| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 107
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Zasnova in analiza nosilne konstrukcije večnamenskega stadiona : magistrsko delo
Mitja Beber, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana zasnova, statična in potresna analiza ter dimenzioniranje nosilne konstrukcije večnamenskega stadiona s tlorisnimi dimenzijami 50,3 m x 14,3 m. Kapaciteta tribune je približno 1000 sedežev. Tribuna je v celoti prekrita z enokapno streho, ki dosega maksimalno višino 12,7 m v slemenu. Medetažne konstrukcije so predvidene iz prednapetih betonskih votlih plošč, ter na tribunskem delu iz montažnih armirano betonskih tribunskih L-elementov. Izvedena je bila analiza vplivov na konstrukcijo in potresna analiza v skladu s standardoma SIST EN 1991 in SIST EN 1998. Jeklena konstrukcija je bila dimenzionirana v skladu s standardom SIST EN 1993, dimenzioniranje točkovnih temeljev smo opravili v skladu s standardom SIST EN 1997. S pomočjo programske opreme Scia Engineer je izvedena statična in potresna analiza ter dimenzioniranje jeklenih elementov. Za analizo in dimenzioniranje spojev je bil uporabljen program Idea Statica. V magistrskem delu je izvedena tudi analiza porabe materiala in prikaz stroškov izdelave nosilne konstrukcije objekta.
Ključne besede: gradbeništvo, jeklene konstrukcije, stadion, statična analiza, potresna analiza, dimenzioniranje
Objavljeno v DKUM: 13.08.2024; Ogledov: 84; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (13,68 MB)

2.
Vpliv outriggerjevega in vierendeelovega paličja na horizontalno togost nebotičnikov : magistrsko delo
Filipo Damjanov, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu prikazujemo zgodovinski razvoj konstrukcijskih sistemov za visoke stavbe – nebotičnike. Opisani so osnovni konstrukcijski sistemi, ki jih danes lahko srečamo pri takšnih objektih. Prav tako sta prikazani outriggerjevo in vierendeelovo paličje, s katerima smo želeli ugotoviti, kako vplivajo na horizontalno togost in posledične pomike. Praktični del naloge predstavlja analizo in dimenzioniranje treh različnih modelov. Statična analiza je bila izvedena s pomočjo programa SCIA Engineer. Osnova konstrukcije je pri vseh treh enaka. Modeli se razlikujejo po tem, da imata model 2 in 3 ojačitve na nivoju tehničnih etaž, model 1 pa je brez ojačitev. Pri vseh treh modelih smo dimenzionirali tipične jeklene spoje. Tukaj je uporabljen program IDEA Statica. Za enega izmed modelov sta dimenzionirana tudi armiranobetonsko jedro in temeljna plošča. V zaključku naloge je prikazan graf s horizontalnimi pomiki vseh treh modelov. Ugotovili smo, da se je pričakovano najbolje odzval model 3, tj. model z outriggerjevim paličjem.
Ključne besede: statična analiza, nebotičnik, horizontalna togost, jeklena konstrukcija, armiranobetonska konstrukcija
Objavljeno v DKUM: 17.04.2024; Ogledov: 398; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (46,03 MB)

3.
Statična in dinamična analiza jeklenega visečega mostu v Renkah : magistrsko delo
Nik Poglajen, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga obravnava statično in dinamično analizo mostu Renke, ki je bil zgrajen leta 1991 z namenom omogočanja prehoda ljudi iz naselja do železniške postaje na nasprotni strani reke Save. Danes so na mostu vidne poškodbe, vključno s preperelimi deskami, odpadanjem barve in rjavečimi jeklenimi elementi, ki so posledica pomanjkanja rednega vzdrževanja. Analiza mostu je narejena s pomočjo programa SCIA Engineer, z uporabo linearne in nelinearne teorije. Pri analizi so upoštevani standardi iz družine Evrokod 1, 2, 3, 7 in 8. Preverjeni so tako jeklena konstrukcija mostu kot tudi betonski temelji. Most je opisan kot viseči most, pri čemer se glavna jeklenica naslanja na dva pilona, ki sta postavljena na obeh straneh mostu in sta zasnovana v obliki črke A. Glavna jeklenica je sidrana v zaledje s težnostnim zidom in geotehničnimi sidri. Širina mostu znaša 1,62 m, glavni razpon meri 72 m, stranska razpona pa 15 m in 10 m. Na glavno jeklenico so simetrično pritrjene vešalke, ki zagotavljajo oporo glavnemu L-nosilcu in horizontalnemu povezju s hrastovimi deskami. Glavni cilj magistrske naloge je primerjava rezultatov analize mostu Renke med standardom JUS in sodobnim evropskim standardom Evrokod. Analiza kaže, da Evrokod v nekaterih primerih prinaša bistveno drugačne rezultate od standarda JUS, deloma tudi zaradi uporabe različnih materialnih parametrov. Ta primerjava omogoča boljše razumevanje vpliva standardov na varnost in zmogljivost mostu ter poudarja pomen uporabe aktualnih standardov pri načrtovanju in vzdrževanju infrastrukture.
Ključne besede: viseči most, jeklo, primerjava standardov JUS in EC, statična analiza, dinamična analiza
Objavljeno v DKUM: 16.02.2024; Ogledov: 536; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (11,46 MB)

4.
Konstruiranje jeklene konstrukcije nadstreška za avtomobile : diplomsko delo
Lan Šumnik, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali jekleno konstrukcijo, katera bo služila kot nadstrešek za osebna vozila. Dimenzije nadstreška so 13360 mm x 6000 mm, pod katerega bo mogoče parkirati do pet vozil. Za kritino bodo uporabljene polikarbonatne plošče Lexan. Konstrukcija bo izdelana iz HEB 340 profilov in pohištvenih cevi 160 x 90 x 5 mm in pritrjena s pomočjo vijakov na štiri že obstoječe betonske armirane stebre. Uporabljali smo programsko opremo PTC Creo 7.0, s katero smo naprej skonstruirali 3D model konstrukcije, nato pa še opravili trdnostno analizo. Rezultati trdnostne analize (MKE) so bili znotraj dopustnih vrednosti (upoštevali smo standard Evrokod 3).
Ključne besede: Konstruiranje, statična analiza, nastrešek za avtomobile, Evrokod, obremenitve
Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 709; Prenosov: 145
.pdf Celotno besedilo (3,56 MB)

5.
Konstruiranje strojnega primeža z uporabo cae in optimizacije topologije ter simulacijski preizkus delovanja
Filip Ljevar, 2023, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je bil skozi proučevanje pomanjkljivosti obstoječih patentnih rešitev zasnovati inovativen 5-osni strojni primež. Ob upoštevanju načel razvoja odprte strojne opreme, kot dela svobodne znanosti, je transparentno in temeljito predstavljena izvirna rešitev s poudarkom na prednapetosti in dvojnem vpenjanju gibljive čeljusti primeža. Opravljena je bila statična analiza konstrukcije in optimizacija topologije. Ugotovljeno je bilo, da težave z dvigom čeljusti niso bile v celoti odpravljene, zato so predstavljene možnosti za nadaljnje izboljšave. Predstavljen je načrt nadaljnjih korakov, da bi lahko konstrukcija prešla v prosto javno uporabo.
Ključne besede: 5-osni strojni primež, odprta strojna oprema, optimizacija topologije, statična analiza
Objavljeno v DKUM: 22.09.2023; Ogledov: 476; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (3,94 MB)

6.
Globalna analiza 75 metrov visoke jeklene stolpnice z garažo : magistrsko delo
Aljaž Levstik, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava globalno analizo 75 metrov visoke jeklene stolpnice z garažo. Gre za 21-etažno konstrukcijo, tlorisnih dimenzij 30 m x 30 m, z dvonadstropno armiranobetonsko garažo, visoko 7 metrov in locirano v Mariboru. Na podlagi lokacije, namembnosti in sestave konstrukcije so bile določene obtežbe oziroma vplivi nanjo. Po izvedeni statični in potresni analizi so dimenzionirani ključni konstrukcijski elementi – nosilci, stebri, plošče, spoji. Analize so bile izvedene s programskim orodjem Scia Engineer, spoji pa s programskim orodjem Idea Statica. Pri projektiranju in dimenzioniranju smo upoštevali evropske standarde Evrokod SIST EN 1990, SIST EN 1991, SIST EN 1992, SIST EN 1993, SIST EN 1997 in SIST EN 1998 s pripadajočimi nacionalnimi dodatki.
Ključne besede: gradbeništvo, statična analiza, dinamična analiza, stolpnica, jeklena konstrukcija
Objavljeno v DKUM: 06.06.2023; Ogledov: 461; Prenosov: 122
.pdf Celotno besedilo (12,16 MB)

7.
Statična in dinamična analiza objekta v centru za bivanje in aktivnosti starostnikov v občini Hoče - Slivnica : magistrsko delo
Tomaž Kralj, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali nosilne konstrukcije iz lesa. Osredotočili smo se na montažno gradnjo, in sicer na tako imenovani okvirno-panelni sistem. Na primeru dvoetažnega objekta v Centru za bivanje in aktivnosti starostnikov v občini Hoče - Slivnica smo izvedli statično in dinamično analizo. V dinamični analizi smo analizirali vpliv uporabe leseno-steklenih stenskih elementov, pri katerih je steklo uporabljeno kot nosilni element. Izvedli smo dinamično analizo dveh modelov: 1. model je izveden samo iz klasičnih stenskih modelov, pri 2. modelu smo klasičnim stenskim elementom dodali še leseno-steklene stenske elemente. Dodani leseno-stekleni elementi dodatno prispevajo k togosti konstrukcije. Pri obeh 3D računskih modelih smo stenske elemente modelirali kot palične okvirje s podajno fiktivno diagonalo, s katero simuliramo togost posameznega stenskega elementa. Dobljene rezultate smo primerjali in s tem upravičili uporabo leseno-steklenih stenskih elementov. V analizi obeh objektov smo obravnavali horizontalne pomike, nihajne čase, položaj masnega in togostnega središča ter nosilnost oziroma izkoriščenost posameznih stenskih elementov. Poleg navedenega je bila izvedena tudi statična analiza elementov za prevzem vertikalne obtežbe. Statična analiza je standardna brez kakršnih koli posebnosti. Na začetku dela smo obravnavali še les kot material, leseno gradnjo v kombinaciji s steklom, steklo kot material in leseno-steklene kompozite za zagotavljanje horizontalne stabilnosti objekta.
Ključne besede: gradbeništvo, lesene gradnje, okvirno-panelna gradnja, nosilno steklo, statična in dinamična analiza
Objavljeno v DKUM: 18.11.2022; Ogledov: 756; Prenosov: 183
.pdf Celotno besedilo (7,96 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Prenova in nadvišanje stanovanjskega bloka s CLT moduli - energetska in statična analiza : magistrsko delo
Urška Červan, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je analizirana prenova in nadvišanje izbrane večstanovanjske stavbe z lesenimi bivalnimi moduli iz križno lepljenih plošč. Podrobno se obravnava energijska učinkovitost stavbe za obstoječe stanje in vse faze prenove s pomočjo programa PHPP in ob upoštevanju pravilnika PURES ter statični vplivi na obstoječi objekt pred in po prenovi s pomočjo programa Scia Engineer in v skladu s pravilniki Evrokod. Prav tako so dimenzionirani CLT paneli nadvišanega dela. Pri obravnavi energijske učinkovitosti smo ugotovili, da s prenovo zmanjšamo potrebo po ogrevanju objekta za kar 91,4 %. Potrebo po ohlajevanju objekta v poletnih mesecih najbolj zmanjšamo z menjavo oken, nato še nekoliko z izolacijo sten in uporabo prezračevalnega sistema z izkoriščanjem toplote odpadnega zraka. Z nadgradnjo stavbe z moduli se potreba po ohlajevanju močno poveča glede na prejšnji korak – a je še vedno 23,4 % manjša kot v prvotnem stanju. Pri statični analizi smo ugotovili, da lahko obstoječi objekt vzdrži povečanje napetosti ob nadvišanju, kljub upoštevanju zastarelosti opeke. Ugotovili smo tudi, da se vpliv vetra pri nadvišanju bistveno poveča, medtem ko vpliv potresa ostane praktično nespremenjen.
Ključne besede: gradbeništvo, CLT paneli, PHPP analiza, prenova, statična analiza
Objavljeno v DKUM: 28.09.2022; Ogledov: 772; Prenosov: 162
.pdf Celotno besedilo (8,00 MB)

9.
Vpliv obremenitev podtalnice in povoznosti na obliko podzemnega rezervoarja : diplomsko delo
Saša Banfi, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga zajema statično analizo polietilenskega rezervoarja, ki je obremenjen s tlačno obremenitvijo, ki jo povzročata podtalna voda in dodatna obremenitev nad rezervoarjem. Uporabljena je bila ena oblika rezervoarja, ki ga proizvaja podjetje Roto Eco d. o. o., in je testiran na omenjene obremenitve v programskem okolju PrePoMax. Za končno primerjavo rezultatov so bile narejene štiri različne variacije, pri katerih smo spreminjali pogoje vpetja in delovanje posameznih obremenitev. V skladu z opravljenimi preračuni smo določili, da je rezervoar za navedene obremenitve ustrezno dimenzioniran, saj dopustna napetost nikoli ni presežena.
Ključne besede: rezervoar, podtalnica, povoznost, statična analiza, metoda končnih elementov
Objavljeno v DKUM: 14.09.2022; Ogledov: 639; Prenosov: 0

10.
Samodejno preverjanje kakovosti izvorne kode v sklopu neprekinjene dostave informacijskih rešitev : magistrsko delo
Marko Gluhak, 2022, magistrsko delo

Opis: Preverjanje kakovosti informacijskih rešitev je doseglo širšo prepoznavnost med industrijo razvoja informacijskih rešitev. Tekom zaključnega dela smo opravili sistematičen pregled literature in študijo primera s prototipno vzpostavitvijo cevovoda neprekinjene dostave informacijskih rešitev z vključitvijo samodejnega preverjanja kakovosti izvorne kode. Izkaže se, da je vzpostavitev takšnega samodejnega preverjanje minimalnega nivoja kakovosti enostavna, predvsem v začetnih fazah razvoja. Glede na te ugotovitve smo zaključili, da je vključitev tega pristopa v industriji še premalo prepoznana in da so najbolj uspešni uporabniki tisti, ki ga ohranjajo enostavnega in učinkovitega, vendar vseeno prilagojenega specifikam tekočega projekta.
Ključne besede: Minimalni nivo kakovosti, DevOps, CI/CD, statična analiza kode, SonarQube, GitHub Actions, GitLab CI/CD, zagotavljanje kakovosti
Objavljeno v DKUM: 22.06.2022; Ogledov: 941; Prenosov: 217
.pdf Celotno besedilo (4,68 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici