1. Vpliv organizacijske kulture na interno komuniciranje, stres in zadovoljstvozaposlenih v materinski in hčerinski multinacionalni organizacijiDarja Kukovec, 2024, doktorska disertacija Opis: Organizacije, ki delujejo na multinacionalni ravni, zaradi strateških razlogov širijo svoje poslovanje v tuje hčerinske organizacije, torej v druga nacionalna okolja. Ob tem multinacionalne organizacije pogosto implementirajo v tuje hčerinske organizacije svojo neprilagojeno izvirno materinsko organizacijsko kulturo, in to ne glede na vplive nacionalne kulture države gostiteljice na preneseno organizacijsko kulturo ter posledično tudi ne glede na negativne vplive prenesene organizacijske kulture na interno komuniciranje, stres zaposlenih in povišano nezadovoljstvo zaposlenih na delovnem mestu zaradi neprilagoditve. Kadar se v primeru avtomatičnega prenosa izvirne materinske organizacijske kulture vrednote prenesene organizacijske kulture v tuji hčerinski organizaciji začnejo razlikovati od vrednot zaposlenih tuje hčerinske organizacije, lahko to vpliva na zaposlene v organizaciji na več ravneh. Ta vpliv je mogoče zaznati na ravni internega komuniciranja, stresa in zadovoljstva zaposlenih na delovnem mestu.Namen doktorske disertacije je bil na podlagi pregleda obstoječih znanstvenih spoznanj in raziskave oblikovati izviren in celovit managerski model širjenja izvirne materinske organizacijske kulture v tuje hčerinske organizacije, ki delujejo v tujih nacionalnih okoljih s pomočjo primernega internega komuniciranja, managementa stresa in tehnik izboljševanja zadovoljstva zaposlenih na delovnem mestu. Ker je bil pomemben cilj doktorske disertacije tudi ugotavljanje posledic oz. vplivov neustreznega prenosa izvirne materinske organizacijske kulture v organizacije v tujih nacionalnih okoljih, smo v empiričnem delu v času prenosa organizacijske kulture proučili vpliv organizacijske kulture na interno komuniciranje, stres in zadovoljstvo zaposlenih v enakem času v izvirni materinski in tuji hčerinski organizaciji. Za lažje razumevanje uspešnosti prenosa organizacijske kulture v tuje nacionalno okolje je nato sledilo še preučevanje razlik med omenjenima organizacijama v dimenzijah organizacijske kulture, internega komuniciranja, stresa in zadovoljstva na delovnem mestu. Ključne besede: Organizacijska kultura, interno komuniciranje, stres zaposlenih, zadovoljstvo zaposlenih, multinacionalna organizacija. Objavljeno v DKUM: 13.08.2024; Ogledov: 127; Prenosov: 53 Celotno besedilo (7,10 MB) |
2. Vpliv dejavnikov stresa na delovnem mestu in zavzetost zaposlenih v podjetju xMaja Gorišek, 2024, magistrsko delo Opis: S stresom se vsakdo izmed nas srečuje tako v svojem zasebnem življenju kot tudi na delovnem mestu. Stres različno doživljamo in ima na vsakega izmed nas drugačen vpliv. Zato je vedno bolj aktualna tema današnjega časa ravno stres na delovnem mestu in zavzetost zaposlenih.
V teoretičnem delu magistrskega dela je obravnavana opredelitev stresa, njegovi simptomi in posledice. Predstavljeni so načini premagovanja stresa tako pri posamezniku kot tudi na ravni organizacije. Obenem je predstavljena tudi zavzetost zaposlenih in možnosti za povečanje le-te.
V empiričnem delu magistrskega dela je obravnavana analiza stresa in zavzetosti v izbranem podjetju, ki ponuja možnost vpogleda v dejansko stanje iz teoretičnih izhodišč. S pomočjo rezultatov anketnega vprašalnika v izbranem podjetju smo spoznali, v kolikšni meri njihovi zaposleni občutijo stres na delovnem mestu. Poleg tega smo spoznali njihove najpogostejše posledice stresa in v kolikšni meri so pri zaposlenih prisotne. Ugotovili smo, kateri dejavniki stresa na delovnem mestu so v izbranem podjetju najbolj pogosti in katere metode premagovanja stresa so pri zaposlenih najbolj priljubljene. Spoznali smo tudi, kako so zaposleni ocenili svojo zavzetost organizaciji.
Rezultati empiričnega dela so nam ponudili vpogled v analizo stresa in zavzetosti. Z njimi smo zadane hipoteze sprejeli ali ovrgli. Spoznali smo, da moški ne doživljajo stresa statistično značilno bolj od žensk, da obstaja delna negativna korelacija med stresom in zavzetostjo na delovnem mestu ter da skoraj polovica starejših zaposlenih premaguje stres z redno fizično aktivnostjo. Prav tako smo spoznali, da slaba organizacija dela povzroča stres na delovnem mestu. Ključne besede: stres na delovnem mestu, vzroki in posledice stresa, načini premagovanja stresa, zavzetost zaposlenih Objavljeno v DKUM: 16.07.2024; Ogledov: 177; Prenosov: 66 Celotno besedilo (2,88 MB) |
3. Stres in zavzetost zaposlenih na delovnem mestu v podjetju Ecotip d. o. o.Sara Rozman, 2022, magistrsko delo Opis: Predmet magistrske naloge je preučevanje stresa in zavzetosti zaposlenih na delovnem mestu. Zaposleni so v podjetju pomemben člen, da podjetje lahko deluje. Zato je preučevanje stresa in posledično zavzetosti izrednega pomena za podjetje. Stres je dejavnik, s katerim se soočamo vsak dan. Ker pa je stres tihi ubijalec, je pomembno, da prepoznamo stres in se zavedamo njegovih posledic. Poznamo več vrst stresa, ki ima različne izvore. Toda ne glede na vrsto stresa lahko opazimo simptome in kasneje tudi posledice na psihološki, fizični in vedenjski ravni.
Najtežje je prepoznati posledice in simptome stresa na psihološki ravni, ki je tudi najbolj nevarna, saj se hitro znajdemo v začaranem krogu, iz katerega ne moremo. Zato je pomembno, da kot posamezniki prakticiramo razne individualne tehnike, ki so predstavljene v magistrski nalogi. S pomočjo teh tehnik se lažje soočamo s stresom ter ga tudi premagujemo. Stres pa ne vpliva samo na posameznika, ampak tudi na podjetje, v katerem so zaposleni posamezniki, ki se soočajo s stresom. Zaradi stresa so zaposleni velikokrat bolniško odsotni, kar vpliva na absentizem, odsotnost kadra in posledično delavnost in dobičkonosnost podjetij.
V magistrski nalogi smo predstavili tudi strategije, kako lahko podjetje pripomore k zmanjšanju stresa pri svojih zaposlenih. Pregledali smo tudi, kako stres vpliva na zavzetost ter kakšne vrste zavzetosti sploh poznamo in kako jo merimo. Dejansko stanje poznavanja in dojemanja stresa, uporabe individualnih tehnik in strategij ter zavzetost zaposlenih smo preverili tudi v slovenskem podjetju Ecotip d. o. o. Svoje delo smo zato razdelili na teoretični in empirični del.
V teoretičnem delu smo pojasnili definicijo, vrste stresa, simptome in posledice stresa. Osredotočili smo se tudi na individualne tehnike premagovanje stresa in vrste strategij, ki jih lahko prakticirajo podjetja. Predstavili smo še zavzetost, vrste zavzetosti in merjenje zavzetosti. V empiričnem delu smo preverili, kako se s stresom in zavzetostjo soočajo v podjetju Ecotip d. o. o. Posredovan jim je bil anketni vprašalnik na temo stresa in zavzetosti. Oblikovali smo si šest hipotez, ki smo jih prek analize rezultatov anketnega vprašalnika tudi potrdili ali zavrgli.
Ugotovili smo, da so zaposleni v podjetju Ecotip d. o. o. pod stresom zaradi preobremenjenosti dela. Da bi se lažje soočali s stresom, zaposleni uporabljajo individualne tehnike; predvsem je v ospredju je telesna aktivnost, ki jo zelo pogosto izvajajo kot tehniko premagovanja stresa. Tudi podjetje se trudi zmanjšati stres svojih zaposlenih z raznimi strategijami, kot je na primer dvig organizacijske klime. Posledica tega se kaže v tem, da kljub temu, da so zaposleni pod stresom, to ne vpliva na njihovo delovno zavzetost.
Rezultati empiričnega dela dokazujejo, da je uporaba strategij za zmanjšanje stresa zaposlenih pozitivno vplivala na zaposlene, saj na zavzetost zaposlenih v podjetju Ecotip d. o. o. stres še ne vpliva. Zahvala za to gre izvajanju individualnih tehnik in strategij. Zato je preučevanje stresa in razvijanje strategij pomembna dejavnost podjetja, da dvigne zavzetost svojih zaposlenih. Ključne besede: Stres, posledice stresa, strategije, premagovanje stresa, zavzetost zaposlenih. Objavljeno v DKUM: 11.04.2022; Ogledov: 1428; Prenosov: 255 Celotno besedilo (2,69 MB) |
4. Vpliv kulture na finančno uspešnost podjetjaLucija Mohorko, 2021, diplomsko delo Opis: V nalogi se osredotočamo na iskanje dokazov o pozitivnem vplivu konstruktivne kulture na finančno uspešnost podjetja. Prvo poglavje predstavlja uvod, v drugem poglavju definiramo organizacijsko kulturo, v tretjem pa govorimo o načinih merjenja kulture in treh modelih, ki predstavljajo različne tipe kulture. V četrtem poglavju nato poiščemo povezave med tipi kulture in finančno uspešnostjo podjetij, in sicer preko stresa na delovnem mestu, prilagajanja okolju, zavzetosti in zadovoljstva zaposlenih. V petem poglavju predstavimo, kako je imelo preoblikovanje kulture v podjetju Microsoft pozitiven učinek na finančno uspešnost. Ključne besede: organizacijska kultura, finančna uspešnost, stres na delovnem mestu, zavzetost zaposlenih, prilagajanje okolju Objavljeno v DKUM: 11.11.2021; Ogledov: 1152; Prenosov: 100 Celotno besedilo (1,43 MB) |
5. Vpliv pridobitve certifikata »Družini prijazno podjetje« na obremenjenost zaposlenih v socialnovarstvenih zavodihMateja Obreza, 2018, magistrsko delo Opis: Izhodišče: Zaposleni se vsakodnevno srečujemo s težavo, kako uskladiti poklicno in družinsko življenje. Veliko časa preživimo v službi, se srečujemo z nezadovoljstvom zaposlenih, povečano obremenitvijo, kar vodi do stresa, izgorelosti, psihične in fizične izčrpanosti.
Namen: Raziskava je temeljila na raziskovalnih vprašanjih, ali se zaposleni v socialnovarstvenih zavodih srečujejo s pojavom izgorelosti in preobremenjenosti na delovnem mestu ter ali uvedba in izvajanje ukrepov v okviru certifikata »Družini prijazno podjetje« pripomore k lažjemu usklajevanju poklicnega in družinskega življenja, povečanju zadovoljstva zaposlenih, kakovosti delovnega okolja ter posledično zmanjšanju obremenjenosti.
Metode: Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Sodelovalo je 143 zaposlenih iz šestih zavodov. Podatki so bili pridobljeni z anketnim vprašalnikom. Analiza je bila narejena s SPSS: Mann-Whitney-ev in hi-kvadrat preizkus.
Rezultati: Stopnja zadovoljstva zaposlenih je višja v zavodih, ki nimajo certifikata, kot v zavodih, ki imajo certifikat. Obremenjenost zaposlenih je statistično značilno večja v zavodih, ki imajo certifikat DPP z vidika utrujenosti zaposlenih, fizične, psihične in čustvene izčrpanosti (p < 0,05). Zaposleni v zavodih brez certifikata menijo, da izvajanje ukrepov vpliva na kakovost delovnega okolja v večji meri (47 %) kot v zavodih, kjer imajo certifikat (32 %).
Diskusija in zaključek: Zaposlenim je delo s stanovalci v veselje in zadovoljstvo, vendar jim povzroča obremenjenost, stres in izčrpanost. Naloga managementa je skrb za dobro fizično in psihično stanje zaposlenih, k čemur pripomore tudi dobro informiranje, dopolnjevanje in izbira ustreznih ukrepov v okviru certifikata DPP. Ključne besede: stres, izgorelost, ukrepi »Družini prijazno podjetje«, usklajevanje poklicnega in družinskega življenja, kakovost delovnega okolja, zadovoljstvo zaposlenih. Objavljeno v DKUM: 03.07.2018; Ogledov: 2026; Prenosov: 123 Celotno besedilo (915,86 KB) |
6. Stres pri zaposlenih v podjetju solitus plus s. p.Tamara Colnar, 2017, diplomsko delo Opis: Za diplomski projekt smo izbrali naslov ¨Stres pri zaposlenih v podjetju Solitus PLUS s. p.¨, saj je stres prisoten v službi, prav tako pa se tudi sami bojujemo z njim v vsakdanjem življenju in se morda velikokrat ne zavzamemo zanj in njegove posledice.
Cilj diplomskega projekta je bil ugotoviti, kaj pojem stres pomeni, katere vrste stresa poznamo in tudi kako se s stresom spopademo. Na primeru podjetja smo ugotavljali intenzivnost stresa, prisotnega pri delavcih v podjetju.
Diplomski projekt je razdeljen na dva dela, in sicer na teoretični ter empirični del. V teoretičnem delu smo stres opredelili in opisali njegovo zgodovino, nato smo tudi predstavili različne modele stresa. Nadalje smo spoznali simptome stresa in njegove negativne posledice. Raziskali smo načine za premagovanje teh pritiskov ali z drugimi besedami stresa.
V raziskovalnem delu smo se poglobili v podjetje ter ga analizirali s pomočjo poglobljenega intervjuja. Intervjuvali smo dva zaposlena individualno. Z opravljenim poglobljenim intervjujem smo raziskali, ali so morda zaposleni v stresu in kako stres nanje vpliva. Na podlagi analize smo dve postavljeni hipotezi ovrgli ter eno sprejeli.
Rezultat poglobljenega intervjuja je pokazal, da je delo v podjetju Solitus PLUS s. p. precej stresno, vendar ga poskušata delavca čim bolje omiliti. To pomeni, da na njunem delovnem mestu stresno in da bi ta problem lahko rešili s povečanjem števila zaposlenih, kar bi pripomoglo k razbremenitvi stresa na zaposlenega. Uvedli bi lahko več krajših odmorov in razne delavnice za učenje tehnik sproščanja ter s tem pripomogli k zmanjšanju stresa in omogočili lažje delovanje zaposlenih v podjetju. Ključne besede: stres, modeli stresa, vrste stresa, simptomi stresa pri zaposlenih, intervju. Objavljeno v DKUM: 22.11.2017; Ogledov: 1340; Prenosov: 232 Celotno besedilo (1011,03 KB) |
7. Stres pri zaposlenih v podjetju Elma TT d.d.Žana Rubido, 2017, diplomsko delo/naloga Opis: Skozi teoretični in raziskovalni del smo preučevali problematiko stresa na delovnem mestu. Najprej smo opredelili stres, navedli vrste stresa in opisali njegove faze. Nato smo se osredotočili na stres na delovnem mestu in njegove vzroke. V nadaljevanju smo navedli simptome stresa, predlagali strategije za obvladovanje stresa in njegovo preprečevanje. Opisali smo tudi orodja za presojo psihosocialnih tveganj ter posledice stresa, kot je izgorelost.
V raziskovalnem delu pa nas je zanimalo, kakšno je stanje glede problematike stresa na delovnem mestu v podjetju Elma TT d.d. Ljubljana. Zaposlenim smo razdelili anketne vprašalnike, katere je izpolnilo 50 oseb. Pri anketiranju je sodelovalo 42% žensk in 58% moških, od tega jih je bilo 37 zaposlenih v proizvodnji in 13 v administraciji. Njihova povprečna starost je znašala 48,1 let. Izkazalo se je, da je 98% anketirancev pod stresom. Kot najbolj stresen dejavnik na delovnem mestu so navedli nizko plačo. Pri anketirancih se kot znak stresa največkrat pojavlja pozabljivost/raztresenost, najmanjkrat pa glavoboli. Pri obvladovanju stresa jim v zasebnem življenju najbolj pomaga druženje z družino ali s prijatelji, v delovnem okolju pa razvrščanje delovnih nalog glede na prioriteto.
Ugotovili smo tudi, da podjetje premalo pozornosti namenja obvladovanju in preprečevanju stresa na delovnem mestu. Da bi se trenutno stanje v podjetju izboljšalo, smo na koncu navedli nekaj uporabnih predlogov. Pri podajanju predlogov za izboljšave, pa so bili zelo aktivni tudi anketiranci. Ključne besede: stres pri zaposlenih, Elma TT, d.d., vzroki stresa, posledice stresa, odpravljanje stresa Objavljeno v DKUM: 23.08.2017; Ogledov: 2053; Prenosov: 174 Celotno besedilo (696,95 KB) |
8. DEJAVNIKI STRESA IN NJEGOVO OBVLADOVANJE V TELEKOMU SLOVENIJE D.D.Tanja Ocepek, 2017, magistrsko delo Opis: Stres na delovnem mestu je vsakdanji pojav. Vse hitrejši tempo življenja, pritiski doma in v službi lahko povzročijo motnje v delovanju telesa in duševnosti. Stres uvrščamo med tiste bolezni in težave, ki so nevidne in neotipljive, a še kako povzročajo preglavice. O njem govorimo, kadar od svojega telesa terjamo več, kot je zmožno. Pospeši utrip srca in poveča krvni tlak. Kratkotrajni stres ima lahko tudi pozitivne učinke, saj adrenalin, ki se sprosti v telesu, povzroči večjo učinkovitost in storilnost. Dolgotrajni stres pa telesu škoduje, saj lahko napade različne organe. Zaposleni, ki je pod stresom, ne škoduje samo sebi in svoji družini, temveč tudi organizaciji, kjer je zaposlen. Tudi podjetja lahko zapadejo stresu, ki se ga je težko otresti. Ta vrsta stresa se kaže v prevelikih kadrovskih spremembah, v slabih delovnih razmerah, v veliki odsotnosti z dela in v pogostih poškodbah pri delu. Zato mnoga podjetja poskrbijo za preventivo. Urejena medsebojna komunikacija, medsebojni odnosi, skrb za zdravo prehrano in urejene delovne razmere lahko pripomorejo k zmanjševanju organizacijskega stresa. V nekaterih podjetjih poznajo posebne merilce stresa, s katerimi merijo stopnjo napetosti in nezadovoljstva med zaposlenimi. Eden izmed takšnih merilcev je lahko tudi letni pogovor nadrejenih s svojimi zaposlenimi. Ključne besede: stres, simptomi stresa, obvladovanje stresa, posledice stresa, zaposleni, delovno mesto, organizacijski stres, izgorelost zaposlenih, karoshi smrt, strategije stresa, tehnike sproščanja Objavljeno v DKUM: 06.07.2017; Ogledov: 1508; Prenosov: 245 Celotno besedilo (1,74 MB) |
9. ANALIZA STRESA PRI ZAPOSLENIH V SKUPINI IMPOL V LETU 2014Tadeja Skutnik, 2016, magistrsko delo Opis: V današnjem času se stres pojavlja skoraj na vsakem koraku. Nanj ni odporen praktično nihče, saj nam že današnji tempo življenja tega ne dopušča. Pomembno je, da posameznik stresa ne skuša prezreti, temveč se z njim sooči, še bolje pa bi bilo, da bi ga preprečil. Za to obstajajo različni načini, tako na ravni posameznika kot tudi organizacije. Posameznik si mora vzeti čas zase, se sprostiti; kakšna je ta sprostitev, pa je odvisno od vsakega posameznika. Organizacije pa morajo pristopiti k managementu stresa sistematično.
Zavedati se moramo, da je stres v določeni meri tudi koristen, negativno začne vplivati na nas takrat, kadar ga posameznik oceni kot obremenjujočega. Kadar stres preseže to mejo, se lahko pojavijo škodljive posledice, kot so bolezenska stanja in duševne motnje. Stres se vedno bolj pojavlja pri zaposlenih. Lahko izhaja iz delovnega okolja, delovnega mesta, organizacijske kulture ipd. Organizacije se morajo tega zavedati in odkriti vzroke stresa, kajti le na ta način se stres lahko učinkovito odpravi. Namen magistrskega dela je prikazati stres na splošno in pri zaposlenih ter načine managementa stresa ter to raziskati na primeru Skupine Impol.
Magistrsko delo vsebuje teoretični in empirični del. V teoretičnem delu smo opredelili stres na splošno, simptome in posledice stresa pri posamezniku in navedli načine, kako premagujemo stres na ravni posameznika. Nato smo se osredotočili na stres pri zaposlenih. Tukaj smo navedli izvore stresa, vzroke, posledice in obvladovanje stresa na delovnem mestu. V empiričnem delu smo se osredotočili na raziskavo, do katere smo prišli z že izpolnjenim anketnim vprašalnikom. Z analizo odgovorov smo dobili vpogled v stanje trinajstih družb Skupine Impol. Na podlagi dobljenih rezultatov smo preverili tudi hipoteze, ki smo si jih zadali v magistrskem delu. Ocenili smo, v kakšni meri je stres prisoten na delovnih mestih, ter prepoznali načine spoprijemanja in obvladovanja stresa na delovnem mestu, in sicer z namenom boljšega in učinkovitejšega preventivnega ukrepanja. Ključne besede: Stres, posledice stresa, premagovanje stresa, vzroki stresa, stres pri zaposlenih. Objavljeno v DKUM: 19.10.2016; Ogledov: 1102; Prenosov: 120 Celotno besedilo (2,33 MB) |
10. Vpliv stresa na delo medicinskih sesterBarbara Hutinski, 2014, magistrsko delo Opis: Teoretično izhodišče: Stres zadeva vsakogar, saj je pomemben in bistven del našega življenja. Nastane kot neizogibna posledica naših odnosov z nenehno spreminjajočim se okoljem, ki se mu moramo prilagajati. Pogoji in narava dela medicinskih sester se danes hitreje spreminja, zato je pojavnost stresa med zaposlenimi v zdravstveni negi vse večja. Namen raziskave je spoznati dejavnike in posledice stresa, kakor tudi doživljanje stresa zaposlenih na delovnem mestu na Oddelku za psihiatrijo.
Metodologija raziskovanja: Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji dela. Podatke smo zbrali z deskriptivno metodo dela z uporabo anketnega vprašalnika. Raziskovalni vzorec je zajemal 80 medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov. Za statistično obdelavo in prikaz podatkov smo uporabili računalniški program SPSS in Microsoft Office Excel.
Rezultati raziskave: Z raziskavo je bilo ugotovljeno, da je stres močan dejavnik, ki je prisoten pri zaposlenih. Vsakodnevni stik z duševno bolnimi pacienti in že sama narava dela deluje na zaposlene stresno, saj je delo, ki ga opravljajo, odgovorno, zahtevno in naporno. Med stresne dejavnike pri zaposlenih spadajo preveč dela, reševanje konfliktov, preveč zahtev in premalo časa ter časovni pritiski in roki. Simptomi bolezni, ki so posledica stresa prisotni pri zaposlenih, so utrujenost, pomanjkanje energije, razdražljivost, glavobol in nespečnost.
Sklep: V okviru te problematike je lahko supervizija dobra rešitev. Vendar še vedno premalo dosega sodelovanje s stroko, zato lahko to dosežemo z uporabo ustreznih orodij, ki bi pomagala pri obvladovanju in preprečevanju stresa. Možen predlog za zmanjšanje preobremenjenosti in nastanku stresa je nuditi večjo podporo okolice medicinskim sestram in zdravstvenim tehnikom. Ključne besede: stres, vrste stresa, stresni dejavniki pri zaposlenih, simptomi, bolezni in njegove posledice, menedžerski in pravni vidik stresa, supervizija. Objavljeno v DKUM: 06.01.2015; Ogledov: 2265; Prenosov: 450 Celotno besedilo (3,91 MB) |