovitost.
Ključne besede: emisije CO2, investicijski stroški, sanacija, energijska učinkovitost, ogrevanje
Objavljeno v DKUM: 10.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (2,63 MB)

5.
Strošek dela v organizaciji pri polni in sorazmerni zaposlitvi delavca
Urška Smogavc, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu obravnavamo stroške dela pri polni in dopolnilni zaposlitvi delavca. Namen diplomskega dela je bil prikazati knjigovodenje stroškov dela v zvezi z obračunom plače delavca v teh različnih okoliščinah. Zakonodaja opredeljuje polni delovni čas v obsegu 40 ur tedensko. Pogodba o zaposlitvi pa se lahko sklene tudi za krajši delovni čas od polnega delovnega časa, ki velja pri delodajalcu. Delavec, ki sklene pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, lahko izjemoma sklene pogodbo za dopolnilno zaposlitev z drugim delodajalcem, vendar le v trajanju do 8 ur na teden. Plača pa je izplačilo oz. znesek, ki ga zaposleni prejme za opravljeno delo v preteklem mesecu in je sestavljena iz osnovne plače, delovne in poslovne uspešnosti, nadomestil in dodatkov. Delavcu pripadajo tudi dodatki, kot je na primer dodatek za delovno dobo, ki se z leti delovne dobe povečuje za 0,5 % na leto. Delodajalec izplačuje nadomestila plače v primerih odsotnosti delavca z dela, znesek nadomestila pa je določen z zakonodajo oziroma s kolektivno pogodbo dejavnosti. Prav tako mora delodajalec delavcu povrniti stroške v zvezi z delom (npr. povračilo stroškov za prehrano, za prevoz na delo in z dela itd.). Od bruto plače delavca se obračunavajo in plačujejo tudi prispevki za socialno varnost ter akontacija dohodnine. V diplomskem delu smo prikazali tri primere obračuna plač, in sicer pri polni in delni zaposlitvi delavca in pri dopolnilnem delovnem razmerju, prav tako pa smo prikazali tudi knjiženje teh obračunov. V povezavi z dvema hipotezama, ki se nanašata na primerjavo polne, delne in dopolnilne zaposlitve delavca, smo zapisali ugotovitve. Prvo hipotezo, da so pri delni zaposlitvi delavca zneski nadomestil, povračil in regresa v višini sorazmernega dela zaposlitve delavca, smo zavrnili, saj se na primer nadomestila in povračila izplačajo v celoti in ne v sorazmernem delu. Drugo hipotezo, da se pri dopolnilni zaposlitvi delavca zneski nadomestil, povračil in regresa izplačajo v višini sorazmernega dela dopolnilne zaposlitve delavca, smo prav tako zavrnili. Na primer povračila se izplačajo v celotnem znesku, medtem ko se regres izplača samo pri redni zaposlitvi delavca.
Ključne besede: stroški dela, delovno razmerje, zaposlen, polna zaposlitev, delna zaposlitev, obračun plače
Objavljeno v DKUM: 15.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)

6.
Trajnostna mobilnost: management nakupa in uporabe električnega avtomobila
Jaka Brantuša, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga se osredotoča na trajnostno mobilnost z vidika ekonomske upravičenosti nakupa in uporabe električnih avtomobilov v primerjavi z nakupom avtomobilov na notranje izgorevanje. Obravnavana tema vključuje pregled trga osebnih električnih avtomobilov, analizo stroškov, povezanih z nakupom, vzdrževanjem in amortizacijo teh avtomobilov in stroškovno primerjavo z avtomobili na notranje izgorevanje. Diplomsko delo razkriva, da je kljub višjim začetnim stroškom nakupa električnih avtomobilov, njihova uporaba zaradi nižjih stroškov goriva in vzdrževanja ekonomsko utemeljena, prav tako pa izpostavlja tudi pomen ustrezne polnilne infrastrukture za uspešno integracijo električnih avtomobilov v vsakodnevno uporabo. Diplomsko delo dopolnjuje tudi anketa, ki predstavlja razmišljanje in pripravljenost potrošnikov na elektrifikacijo osebne mobilnosti. Naloga predstavlja tudi možne rešitve za povečanje uporabe električnih vozil povezane z nadaljnjim razvojem polnilne infrastrukture in s spodbujanjem k uporabi obnovljivih virov energije.
Ključne besede: električni avtomobili, polnilna infrastruktura, stroški električnih vozil, amortizacija električnih vozil
Objavljeno v DKUM: 01.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (4,35 MB)

7.
Razvoj in trženje 100% naravnega brivskega gela
Matic Repnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Pri pregledu trga smo ugotovili, da v Sloveniji ne obstaja 100-% naravni brivski gel, ki bi bil hkrati tudi izdelan v Sloveniji. Ugotovitev nas je spodbudila za razvoj novega lastnega produkta v podjetju. Dodatno potrditev za začetek razvoja novega izdelka smo dobili z anketo, ki je bila opravljena v novembru 2023. Namen zaključnega dela je bil prikaz razvoja in uvedbe novega izdelka na trg v izbranem podjetju Svežina narave. V prvem, teoretičnemu delu so bili podrobneje predstavljeni osnovni pojmi, kot so izdelek, implementacija in razvoj po deskriptivni metodi. V kasnejšem delu smo za analizo trga uporabili primarne metode analiziranja, in sicer SWOT, PEST in MOST analize. Podatki, pridobljeni iz prej omenjenih analiz, so nam bili v pomoč pri odločanju, ali bo izdelek uspel na trgu. Izdelek se je naposled razvil v sedmem (7.) poskusu. Sledila je podrobnejša računica samih sestavin in embalaže, kot tudi stroškov surovin in časa, porabljenega za namen razvijanja lastne recepture – kar pomeni, da se je izračunala lastna (proizvodna) cena izdelka. Na podlagi določene marže oz. zaslužka (VPC in MPC ceni) se je izračunalo število prodanih izdelkov, s katerimi se bo pokrilo nastale stroške razvoja. Kot zadnje je opisan marketinški načrt prodaje in promocije končnega izdelka. Predviden plan povrnitve stroškov je približno v roku pol leta oz. najkasneje v enem letu od uradnega lansiranja na trg.
Ključne besede: razvoj izdelka, implementacija izdelka, stroški izdelka, analiza trga, podjetje Svežina narave
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 11
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

8.
Optimizacija zalog v podjetju mikro + polo
Anže Osterveršnik Črešnar, 2018, diplomsko delo

Opis: Podjetja se srečujejo s zalogami. Oblikovanje zalog je povezano z negotovostjo pojavov, ki lahko v prihodnosti vplivajo na poslovanje podjetja in zmožnost zagotavljanja ponudbe svojim odjemalcem, ali ugodnimi finančnimi rezultati, ki nastanejo pri nabavi ali proizvodnji večjih količin. Poznamo pa še druge vzroke. Namen dela diplomskega projekta je spoznati zaloge, stroške, ki jih povzročajo in metode s katerimi jih obvladujemo. Zaloge lahko predstavljajo velik del sredstev podjetij, prav tako pa je v njih vezan znaten delež kapitala. Zaloge povzročajo stroške, ki pa jih želimo za uspešno poslovanje minimizirati, ne da bi negativno vplivali na poslovne procese. V ta namen poznamo različne matematične modele obvladovanje stroškov zalog. Modeli obvladovanja zalog temeljijo na specifičnih pogojih in predpostavkah, ki jih moramo upoštevati, kadar s pomočjo teh modelov sprejemamo poslovne odločitve. Z uporabo modelov optimizacije zalog lahko stroške zalog bistveno znižamo. Samo nižanje stroškov zalog pa ni edini dejavnik uspešnega upravljanja zalog. Upoštevati moramo tudi zmogljivosti naših poslovnih partnerjev, dobre poslovne odnose in zadovoljne uporabnike.
Ključne besede: optimizacija zalog, analiza ABC, vrste zalog, stroški zalog, upravljanje zalog
Objavljeno v DKUM: 11.07.2024; Ogledov: 109; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

9.
Vpliv inflacije na transport : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Neja Gracej, 2023, diplomsko delo

Opis: Inflacija ima precej velik vpliv ne samo na storitve, dobrine ter energente, temveč tudi na transport, kar smo občutili z naraščanjem cen predvsem v tovornem transportu. Dejavniki, ki vplivajo na stopnjo inflacije, pa so med seboj povezani ter skupaj posledično vplivajo na cene vseh vrst transporta. Na inflacijo ne vplivajo samo splošni dejavniki, temveč tudi naravne nesreče in katastrofe, kot so pandemije in vojne. V tem diplomskem delu smo torej raziskali, kakšen vpliv ima inflacija na tovorni transport v Sloveniji, EU in v EURO območju ter obratno s pomočjo razčlenjenih struktur stroškov cestnega, pomorskega, letalskega in železniškega tovornega transporta, statističnih podatkov o cenah goriva, indeksov cen transporta ter splošnih statističnih podatkov o inflaciji.
Ključne besede: tovorni transport, inflacija, stroški, statistični podatki, cene
Objavljeno v DKUM: 19.02.2024; Ogledov: 395; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (6,99 MB)

10.
ERP v malih in srednje velikih podjetjih v Sloveniji : magistrsko delo
Joži Močivnik, 2023, magistrsko delo

Opis: Digitalizacija sistemov v podjetju je ključnega pomena v sodobnem gospodarstvu in predstavlja konkurenčno prednost. To pojasnjuje tudi rast trga celovitih programskih rešitev ERP (Enterprise resource planning) v preteklih letih. Vedno več malih in srednje velikih podjetij (MSP) se odloča za implementacijo odprtokodnih ERP sistemov. Uporaba teh sistemov se že pojavlja tudi v slovenskem gospodarstvu. Namen magistrske naloge je predstaviti teoretične osnove ERP sistemov, ugotoviti stanje uporabe teh sistemov v MSP v Sloveniji ter praktično prikazati implementacijo poslovanja fiktivnega malega podjetja v odprtokodnem ERP sistemu. V magistrskem delu bomo predstavili odgovore na vprašanja o uporabi teh sistemov v malih in srednje velikih podjetjih v Sloveniji ter o uporabnosti odprtokodnega ERP sistema (Odoo) v Sloveniji. Naloga je sestavljena iz teoretičnih osnov, pregleda rezultatov opravljene ankete ter postavitve fiktivnega podjetja, katerega podatke bomo implementirali v Odoo.
Ključne besede: ERP, mala in srednje velika podjetja, odprtokodni sistemi, stroški, Odoo
Objavljeno v DKUM: 13.02.2024; Ogledov: 407; Prenosov: 60
.pdf Celotno besedilo (1,65 MB)

Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici