| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 24
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Celovita učinkovitost opreme v proizvodnem podjetju BNM avtomobilska industrija d.o.o.
Matic Bokša, 2022, magistrsko delo

Opis: V modernem času podjetja strmijo k čim večji učinkovitosti opreme, ter kakovosti izdelkov z malo ali ničtim izmetom. Za doseganje teh ciljev je učinkovita metoda vitke proizvodnje, ki temeljito oceni vsako dejavnost v podjetju, z namenom zmanjševanje izgub. Eden od kazalnikov vitke proizvodnje je celovita učinkovitost opreme, s katero lahko določimo ozka grla, ki nastanejo na stroju ali napravi, ter jih začnemo s pravilnimi ukrepi odpravljati. Glavni faktorji celovite učinkovitosti proizvodnje so razpoložljivost, zmogljivost in kakovost. V magistrski nalogi je prikazano kako se kazalnik OEE začne vpeljevati v proizvodno podjetje. Opisano je podjetje BNM, avtomobilska industrija, d.o.o., osnoven opis stiskalnic, glavne značilnosti vitke proizvodnje, ter kazalnik celovite učinkovitosti opreme. V nadaljevanju je prikazana izdelava dokumenta, ki je potreben za izdelavo meritev in preračun kazalnika OEE. Predstavljene so pridobljene meritve in dejanski kazalnik celovite učinkovitosti opreme podjetja. Meritve in rezultati so nato analizirani. Na koncu pa so predstavljeni še ukrepi za izboljšanje kazalnika OEE.
Ključne besede: BNM, Avtomobilska industrija, d.o.o., stiskalnice, vitka proizvodnja, kazalnik OEE, razpoložljivost, zmogljivost, kakovost.
Objavljeno v DKUM: 24.06.2022; Ogledov: 313; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (3,05 MB)

2.
Nadzor in varovanje stiskalnic : diplomsko delo
Aleš Brunšek, 2019, diplomsko delo

Opis: Sodobna tehnologija nam omogoča izboljšave že poznanih tehnologij. Tako lahko tehnologijo izsekavanja in krivljenja materila povzpnemo na višji nivo. Največkrat pride pri tej tehnologiji do nepotrebnih stroškov ravno zaradi prepoznega odkritja napake. Lomi orodja in zagozditev materiala lahko povzročijo velike stroške popravila, če jih neodpravimo pravočasno. Zato lahko s sistemom nadzora in varovanja stiskalnic težave zmanjšamo oziroma jih odpravimo. Sistem tako omogoča spremljanje dogajanja tudi ko operater stroja ni pozoren. Sistem se lahko vgradi na katerokoli stiskalnico, kar je tudi njegova predonost. Delovanje sistema pa je potrebno prilagoditi posamezni stiskalnici, saj se med seboj razlikujejo po sili in načinu delovanja, kar vpliva na krivuljo delovanja. Sami določimo meje ob katerih naj sistem izklopi delovanje in ob katerih naj opozori operaterja
Ključne besede: stiskalnice, senzorji, krmiljenje, orodja, varnost, delovanje
Objavljeno v DKUM: 23.01.2020; Ogledov: 963; Prenosov: 188
.pdf Celotno besedilo (1,22 MB)

3.
Tehnološka zasnova in izvedba izsekovalnega orodja za podložke
Urban Jurkovnik, 2017, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema celotno tehnološko zasnovo in izvedbo izsekovalnega orodja za podložke. Izvedba je zasnovana okoli izdelka, ki se bo vgrajeval v male gospodinjske aparate. V diplomi je podrobneje opisan ves potek od dokumentacije za orodje, priprave materiala in vse obdelave, ki so potrebne za izdelavo orodja. Prikazan in opisan je tudi stroj, na katerem je izdelek izdelan, in preračuni orodja. Na koncu je dodana manjša ekonomska analiza projekta in izdelka, saj me je ob zaključku zanimalo, kakšen je bil finančni vložek glede na donos ob prodaji izdelka.
Ključne besede: izsekovanje, izsekovalna orodja, stiskalnice, pločevina
Objavljeno v DKUM: 29.09.2017; Ogledov: 1568; Prenosov: 213
.pdf Celotno besedilo (5,24 MB)

4.
Uporaba servo pogonov v stiskalnicah z omejeno potjo
Andraž Hlastec, 2013, diplomsko delo

Opis: Tehnološko zahtevni izdelki zahtevajo razvoj naprednih preoblikovalnih postopkov, pri katerih je uporaba konvencionalnih mehanskih stiskalnic nemogoča. Z uporabo servo pogonov v stiskalnicah z omejeno potjo je možno slediti trendom razvoja. Diplomsko delo prikazuje temeljne karakteristike navadnih mehanskih stiskalnic in stiskalnic s servo pogoni. Pri razdelitvi stiskalnic glede na pogonski mehanizem, se diploma osredotoča na 3 najbolj značilne zasnove. Te so: ekscentrska, kolenasta in večzgibna zasnova. Namen naloge je izvesti podrobno primerjavo med kinematičnimi veličinami obeh konceptov stiskalnic in v kakšni meri te veličine vplivajo na preoblikovalni proces. Z uporabo servo pogonov zagotovimo neposreden nadzor nad celotnim hitrostnim profilom stiskalnice, neodvisno od položaja paha, kar s pridom izkoriščamo za izboljšanje produktivnosti in zagotavljanje kakovosti.
Ključne besede: Preoblikovalni postopki, mehanske stiskalnice, servo pogon, direktni pogon, hibridni pogon, navorni motor, globoki vlek, produktivnost
Objavljeno v DKUM: 06.01.2014; Ogledov: 1948; Prenosov: 446
.pdf Celotno besedilo (4,25 MB)

5.
Fotogrametrična meritev vodil stiskalnice Fritz Müller Esslingen
Rok Bobnarič, 2013, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema opis postopka izvajanja fotogrametričnih meritev vodil industrijske stiskalnice. V uvodnem delu je predstavljena uporabljena strojna in programska oprema Tritop, proizvajalca Gom, ter vsi potrebni pripomočki. Sledi pregled sorodnih merskih sistemov. Na primeru stiskalnice Fritz Müller Esslingen so predstavljeni vsi koraki fotogrametrične meritve kompleksnih objektov velikih merjenih volumnov. Od priprave objekta na meritev, uporabe merskih pripomočkov, poteka meritve, obdelave dobljenih podatkov do prikaza in tolmačenja rezultatov. Diplomsko delo vsebuje poglavje nastavitev strojne in programske opreme ter projektnih parametrov, ki lahko služijo kot osnova pri izvajanju meritev velikih merjenih volumnov s sistemom Tritop.
Ključne besede: fotogrametrija, koordinatne meritve, 3D meritve, optične meritve, Tritop, stiskalnica, vodila stiskalnice
Objavljeno v DKUM: 17.10.2013; Ogledov: 1144; Prenosov: 132
.pdf Celotno besedilo (2,39 MB)

6.
AVTOMATIZACIJA STREGE INJEKCIJSKIH STISKALNIC ZA BRIZGANJE GUME
Davor Hvala, 2011, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen avtomatiziran sistem strege injekcijskih stiskalnic za brizganje gume. Z avtomatizacijo nadomestimo klasičen način strege strojev, s tem pa iz nevarnega delovnega okolja umaknemo delavca. S pomočjo avtomatiziranega procesa dosegamo večjo produktivnost stiskalnic ter stabilnejši proces izdelave, znižujemo proizvodne stroške ter zagotovimo kontinuiran sistem izdelave izdelkov. Avtomatizacija proizvodnih procesov nam omogoča boj s svetovno konkurenco na področju gumarske industrije.
Ključne besede: avtomatizacija, stiskalnice, brizganje izdelkov, robotska celica
Objavljeno v DKUM: 13.10.2011; Ogledov: 2650; Prenosov: 286
.pdf Celotno besedilo (4,95 MB)

7.
POSODOBITEV VPENJANJA ORODIJ ZA BRIZGANJE GUMENIH IZDELKOV
Mihael Kralj, 2010, diplomsko delo

Opis: Predstavljen je novi sistem vpenjanja na injekcijskih stiskalnicah. Ta sistem nadomesti ročno privijanje orodja na stiskalnico, s čimer lahko prihranimo veliko časa. Vijake za pritrditev orodja nadomestijo magnetne plošče, katere sprožimo s pritiskom na gumb in tako vpnejo orodje. Za pritrditev izmetalnih ploskev, namesto vijakov uporabimo vpenjalne klinaste elemente, ki delujejo pod hidravličnim tlakom. S pomočjo teh dveh sistemov, lahko orodje namestimo in vpnemo veliko hitreje. To pa nam omogoča tudi predgrevanje orodja v posebni peči, saj ni vključenega neposrednega človeškega faktorja pri montaži orodja. Ker je čas menjave orodja kratek, se nam orodje pri montaži ohladi le minimalno, kar pa nadomestimo z dogrevanjem orodja na stiskalnici. Zelo pomembno je tudi, da je montaža orodja veliko bolj prijazna in varna.
Ključne besede: brizganje gumenih izdelkov, preoblikovalna orodja, stiskalnice, vpenjanje
Objavljeno v DKUM: 06.05.2010; Ogledov: 2120; Prenosov: 338
.pdf Celotno besedilo (4,56 MB)

8.
PREGLED IN ANALIZA SODOBNIH POSTOPKOV PREOBLIKOVANJA PLOČEVINE
Matjaž Kadiš, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je prikazan predvsem postopek globokega vlečenja pločevine. Globoko vlečenje je postopek proizvajanja izdelkov iz pločevine. Pri tem postopku je tanka pločevina napeta med matrico in držalom pločevine, medtem ko se giblje pestič navzdol in preoblikuje pločevino v želeno obliko. Končna oblika izdelka je odvisna od geometrije orodja, obnašanja materiala pločevine in procesnih parametrov.
Ključne besede: preoblikovanje, globoki vlek pločevine, vlečna orodja, stiskalnice za globoki vlek, simulacija preoblikovanja pločevine
Objavljeno v DKUM: 22.12.2009; Ogledov: 3605; Prenosov: 1060
.pdf Celotno besedilo (5,95 MB)

9.
ANALIZA SODOBNIH PREOBLIKOVALNIH STROJEV IN SISTEMOV
Filip Fijavž, 2009, diplomsko delo

Opis: Preoblikovalne stroje razlikujemo po njihovih karakterističnih veličinah, pri čemer so lahko karakteristične veličine npr. velikost sile, dela in delovni ter pomožni pomik. V skupini strojev, ki jih karakterizirajo velikosti opravljenega dela po enem gibu, imamo kladiva in vretenske stiskalnice. V skupini strojev, ki jih karakterizirajo poti, imamo ročične stiskalnice in kolenaste stiskalnice. V skupini strojev, ki pa jih karakterizirajo sile, pa imamo hidravlične stiskalnice. Poleg standardnih preoblikovalnih strojev bodo predstavljeni posebni primeri preoblikovalnih strojev, kot so stroji za valjanje navojev, škarje, upogibni stroji, obrezovalni stroji, izsekovalni stroji, stroji za fino izsekovanje, stroji za potisno preoblikovanje, hitro tekoče stiskalnice in orodjarske stiskalnice. Poleg standardnih preoblikovanih strojev in posebnih primerov preoblikovalnih strojev bodo predstavljene tudi strežne naprave za preoblikovalne stroje.
Ključne besede: strojna kladiva, mehanične stiskalnice, vretenske stiskalnice, hidravlične stiskalnice, škarje, upogibni stroji
Objavljeno v DKUM: 08.12.2009; Ogledov: 2565; Prenosov: 468
.pdf Celotno besedilo (54,19 MB)

10.
Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici